poster

Železný opičák

 • Hong Kong

  Shao nian Huang Fei Hong zhi: Tie Ma Liu

 • Hong Kong

  少年黃飛鴻之鐵馬騮

 • Hong Kong

  少年黃飛鴻之鐵猴子

 • Hong Kong

  Siu nin Wong Fei Hung chi: Tit ma lau

 • anglický

  Iron Monkey

 • anglický

  Iron Monkey: The Young Wong Fei Hung

Akční / Komedie / Krimi

Hong Kong, 1993, 86 min

Režie:

Woo-ping Yuen

Kamera:

Arthur Wong

Producenti:

Hark Tsui

Střih:

Andy Chan
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Shit
  *****

  Naprosto ukázkově perfektní wire-fu film s neuvěřitelným množstvím skvěle choreograficky zvládnutých soubojů (I když je pravda, že tomu chybí promakanější vizuální stránka), kterým vévodí výbornej konečnej souboj v ohni a na kůlech. Ono se taky neni čemu divit, že je to tak skvělý, když režisérem je mistr choreografie Woo-ping Yuen a jedna z hlavních postav patří mistrovskýmu Donnie Yenovi, ke kterýmu se přidá neméně dobrej Rongguang Yu. Pravda ale je, že příběh neni zrovna něco extra dobrýho, ale koho to zajímá, když tam Yen předvádí ty kouzla s tyčí(29.1.2009)

 • Douglas
  *****

  Choreografie Yuen Woo-pinga je už světově proslulá nejen díky Matrixu, ale jeho režijní počiny na své plné uznání teprve čekají. Iron Monkey by do toho výčtu best of best určitě měla patřit, technika wire fu je zde dovedena ad absurdum. Hrdinové takřka létají, dělají věci, o nichž se normálním smrtelníkům může jen zdát a ještě u toho vypadají zatraceně cool. Čínský lidový hrdina Wong Fei Hung je zde sice ještě malý capart, ale bránit se umí "docela" dobře /a až vyroste, bude vypadat jako Jet Li :)/, chtěl bych taky umět ty machrovinky s tyčí. No a Donnie Yen ani nestojí za řeč...pokud budete mít možnost Iron Monkey zhlédnout a dokážete pochopit, že "je to jen film", pak si jej vychutnejte až do dna...(15.7.2002)

 • HAL
  ****

  Škoda toho až příliš přehnaného drátování v soubojích a podobně přepálených kung-fu prvků hraničících až s fantasy, v jinak dokonale choreograficky zpracovaných soubojích působí trochu jak pěst na oko. Yuen Woo-ping se tu v bitkách naprosto urval ze řetězu a udělal z filmu takřka nepřetržitou řežbu všech proti všem, ve které opičí kopy ustávají jen v těch několika málo chvílích kdy se vypráví minimalistický příběh (bohatým bral, chudým dával, atd.) a nebo probleskují střípky typicky švihlého čínského humoru. Krom toho se jen kope a mlátí... a také lámou vazy, podřezávají krky a do krve mlátí děti, protože Iron Monkey je na standardy žánru nezvykle brutální, místy až do celkem solidního gore - což mě celkem příjemně překvapilo. Stejně jako celý film, jen nečekat víc než "jen" hypernabušené souboje. 8/10(5.12.2010)

 • Flipnic
  ****

  Už jsem nedoufal, že zažiju takovou úžasnou atmosférickou a výtvarně geniální wuxia nakládačku jako v případě úžasné trilogie Once Upon a Time in China (1991) s Jet Lim. Ovšem hned od začátku mi "Žlezná opice" svým "lookem" tuto legendu připomínala a jakmile nastoupil Donnie Yen před kameru a rozehrála se ta geniální znělka ze všech tří dílů "Once Upon Time in China (1991 - 1993)", moje srdce vyloženě zaplesalo radostí... Divák tedy hlavně nejdřív musí přistoupit na to, co se ve filmu děje. Pokud má rád styl těchto filmů, užije si ho opravdu do sytosti. Každopádně triková stránka filmu je chvíle až tak moc a až tak moc viditelná (viditelné zrychlené, létání, až příliš časté používání drátů), že mi choreografie přišla už trochu příliš přehnaná ... prostě trochu přemrštěná, zejména oproti umírněnějšímu "Once Upon ...". Tyto filmy nejde nesrovnat, a to ani v hereckých výkonech, kde prostě musím jasně dát přednost výbornému Jet Limu v Once Upon in China, oproti Donnie Yenovi, který mi přišel stále stejně prkenný jako kdekoliv jinde (možná by už mohl již umírnit trénink své muskulatury a stylů a trochu víc zapracovat na herectví, protože se opravdu ani po více jak 10ti letech nikam neposouvá...). Jinak naprostá bomba je ten malý kluk, krásná přítelkyně lékaře a závěrečný záporák. Excelentní "kung fu", které by bylo pro mne ještě lepší, kdyby před ním nenatočil Jet Li 3 x po sobě "Once Upon in China" ...(26.2.2009)

 • kitano
  *****

  Pokiaľ existuje nejaká osoba, ktorá určuje trendy vo filmoch s bojovou tématikou, je to Yuen Woo-ping. Stál pri zrode hviezd ako sú Jackie Chan, Donnie Yen, či Jacky Wu. Je to človek, ktorý sa sústredí primárne na akciu a preto sú jeho režijné počiny akciou priam natrieskané. Iron Monkey, kde spojil svoje sily so svojím dlhoročným spoločníkom Donniem Yen, sa dá označiť za vrchol jeho tvorby ako režiséra a akčného choreografa zároveň. Je to film, ktorý bol, je a aj navždy zostane inšpiračným zdrojom pre nové generácie filmov s bojovou tématikou. Nájdete v ňom scény, ktoré boli neskôr mnoho krát napodobené v ďalších filmoch, nájdete v ňom scény, ktoré nenatočí takýmto spôsobom už nikto, nájdete v ňom scény, ktoré vám vyrazia dych. Teda ak to, čo sa pred vami na obrazovkách bude odohrávať, dokážete vôbec vstrebať. Prajem každému, aby toto dielo dokázal doceniť a neoznačil ho len ako "film s lietajúcimi číňanmi" :-(. (10/10)(1.1.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace