Jen vraždy v budově

• USA Only Murders in the Building (více)
Komedie / Krimi / Mysteriózní / Thriller
USA, (2021–2023), 17 h 30 min (Minutáž: 28–41 min)

Steve Martin, Martin Short, Selena Gomez, Vanessa Aspillaga, Teddy Coluca, Adam DeCarlo, Quincy Dunn-Baker, Meredith Holzman, Nathan Lane, Aaron Dominguez (více)

Série(3) / Epizody(30)

Seriál pojednává o třech cizích lidech, kteří sdílejí posedlost skutečnými zločiny a do jednoho se zapletou, když vyšetřují záhadnou smrt souseda v jejich newyorském činžovním domě. (Disney+)

Arsenal83

Možno pobaví mládež, mne celkovo tie vtipy nie vždy sadli, resp. mi neprišli vôbec vtipné, hoci Steve Martin sa snažil, bolo to vidieť. Atraktivita riešených prípadov sa stretáva s nudou, no a u Seleny Gomez sme videli veľkú zaokrúhlenú tvár, ktorá sa v druhej sérii zväčšila o ďalších 10 kilo a nepomohli ani širokospektrálne svetre. Možno by pomohlo viac hopsať na pódiu a menej konzumovať hranolky s colou. A tiež by pomohlo naučiť sa hrať, lebo toto fakt stačilo len pubertálnym fanúšikom. Selena totiž nie je herečka, ale len Disney figúrka, ktorá pôjde s trendami za každú cenu. A hlavne bolo treba jemne podporiť aj LGBT, to už vyskakuje pomaly aj z dokumentárnych seriálov o vesmírnych staniciach. ()

Tsuki

Během první série jsem to chtěla vzdát a upřímně jsem nechápala to vysoké hodnocení, které seriál má... Nakonec jsem přece jen dokoukala nejen první sérii, ale dala šanci i druhé, takže můžu hodnotit jakožto divák, který viděl všechny doposud vyšlé díly (cliffhanger samozřejmě napovídá, že bude i třetí série). Ale aby bylo jasno, ani druhá série můj dojem příliš nevylepšila. Hlavním problémem seriálu je to, jak je špatně napsaný. Námět sice originální, styl vyprávění a práce s časem (flashbacky, postupné odkrývání událostí…) se taky dají označit za neotřelé, ale co ty postavy! Postavy a jejich vývoj vztahů jsou tak špatně napsané, až to bolí! Je to hrozně nepřirozené, umělé… a divák pak jen těžko hledá sympatie k postavám a ztotožňuje se s nimi. Už jen to, jak se hned zkraje seriálu dá hlavní trojice dohromady a utvoří nerozlučnou partu. Marně jsem hledala nějaké opodstatnění, proč se vůbec spřátelili. Řešení případů vražd mi jako divákovi nestačí, pokud postavy nezažehnou jiskru zájmu. Několik prvních dílů mi proto přišlo hrozně nudných a nezajímavých. Postupně jsem si pak na hlavní trojici zvykla a přijala jsem fakt, že jsou zkrátka nerozluční přátelé, takže pak už se na druhou sérii koukalo o něco lépe. Ale zábava to i tak nebyla. Na to, že má jít o komedii, to vlastně příliš vtipné není. A to spletité propojení postav a případy vražd jsou popravdě dost přitažené za vlasy (což je asi věc stylu, takže svým způsobem chápu…). Bohužel mimo tři hlavní postavy, které minimálně hrají dobří herci (což trochu vyvažuje ten špatně napsaný scénář), není v seriálu žádná jiná skutečně zajímavá vedlejší postava. Což je dost smutné a je to jen další důvod, proč mě seriál nechytl. Vedlejší postavy se dají rozdělit na dvě kategorie – postavy koukatelné a postavy iritující. Většina postav byla sice koukatelná a divák tak nějak přijal, že v příběhu jsou, ale nebyly vysloveně zajímavé… Z těch lepších postav se dá započítat třeba umělkyně, kterou hraje Cara Delevingne ve druhé sérii, a pár dalších ucházejících (Theo, Lucy, Poppy…). Seriál má ale poměrně velké procento „otravných postav“. Detektivka Williamsová, která se objevuje nejen v první sérii, ale bohužel i ve druhé, byla vysloveně na zabití. Otravnost této postavy způsobuje nejenom to, jak je špatně napsaná (viz třeba to, že se tam na pozadí rozehrává nějaký jakože složitý vztah s její partnerkou, se kterou si pořizují dítě, až na to, že pozadí této postavy se v seriálu ukazuje být samoúčelné a zbytečné…), ale bohužel i to, jak je špatně zahraná. Herečka (Da'Vine Joy Randolph) zaujala pozici „seriózní“ drsné detektivky, která dělá z lidí blbce, ale jako divák jí to zkrátka nežeru. A to, jak v jednom kuse měla ruce v kapsách, mě neskutečně vytáčelo (v takové míře je to často známka toho, že herec neví, co s rukama). Další otravné postavy byly různorodí fanoušci podcastu, kolem kterého se celý příběh točí. Opět šlo o dost zbytečné postavy, které příběhu nic moc nedávají. Když se naopak v příběhu ve druhé sérii objevila Amy Schumer, měla jsem za to, že její postava bude nějak důležitá, ale opět to vyšumělo v další otravnou nepodstatnou postavu. Ve výsledku to na mě působilo tak, že na to, že seriál neumí pracovat s postavami (že jsou špatně napsané), se ohání až zbytečně velkým množstvím postav, které ale nefungují. I když jsem si zvykla aspoň na tři hlavní postavy a oceňuju jejich herecké výkony, celkový zážitek je pro mě nanejvýše průměrný. Na postavách a jejich osudech mi bohužel nezáleželo, a tak to nebylo ani napínavé, ani zábavné… Nad tímto seriálem tedy krčím rameny s určitým nepochopením, jak je možné, že má takové ohlasy. Ani má oblíbená Selena Gomez nepomohla, abych tomu dala víc než 3 hvězdy. ~(3,2)~ () (méně) (více)

Tosim

Celkem jsem zíral, když jsem zjistil, že můj oblíbený komik Steve Martin se snad po patnácti letech vrátil s takhle výraznou rolí. Čekal jsem více komediální seriál a v poslední třetině se to občas zamotává až moc, ale jinak jsem spokojen. A pro druhou řadu platí téměř to samé, uvidíme, co bude dál, když ta třetí získala do svých osidel herce typu Meryl Streep či Paula Rudda. Jo a za Shirley MacLaine fakt dík! 70%. ()

Mimomisu

Po dvou řadách, a právě koukám na třetí, to klidně nechám na čtyřech hvězdách. Mně tenhle mix sedí. Že tomu kolísá tempo nebo občas zahapruje logika a postavy jsou spíš načtrnuté mi nevadí. Na to, o co se seriál snaží to stačí bohatě. Prostě feel good věc, která je moc hezky natočená a zahraná i napsaná a dokáže překvapit. ()

Olík

Dva ze Three Amigos! zase spolu před kamerou, pro fanoušky 80-90´s komedií jedním slovem povinnost…….jo a taky tam hraje Selena Gomez, ale to není důležité :D Příjemná televizní detektivština, něco mezi Agathou Christie a moderním New Yorkem. Inteligentní, zábavné, napínavé, někdy možná až příliš zamotané a někdy by zase neškodilo víc zmáčknout nohu na plynu, ale jinak příjemné odreagování. I když, možná bych si vystačil pouze s jednou vraždou. ()

• V auguste 2022 Steve Martin v rozhovore prezradil, že toto bude pravdepodobne jeho posledná herecká rola. (Arsenal83)
  • Seriál je natočen na motivy podcastu „Serial“, který vypráví Sarah Koenig. Seriálová postava, slavná vypravěčka podcastů o vraždách, kterou hraje Tina Fey, se jmenuje velice podobně, Cinda Canning. (tom.nosek)
  • Budova Arconia se skutečně nachází v Upper West Side v newyorském Manhattanu. Budova má název Belnord a nachází se na adrese 225 W 86th St. (tom.nosek)

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna

19.08.2023

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

12.07.2022

Poprvé v historii oznámila Televizní akademie letošní nominace na ceny Emmy, aniž by uvedla, která streamovací služba nebo televizní stanice má největší množství želízek v ohni. Samo o sobě to není… (více)