Mňága - Happy End

Mňága - Happy End

(festivalový název)

Hudební / Komedie

Česko, 1996, 62 min

Svět je jenom hodinový hotel a můj pokoj je studený a prázdný... Hodinka nabitá perfektními mystifikačními nápady, hláškami a skvělou muzikou. Mňágu sice nijak moc neznám, ale vlastním první tři alba, která si čas od času rád poslechnu. Petr Zelenka stvořil skvělý fiktivní dokument a zároveň parodii na hudební dokumenty a satiru na hudební rychlokvašky. U konkursu do kapely jsem se neudržel smíchy, stejně tak u ukázky z filmu o kapely od Zdeňka Trošky. A navíc tváře všech protagonistů (rozhodně bych nečekal Karla Zicha, Jiřího Černého či Ivana Krále) jsou tak dokonale přesvědčivé, že by tomu člověk dokonce i uvěřil :-). 85%.(19.7.2009)

Výtečná mystifikace o mé oblíbené kapele, juch!(10.6.2011)

Priprava na Rok dabla. Proc ne.(2.8.2014)

Skvělý "dokument" o vzniku mé velmi oblíbené kapely. Tvůrci si parádně udělali srandu ze všech charakteristických rysů kapely, zálibou v akordu Cdur počínaje, Petrovými pohyby konče.(31.10.2015)

Výborný mystifikační dokument z dob, kdy Petr Zelenka ještě nemusel vykrádat sám sebe.(29.10.2003)

Stejně originální nápady jako stylově podobný pozdější film Rok ďábla. Velice kvalitně, chytlavě setříháno, zrytmizováno. Jednotlivé skladby jsou natočeny formou videoklipů, které jsou pravidelně prokládané trefnými akcemi kombinací herců a neherců(členů kapely). Zdánlivě horší "dobová" kamera vtipně a vkusně doplňuje obsah. Napodruhé zkouknuto jedním dechem, nemohl jsem odpoutat zrak. Kde na ty nápady chodíte pane Zelenko?Tolik realizačních i scénáristických nápadů v jednom filmu se fakt tak často nevidí. Víc peněz pro realizaci vašich dalších filmů!(3.2.2009)

Výborná mystifikace. Věřím, že nezasvěcený by uvěřil. A jako bonus skvělé písničky této výborné kapely. Jen Vašut působí trochu trapně.(12.4.2012)

• topi80

To, co se povedlo u Visacího zámku, vyznělo u Mňágy do ztracena, postrádá totiž vtip, moment překvapení a celé to na mě působí hodně otravně. Nezaujalo mě to prakticky ničím.(10.1.2013)

Coby milovník Mňágy mám samozřejmě pro tento film slabost, ale některé scény musí pobavit i neposluchače této kapely. Ať už je to konkurz na zpěváka, hudebníci převlečení za ovoce nebo Zdeněk Troška vysvětlující svůj paskvil (a to ještě nikdo nemohl tehdy vědět, jaký šity bude Zdenda točit...)(9.9.2014)

Ani mistri MYSTIFIKACE S&S by se za tohle nemuseli stydet. Proste *****(11.5.2017)

Pokud neznáte skutečnou historii Mňágy, zřejmě se moc nepobavíte, poněvadž nedokážete rozlišit fikci od pravdy..(25.6.2017)

Úsměvné, objevné, svěží, krásné... Zábavná mystifikace, která potěší každého příznivce kapely...(19.9.2003)

vtipne, genialni. Mnaga 4ever....(10.4.2008)

K tomuto se nedá nic víc napsat než perfektní film.... Klidně deset hvězdiček... PS: Vem si oříšek... PS2: Máš chuť majoránky PS3: Tak na tomhle já, ani mí kluci participovat nebudem...(15.9.2010)

No a tak jsme jedli jenom jabka :D(16.3.2011)

Má nejoblíbenější kapela a jeden z nejoblíběnějších režisérů se dali dohromady a vznikl tenhle klenot. Kolika lidem jsem musel před 15 lety vysvětlovat, že se Mňága, která mimochodem loni oslavila 25. výročí, fakt nerozpadla. Při čtení kometářů cítím potřebu zdůraznit, že tohle nebyl první Zelenkův počin na poli hudebně-dokumentární mystifikace, nějaké cvičení před Rokem ďábla, jak si mnozí myslí. Už dříve vznikl pro televizi podobně laděný „dokument“ o Visacím zámku! 2 ZAJÍMAVOSTI (se spoilery): ne vše ve filmu je pouhá fikce, např. geniální scénka s Vašutem a Brodským má reálný základ, Petr Fiala se na gymplu opravdu vsadil, že sní tenisku a menší část skutečně snědl. ***** Frontman Mňágy Petr Fiala v biografické knize Z nejhoršího jsme uvnitř, mapující (pre)historii kolem Mňágy v letech 1984 - 93, uvádí záznam z deníku k natáčení alba Radost až na kost. V něm se píše: „... Cpeme se a díváme se na skvělý pseudodokument o Visacím zámku. Je to síla. Smíchy se válíme po zemi. ...“ Zápis je ze 7.7.1993, kdy ještě hoši z Mňágy jen stěží mohli tušit, ze za pár let ten samý režisér natočí neméně povedenou taškařici také s nimi.(13.1.2013)

jdu do plných, znejistění, vtip, absurdita a v první řadě hudba, kterou mám moc ráda.(9.8.2014)

Skvělý film natočený typicky po Zelenkovsku, který potěší hlavně milovníky Mňágy a jejích geniálních písní.(8.10.2014)

Třeba u tý scény s novou kapelou v námořnický uniformě si řikáte no to snaf nemůžou bejt Chinaski to by bylo snad až moc meta... jak by moh?? Ale no tak !!Ale on jo!! Zelenka je bůh a cokoliv co kdy natočil bylo minimálně nadprůměrný a nebo se to za pár let stane. Trvá to hodinu , říkám si tak jasně budě tam pár blbinek kde se ukáže že už tehdy to byl fakt talent. ale tady nemá šanci rozjet cokoliv hlubšího. No a za chvíli zíráte že on je až tak moc dobrej vyprávěč ,že ve filmu zmíní nějakou historku (snědená bota) aby jí nechal proválet pár minut absurdníma situacema , a za pár minut jí začne v klidu parodovat a vy mu to celý žerete i s navijákem a zároveň u toho div nepotlačíte slzu. Strašně supr...Je tady i ten kontrast mezi tím jak byly devadesátky strašně ujetý a jak je současnost tupě civící a divně oteklá jak ksicht pana prezidenta. Nejlíp to asi v týhle krásně zasněný vzpomínce na to co se nestalo prodal Ivan Král "Správnej rocker není na prodej ale zase každej rocker se dá koupit"...:D(24.11.2015)

Zelenka si zrobil prdel z ludi a s Mňagum ich obalamutili plno. Ja sem se chvilama řechtal jak kobyla!(21.10.2017)

• dauby

Dost mě to nudilo. Když to srovnám s Visacím zámkem, tak tohle je o dost slabší. U Visacího zámku je vtipné mj. to, že tam míchají skutečná fakta s mystifikací. Tohle je celé vymyšlené, ale Zelenka to přehnal, je to nevěrohodné a vtipné mi to nepřijde. Petr Fiala coby ananas mě fakt nedojal. Haubert nebo Pixa (Visací zámek) mají evidentně i trochu toho hereckého nadání, což se o členech Mňágy říct prostě nedá.(18.1.2019)