Reklama

Reklama

Manželství

  • angličtina A Marriage
Trailer

Vztah Češky Zdenky a Pákistánce Tabiše se zrodil online při hraní počítačové hry „Farmville“. Ti dva spolu nejprve hospodařili na virtuální farmě, jenže vzájemné zalévání cibule a rajčat postupně přerostlo v romanci a nakonec i svatbu. Více než pět let od svatby byli však Zdenka a Tabiš nuceni prožívat své manželství téměř výhradně prostřednictvím internetu, neboť Tabišovy žádosti o vízum do České republiky opakovaně narážely na nedůvěru českých úřadů. Po letech online vztahu a prokazování “skutečné lásky” došlo však v jejich případu k nečekanému obratu a Tabišův i Zdenčin sen o společné domácnosti v české Aši získal konečně naději stát se realitou. Film české režisérky Kateřiny Hager a pákistánského dokumentaristy Asada Faruqiho zachycuje neobyčejný příběh jednoho manželství, které čelí řadě překážek a předsudků, svérázní protagonisté však řeší své životní peripetie i administrativní nástrahy s odzbrojujícím odhodláním a humorem. (AČFK)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (6)

Vajonek 

všechny recenze uživatele

Moc se mi to líbilo. Nejlepší a nejsilnější byly drobné interakce ústředních protagonistů, jejich krátké rozhovory, špičkování. Člověk se u toho mohl celkem dosyta dojmout i zasmát. Nebo to prostě jen sledovat a cítit se příjemně. Nedivím se, že rodiny ani úřady tomuhle tak nepravděpodobnému vztahu na začátku (a ty úřady bohužel ne jen na začátku) nevěřily. Tabiš a Zdenka jsou vlastně takový malý zázrak a ukázka toho, že je možné, aby se zrodila láska mezi lidmi s tolika rozdíly a že i velké překážky lze nakonec překonat. Jasně, je možné, že jim to třeba nevydrží navždy, ale já jim to (alespoň teď) věřím a přeju a jsem ráda, že v tomhle dokumentu se jejich vztah podařilo představit tak zdařile, mile, tak, že člověk měl pocit, že s tím párem vlastně sám něco prožil a strávil příjemných několik desítek minut. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Tahounem dokumentu je jednoznačně dvojice protagonistů, která svou reálnou chemii přenesla i sem. Jinak jde ale o režijně velmi konvenční, lehce děravý tvar, který je nejsilnější svými všedními momenty a nejslabší snahou vyprávět o "zapovězené lásce" v kulturních a politických souvislostech. Ty se de facto nedaří vůbec zachytit. ()

Reklama

Rimsy 

všechny recenze uživatele

Jiní tvůrci by se mohli zaměřit na úřední selhání či četné sociální nespravedlnosti, s nimiž se hrdinové museli (a ještě i budou muset) potýkat. Česko-pákistánská režijní spolupráce sledující dva odlišné světy, jež se občas šťastně spojí, však chce říct něco mnohem čistšího a neokázalejšího. Čtyři roky trvající natáčení se podařilo přetavit v nenápadný, ale velmi sympatický vztahový dokument. Více zde. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Krátce po premiéře dokumentu Zákon lásky přichází další příběh o manželství s překážkami. Asi to o něčem vypovídá, institut manželství prochází neustálými změnami a stejně jako se mění pohled na svět a lidi v něm, je jasné, že do manželství chtějí vstupovat jiné páry, než v minulosti. Příběhy současných párů jsou poněkud pestřejší, než klasický demografický nesmysl doby předrevoluční, kdy jsme u nás měli nejmladší nevěsty hned po Turecku. Už je pryč ten model spěchání k manželské půjčce. Je určitě fajn zpráva, že manželství Zdenky a Tabiše má svůj happy end, když páry ze Zákonu lásky musejí stále přešlapovat na místě. Docela bych brala i pokračování s určitým odstupem, protože specifická situace v Aši po boku manželky na vozíku může být pro Tabiše skutečnou výzvou. Přeci jenom vozíčkářka, která neřeší do svého domku nájezd ani přes ty tři schody (nebo nehledá bydlení v přízemí nebo s výtahem) a je neustále závislá na fyzické pomoci druhých, to je materiál... Vzájemné okouzlení této dvojice je sice milé, ale jestli to zvládnou se vším všudy, to teprve ukáže čas. ()

Buxholka 

všechny recenze uživatele

Jelikož znám podobný příběh: seznámení na internetu - příjezd snoubenky na turistické vízum - svatba v ČR - vyhoštění nevěsty, ale nakonec již přes 6 let fungující manželský pár žijící v Praze, mám určité srovnání. V takových situacích není opravdu dobré spoléhat se jen na soudy, ale obrátit se své politické reprezentanty (senátory, europoslance, ministry). Pomohlo to jak v hodnoceném dokumentu, tak v podobném příběhu, který znám. ()

Galerie (6)

Související novinky

Začíná festival Jeden svět

Začíná festival Jeden svět

10.05.2021

Dnešním dnem začíná po celém Česku festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Poprvé ve své historii proběhne celý online. Festival potrvá až do 6. června a diváci a divačky se…

Reklama

Reklama