Yong Chun

The Beautiful Secret Agent

Komedie / Akční / Romantický

Hong Kong, 1994, 93 min

Woo-ping Yuen

Wing Chun je pohledná holka na vdávání, ale nemá to moc jednoduché. Cvičí moc kung-fu a chlapi o ní nezavadí (upřímně kdo by chtěl mít doma ženu, která by ho přeprala ;-) ). Wing Chun to sice moc nevadí, ale je tady jedna podařená tetička, zachráněné krásné děvče, dětská láska a záměna osobností. Jen škoda té zadrátovanosti. Pro milovníky HK akce nutnost a pro adepty WT, WCH,VT povinnost.(4.12.2005)

Uletená komédia plná súbojov v pod režisérskou taktovkou Woo-ping Yuena. Tentokrát sa hrá hlavne na prekvapivo romantickú notu, s hromadou dvojzmyselných náražiek a tí banditi sú len do počtu. Krásna a neporazitelná Michelle Yeoh nemá chybu a mierne pritrúbly Donnie Yen, ktorý tu nerozná ženu od chlapa je k zožraniu. Byť nezáviským recenzentom tak to je max.za 3, ale ja sa v tomto druhu zábavy skutočne vyžívam.(25.7.2010)

Stará dobrá Čína, starý dobrý Yuen Woo-Ping... Tohle sousloví se mi vybavilo během prvních minut filmu, protože Wing Chun patří k snímkům, které v devadesátých letech formovaly žánr moderních kung-fu filmů. Celý příběh se točí kolem mladé dívky Wing Chun (Michelle Yeoh), která je mistryní kung-fu, což jí ovšem zároveň přináší krutou osamělost, protože její schopnosti odrazují mnohé muže. Mírná romantika v podobě milostného pětiúhelníku tvořeného Wing Chun, jejím kamarádem z dětství Leung Fok Toem (Donnie Yen), její sestrou Abacus, mnichem Wongem a krásnou Charmy, je vytrvale "narušována" nejen víc než malou dávkou zvrhlého humoru (orgamus způsobený masáží nohou, krvácení blahem, zrychlená svatba), ale především bojovými scénami, kterými je příběh doslova obsypán. A takovéhle "narušení" si nechám líbit, protože právě souboje dělají z filmu nepřehlédnutelný pomník hongkongského stylu. Yuen Woo-Ping (a jeho bratří, kteří na choreografii také spolupracovali) využil všechny své schopnosti a vyrobil jedny z nejlepších akčních scén co kdy celuloid zažil. V roztomile předrátovaném duchu jeho předchozích filmů (Tai-Chi Master, Iron Monkey) se famózně rozkopala nejen Michelle Yeoh (která tu skutečně "nejen baletí". Dokazuje, že má veškerou výbavu jako akční hvězda potřebuje), ale i Donnie Yen (ten sice hraje loosera, kterého vždycky zmlátí někdo silnější, ale bez tak předvádí fantastické věci). Ani zbytek obsazení nebojuje špatně a přičteme-li k tomu agresivní kameru a plnou náruč originálních nápadů (souboj o Tofu), není o čem diskutovat - Wing Chun je kung-fu filmem pro horních deset tisíc. Je z těch titulů, jejichž kvalita vábí k hongkongské kinematografii stále víc a víc fandů... A to jsou myslím víc než pádné důvody k tomu, abyste si ho nenechali ujít. 90%(21.4.2017)

V jedné vesničce zrovna při karnevalu zaútočí banditi, ale protože ve vesnici žije mladá žena Yim Wing Chun, tak lupiči odjedou s brekem domů a začne příběh o tom kdo si chce koho vzít a kdo si koho s kým spletl a kdo chce koho co nejvíc rozbít aby se pomstil. Příběh je hrozně přitrouble komediální a plný humoru z těch nejlacinějších romantických komedií, takže nadržení vesničani chcou po krásné vdově a současné obsluze restaurace, aby se natahovala pro co nejvyšší balíky, aby mohli okukovat její zadek, zatímco majitelka restaurace, ještě nadrženější, chce sbalit místního bohatého učence a hlavní hrdinku Wing Chun si její dětská láska, navrátivší se po letech, plete s chlapem, protože Wing Chunino kungfu je silnější. Laciné fórky ale posunují děj k zábavným komediálním bitkám, kde Michelle Yeoh dělá triky ve stylu Jackieho Chana (třeba scéna, kdy její protivník má rozmáznout tác s tofu je typická Chanovka) a Donnie Yen se tváří velmi odhodlaně při svých bitkách a velitel banditů si vymýšlí pořád hloupější sázky při kterých by měl možnost bojovat s Wing Chun. Choreografie je zábavná, sice s dráty a různými abnormálními vylomeninami, ale kouká se na to fajn, občas to i rozesměje a taky to hodně vytahuje film s dějem, založeným pouze na semtam trapných a semtam zábavných fórcích. Wing Chun je prostě další ze zábavných martial arts komedií, které si na nic nehrajou a u toho stihnou ještě i opravdu pobavit. :)(16.11.2010)

Je to celkom dobrý akčný film so skvelým hereckým obsadením. Má zaujímavý príbeh o žene s menom Wing Chun, ktorá je majsterkou bojových umení, ale kvôli tomu je pre mužov nezaujímavá a často si ju s mužom aj pletú. Mestečko, v ktorom žije a so sestrou predáva tofu je neustále v ohrození kvôli banditom a príde aj cudzinec, ktorému WIng Chun nie je úplne ľahostajná. Akcie tu je dosť a aj sa mi páči, ale som aj tak sklamaný. Vynikajúci choreograf a režisér Yuen Woo Ping tu mal k dispozícii skvelé duo Michelle Yeoh a Donnie Yen, ale z tejto spolupráce som určite čakal viac. Súboje tu až na pár výnimiek nemajú až tak moc zaujímavú choreografiu a aj dobrých nápadov tu moc nie je. Najviac sa mi páči vyzvanie hlavnej hrdinky na súboj, kde sa jej protivník snaží zničiť tofu, jej výborný súboj s vodcom banditov na kopiji a ešte aj finálny súboj v tom istom zastúpení. Donnie Yen tu poteší hlavne svojou prítomnosťou, ale v akcii ma tu nanešťastie nezaujal tak ako by som chcel. Humor tu tiež moc nefunguje, nie je trápny, ale moc ma nezaujal. Škoda, očakával som jeden z najlepších filmov svojho druhu, ale dostal som len lepší priemer. Ale aspoń som videl svojich dvoch obľúbencov. Objektívna kvalita filmu- 60%, film sa páči mne na 62%.(7.9.2009)

• - Hlavná postava je čiastočné založená na čínskej legende o šaolinskej študentke, ktorá stála za zrodom bojového umenia Wing Chun. Jeho asi najznámejším propagátrom bol Ip man, ale to už je iný slávny príbeh, i keď znovu sfilmovaný s Donnie Yenom (2008). (Puol)