Tai ji: Zhang San Feng

Hong Kong, 1993, 96 min

Woo-ping Yuen

Kwong-Kim Yip

Tom Lau

Ještě do půle Mistra Tai Ji jsem byl přesvědčen o plném počtu, ale s přibývajícími, až zbytečnými létajícími scénami a svažení k příběhovému útlumu jsem nucen jít s hodnocením o dost níže. Je mi to až líto, protože rozjezd je opravdu parádní, akční scény nemají chybu a dokonce jsem se několikrát zasmál. Pak ale nejde nevšimnout si té spousty závěsných lan a až okatého poletování lidí. Mistr Tai Ji má dobrou myšlenku i relativně dobré souboje, ale znatelně mu dochází dech... 67%(17.8.2010)

Není mnoho filmů, v nichž by kontaktní souboje měly svou choreografickou a pohybovou elegancí tak blízko ke grandióznímu tanečnímu vystoupení. Woo-ping Yuen tu vytěžil maximum z fyzických schopností hlavních představitelů a Jetova demonstrace taiči tak má silný estetický účinek i ve chvílí, kdy zrovna s nikým nebojuje. Sice chápu, že ne/nad/realistické pojetí soubojů někomu může vadit, či mu dokonce připadat úsměvné, ale to je čistě otázka zvyku na poetiku wuxia filmů a neznačí to nic o tom, jak dobře či špatně je snímek natočený (na druhé straně je fakt, že v řadě záběrů jsou dobře viditelné dráty, na nichž herci během akčních scén visí :)).(2.2.2014)

Počtem a délkou akčních scén na celkovou stopáž rozhodně jeden z nejakčnějších filmů historie. Brilantně zvládnuté akční scény, které sedí všem zúčastněním, v jinak poměrně jednoduchém příběhu zrady a odpoutání od zamýšlených šaolinských tradic. Mě osobně ani nevadila ta malá troška humoru, která v pár místech ubere na vážnosti filmu a do celkové proměny ústřední dvojce to také sedělo (humoru výrazně ubývá během filmu). Snad jediná škoda ve výsledku je, že film sází jen na akci a skvělé/známé tváře. Něco navíc mi tam chybělo, ale akcí nabitější film nepamatuji...(27.6.2010)

Hodně jsem trénoval. O zbytku rozhodne osud ..... Starý dobrý Kung-Fu film. Podivný herci, dnes již klasická hudba a humor, ale hlavně souboje - tedy KUNG-FU!!! S přeháňkami, lítáním a ostatní (dnes již) klasikou. Samozřejmě, že koukatelný je i choreo, protože v časech, kdy kung-fu umí každá malá holka tomu jinak ani nejde. A spousta mizerů! Příběh? Jednoduchej a prosťoučkej. Bratr zradí bratra (a přátele) kvůli bohatství. Ale co, tady jde o Kung-Fu! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Mám školu Kung-fu a chystám se zradit bráchu. 2.) Nevěřím, že Jet-Li byl někdy mladej. 3.) Jsem student akupunktury. 4.) Toužím po vybudování kultu osobnosti. PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE **** NAPĚTÍ *(16.9.2010)

Je to takovej souboj malomyslného scénáristy a geniálního choreografa. Předpokládám, že nechali napsat příběh a dialogy malé dítko za lízátko. Naštěstí o to nejde a skoro celou dobu jsou tam neustále originální souboje. Já filmy s bojovými uměními moc nemusím, protože mi všechno to plácání rukama přijde stejné, ale takhle vtipné boje jsou super zábava. Dva chlapi píchnou bambusovými holemi mnicha do břicha, ten jen vypne hruď, hole útočníkům prolouznou jejich čerstvě spálenýma rukama. Nebo mniši rozlejou olej po klášteře a pak uživají jiné mnichy jako skateboardy.(24.5.2010)

• - V "letájících" akčních scénách jsou postřehnutelná jistící lana herců. Nejrušivěji chyba působí v souboji Siu Lin (Michelle Yeoh) a guvernéra Lioua (Jian-Kui Sun) přibližně v 80. minutě a v závěrečném souboji Junba (Jet Li) a Chin Boa (Siu-hou Chin) přibližně v 85. minutě. (Nodachi)