Tai ji: Zhang San Feng

Hong Kong, 1993, 96 min

Woo-ping Yuen

Kwong-Kim Yip

Tom Lau

Není mnoho filmů, v nichž by kontaktní souboje měly svou choreografickou a pohybovou elegancí tak blízko ke grandióznímu tanečnímu vystoupení. Woo-ping Yuen tu vytěžil maximum z fyzických schopností hlavních představitelů a Jetova demonstrace taiči tak má silný estetický účinek i ve chvílí, kdy zrovna s nikým nebojuje. Sice chápu, že ne/nad/realistické pojetí soubojů někomu může vadit, či mu dokonce připadat úsměvné, ale to je čistě otázka zvyku na poetiku wuxia filmů a neznačí to nic o tom, jak dobře či špatně je snímek natočený (na druhé straně je fakt, že v řadě záběrů jsou dobře viditelné dráty, na nichž herci během akčních scén visí :)).(2.2.2014)

Nemam rad letecke kung-fu v ktorom akteri predvadzaju kusky mimo reality, ale toto je jeden z tych mala filmov v ktorom sa mi napriek tomuto stylu bitky pacia. Asi to bude tym, ze su kontaktne a údery pôsobia dost tvrdo. A aj napriek poskakovaniu na lanach sa casto dockame pôsobivych chvatov. Jedine co mi fakt strasne vadilo, pretoze to pôsobilo extremne rusivo, bolo to, ze v HD ripe ostrom ako britva vsetky tie pomocne lana velmi dobre vidno. Vdaka tomu pôsobia bitky ako nedorobok v ktorom ich zabudli digitalne odstranit. Nechapem jak to mohol legendarny Woo-ping Yuen takto odflaknut. U väcsine filmov z tej doby pomocne lana zakamuflovali ovela lepsie. Skoda, ze ich aspon dodatocne pri remasterovani nevymazali. V bitkach sa najviac predvedie ustredna trojica. Jet Li, Michelle Yeoh a Siu-hou Chin. Najmä Siu-hou Chin ako hlavny zaporak tu predvadza najlepsie bitky vo svojej kariere. Jet Li zaujme tym, ze ma komedialnu ulohu a tentokrat nepôsobi, ze vykrada Jackie Chana ale konecne predvadza nieco vlastne a zaroven zabavne. Holt naivkovia mu idu dokonale. Michelle Yeoh je trochu upozadena, ale ked dôjde na bitky tak ma co ukazat. Stvrtou zapamätatelnou postavou je Yuen Cheung-Yan ako zabavny mnich. Zapletka je jednoducha o dvoch priateloch z ktorych sa nakonec stanu superi. Dockame sa aj uvodnej epizodky v saolinskom klastore, co ma vzdy bavi. Kto pozna predosle komedialne kung-fu filmy klanu Yuenovcov, tak vie velmi dobre, co ma ocakavat. Mix infantilneho humoru a dramy, ale mne to sedi dokonale. Vysledkom je jeden z top Jetovych filmov. 8/10.(8.4.2017)

Počtem a délkou akčních scén na celkovou stopáž rozhodně jeden z nejakčnějších filmů historie. Brilantně zvládnuté akční scény, které sedí všem zúčastněním, v jinak poměrně jednoduchém příběhu zrady a odpoutání od zamýšlených šaolinských tradic. Mě osobně ani nevadila ta malá troška humoru, která v pár místech ubere na vážnosti filmu a do celkové proměny ústřední dvojce to také sedělo (humoru výrazně ubývá během filmu). Snad jediná škoda ve výsledku je, že film sází jen na akci a skvělé/známé tváře. Něco navíc mi tam chybělo, ale akcí nabitější film nepamatuji...(27.6.2010)

Dva kluci se v klášteře naučí kung-fu, pak jsou za zneuctění z něj vyhnáni. Venku se rozdělí, jeden se nechá naverbovat do armády a Jet Li se spojí s Michelle Yeoh, kterou opustil manžel, a ještě s jednou holkou a přikloní se k povstalcům. Takže dva kamarádi stojí proti sobě. Ve vzájemných soubojích si neberou servítky a vždycky je to pořádný masakr. Hodně drsné, jindy naopak hodně vtipné souboje jednotlivců proti přesile jsou zatraceně povedené. Prostě ten správný film pro opravdové gurmány bojových umění.(25.7.2006)

Nepáčilo sa mi to. Nemám rád tie absurdné bojové scény, kde všetci lietajú, čarujú a popierajú zákony fyziky. Som zastáncom realistickejšieho pojatia martial arts filmov. Nevadí mi keď lavný rdina znesie viac sako dokáže bežný smrteľník, nevadí mi keď sa predvádza brutálna choreografia, ktorá by v skutočnosti nefunovala, ale nechcem žiadne fantasy boje a hlavne nemusím očivodné laná. Tak po kritike trochu aj pochválim. V súbojoch predvedú herci skutočnú kvalitu (aj keď nie podľa môjho gusta) a občas je to vtipné. Aj keď je pravda, že čínsky humor ma trochu obchádza, al z toho množstva vtipov sa aspo pár uchytilo. U mňa 55% a zlatý Tony Jaa.(5.11.2011)

• - V "letájících" akčních scénách jsou postřehnutelná jistící lana herců. Nejrušivěji chyba působí v souboji Siu Lin (Michelle Yeoh) a guvernéra Lioua (Jian-Kui Sun) přibližně v 80. minutě a v závěrečném souboji Junba (Jet Li) a Chin Boa (Siu-hou Chin) přibližně v 85. minutě. (Nodachi)