Klangor

Polsko, 2021, 6 h 25 min (Minutáž: 44–57 min)

Scénář:

Kacper Wysocki

Arkadiusz Jakubik, Maja Ostaszewska, Wojciech Mecwaldowski, Aleksandra Popławska, Magdalena Czerwińska, Maciej Musiał, Katarzyna Gałązka (více)

Epizody(8)

Za záhadných okolností  sa stratí násťročná dcéra väzenského psychológa Rafala Wejmana (Arkadiusz Jakubik) v malom poľskom pobrežnom mestečku. V rovnakom čase uniká z väzenia súdne trestaný, mentálne postihnutý, vrah Emil Knapik (Konrad Eleryk), ktorý bol Wejmanovým pacientom. Polícia vedená komisárkou Dankou Schulze (Magdalena Czerwinska), bývalou milenkou Wejmana, pre nedostatok dôkazov tápe vo vyšetrovaní, a tak sa Wejman rozhodne pátrať na vlastnú päsť. Avšak rodinná kríza vyvolaná náhlym zmiznutím mladej Gabrisi (Matylda Giegzno) sa medzi Wejmanom, jeho ženou Magdou (Maja Ostaszewska) a druhou dcérou Haniou (Katarzyna Galazka) začína značne prehlbovať. (sochoking)

sochoking

Klangor je slušná depka. Atmosférou niekde medzi severeskými krimi a komunistickou Nemocnica na okraji mesta. Tú Nemocnicu mi evokovalo slušne depresívne ságo, ktoré hrá v každej epizode. Mimochodom, za spomenutie stojí kamera, ktorá vyvoláva celý čas paranoju ako sviňa! Akoby vás niekto tretí  v jednom kuse špehoval. Nepríjemné! Rozhodne seriál, ktorý doporučujem vidieť a ktorému ako celku musím (a chcem) dať plný počet! ()

*CARNIFEX*

Počas sledovania prvej epizódy, má človek dojem, že je obsah k tomuto seriálu buď vytrhnutý z kontextu, alebo sa niekomu "šmyklo pero", a netrafil do správnej kolónky. Až odstupom času, sa to vykryštalizuje do danej popisnej podoby, až odstupom času sa bude divák viesť na vlne ponúkaného námetu. Poliaci sú tvorbou stredoeurópsky Nóri, či Švédi a ich tvorba v rámci krimi žánru, len zriedka kedy nenaplní očakávania. No a "Klangor" nie je výnimkou. Pri obdobných námetoch počas sledovania, poväčšine hľadám postavu, ktorú by som vyslovene pre svoje činy mohol nenávidieť. Spoznal som ju v 6 epizóde, pričom v 7 dostala to, čo s zaslúžila a nebudem klamať, že ma to náramne potešilo. Rozmýšľal som, ako tento počin ohodnotiť. Je to miestami solídna depka, vedľajšiu príbehovú odbočku mimo hlavného námetu z duše nemôžem ani cítiť, no nadpriemerom tento projekt určite je. Vďaka Arsenal83. ()

Arsenal83

Na tých 70% to určite vidím, hoci nejde o skvost úplne škandinávskeho typu, ale na Škandináviu sa atmosférou veľmi podobá, taká temná, upršaná, blativá, špinavá. A popritom kriminalita. Sprvoti pomerne neprehľadná, ale následne začína postupne všetko do seba zapadať. Možno neprichádzajú také šoky a prekvapenia, aké by sme očakávali, ale tá skladačka je zaujímavá a hoci sa v šiestej epizóde v podstate všetko odhalí, tak stále má seriál čo ponúknuť a s očakávaným záverom prináša aj jedno poučenie: ak nepriateľ ide spáchať samovraždu, netreba mu v tom brániť. Inak seriál potvrdzuje to, že kvalita sa dá natočiť normálne aj bez prehnaných pretláčaní istých "znevýhodnených" skupín, tam pri Baltiku dokonca o kadejakých inžinieroch ani nechyrovali a dokonca sa tvária, že im ani nechýbajú. Ale ako sme videli, väznice majú plné aj tak dosť. 🔒 ()

Chrustyn

Klasický, šedivý, polský standard, plný ošklivých lidí, dělající ošklivé věci. Zbytečně roztažené s docela překvapivou pointou, která ale celek nezachraňuje. ()

a0001

Dokonalé, emocionálne, dramatické, autentické. Postupné podanie príbehu veľmi originálne a záver stupňuje napätie na maximum. Takto má vyzerať špičkový seriál a môžu mu závidieť aj mnohé severské. Poliaci opäť bravo. ()