Železný opičák

• Hongkong Shao nian Huang Fei Hong zhi: Tie Ma Liu (více)
všechny plakáty
Trailer

Železný Opičák je ve svém městě něco jako Robin Hood - bohatým bere a chudým dává. Wong Kei-Ying se dostane do rvačky se zloději, kteří se ho snažili okrást. Vojáci si toho všimnou a je zatčen spolu s mnoha občany, kteří jsou podezřelí z toho, že se vydávají za Opičáka. Wong Kei-Ying slíbí pomoc při dopadení lupiče. Jeho podmínkou je, že propustí ostatní lidi. Bohužel jeho syna si tam nechají jako záruku, aby jim spolu neutekli. (sheen)

Trailer

3DD!3

Něco mezi lidovou pohádkou a superhrdinským filmem. Líbí se mi fantastická choreografie (Yuen Woo-ping je kouzelník) a celkový až naivní optimismus, který z toho snímku sálá když zlé úředníky nechá shořet na úhel a hrdinové se pak vzájemně pozvou na zdvořilou návštěvu. Zajímalo by mě jestli některé z cynických hlášek nevznikaly až při dabingu. To bude mor. ()

Dragoni

Jeden z nejlepších wu-xai kung-fu filmů, které jsem měl zatím možnost vidět s výborným hereckým obsazením a skvělou choreografií bojových scén, kde jsou snad použité všechny možné zbraně a všechny možné techniky HK filmového průmyslu své doby. Lepší bojová komba než ve hře mortal combat, díky zrychleným scénám a dobrá akční hudba. 85% ()

Jizni Tlapa

Opičák je dílo klasické asijské školy, která ve stylu Mstitele s píšťalou, Opičího krále nebo Komnat Shaolinu využívá zrychlených záběru a musím konstatovat, že tohle byla ta největší slabina! Příběh neobvykle koukatelný. Stejně tak scénář a špičková choreografie jsou tím výjimečným. Je to ale k prdu, protože tahle mlátička vás vrátí do doby VHSek a přiznejme si, že retro ve filmařině nefrčí!! ()

cubajz

čínská parafráze na Robina Hooda, která je nabušená, až se z toho tají dech. Naprosto dokonalé a neuvěřitelně rychlé souboje, navíc film disponuje i obstojným příběhem (ve kterém představují shaolini temnou stranu síly - to se jen tak nevidí!:). Právě tento snímek vydobil Donnie Yenovi v Číně slávu a není se co divit - jeho mistr Wong Kei-Ying je, spolu s doktorem Wangem, neuvěřitelný mazák! ()

kitano

Pokiaľ existuje nejaká osoba, ktorá určuje trendy vo filmoch s bojovou tématikou, je to Yuen Woo-ping. Stál pri zrode hviezd ako sú Jackie Chan, Donnie Yen, či Jacky Wu. Je to človek, ktorý sa sústredí primárne na akciu a preto sú jeho režijné počiny akciou priam natrieskané. Iron Monkey, kde spojil svoje sily so svojím dlhoročným spoločníkom Donniem Yen, sa dá označiť za vrchol jeho tvorby ako režiséra a akčného choreografa zároveň. Je to film, ktorý bol, je a aj navždy zostane inšpiračným zdrojom pre nové generácie filmov s bojovou tématikou. Nájdete v ňom scény, ktoré boli neskôr mnoho krát napodobené v ďalších filmoch, nájdete v ňom scény, ktoré nenatočí takýmto spôsobom už nikto, nájdete v ňom scény, ktoré vám vyrazia dych. Teda ak to, čo sa pred vami na obrazovkách bude odohrávať, dokážete vôbec vstrebať. Prajem každému, aby toto dielo dokázal doceniť a neoznačil ho len ako "film s lietajúcimi číňanmi" :-(. (10/10) ()