Mňága - Happy End

Mňága - Happy End

(festivalový název)

Hudební / Komedie

Česko, 1996, 62 min

tak vašut mě dostal,,,mystifikace je naprosto geniální téma pro film,,,první půlka prakticky nemá chybu a já protože nikdy nečtu obsah filmu předem, jsem v prvních několika minutách snad i věřil, nebo aspoň přál uvěřit, že to tak skutečně bylo..a to přesto že sem do tohodle tématu sám několikrát fušoval...vzpomínám jednou, jak jsem přišel ráno do školy, a zjistil že mí spolužáci nejsou na svých místech, ale protože sem byl tekrát ještě mladej a blbej,tak sem se je jako pitomec vydal hledat, jenom proto abych zistil, že si všichni válej šunky někde na exkurzi, a mě nasaděj jako kukačku do sousední třídy...a protože sem nechtěl rušit jako cizák v půlce hodiny, šel jsem se na hajzlík na deset minut vyflusat a do mé nové domoviny dorazil až o přestávce,,,bylo to přesně před hodinou češtiny, protože zrovna někdo scháněl referát na moliéra, kterej měl za úkol vypracovat..."ví někdo něco vo tom buzerantovi moliérovi??" ..vozejvalo se od katedry...a to mi vnuklo nápad..."a co bys chtěl vědět" povídám..."cokoliv co víš, povídej,mám sotva 5 minut" ... odpověděl mi, a mě už se začal v hlavě klubat příběh...příběh o původu molierova pseudonymu.. "víš co, dej sem ten papír a já ti to napíšu,,bude to rychlejší", vyšlo z mých dobrotivých úst.....ani mu nebylo divný že za to nic nechci... když tvoříte mystifikaci, musíte použít hodně faktů,,,pak vezmete jednu naprostou kravinu, který by vživotě nikdo neuvěřil, dáte ji doprostřed a úplně celou ji těma faktama obalíte, potom vyplníte zbylé mezery, tuatam ještě něco napojíte, pár věcí doplníte, obrousíte hrany, aby to do sebe pěkně všechno pasovalo, a pak už si jen sednete a necháte se unášet proudem svých výmyslů a posloucháte ho, nebo ji, osobu která byla vybrána naprosto náhodně...aby zprostředkovala lidem blábol vámi vypuzený za pouhých 5 minut...a když máte talent, povede se vám udělat z někoho blbce, a když máte velkej talent, tak ten blbec za to dostane ještě výbornou, a když jste extra třída, může se stát, že nakonec i vy, podlehnete a uvěříte vlastní lži, uvěříte tomu, že se to tak skutečně mohlo stát, že opravdu existovala nějaká odvrácená strana moliérovy osobnosti, že "jako vášnivý travestita, známý svými obsceními výstupy hlavně v kabaretech, obrážel přístavní města jižní francie pod svým uměleckým jménem MOLLY AIR (povětrná molly)"(19.1.2011)

Velmi zajímavá mystifikace s dobrými vtípky. Mě osobně potěšilo zakončení filmu kapelou Chinaski, která zpívala Hodinový hotel :o).(1.9.2007)

Výborný fiktivní dokument, imo jeden z nejpovedenějších filmů z produkce ČT vůbec. Udělat z Mňágy (kteří spolu hrají od dětství) uměle vytvořenou kapelu, která má zaplnit díru na trhu, je geniální. Asi nejlepší momenty filmu se vztahují k akvizici BMG korporací Fruit International, která hudebníky nutí hrát v přestrojení za ovoce ("no, my když jsme podepsali smlouvu, tak jsme si to moc nečetli. No a ono tam opravdu na straně 38 je, že musíme udělat všechno, co nám řeknou...") a pak Troškův film, v hlavní roli s Vašutem a Brodským. ("Když to točili, tak já myslel, že mě bude hrát někdo slavný, třeba Sagvan Tofi. A oni obsadili toho... no.... Brodskýho..."). Skvěle pobaví drobná camea, kterých je film plný (namátkou třeba hudební kritik Černý, na konkurzu Fialou poražený Karel Zich, Ivan Král a v závěru Chinaski jako nová Mňága). To vše navíc podbarvují písničky z doby, kdy byla Mňága na svém tvůrčím vrcholu. Poprvé jsem film viděl jako studentík v roce jeho premíry, podruhé až teď, po dvanácti letech. A pokaždé mě dostal. Takže je asi dobrý.(23.4.2008)

Tak to bylo, tak to je... A Chinaski v časech, kdy Hankovi nedělali ostudu.(19.1.2018)

ze začátku roztomile zábavná fikce (až parodie), která ale postupem času začne i při té krátké stopáži tak nějak ztrácet šťávu..(7.6.2013)

• stub

Opakování mystifikačního modelu. To, co poprvé fungovalo dokonale, nemohlo zabrat znovu - tady už každý chápal, že jde o recesi (ne kvůli horšímu zpracování; prostě proto, že to bylo o 3 roky později). Ono koukat se na mystifikaci a říkat si: "To je pěkná mystifikace!" nemá tak nějak hlavu ani patu(20.3.2008)

Skvělá mystifikace, suprová hudba a skvělý camea. Karel Zich tomu dal korunu. :)(2.12.2012)

Mňágu jsem svého času zbožňoval a byl na mnoha jejich koncertech, nebo na akcích, kde vystupovali. Však taky pocházím z Valašska jako oni a u nás hráli tolikrát, že to snad ani nedokážu spočítat. Co se samotného dokumentu a celé té mystifikace okolo týče, Petr Zelenka odvedl slušný kus práce. Bavil jsem se, nenudil jsem se, nikterak to neuráželo – prostě bylo to fajn.(10.1.2019)

,,Nejvíc ze všeho jsem nechtěl hrát převlečenej za ananas. A taky že jsem tak hrál. Oni s náma mohli dělat všechno." Nadmíru vtipný dokument od mého oblíbence Petra Zelenky, u kterého vidím jedinou chybu, a sice že se až moc rychle přišlo na to, že to byla jenom mystifikace. Dnes už je to dokonce napsané v popisku v novinách. Pamatuju si, že svého času mě nejvíc pobavilo, když mi volala babička a řekla mi ,,Marečku, já jsem viděla nějaký dokument o tom Nohavicovi a Plíhalovi a to ti bylo tak divný! On se ten Plíhal fakt rozplynul?" U Mňágy - Happy Endu se bohužel nic takového nekoná. Ale co, i když víte že je to habaďůra, stejně je to sakra vtipný biják.(16.7.2009)

„Nekouřím.“ - „To se žere!“ Tohle je nadčasová záležitost. A Péťa Fiala je bůh! „Emancipace je sebevražedný pokus o znovuzavedení matriarchátu.“(16.7.2012)

10/10 Tak takovyto mockumnet si necham libit - sranda byla sledovat to s otcem, ktery nemel o celem pozadi ani paru ;]](13.10.2009)

Valmez, Valmez...(11.12.2008)

Hudební aranžmá skladby „Made in Valmez“ a) pro smyčcový kvartet, b) pro housle, irskou mandolínu a akordeon: Aleš Březina(1.9.2010)

Jednoduše geniální. Vážně dojímavé polohy se zde střídají s chytře humornými s absolutní přirozeností. Z toho filmu číší obrovská láska a oddanost hudbě.(29.7.2012)

Zelenkova příprava na (lepší) Rok ďábla. Výbroný nápad s mystifikací o kapele Mňága a Žďorp. Začátek je naprosto dokonalej, tomu snad nic nechybí. Škoda, že ta druhá část filmu je hodně přehnaná. Nařikám, že Slunce, seno, Žďorp a povídání Trošky neni vtipný, jen už mi to přišlo přetažený a přehnaný. Asi byl záměr tvůrců, aby se přišlo na to, že se jedná o mystifikaci. Snímek ale působí i jako kritika publika a posluchačů, kterým je úplně jedno, kdo hraje na pódiu. Vynikající Petr Fiala, Ivan Král i další členové kapely. Skutečně povedený snímek, kdy se budete skutečně dost smát a navíc se nad některými věcmi zamyslíte. Poctivých 80%.(16.7.2009)

Je pěkné vidět mysteriozní dokument o kapele z Valmezu, z mého rodného města. Ale mé hodnocení není ovlivněno tím, že jsem valmezák, ale tím jak skvělým nápadem (tou obrácenou logikou) tenhle filmeček vyniká. Opravdu jsem se při sledování zasmál. Ano, je zde Rok ďábla (taky tento film mám rád), který měl pravděpodobně větší rozpočet atd..., ale tohle bylo srdcová záležitost a pro diváka, který o kapele ví alespoň něco, to je opravdu krása. Ukázka z filmu Zdeňka Trošky byl vrchol všeho, to bylo opravdu něco geniálního :D...A Petr Fiala s tím jeho ananasem to byla třešnička na dortu.(17.10.2011)

Díval jsem se na ten film a viděl celou tu nepravdu, jak to upravili, aby to bylo pěkný a všem se to líbilo, ale byl to humus! Humus a nepravda... prostě českej film... blbej českej film! ...Miluju Mňágu a Zelenku, takže vlastně není moc co řešit;) P.S.: Kde sakra seženu "Slunce, seno a Žďorp"?!:D(20.12.2010)

4* Zelenkovu tvorbu mám rád, ale tento mystifikační dokument jsem zkoukl až po dvaceti letech. Stejně písničky této kapely byly mé oblíbené, tak jsem si toto "divadlo" pořádně užil, i když moc nevěřím, že by někdo tento podvod na diváka mohl brát vážně. Já jsem se bavil skvěle a možná časem zkouknu i první z mystifikační trilogie - Visací zámek, ale punk mě tak nebere. [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](15.2.2016)

Myslím, že Zelenka udělal dobře, když se pokusil v žánru pseudodokumentu o reparát v podobě Roku ďábla. Tato hodinovka je sice zábavná (nejlepší byl bezpochyby Zdeněk Troška, který mě překvapil tím, s jakou vervou hodil pomyslný dort naproti zrcadlu), nicméně útvar okolo Jarka Nohavici je jednoznačně uvěřitelnější, při prvním shlédnutí před třemi lety jsem s takovými myšlenkami skutečně koketoval, tento film je natolik nadsazený, že závěrečnému titulku o skutečnosti se dá jen trpce pousmát. Ale jinak parádní debut páně režiséra.(24.5.2010)

skvělý fiktivní dokument o nejlepší kapele, která tu kdy vznikla(10.6.2014)

Tak jsem to konečně viděl a jsem moc spokojený. A protože písničky této známé kapely z Valmezu mám opravdu moc rád, příjemně jsem se bavil a nezbývá mi, než dát plné hodnocení. Pro fanoušky je shlédnutí povinnost! Velmi zábavná mystifikace. Kdybych o tom nevěděl, z části bych asi i uvěřil. Nejvíc se mi líbil konkurs na zpěváka a vymyšlený film o kapele s Vašutem a Brodským a hlavně komentář Zdeňka Trošky :-)(16.7.2009)