Rok ďábla

Rok diabla

(festivalový název)

Year of the Devil

Komedie / Drama / Fantasy / Hudební

Česko, 2002, 88 min (SE: 108 min)

Tak tahle nádhera asi nebude pro všechny, nicméně se jedná o opravdu mistrovskou mystifikaci vedenou skvělou režijní rukou Petra Zelenky. Spousta hlášek, které sice nejsou úplně "na talíři", ale o to jsou cennější. Nevím, jak přijmou film lidé kteří Nohavicu ani Čechomor neznají (já se přiznám že jsem neznal Čechomor, ale Nohavicu zase téměř dokonale), ale já mám za sebou silný zážitek. Pro pořádné a hluboké zamyšlení nad životem ale nepotřebujete znát nikoho ! Přiznám se, že jsem měl ve stejný den ještě jednu projekci (DVD EX - zajímavá, ale kratší verze je lepší) a nejspíš nebyla poslední :)(24.3.2003)

Pred zhliadnutím tohto filmu bol pre mňa Jarek Nohavica neznámym pojmom. Po jeho skončení som bol síce trochu v pomykove, ale zároveň sa mi okolo Nohavicu vytvorilo obrovské fluidum tajomnosti a osobnostného kúzla. A dnes sa už nemôžem dočkať, ako sa mi raz dostane príležitosti urobiť s ním napríklad interview. Nech už bude v skutočnosti akýkoľvek, už nikdy ho nebudem môcť vnímať nezávisle na pocitoch, ktoré mi o okolo neho vytvoril tento krásny film.(24.9.2002)

Petr Zelenka je zkrátka mistr mystifikace a především hlášek, které si prostě zapamatujete. Film, který vás dostane svou lidskostí a humorem.(27.5.2002)

Zklamání. Jsem rozčarován z ovací, které provázejí tento filmový paskvil. Zelenka vykrádá sám sebe, předhazuje divákům již několikrát použité vtipy a k tomu ten oblíbený folkloreček.(15.5.2003)

Křišťálový glóbus, Český Lev 5 : Nejlepší film, Režie, Střih, Hudba, Zvuk + Plakát + 5 nominací: Herec VR - Jaromír Nohavica, Kamera, Výprava, Kostýmy, Scénář + Diváci(3.9.2004)

Originální, vtipné, absurdní, s naprosto úžasnou hudbou (Nohavicovy hity v aranžích s Čechomorem mají pořádný říz).(3.5.2004)

Tohle prostě je machrovina první třídy. Kdybych nevěděl jak se opravdu Karel Holas seznámil s Jazem Colemanem, docela bych i věřil té scénce ve výtahu...nejslavněší český taxikář František Černý coby Marie Rottrová je úchvatný:) A Karel Plíhal je taky kapitolka sama pro sebe. Nezapomenutelné poetické scénky, kontrasty, skvělá hudba (taktéž kontrastní, vezměte si Čechomor, Jarka Nohavicu a Killing Joke), prostě výjimečný film. Kdyby mi tak ještě někdo vysvětlil, co znamenalo to s tím metrem....(16.3.2003)

Opravdu zvláštní film. Čechomor i Nohavicu znám víceméně povrchně, nicméně proti nim naprosto nic nemám, i když jejich hudbu nějak zvlášť neposlouchám. Navíc jsem chtěl doplnit sbírku mnou neviděných filmů od Petra Zelenky :-) Každopádně - ohromně zajímavý film s nevšední poetikou, který se vám jen tak lehce nevykouří z hlavy.(9.1.2006)

Česká odmocnina This is Spinal Tap! 80% Zajímavé komentáře: Jossie, belldandy, Damiel, pjotr76(30.5.2005)

Jak už jsme mohli být svědky ve filmu Mňága - Happy End, Petr Zelenka je excelentní mystifikátor. Snímkem Rok ďábla tímto jen potvrdil svou pověst a předešlý "mystifikačně-hudební" film ještě o něco překonal. Z hlavních protagonistů musím vyzvednout hlavně Františka Černého, který opravdu překvapil. Ale samozřejmě i ostatní (včetně Jaze Colemana) jsou naprosto jedineční a nepopsatelní - to se musí zkrátka a jednoduše vidět a strávit.(28.5.2003)

Kapela Čechomor, Jarda Nohavica a jejich problémy s chlastem, o kterých si humornou formou vyprávějí v tomto filmu není zas tak špatný. S radostí jsem se na to koukal, ale že by mě to nějak bavilo, zrovna dvakrát tvrdit nemůžu. Krom toho, že se v něm přiblble kecá i když vtipně, občas do toho ještě hraje příjemná muzika Čechomoru, jenže to je asi tak všechno. Jednou a dost, řekl bych. Na druhou stranu, lidé kolem Ostravy musí tento film bezmezně milovat:)(15.3.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $538,146/70%/(13.6.2007)

Zelenkovi se timto filmem podarilo prekonat dalsi jeho vybornou mystifikaci o skupine Mnaga a Zdorp, coz jsem opravdu necekal - bravo pane reziser.(25.7.2002)

Báječná mystifikace, ve které obrovskou práci odvádí hudba a citlivost, s jakou Zelenka rozehrává skutečné charaktery ve fiktivní hře plné hezkých vtipů i působivé poetiky. Plíhal jako tichý anděl, Nohavica jako nesdílný guru a Čechomor jako kluci na vzestupu. Vzato z odstupu, u některých částí si člověk říká, že Zelenka je docela jasnozřivým prorokem. Prostě mu tenhle žánr sedí.(17.3.2008)

Tuzemská folková variace na This Is Spinal Tap. A světe div se, zdařilá.(22.10.2015)

Film se skvělou hudbou a dobrými nápady není co řešit.(24.1.2005)

První půlka je svižná a vtipná, zbytek je v podstate nastavovaná kaše uhnětená především z nudy. Líbil se mi Nohavicův lidový projev, i hudba je docela dobrá. Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, berte tedy mé 4* jako 3,5*.(16.1.2004)

Nádherná mystifikace, která dodává Jaromíru Nohavicovi ještě větší nádech tajemna, než má ve skutečnosti a Karlu Plíhalovi tu auru významného člověka, kterou v mé mysli vždycky měl. Jejich muziku i je oba jsem měla vždycky ráda a můžu říct, že po Zelenkově filmu je mám ještě raději. Je to komedie, je to filozofický film, je to příběh o životních ztroskotancích a hlavně je plný krásné muziky. Pohladí po duši a ještě pobaví. A co víc bych od filmu mohla chtít .(9.6.2005)

Lehce nedotažené, ale ohromně milé a vtipné.(16.6.2002)

Mám rád Nohavicu, Plíhala, Čechomor i Zelenku. Poslouchám i soundtrack. Film mě však spíše zklamal, až na pár skvělých míst, jako je toto - ukázka - Nohavica a pití: http://www.youtube.com/watch?v=a89aNR47Cj8(12.2.2009)

Velmi zajmavý počin na české scéně... Petr Zelenka se pustil do natáčení iracionálního, reálného a mystifikovaného děje. A celkem se mu to povedlo. // Už kvůli Colemanovi se na to musím podívat minimálně ještě jednou.(2.3.2008)

"Ten klid, ten mír, taková ta velká pohoda, kdy člověk leží ožralý na zemi." Potřetí vstoupil mystifikátor Petr Zelenka do stejné vody. S Visacím zámkem to byl neuvěřitelný masakr, který se však nikdy nedostal do širšího povědomí a s Mňágou jen nesměle nakoukl do kin, ale stejně mu tleskali především fandové skupiny. Při třetím pokusu vsadil na větší rozpočet, slavnějšího představitele a profesionální přístup. Vidět opilého Nohavicu a slibujícího Plíhala jako první, tak jim složím k nohám plný počet hvězd, ale pod vlivem předchozích zkušeností jsou i ty čtyři docela dost.(23.11.2016)

• Shit

Nohavice je strsnej uchylak, kdyby tam nebyl tak dam asi vic, ale takhle to nejde(1.2.2005)

Těsně pod vrcholem. Možná že časem tomu tu pátou i dám. Rozhodně jedna z nejzajímavějších věcí, co u nás v tomhle tisíciletí vzniklo. Problém tohohle filmu je ten samý, jako podle Nohavici s písněmi - dává jenom naději, ne rozhřešení a odpověď. Jenže film by nějakou tu odpověď zkusit mohl.(18.9.2012)

Nejlepší český film. Jízda Karla a Jaze ve výtahu, Janova rozmluva s bohem, Plíhalovo poslouchání melodií, dilema slipař-trenýrkář a jiné. Ironie, satira, mystifikace, závěrečná katarze, jezení rybiček. Po každém shlédnutí si opravdu připadám blaženě. "Karle pojď." "Já přijdu." "Ty nepřijdeš." "Ale přijdu. Jen si ještě chvíli posedím a přijdu." (Jako bonus přidávám komentář, který jsem dlouhá léta měla u Petra Zelenky v seznamu oblíbených režisérů: Jednou jsem takhle otevřela ledničku a chtěla se napít mléka, ale když jsem odšroubovala víčko, tak na mě z krabice vykoukl malý vousatý panáček s dýní na hlavě a zapískal: "Kdybys měla říct, kdo je nejlepší český režisér, koho bys jmenovala?" a potom se rozplynul v obláčku mýdlových bublinek. Nápad s pitím mléka byl sice tím pádem pasé, ale zase jsem měla řádný důvod k zamyšlení. A pořád se mi na mysli objevoval ten panáček a křičel: "Ona neví, ona neví!", až jsem se musela poradit s tetou CSFD. Tam jsem si ve své desítce nej filmů všimla jakéhosi tajemného titulu Rok ďábla. Co to je, Rok ďábla? To je nadčasová studie o umění užívat si života, vedoucí k naprosté blaženosti těla i ducha pokaždé, když si tento klenot pustím a nechám se opájet geniálními dialogy a hudbou. Takže jsem hned běžela k té lednici, vzala krabici a z plných plic do ní zařvala: "PETR ZELENKA, ty troubo!")(20.12.2007)

Naprosto geniální film. Začíná jako obyčejná zpověď vyléčeného alkoholika, pokračuje coby hudební skorodokument a končí...prostě neuvěřitelně. Hybatelem celé mystifikace není ani Jarek Nohavica ani Čechomor, ale Karel Plíhal, který se ve své roli vyloženě rochní. V paměti mi utkvěl taky J. Coleman, který je bohém v pravém slova smyslu. Petr Zelenka se tímto svým filmem rozhodně vyznamenal (v pozitivním slova smyslu) a dokázal, že je jedním z nejlepších filmařů mladé generace.(21.11.2004)

Tak já nakonec ty 3* dám, ale jen to jen o chloupek. Předpokládal jsem, že Rok ďábla bude působit mnohem silněji a kompaktněji. Už proto, že jsem svého času učinil dobrou zkušenost se Zelenkovým mystifikačním kvazidokumentem Mňága - Happy End. Přemýšlím, co na mě působí tak rušivě, a nejspíš je to ten celebritální rozměr filmu. Nohavica, Plíhal i Čechomor hrají fakticky sami sebe a objevuje se tam množství skutečných Nohavicových písniček. Ten film se vlastně opírá o popularitu Nohavici a parazituje na jeho skutečných textech. Dobrá mystifikace sice využívá nějakého populárního fenoménu, ale není doslovná. Za velmi dobrý příklad považuju britský snímek The Rutles, který si dělal šoufky z beatlemánie. Rok ďábla sice obsahuje vtipné momenty a zábavné scény, ale řadu pasáží jsem ztrácel o film zájem. A abych se vrátil k tomu celebritálnímu rozměru snímku, ono je docela příznačné, že se v titulcích objevuje Jan Hřebejk nebo Saša Gedeon, kteří se objevili v jediném několikasekundovém záběru a představovali sami sebe. Mimochodem, Nohavica na mě působil tak nějak rušivě, role "herce" mu sedí mnohem hůř než klukům z Čechomoru. Celkový dojem: 50 %.(1.2.2015)

Vyvonena mystifikace, uuuzasna hudba :-)(1.10.2004)

Ťažko popísateľný film. Veselý, smutný, iný. Ale mám po ňom veľmi pozitívny pocit. 85%.(5.12.2008)

Výtečná mystifikace s spoustou neotřelých a vtipných nápadů, vynijajícími výkony neherců a skvělou hudbou.(8.4.2004)

Hudební film, který je současně plnokrevným příběhem, v němž téměř nelze rozeznat realitu a fikci, je v případě zdaru vždy mimořádným zážitkem. Většina hlavních aktérů hraje sebe sama a stává se tak dalším nepřehlédnutelným přínosem. Prolnutí Čechomoru a nohavicovského fenoménu (v Nohavicovi máme skutečného trubadúra naší doby, byť lásky a milostných věcí se dotýká ve své dosavadní tvorbě spíše výjimečně) je ohromným zážitkem samo o sobě. Zaujme ale i třetí velikán této části tzv. nonartificiální hudby Karel Plíhal. Jeho mlčení v televizním studiu je vskutku výmluvné. A výmluvný je i sám film. Zřejmě pro hodně lidí.(11.6.2011)

Velice zdařilý film, který mě svou invenčností, poetičností, absurdností atd. atd. moc potěšil, ale tematikou docela dost depresivní. Nikdy nebýt umělcem. :)(9.12.2009)

Mám rád Nohavicu, mám rád Čechomor a mám rád aj blonďaveho Plíhala, ale úplne mi stačí keď ich počujem (skvelý soundtrack). Film je fajn, ale okrem Nohavicovej teórie alkoholického kopca neprináša nič zapametania hodné. Aj keď toto je veľká pravda a to nielen pri alkohole. Ja som si na to spomenul pri filme Requiem For Dream.(5.4.2004)

Jaromír Nohavica + Čechomor + Jaz Coleman + mystifikátor Petr Zelenka = jeden z nejlepších českých filmů posledních desetiletí.Neotřelé téma,zajímaví lidé a ta HUDBA!(23.1.2003)

Nepovažuju se za kdovíjakého znalce Čechomoru a Jarka Nohavici, prostě si je občas pustím, protože se mi jejich hudba líbí (pozn.Čechomor jsem viděl a slyšel i naživo; skvělý zážitek :-)). Film byl jistě zajímavou sondou (?) do jejich tvorby, ale musím objektivně uznat, že divák, který jejich hudbu nemusí, se bude nejspíš nudit. O žánru "komedie" bych si odvolil polemizovat (opravdu se nepamatuju, že bych se něčemu vyloženě zasmál); spíš mi však vadilo to nadpřirozeno (možná, že jsem ten film nepochopil, ale např. ty duchové na pódiu, nebo zmizení Karla Plíhala jako anděla šlo hodně mimo mě). Takže já bych to viděl na slabší 4*; tento film rozhodně není pro každého.(21.12.2008)

Zelenku jako člověk strašně respektuji, protože se nebojí říct, co si doopravdy myslí a z jeho filmů jde poznat, že mu to opravdu pálí. Rok ďábla je toho (dalším) důkazem. Parádní fiktivní dokument protkaný hudbou Čechomoru a hlavně Jarka Nohavici. A tady přestávám být objektivní, protože na něm jsem vyrostl (v době, kdy jsem vyrůstal, tak moje mamka neustále poslouchala Nohavicu, tenkrát ještě na audio kazetách, vždy když vařila) a když se teď k některým jeho písničkám vracím, tak si uvědomuju, co jsem si jako pětiletý asi těžko mohl uvědomit - jak krásné jsou Nohavicovy písničky a hlavně jaký tam je v nich přesah. Speciálně u písničky "Kometa". Kdyby mi ke konci tento dokument nepřišel mírně natahovaný, okamžitě bych dal plný počet. Ale možná to bylo tím, že jsem byl unavený, kdo ví. Každopádně tohle si ještě jednou dám. 80 %(21.1.2013)

Každý máme svého anděla, který nám dává sílu snášet slasti, strasti i kopance, jaké nám život uštědří. Objevují se mezi námi, vypadají jako my a my jejich pravou totožnost nepoznáme. Dokud se nestane zázrak. Zázraky se dějí. Dějí se i v bouři. Nemusí to být opravdová bouře v pravém slova smyslu, ale i bouře slov a činů, které nás nepříznivě ovlivňují. Kdo dokáže přestat pít, nemusí věřit v Boha, stačí mít na blízku svého anděla. Z každého člověka vychází melodie. Když budete mlčet, uslyšíte hudbu kolem sebe. Vyprávění o lidských duších a o andělech v nás. Smutný i veselý, ale přesto celým filmem procházející tajemný opar. Naděje a světýlko v tunelu. A v tom je pravá podstata folku. Nejen folku, ale i lidského života.(19.7.2006)

Dlouho jsem tenhle film obcházel se shovívavým úsměvem a říkal jsem si: Nohavica, Čechomor - to přece není nic pro mě. Jenže dlouhá chvíle a nedostatek kvalitního materiálu k nakoukání mě jednoho dne přinutily hmátnout do mého tajného DVD fondu české produkce (které se obvykle snažím pokud možno vyhýbat) a po nedlouhém váhání konečně zvědět, co činí tento "legendární" snímeček natolik přitažlivým pro lidové masy. Takže: Rok ďábla je až podezřele moc vtipný, abych ho dále ignoroval. S překvapením jsem též čelil příjemné pravdě, že je proklatě kvalitně sesnímán, že je inspirativní, nápaditý a slabá místa v něm dosahují pouze minimálních hodnot. Ale nejvíce mi stejně učarovali démonický Jaz Coleman a odevzdaný Karel Plíhal! Mystifikuješ, mystifikuji, mystifikujeme.(19.8.2008)

Fandové Jarka si samozřejmě dorovnávají na plný počet :)(9.8.2009)

Historky priateľov a známych z hudobného i mimohudobného života zaradené do mystifikácie, variacej z režisérových predchádzajúcich nápadov. Každý si blaznie po svojom, rozoberá sa Nohavicove spodné prádlo, veľa sa mlčí a sedí. No a pomedzi vtípky a diagnostiku doby (alkohol, pôsobenie davu, médií a umelé aj skutočné pôsobenie nadprirodzena) počúvame rockovú úpravu folkových pesničiek a ďalšie insiderské vtípky a tak. Videl som pôvodnú aj predĺženú verziu a rovnako ako pred rokmi aj dnes sa mi zdá, že ide len o púhopúhy priemer, takú trochu nesúrodú zbierku, raz lepších, inokedy menej zážitkov zo šnúry a stretania sa s ľuďmi zo západnej hudobnej a filmovej sféry, no vďaka hudobným protagonistom to má zároveň nejaké plusové znamienko nahor. Niečo ako tri plus. Rok diabla inak považujem v istom zmysle za zlomový - po ňom nastal režisérov kvalitatívny "sešup".(9.5.2013)

Postavy v tomto filmu, skutečné i smyšlené zároveň, hledají svou duchovní cestu životem. Snaží se vyrovnat s opilstvím, rozpadem a smrtí. Hudba dělá 50% a mystifikace druhých 50% filmu. Přesto zbývá ještě cosi navíc ( cosi nepolapitelného a tajemného), co dodává tomuto filmu mimořádnou atmosféru. Zatím nejlepší film Petra Zelenky, který nekazí ani jistá překombinovanost děje.(28.1.2004)

Nohavica je spolu s Krylom, Landom a 2Pacom:) moj najoblubenejsi spevak.Hoci by bolo pocas celeho filmu vidiet iba tmu a popri tom by sa pustali Nohavicove pesnicky, dal by som 5*.Lenze tomu tak nie je.Okrem skvelej hudby Jarka a Cechomoru je tam aj zaujimavo ponata kapitola zo zivota Pana Umelca.(28.3.2004)

Jednou a dost. Já pro ty Zelenkovy mystifikace prostě nemůžu najít pochopení.(14.8.2007)

• MMR

Upřímně. Tohle jde mimo mě, ale docela drasticky mimo mě. Nic mi to neříká, tenhle styl se mi nezavděčí. Je to takový fiktivní dokument o ničem.(15.3.2012)

• sepp

Tyhle radoby umelecky filmy, hrajici si na neco na co nemaj, opravdu nejsou podle myho gusta.(19.9.2003)

Pěkný film, se skvělou muzikou. Oproti Mňáze ale Zelenka spadnul dolů.(24.11.2004)

Velmi zábavná mystifikace, skvělé hlášky a gagy. Chci víc takových filmů:) ad hodnocení: 90%.(16.10.2002)

Pokud máte rádi Nohavicu, Čechomor a Plíhala (jako já) není absolutně co řešit. Zelenka je spojil v tak krásně šíleném fiktivním dokumentu, že to z Roku ďábla dělá jeden z nejlepších českých filmů.(30.1.2010)

Film se skvělou muzikou, písničkami od Čechomorů a Nohavicy, v němž jde hlavně o to, rozeznat fikci a realitu (mě tam připadalo fiktivní nějak všechno).(8.6.2005)

Velký smysl...(22.2.2011)

Tak surreálne, tak muzikálne, tak úžasné! 85%(3.7.2014)

Nemám rád synopse na přebalech. V drtivém počtu případů nevystihují podstatu snímku, pokud rovnou nezavádí (nemystifikují :-) To ovšem rozhodně není tento případ. Tohle je trefa do černého. „Když vydržíte mlčet, uslyšíte melodie lidí kolem sebe“. Jak tak vidím zdejší hodnocení a komentáře, vypadá to, že valná většina před mlčením a tichem naslouchá pouze sama sobě (čti, ráda se poslouchá). Byť s osob. poznámkou. Ticho je krásně opojné, ale všeho moc škodí (je potřeba ho umně „dávkovat“). I z opojného ticha se dá (krásně) zešílet. Pro plné vychutnání si snímku není nezbytně nutné (jak by se na první pohled mohlo zdát) mít nastudovanou hudbu J. Nohavici a skupiny Čechomor (popř. K. Plíhala), byť přiznávám, na překážku to rozhodně není, ale umět naslouchat. Rok ďábla, to je typický Petr Zelenka se všemi (pro jednu skupinu) slabůstkami (čti přednostmi), které k němu neodmyslitelně patří, pro druhé stále ten, co jeho absurdním vtípkům a (filmovému) pohledu na svět, nikdy nepřijdou na chuť. Mezi kterou „skupinu“ se řadím já, není potřeba snad dodávat. Fiktivní dokument? (Možná)určitě :-) Spíše však příběh o pohledu Jarka Nohavici na sebe samého (jakési zastavení se v čase a pohled (bilancování svého dosavadního bytí), smíření se sám se sebou, navíc pohrávající si (a dotýkající se) spirituálna a mystična. V prvé řadě je však Rok ďábla filmem o nás lidech a potýkání se se samotnou existencí (bytím) tady na zemi. Takže, zastavte se na chvilku v tom každodenním shonu a zaposlouchejte se do melodií. S dovětkem, že tento snímek má divákovi stále co nabídnout i při druhé, třetí,...(opakované) projekci. Výsledný resultát: 4(silné) * za film samotný, ta 5* je za film o filmu a samotné natáčení, kde je jasně patrné, že se u tohoto snímku sešli podobně (na)ladění lidé, jež spojuje láska k hudbě, vyznávají podobné hodnoty a smysl pro ironii a nadhled. Upřímně jsem se (nejen) bavil. Díky pánové! A kdo že byl NEJlepší?! Jarek Nohavica? NE! Karel Plíhal? Nikoliv! J. Coleman? Taky NE! František Černý? Samá voda! Pouze a jedině Karel Stránský! :-) p.s. Jarkova teorie alkoholismu je přesná. Ta hranice je opravdu tenká a pro každého člověka jinde. Však také mistr čerpal z vlastní(ch) trpké(ých) zkušenosti(í). P.p.s. pokud bych směl na závěr přispět se svojí trochou do fundované debaty, tak pořádnou písničku (text) lze napsat pouze a jen v trenkách. Při troše štěstí (možná) „navostro“. V žádném případě však ne ve slipech. Byť pravda, vynikající režisér a za každé situace slipař P. Zelenka můj nepsaný zákon (axiom) vyvrací a popírá zároveň. Nebo se snad jednalo o další z řady mystifikací?(15.12.2011)

Pre mňa najlepší Zelenka a zároveň jeden z najlepších českých filmov vôbec.Verzia,ktorá vyšla na DVD a obsahuje vystrihnuté zábery a predĺžené scény je však o triedu slabšia.Takže iba päť hviezdičiek(3.9.2012)

Když byl film čerstvě v kinech, tak jsem se bavila. Problém je, že dnes mě to ani trochu nezajímá.(7.12.2011)

Tohle je můj hodně oblíbený film. Alkoholický kopec a sledování vlastního pohřbu prostě nemají chybu.(3.12.2007)

Jarek a jeho NTAK.. :)(27.9.2012)

• boshke

Vůbec jsem nechápal, oč mělo jít. Ani Nohavica, ani Čechomor nejsou hudba mého srdce, leč hodinu a půl dlouhý dokument o nich bych jistě snesl. A třeba by mne přesvědčil, abych jejich tvorbě věnoval více pozornosti. Jestliže se však jednalo o smyšlený příběh, který mne během první necelé půlhodiny vůbec nezaujal, bylo o vypnutí či nevypnutí rozhodnuto velice rychle... 0%(19.9.2012)

jaro je hustoch...(31.8.2006)

DVD s Rokem ďábla som si pustil neplánovane a okrem hmlistého dojmu, že tento film niečo vyhral na Českém lvu som ani nevedel, že je to nejaká komediálna fikcia o jednom období života a tvorby Jarka Nohavicu. Je to celkom zaujímavý film, ktorému k úspechu dopomohla príťažlivá hudba a zábery z koncertov. Medzitým sa to miestami trochu vlieklo, aj keď sa to dalo bezproblémovo prežiť. Najväčší dojem na mňa urobila nejasná hranica medzi dokumentom a fikciou, ktorú som párkrát neúspešne hľadal.(10.12.2012)

Další zelenkova ujeťárna. Tentokrát s Čechomorama a Jarkem Nohavicou. Zase všem věcem nemůžete moc věřit...(9.2.2013)

Absurdní, poetické, zábavné i mrazivé. Fungující atmosféra halící vše oparem tajemna, několik naprosto kouzelných okamžiků, několik myšlenek, které vytrženy z celku působí zcela jinak a nutí k zamyšlení, spousta skvělých hlášek, několik zábavných mystifikací, které rozesmály, ale především hudba. Hypnotická Hinewehi Mohi, skvělý Čechomor, který si často hraje s aranžemi svých písní tady vytváří některé, které považuju za nejlepší jaké jsem za ta léta slyšel. A možná ještě lepší Nohavica, jehož považuju za možná nejlepšího českého textaře a jehož písničky v aranžích Čechomoru dostávají zcela nový rozměr. Z některých mi úplně běhal mráz po zádech, u některých se mi sevřel žaludek a srdce zastavilo. Když se podívám na topku nejlepších českých písniček, najdu tam Jarka i Čechomor hned několikrát. Není tedy divu, že přes některé slabší momenty a drobnosti, které mi ve filmu moc nesedly, prostě nemohu jít pod 4*.(14.9.2013)

Sice už to po Visáčích a Mňáze trošku zavání opakovaným vtipem, ale Jarek Nohavica, Karel Plíhal a Čechomor jsou fenomén každý zvlášť i všichni dohromady. Kromě toho - chlast a problémy s ním spojené - toť téma vpravdě nadčasové.(13.8.2007)

70 %... Milý nezávislý snímeček s pár mainstreamovými momenty, který se narozdíl od těch amerických nebere smrtelně vážně, přestože v jádru vážný je. Á propos - Franta Černý je na zpěváka dobrý herec. Nebo naopak?(22.11.2004)

Co jsem se vzpamatoval ze zjištění, že Tom Waits není a nikdy nebyl lékařem, už nikomu jen tak na něco nenaletím. Proto z opatrnosti nabízím jen jednu z mnoha možných rozličných meditací nad tím, že Rok ďábla je z filmů, u nichž má název stejně nezastupitelnou důležitost jako jakákoli jiná složka: Zmínka o smrti Karla Kryla jedním směrem prorokuje, že příběh nekončí, opačným směrem ukotvuje mýtus o Jarkovi v reálném čase, byť mu zároveň dává patinu "oněch časů". Jinak samozřejmě Plíhal is a key to Nohavica.(11.2.2016)

Karle pojď už. Já příjdu, já přijdu. No Karle tak pojď...(3.11.2006)

Že je Petr Zelenka netradiční režisér, to už nám dokázal a dokazuje i v Roku ďábla. Opravdu zvláštní film to je. Jsem sice rockmetalista, ale jsem i muzikant, který už má za sebou spoustu jazzových a symfonických koncertů jako ten, kdo nesedí v publiku, ale na pódiu. Byl jsem na koncertě Čechomorů i Nohavici a nesmírně si jich vážím. Koncert Čechomorů dokonce považuji za jeden z nejsilnějších koncertních zážitků hned po velekoncertě Nightwish, na kterých jsem byl v Praze a to je trochu jiný šálek kávy. Troufám si říci, že Nohavica je momentálně nejlepší písničkář v ČR a Čechomor zde udržují českomoravskou hudební tradici, za což jim prostě patří obrovský dík. Možná teď se mnou nebudete souhlasit, ale podle mě by si Čechomor zasloužil českého Slavíka. Jednou by se Kabáti nepotentovali, ne? Ale vraťme se k fimu. Nejen, že je podbarvený nádhernými melodiemi, ale má svoje osobité kouzlo a atmosféru. Myslím, že každý, kdo je trochu zainteresovaný do tohoto stylu hudby (neposlouchá jen hloupý hip-hop nebo techno) a má rád tak trochu bizardní styl Zelenky, tak by si neměl tenhle film nechat ujít. This is real music and real experience!(21.6.2010)

Rok ďábla je jakousi intimní zpovědí alkoholika. Retrospektiva jeho konání a zamýšlení se nad svými činy v minulosti. Autentické záběry doplňují hrané scény. To vše podbarveno skvělou hudbou dělá z filmu spíše dokument. Velmi hluboký film o boji s démony, kterých má člověk v životě mnoho, ať už si to uvědomuje, či nikoliv. 80%(2.7.2014)

Mám ráda melodie Čechomoru, miluju texty Jarka Nohavicy, nemůžu být objektivní. Místy výborné, místy ne. Dokonalý Jez Coleman. Neherec Jaryn a anděl Karel Plíhal. Nadhodnocuji? Možná, ale komu na tom sejde...(8.3.2008)

Skupinu Čechomor som nepoznala tak dobre až dovtedy, pokiaľ som nevidela tento hudobný film, ktorý sa mi zapáčil a pochopila som oveľa viac. Film netradičným spôsobom stvárnil príbeh Jaromíra Nohavicu a skupiny Čechomor, keď toto zoskupenie odohralo niekoľko koncertných vystúpení. Film je vlastne aj o tom, ako elegantne odísť zo sveta, o priateľstve, o zázraku...(3.11.2008)

Po devíti letech od natočení jsem to konečně viděl a nestěžuju si, na český film to není špatné. Ukecané a filozofické pasáže jsou dost nudné, ale jakmile se ozve nějaká hudba, hned je to lepší. Jinak co se týče Zelenkových mystifikačních dokumentů, za nejlepší považuju Mňága - Happy End. Asi bych u roku ďábla přidal hvězdičku, kdyby tu Nohavica vystupoval v převleku za ananas.(22.1.2011)

Mix filmu a dokumentu v tak chytré a vtipné podobě tu dlouho nebyl. Zelenka je zručný mystifikátor a Nohavica ukázal, že krom zpěvu je na tom také dobře i herecky.(27.12.2003)

Geniální počin mystifikátora Petra Zelenky.(21.3.2008)

Nejoriginálnější dokument, kterému jsem věřil naprosto všechno (včetně samovznícení Karla Plíhala). Zelenka ruší veškeré zavedené filmové konvence. Z počátku jsem mu moc nevěřil (Knoflíkáři), ale pak (Rok ďábla), ale hlavně potom (Karamazovi) se zařadil mezi elitu českých režisérů. Pro ty, kteří berou Nohavicu jako udavače, bude asi těžké skousnout Rok ďábla. I já jsem s tím měl ze začátku problém, ale pak jsem plně soustředil na film.(3.6.2009)

K lepšímu pochopení tohoto filmu je dobré zmínit dvě základní věci, které jako podstatné zmínil sám Zelenka. Totiž že ho zajímalo téma zázraků a pak také to, jak může jeden člověk ovlivnit druhé. Právě tohle mi připadá jako základní myšlenkové téma, které se pak ve filmu v mnoha variacích vrací. Svým způsobem to je jedno z nejzásadnějších témat vůbec... Celkový dojem: 85%(15.5.2011)

Takový probuzení po vopici to je věc,žízeň není k uhašení,hlava puká jak hrnec! :-D Šílenej film,plnej šílenejch postaviček,kterej se mi na poprvé vůbec nelíbil...jenže člověk stárne a začne si uvědomovat svět i z jiných pohledů....Karle,tak poď,já přidu,né poď ty nepřideš!ja přidu,přidu :-)(7.4.2011)

Pro mne nekonzistentní film, který má skvělá místa, vynikající muziku, ale celkově tápe.(18.4.2012)

Dát dohromady Čechomor, Plíhala a Nohavicu do fiktivního polomysteriózního snímku? Proč ne? Rok Ďábla je podle mě nejlepší porevoluční český film, a z toho neslevím ani po čtvrtém shlédnutí! 9/10(15.7.2007)

Film jsem poprvé zhlédl na domáckých Strážnických slavnostech, bohužel ne do konce. Tehdy to pro mě bylo něco tak nového a styl natáčení tak odlišný, že jsem byl nadobro okouzlen a polapen.(22.8.2013)

V podstate vydarený pokus o hudobný experiment v českých tradičných vodách istoty diváckeho záujmu. Zelenka síce nemá úplne jasno v tom, čo chce presne povedať, ani ako to najvhodnejšie podať. Je istejší v podaní jednotlivých scén ako koherentného celku, lenže má tu jednu výhodu v podobe barličky hudobných vystúpení Čechomoru a Jarka Nohavici. Nakoniec je to ale len milá česká tragikomedie. Aj keď s diablom v tele.(11.6.2012)

• stub

Mystifikace potřetí, v r. 2002 už zcela mimo mísu. Jednoduše: Mystifikace, kdy každý ví, že je mystifikován, už není mystifikací. haha(20.3.2008)

Pred filmom som Jarku nemal rad vobec, ale teraz sa mi paci viac a viac. A to sa mi nikdy nestalo, ze by na mna film zaposobil tak pozitivne, ako tento a velku zasluhu ma na tom vyborny Petr Zelenka.(23.12.2003)

Polohraný dokumentárny film o pôsobený Jaromíra Nohavicu so skupinou Čechomor. Dokument je v celku zaujímavý, ukazuje nám charakter postavy dovtedy skôr záhadného Nohavicu, len hodina a pol je celkom značná doba, navyše film sa miestami vlečie priam slimačím tempom, čím efekt pôsobí dvojnásobnou dĺžkou. Tiež som nepostrehol žiadne hlášky o ktorých sa tu mnohí zmieňujú, neprišlo mi to tiež obzvlášť vtipné a občas až neskutočné, hlavne scény mlčania s holandským dokumentaristom a s Karlom Plíhalom, ktorý sa v závere filmu nepochopiteľné vyparí či rozpadne na miniatúrne častice. Nejako mi tiež nejde do hlavy aj vysoký počet Českých levov a tiež aj ďalšie nominácie (výprava, kostýmy - nechápem) hlavne keď sa v podstate nejedná o nijak výnimočný vysokorozpočtový film. Pôsobivý dokument i keď aspoň z mojej strany tiež aj precenený.(5.4.2008)

Rok ďábla je originální, poetický, tajemný,... Pro mě jeden z nejlepších (českých) filmů vůbec. Rozhodně na něj jen tak nezapomenete. A ten soundtrack!(29.10.2006)

Tento dokument sa môže pochváliť dvoma úžasnými prvkami a to muzikálových majstrovstvom a mystickým posolstvom. Zelenka veľmi dobre zvláda obidve takže nám naservíruje asi najúprimnejší, najkrajší, najzvláštnejší a najlepší český dokument vôbec. Obsadenie hercov a digitálna kamera robia zázraky a na vás s každého políčka dých atmosféra nádhery a nepoznaného. Dráma sa strieda s komickosťou ale všetko je ako keby reálne čo vo svojej podstate aj je keď si odmyslíme duchov, samosplanutie a podobne. Každopádne každá aj sebemänšia zbytočná scéna má svoj význam a posúva dej dopredu. Charakterizáciu postáv ale nečakajte pretože sa nemáte o čo zachytiť je ro len povedaný a kurevsky dobre povedaný príbeh čo sa stalo, alebo malo stať obohatené o asi najlepšie české hudobne legeny- Nohavica, Čechomor, ktoré nikto neprekonal a ktorý vkladajú do svojich textov úprimnosť a ako bolo povedané aj vo filme - nádej.(29.5.2008)

Tenhle film je pro mě srdcovou záležitostí, hlavně díky jedný z mých hudebních lásek - Čechomoru. Celkově je to ale krásnej příběh se spoustou pravdivých a čistých myšlenek, jak jinak než vynikající hudbou, uvolněnou atmosférou, dávkou mystiky a osobitostí všech zúčastněných, včetně osobitého Petra Zelenky.(13.1.2007)

Eh... Mno... Zelenka mno, co více dodat. Každopádně mystické, mystifikální a hlavně mYstrné. No a pak prostě Karel přestal mluvit...(28.10.2010)

• Frajer42

Já hlupák si důkladně neprostudoval popis a potm se celý film cítil poškozen, že si ze mě někdo dělá až nadpozemskou prdel, což absolutně vyvrcholilo okamžikem, kdy se Karel Plíhal jen tak z dlouhé chvíle rozprsknul. Když si to člověk tak v hlavě přehrává, tak nemá ucelený obrázek, co bylo myšleno vážně a co už ne. Pár písní od Nohavice znám, ale že bych měl prostudován životopis jeho nebo Čechomoru to se naprosto říct nedá. Ale řeknu to takhle nic proti ním nemám, tedy neměl jsem do doby než jsem zhlédnul tento paskvil. Abych nezapomněl,tak jsem chvíli prospal, ale abych náhodou o něco nepřišel, tak jsem si pustil prospanou stoupáž znovu. Vidím, že se k tomu nikdo nemá, tak se zhostím této nelehké úlohy já a konečně vás proberu ze snu a povím vám zcela otevřeně, že tento film je naprostá sračka. Fantasy/Mysteriózní sračka podaná dokumentární podobou, toť vše. Zázraky se vskutku nedějí a nejinak je tomu v případě tohoto nesmyslu, co se snaží tvářit jako spása z nebes, ale přitom nepřichází s ničím převratným a hlavně né novým.(minimálně za plného vědomí ne) Takže když to všechno shrnu, tak takové filmy se dají hodnotit jedině odpadem. V tomto případě rovnou dvojnásobným.(7.11.2011)

• Tommassi3

"Možná jsem byl maličko zmatený z časového posunu, ale jeho styl se mi zdál naprosto unikátní.." ;) Urážlivá a nezralá mystifikace Petra Zelenky sice disponuje jednou skutečně silnou pasáží, to když zazní píseň Kometa posílená ryze filmovými prvky, krásnou kamerou, střihem i třeba těmi titulky, ano, zde se opravdu dá mluvit o umění, je však jistě třeba se zamyslet nad skutečností, čí zásluhou se tak děje, když odpověď, že nikoli Zelenkovou, nýbrž Nohavicovou, ať už si o něm myslíte, co chcete, se nabízí stejně hlasitě jako ty nepochopitelné divácké ovace.. Považujete-li však Jarka Nohavicu, předně navýsost geniálního umělce, v prvé řadě za celebritu, jakkoliv toto pochybné době poplatné označení vnímáte jako zhovadilé, jistě se dokážete bavit u nedospělé křeče, která si neuvědomuje, že skutečně inteligentní film, tím spíš vyžívá-li se Zelenka v jakési až cimrmanovské absurdnosti, si prostě s infantilní typicky českotelevizní zábavou prostě nevystačí, když se nakonec Nohavicovo vysoce poetické dílo i nesmírně kvalitní hudba Čechomoru dostávají do kontextu s takto slabým filmovým rámcem a povrchním humorem.. Jarek Nohavica hraje výborně i zde, proč však k podobnému projektu svolil, platí alespoň pro mě za daleko závažnější otázku, než kde se zde nakonec opravdu potkává skutečnost s mystifikací.. Mimochodem to byla skutečně před těmi dvanácti lety ve Varech až takhle slabá konkurence ??(2.7.2014)

Možná bych Rok ďábla nazval spíš dokumentem než filmem, ale když se nad tím zamyslím, tak je to spíš dost zvláštní film. A právě tyhle zvláštní filmy se Petru Zelenkovi dost daří. Krásně ladící spojení Jarka Nohavice a Čechomoru, k tomu až mystický Karel Plíhal a démonický Jazz Coleman, pro fanoušky povinnost a pro ostení přinemenším zajímavý film.(8.1.2007)

Dokonalé propojení hudby Jarka Nohavici a Čechomoru a osobnosti Jarka Nohavici, členů Čechomoru a Karla Plíhala. Rok ďábla není jen fiktivním dokumentem, jako byl Mňága happyend, ale hlavně je to film o andělích v nás. A samozřejmě hudba Čechomoru tenhle film povýšila o další příčku.(10.6.2007)

asi to tu bolo viackrat spomenute, ale pre neznalcov cechomoru a nohavicu, je rok diabla nepochopenou mystifikaciou, kt. na druhej strane obsahuje mimoriadne chytlave pesnicky...(22.5.2008)

Tohle je taková nádhera. Rozhraní reality a fikce zde neexistuje a je to dobře, protože obě části se nádherně spojí a my, pokud nejsme životpisci Jaromíra Nohavici či Karla Plíhala, nevíme, kde se bere z jejich životů a kde z imaginace pana režiséra Zelenky. Krásný přiklad toho, kdy se střípky dokážou spojit ve velký nosný celek.(3.3.2008)

Parádní písničky a skvělý film.Nohavica je i výtečný herec(11.7.2008)

Trochu jiný úhel pohledu na Nohavicu. Ale musím říct, že vcelku zajímavý.(23.8.2008)

60 % - Nohavicu mám rád, Plíhala taky, Čechomor jakbysmet, filmy Petra zelenky zbožňuju. Smícháno dohromady je to ale tak trochu jako dort, co pekli pejsek a kočička. Od každého trochu, celkem nic moc. Písničky si radši poslechnu na koncertě, mít je podbarvené násilným rádobypříběhem nebylo zase až tak nutné.(28.1.2007)

Před koncertem (a natáčením) v Dolní Lomné v červnu 2001 jsem byl v hledišti představen svojí budoucí ženě.(29.4.2012)

Skvelý Petr Zelenka, smekám klobouk. Film plný vtipnej mistiky, jedinečný kúsok. Rozhodne ma mrzí, že som už predtým vedel o Nohavicovi, inak by to bol super šok pre mňa. Musím oceniť aj to, že do filmu bola dodaná postava Jazza Colemana. Nefandím mu, ale tento film posunul do inej dimenzie ako zlý protipól Nohavicu a Čechomorákov.(12.4.2007)

Ačkoliv Nohavicu moc nemusím (a Čechomor zase beru všemi deseti), přišlo mě v tomto filmu spojení obou těchto hudebních pojmů naprosto bezkonkurenční. Nádherná hudba, písně (hlavně osudová Kometa), množství silných scén a netradičních obrazů dělají z tohoto snímku velmi netradiční zážitek, který má co říct i lidem, kterým tato hudba nic neříká. A navíc ten Zelenkův absurdní humor! Sice ne film roku (opět vyhrává Výlet), ale i tak vřele doporučuji.(26.7.2007)

Jasně, Rok ďábla je prakticky akorát sledem scén více či méně na sebe navazujících a spoustu naznačených věcí nedojde ke svému konci. Jenomže ta čirá radost z takto osobitého filmu v našich končinách, při kterém máte pořád pocit, jakoby to natočili vaši kámoši je prostě pětihvězdičková.(28.10.2010)

Velmi dobrý film, a to Čechomor vůbec nemusím narozdíl od Nohavici. Člověk si pořád musí připomínat, že je to mystifikace, jinak by se nechal lehce "oblbnout", a to podle mě svědčí o kvalitě tohoto druhu filmu. Nezapomenutelná je pro mne scéna, kdy se členové Čechomoru dohadují, jestli Nohavica nosí trenky nebo slipy:-)(7.7.2005)

Já Plíhala miluju! :-*(22.5.2010)

Jarek Nohavica, můj úplně nejoblíbenější český zpěvák. A k filmu? Dobře natočený dokument o Jarkovi, zní tam moje oblíbené písničky, nebojí se tnout do živého a odhalovat nepříjemné...(9.6.2014)

Papoušek arara zobáčkem z krabičky vytáh mi na pouti los. Stálo tam: Čeká tě kytara, sláva a písničky, smůla a rozbitý nos. Řek jsem mu: Máš krásné peří papoušku hlupáčku pouťový čaroději, ale kdo by dnes věřil osudům za kačku poukázkám na naději.(25.4.2015)

Nohavica prý chodí ve slipech. A Plíhal perutí mách. A víc už asi nic. Možná příště. 60% Season Challenge Tour 2015(28.9.2015)

Vlastně nesnáším Nohavicu. Ale něco v tom filmu bylo.(2.1.2011)

Skvělý humor, úžasné scénky a Nohavica, kterému uvěříte naprosto všechno! Navíc hezké písničky..(3.4.2007)

Velmi příjemné překvapení. Vynikající dílo Petra Zelenky, kterým mě naprosto odrovnal. Ani jsem při prvních minutách netušila, jak mě Rok ďábla osloví. Jsem ráda, že právě na tuto parádu čekalo mé pětisté hodnocení na stránkách čsfd. Opravdu nemůžu dát méně než 5*. Super podívaná a k tomu super poslech hudby Jaromíra Nohavicy a Čechomoru. A nevědět, že je všechno ve filmu mystifikováno, skoro bych tomu věřila.(5.12.2008)

V tomhle filmu si můžete vybrat úplně všechno,co chcete. Vzpomínám, jak mi bylo osmnáct, byla jsem na stáži a šéf se vrátil z agentury a říká - nabídli mi na koncert nějakýho Nohavicu, prý se začal dost poslouchat, znáš ho? A já -Ježíši, kdo to je ? Pro holku co poslouchá rock to byl mimozemšťan :-) Každopádně zajímavý počin, dnes si ho i poslechnu, aniž bych utrpěla psychickou újmu. Podotýkám, že z děje filmu jsem měla chvíli v hlavě zmatek:-)(7.10.2014)

Nemůžu si pomoct, mě to až na pár momentů dost nudilo.(14.8.2005)

Kdekdo by rekl:"Echt coz, treba treba Kudriaz, usi ma ale v zivote je hluchy. Kdezto Lomonosov moudry zpevak ticho je, posloucha a presto slysi."(16.2.2008)

Parádní fikce, hudební dokument, komedie a film k zamyšlení v jednom okořeněný skvělou muzikou.(11.12.2008)

Jeden z nejlepších českých filmů dnešní doby, byla to opravdu pohodová procházka hudebními melodiemi. A opět se vybarvilo, jak málo toho víme o Jarkovi. "Co se vám na pití nejvíc líbí?" "Ten klid, ten mír, taková ta velká pohoda kdy člověk leží ožralý na zemi a teď, to všechno - ten klid a mír, do něho vstoupí a je tam člověk rozpláclý a je středem vesmíru."(23.10.2010)

Zelenka je opravdu dobrý mistifikátor a myslím si že tento film má opravdu úroveň. Jak asi dívak může čekat od filmu, který je o J. Nohavicovi a Čechomoru a jiných hudebnících, je zde tuze pěkná hudba. Film je mi velmi sympatický svým humorem a poklidnou atmosférou.(19.12.2011)

• MartinNDL

Spolu s Je třeba zabít sekala největší omyl naší filmové akademie při udílení cen i největší omyl kritiky. Hloupé vtipy, samoúčelné herecké obsazení, jenom dobrá hudba. Celkem nuda, nuda, nuda a ještě k tomu nepovedená.(24.12.2005)

Tenhle mystifikační dokument mě naprosto rozsekal, úžasný film s nádhernou hudbou. Je to ohromná legrace, někdy mi přijde, že si tam Zelenka dělá legraci z kultu hvězdy...Nohavica je vynikající, stejně jako Čechomor a Plíhal, Coleman má největší charisma a vypadá jako ten ďábel, i když to neměl být on. Dobré hlášky, výborná režie i scénář. Legrace, ale také zamyšlení nad životem, ten konec, kdy se Plíhal rozpadne a je z něj anděl, velmi zajímavé a přemýšlivé. Znám lidi, co tomuhle filmu věří, proto (a nejen proto) dávám plný počet. Výborné.(13.2.2009)

Doufám, že se na film jednou podívám znovu, pochopím více věcí a zvýším hodnocení na maximum. Už tak to bylo velmi zajímavé, místy vtipné, místy úsměvné a určitě plné věcí, které nepochopm ani kdybych na to koukal od rána do večera. Ale jednu věc vím jistě a věděl jsem ji i předtím.Čechomor je skvělej, Plíhal je skvělej a Nohavica...(12.11.2006)

Skláním se před Mistrem.(1.1.2014)

+4* na mystifikace je Zelenka machr a předchozí zkušenosti zúročil tady v tomto filmu. Nemá cenu se moc rozepisovat, protože je známý dost. Už jsem ho párkrát viděl a vždy pobavil. Teď už je trošku okoukaný, ale čtyři hvězdy jsou samozřejmostí. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](8.10.2016)

Pro mě asi nejlepší Zelenkův film, podpořený vynikající hudbou a mnoha skvěkýma hláškama. Nikde nic nedrhne, vše je bráno s nadhledem a přitom je o tak vážném problému, jako je alkoholismus. Výborné jsou scény s mlčícím Plíhalem a při posledním shlédnutí mě zaujaly i surrealistické scény z hnědouhelných dolů, stojící na bláznivém Jazzu Colemanovi.(7.12.2008)

Nezapomenutelná scéna s "kopcem" a skvělé písničky jsou důvodem, proč si ode mě snímek vysloužil 4*...(29.3.2008)

Já jsem normálně tomu filmu uvěřil - jak zmizel na té židli, tak jsem tomu celý den věřil :-)(4.2.2009)

686. hodnocený film: Filmem jsem byl onehdá fakt ohromen a můžu s klidem říct, že se jedná o nejlepší filmovou hudbu v českém snímku. Film má skvlou pointu a působí opravdově, jako málokterý film. Skvělé herecké výkony a tragédie českých lidí, kteří utápějí smatu a své neúspěchy v chlastu, to je typický obraz ztroskotance. 4* nejsou ani málo, ani moc. Ale jsou zasloužené. 4*(2.3.2009)

• mr.kliky

Film plný keců o zázracích, rádobyuměleckých výjevů a hudby, která mi nic neříká(10.5.2009)

Hvězdy za Čechomory a fabulaci prvního stupně.(4.3.2012)

• Columbus

Bluf!(27.7.2002)

Kde je soundtrack lepší než film samotný, tam je nějaký problém...(12.1.2007)

• pakobylka

Bezduchá slátanina, která si hraje na umění a na psychologii - a všemožně se snaží dokázat, jaká že je vtipná a nad věcí. Mám ráda Jarka Nohavicu, Čechomor i Karla Plíhala, ale to, co s nimi provedl pan Zelenka, se jen tak neodpouští. Možná chtěl vytvořit za málo peněz hodně muziky - a tak je vzal a udělal z nich šašky. Třeba jsem zbytečně moc tvrdá, už dlouho se chystám, že se na film podívám znovu a zkusím ho přehodnotit, ale mé rozčarování je tak hluboké, že jsem se k tomu zatím neodhodlala …(13.2.2007)

Zelenka + Nohavica + Čechomor = lahůdková kombinace(2.5.2010)

Výborné matení nepřítele. Celý film se tváří super reálně a na konec mě uplně uzemnilo Plíhalovo rozprsknutí. Asi deset minut jsem jim to žral i s navijákem. Scéna ve výtahu s houslistou a Jazem Colemanem je nepřekonatelná!(29.6.2010)

Unikátní "dokumentární" projekt, který u nás nemá obdoby. Přímo neznám Nohavicu natož Čechomor, ale v tomhle snímku si je člověk musí minimálně zamilovat. Tvůrci senzačně prolínají skutečné události s fikcí, vtipně převracejí realitu a do toho všeho zní písně tak silné, že běhá mráz po zádech. Pro vnímavé české jedince opravdová lahůdka.(11.7.2015)

Zelenka Zelenka, ty mi tady aspiruješ na nejlepšího režiséra českejch vod. Tohle si zaslouží pochvalu všech pochev, teda pochval, no pochval pámbů. Dočkáme se vtipnejch vtipů a situací a rozhodně to nesmrdí trapnem, jak tolik českejch rádoby komedií. Tohle vlastně ani komedie v prapůvodním smyslu není. Ten humor z toho čiší tak nějak samovolně a přirozeně. Nenašel jsem v tom špatnej hereckej výkon a po hudební stránce je to taky paráda i pro někoho takovýho, jako jsem já, co folk moc neposlouchá. Viděl jsem to v životě 3x a vždy mi to spravilo náladu... a myslim si, že mi ji to klidně v budoucnu spraví zase.(16.2.2016)

Perfektní film, zajímavý mysteriozně mystifikační náboj, ta vzplanutí a duchové... Ale zajímalo by mně, jestli Nohavica nosí ty slipy nebo trenýrky:-)(27.12.2007)

Náročné pro někoho, komu tahle hudba nic neříká. Zajímavé pro toho, kdo proti ní nic nemá či si jí chce poslechnout (můj případ). Vynikající pro toho, kdo tuhle hudbu miluje. Jaromír Nohavica je pojem, to díky němu jsem se na film podíval, uskupení Čechomoru je také velmi zajímavé a na české poměry vysoce kvalitní, k tomu výtečný Petr Zelenka.(16.4.2008)

• Angelopul

Když jsem tento film videl poprvé, ani jsem ho nedokoukal, nedalo se to vydržet. Bylo mi to ale lito, a jelikož byl film velmi kladně hodnocen, byl jsem zvedavý, co mi uniklo. Bohužel i podruhé jsem měl velký problém vydržet do konce. Film je neskutečně hloupý, celá zápletka, dialogy, humor, moudra předkladaná nám tvůrci (dodnes se vždy osypu, když mi někdo vysvětluje teorii alkoholického kopce), prostě vše, o čem film je, je plytké a prakticky úplně o ničem. Samozřejmě očekávat od muzikantů že budou uvěřitelně hrát by bylo pošetilé, očekával jsem od nich ale větší nadhled, moudrost, sdělení, určitou výpověď. Místo toho se nám dostává čisté esence provincialismu. Na filmu lze kladně hodnotit jen samotnou hudbu Čechomoru a Nohavici. Zdá se ale, že by se jejich fanouškům film líbil, i kdyby v něm jeho protagonisté jako mystifikaci spolu za doprovodu lidových písní natáčeli fekální porno, což by koneckonců bylo zajímavější, než to co se ve filmu skutečné odehrálo.(8.10.2008)

Typický Zelenka. Právě. Ta mystifikace ála "fact or fiction" (která má nepochybně své kouzlo), unylost, tesknota, "jiný pohled", či melancholie nebo snad přemýšlivost si jistě najde ty své, kteří budou ohromeni a tenhle film pro ně bude nevšedním zážitkem. Na můj vkus tam ale bylo těchto motivů moc. Těšil jsem se na Nohavicu, Čechomor, na hudbu a na "13. komnaty" jejich životů. Ovšem děj nedávající odpověď na otázku, zda ano či ne, mi nedopřál tu třešničku na dortu vystavěném vším tím ostatním a zanechal ve mě stín pochybnosti. Jde samozřejmě o velmi kvalitní dílo, jen mně osobně prostě u Zelenky něco chybí - či snad možná přebývá... A já tak chtěl dát 5*(26.5.2010)

Na Rok ďábla jsem se podíval jen kvůli Nohavicovi a Čechomoru. Chvíli mi trvalo, než jsem si uvědomil, že nejde o těžký art, ale (jen) o hodně zajímavý útvar na pomezí fiktivního dokumentu a komedie. Ačkoliv to podle mě není kultovní záležitost, jedná se o zábavnou podívanou s hodně dobrými dialogy.(9.6.2013)

Karel Plíhal řekl o filmu- "Příběh Petra Zelenky a jeho boje s Ďáblem. Nějakým způsobem jsme se mu tam sešli, abychom mu to pomohli ujasnit". Rok ďábla je filmová symfonie, skvělá fabulace, kdy zcela seriózní muzikanti nechali se přemluvit ke vstupu do fiktivního světa vydávaného za jejich vlastní. Kdo je nezná, asi opravdu věří, že Plíhal zmizel. To je sranda podle mého gusta. 90%(20.12.2015)

Tenhle film me nijak zvlast neoslovil. Nejaky vtipy jsou dobry. Muzika je tam taky hezka. Celkove 65%(1.6.2004)

plíhala mám po tomto filmu radši jako herce, než zpěváka.. ke konci to trochu vázlo, ale pořád platí, že je to kus skvěle odvedené práce, s dobrou kamerou, režií i (ne)herci. no a hudba je jasná... nějak mi to hrozně dlouho unikalo, takže zaplňuju mezeru a přes velká očekávání nejsem vůbec zklamaný.(23.4.2006)

• MJMilan

Něco jiného je soudit film, něco jiného člověka. Problémem těchto dokumentárních filmů bývá ten, že na nich spolupracuje sám aktér, interpret, který ze sebe chce udělat před očima svých fanoušků, či potencionálních fanoušků hvězdu.(4.12.2008)

„Až mě jednou pustíš k vodě, tak ti asi vyhovím, budu mávat na ty lodě s rozvinutým plachtovím.“ Kéž by šlo chodit po vodě a kéž by nebylo dno tak hluboké.(1.8.2013)

Reziser Petr Zelenka natocil opat slusny film o spevakovi J. Nohavicovi, kapele Cechomor a o ich zivote. Kvalita, ktora sa neokukala ani po vyse 10 rokoch. 86 %(7.9.2013)

Spontánne samoexplózie sú celkom bežný jav... Zelenku okamžite zaraďujem do kategórie milovaných tvorcov a Rok ďábla do českej filmovej top5. Vlastne top3. Alebo vlastne...(2.7.2014)

Co je fikce a co pravda je nejasne a to je dobre. Kazdy umelec ma mit sve tajemstvi a neco si nechat pro sebe. V tom je kouzlo tohoto filmu.Tak ja jeste chvili posedim a pak prijdu.....a dam 5*(4.6.2015)

Spirituální mystifikace o chlastu na mě působila sice zvláštně, ale Jarek je opravdová osobnost a písničkářský génius, proto jasné čtyři hvězdy.(18.7.2007)

Tento film se mi hrozně těžko hodnotí, protože jak hudba Jarka Nohavicy, tak i Čechomor jde hodně mimo mne (samozřejmě, taky jsem na Čechomorech byl, ale prostě mne to nikterak nebere). Nicméně dokumentární ztvárnění (a musím říct, že velmi realistické) filmu sluší, a musím říct, že se Petr Zelenka docela trefil. Jen jak říkám, není to můj šálek kávy...(14.3.2011)

(111/2015) / Nohavicovské obdobie som si odbil dávnejšie a tak mi je Jarek ako hudobník docela známy. Musím priznať, že tak do polky filmu som úplne netušil, že sa jedná o fikciu, aj keď niektoré zážitky boli mierne bizarné, ale tak povedal som si že alkoholici, hudobníci toho mohli fakt zažiť veľa. A potom mi to doklaplo, ono to fakt nie je dokument, ale fantasy :). Film nie pre každého, skôr pre divákov ktorí majú aspoň trochu blízko k podobnej hudbe. Zábavný, vtipný film. (8/10)(31.8.2015)

Bohužiaľ, nie som cieľová skupina a tak spracovanie, ktoré by ma mohlo osloviť, sa jednoducho nedostavilo... Nohavicove spovede o hudbe a alkoholizme boli fajn, ale nevidím za tým žiadnu zaujímavú pointu.(19.11.2004)

Takové milé mystické zjevení, které nemá v české novodobé tvorbě obdobu. Rozhodně stojí za shlédnutí, a pokud se vám (tak jako mě) písničky Jarka Nohavici líbí, budete nadšeni i filmem. Zaujalo mě zařazení filmu do Dokumentární/Komedie. Stejně tak to může být Pohádka/Komedie, nebo co se komu hodí :-)(13.3.2005)

• Natabar

Dost dobře nechápu ódy vznášené směrem k tomuto filmu. Popravdě - jediný důvod, proč jsem se vydržel dívat až do konce, byl J. Nohavica a jeho písničky. A i přesto jsem to několikrát chtěl zabalit, jen jsem si pak řekl, že když už jsem tak daleko, tak to nějak doklepu. Ale řeknu vám - byl to téměř nadlidský výkon...(10.2.2008)

Originální, perfektní. Plíhal mě dostával naprosto v každé scéně. Jen linie okolo obřadů Jaze Colemana se mi tam prostě nelíbila. Jinak Zelenka je prostě svůj a myslím si, že jeho filmy si užívají nejvíc herci (třeba konkrétně Plíhal si myslím si na tomto filmu naprosto ujel).(18.9.2008)

Já už vím dávno, že Karel Plíhal musí být anděl ;-)(28.4.2010)

I kdyby Rok ďábla nestál za nic, tak by alespoň měl výborný soundtrack. A pro tu úžasnou hudbu se vyplatí vidět. Písničky Jarka Nohavici mám hodně rád a troufám si tvrdit, že předělání do folkrocku jim jednoznačně prospělo. Básnířka je lepší než originál a ostatní jsou minimálně srovnatelné. Zelenka se nespokojil jen s vynikajícím zvukem a napsal si chytře vymyšlený scénář. Ten je sice příliš absurdní než aby byl uvěřitelný, ale zase ho zrežíroval s takovým citem, že jsem si přál, aby pravdivý byl. Krásně hravá a poetická atmosféra ulpěla na všech postavách a úplně změnila způsob jak je vnímám. Tenhle film mám ještě radši, než vychvalované Knoflíkáře.(11.12.2016)

Silné střídá veselé...(26.8.2017)

Úžasná mistifikační podívaná, které nechybí spád, vtip i osudovost. Krom kompletní filmovo-dokumentaristické realizace odvedli skvělou práci všichni zúčastnění zpěváci-neherci, stavějící své výkony především na výborně napsaném scénáři. Co si ale budeme povídat, tenhle film mě oslovil především bezchybným provázáním nádherné hudby, dokumentárních vsuvek a obyčejného života. Skvělá zábava, skvělá podívaná, skvělý filmový i hudební zážitek!(11.9.2003)

Zajímavě natočené, dobře zahrané, místy úplně mimo, ale jednosuše to funguje. Další film který ukazuje jak se dá tvořit "jinak"(13.5.2008)

Veľmi príjemný "dokument" o viac-menej nereálnych historkách môjho obľúbeného Jarka Nohavicu a čoraz viac obľúbeného Čechomoru. Pekný film, ktorý pohladí na duši a donúti človeka zamyslieť sa nad tým, koľko anjelov ako Karol Plíhal sme už stratili...(15.6.2008)

Považuju se za milovníka hudby, i když je fakt, že ne každý. Kombinace fakt a fikcí v tomhle filmu je zajímavej nápad, mihnou se tam zajímavý lidi i myšlenky. Na druhou stranu jsem v tom měl trošku bordel, kopaly se data, a nějaký scény se určitě daly vystřihnout. A jako naschvál byly některý scény useknutý až moc krutě. Film je to dobrej, zajímavej, určitě jsem rád že jsem se na něj kouknul. Ale rozhodně neni dokonalej. Je to jako Cheesburger bez sejra nebo auto bez brzd. I bez toho to tak nějak jde, ale radši bychom to tam měli. Kdyby se s tim filmem tvůrci víc pomazlili, a tyhle nedostatky odstranili, nebál bych se dát plnej počet. Takhle je to "jen" za 4 hvězdy.(10.6.2009)

Podle mě nejlepší český film. Nemám ráda ten "náš" tragikomický styl a Rok ďábla je téměř jeho opakem. Pravděpodobně se celou dobu nebudete otřásat smíchy, nebudete ani potřebovat zásobu kapesníků na případné slzy. Možná to hned ani nezpozorujete, ale za tu hodinku a půl vás tenhle film nabije pozitivní energií na týdny dopředu. Pravda, pokud vám při poslechu Nohavici, Plíhala či Čechomoru naskakuje vyrážka nechte si tento skvost ujít ;-).(30.1.2010)

Co se Vám na pití nejvíc líbí? Ten klid a mír, taková ta pohoda, když člověk leží ožralý na zemi a teď to všechno do něj vstoupí... "Jarku, představte si tu situaci, kdy na světě je jenom ta láhev vaší vodky" "no to je hodně zajímavá představa" :-) Písně Ti daji jen naději, ale nedají řešení... Nenapsal jsem žádné písně, nemám vlastně nic - jsem vlastně starý vyřízený chlap (jako já)... Taky bych se chtěl podívat se na svůj pohřeb nanečisto :-) Jinak tady docela dost bylo jak Franta Černý napodoboval zjev Jarka :-) Ale hlavní a nejzásadnější otázka zůstala neodpovězena - jestli Nohavica nosí trenýrky nebo slipy...(13.10.2010)

Když se mě zeptáte, o čem ten film byl, tak musím říct, že nevím. Ale zase vím, že takový člověk, jako je ON, který píše TAKOVÉ písničky, nemůže nosit blbý slipy. A moc se mi líbil - i ON, i film.(3.7.2011)

Když to porovnam se Ztraceni v Mnichově, tak tady mi ta mystifikace nepřišla nicmoc zábavná. Nevim, jestli je fér to odsuzovat za to, že to bylo totálně vo hovně, když o to tady asi moc nešlo, ale... (60%)(24.9.2016)

Rok ďábla je vskutku povedenou a vtipnou mystifikací. K dokonalosti sice něco málo schází, ale i tak film pobaví svou rozvernou škádlivostí a v duši zanechává pocit uspokojení, protože Zelenka potvrdil svoji odvahu, talent a pokračující filozofické hloubání nad životem. Zelenka vždy koketoval s hudební scénou a jeho filmařský zájem o tento druh umění tak zrcadlí jeho zkušenosti a touhy. S nadhledem si dobírá média a jejich rozporuplnou moc a záměrné překrucování skutečností. Sarkasmus a fabulace slouží k dalším filozofickým úvahám o životních hodnotách, uměleckých snahách a ambicích, samotě, protestu proti přízemnosti, sebedestrukci a hledání duševní vyrovnanosti. Nezneužívá, ani se nepřiživuje, vše se doplňuje, předhání a vzájemně podněcuje. Hlavní postavou mystifikačního dokumentu je jeden z nejvýznamnějších folkařů Jaromír Nohavica s vyrovnaným hereckým projevem pro dokumentární formát. S bulvární popularitou vzrůstá i odtržení od reality a strach z bloudění pustinou duševního nitra. Nesmělý Karel Plíhal je synonymem sebeobětování, protestu proti spotřebě i hledání smysluplných hodnot. Dvě výrazné tváře Českomoravské nezávislé hudební společnosti, kytarista a zpěvák František Černý a houslista Karel Holas, si natáčení museli užívat při stavbě osobního mystéria fetišistického transvestitismu a výtahové hudby. Jan Holman (zajímavý Jan Prent) je věrohodný v roli věřícího, který hledá víru a opakovaně podléhá vnitřním démonům strachu a ztracenosti. Vše se točí kolem smysluplnosti života a veškerého snažení, vzestupů, vyhoření, pádů a sebedestrukce. Extravagantní Jaz Coleman je zářivou postavou z mého psychedelického snu. Kdo jiný může zprostředkovat hluboký společný zážitek k zdokonalení sebe sama a umělecké tvořivosti? Z dalších rolí: další členové Čechomoru Radomír Pobořil, Michal Pavlík a Radek Klučka, televizní moderátorka zahnaná do úzkých (Jitka Obzinová), či po senzaci lačná novinářka (Danuše Klichová). Film má osobitou formu, uhlazený nadhled, filozofické myšlenky. A především pobaví a nadchne! A zanechává dlouhou stopu radosti a veselí.(5.12.2016)

Tento film ma dosť nemylo prekvapil, asi som čakal omnoho viac.......75%.(5.10.2006)

Zatímco Nohavica, Plíhal, Coleman i další jsou kupodivu velmi přesvědčiví, členové skupiny Čechomor (hlavně František Černý) kazí celou srandu svým ochotničením a rádobyhláškováním (osobně považuju debatu o trenclích za poměrně dost trapnou). Není to nic osobního, hudbu této skupiny mám celkem rád a chápu, že tento film byl dalším krokem k jejich zviditelnění, mě prostě jenom rušili jinak celkem silný filmový zážitek. Mimochodem slavná Teorie alkoholového kopce zní z Nohavicových úst velmi chytře, v reálu naštěstí až tak neplatí. Kdyby se každý, kdo překročí svůj chlastací vrchol musel zákonitě zřítit z kopce dolů, byli bysme tu jedna vypitá troska vedle druhé. Myslím, že většina lidí časem sama pozná, že už nestíhá, a přibrzdí.(24.12.2007)

Pecka, která ti nedá spát! Máš rád Čechomory? Máš rád Nohavicu? Máš rád Plíhala (pokud ho znáš)? Pokud je odpověď na tyhle otázky ANO nebo aspoň trochu ano, tak neváhej a di do toho. Opět nechápu, kde se v Zelenkovi berou takle ujetý nápady a vejmysly, ale žeru mu to a žrát budu asi dycky! Takováhle polofikce se jen tak nevidí. Věřím tomu, že pár lidí (a nejen pár) vůbec netuší, že je Zelenka prakticky celou dobu tahá za frňák :o). Co se mi rozně líbí, tak je písnička "Básnířka", která vzešla ze spojení Nohavica - Čechomor. Všiml jsem si , že ten housličkář z Čechomoru bude asi pěknej mrzout, narozdíl od jejich kytaristy... Celý to hrozně moc baví,dobře se na to dívá a ještě líp poslouchá. A stejnak by mě zajímalo, čím se rejža inspiroval :o)(4.11.2008)

z urciteho uhla pohladu sa to da hodnotit ako jeden z najlepsich filmov vsetkych cias.(24.11.2008)

Česká fantasmagorie, ale opravdu parádní.(13.12.2009)

Výborný Jarek Nohavica, jeho písničky a cesta životem alkoholika, ale taky něco jako znovuzrození. Uvidíme také skupinu Čechomor, Karla Plíhala a Jaz Colemana. Spousta pro mě dokonalých vtipných hlášek. Tohle všechno činí film naprosto originálním a skvěle jsem se u toho bavil, bo Ostrava je region razovity. :) 90%(24.10.2012)

Fiktivní pseudodokument s prvky abnormálnosti až nadpřirozena o Jarkovi Nohavicovi a bandě kolem něj se točící.Nikdy se mi jeho hudba nelíbila,film o něm je ale opravdu jedinečný,doporučuju všem.(11.4.2003)

Jako veliký fanoušek Jarka, Čechomoru i Plíhala jsem byl nadšen. Dobrý bylo, když si nechal frontman z Čechomoru narůst vlasy, jak mu zmizela úplně ta jeho proplešatělost :D(27.7.2006)

Mám pro Zelenkovy filmy slabost, jeho mystifikace jsou opravdu povedené, lehce pochopitelné, přesto krásné. Navíc je mi (narozdíl od Mňágy nebo Visacího zámku) tato hudba blízká.(8.2.2007)

• FIBO

Nejspíš jsem jeden z mála, ale tenhle film pro mě žádný přínos neměl. Nepobavil mě, nepřekvapil mě, spíš jsem pořád od něho čekal něco, čeho se mi nedostalo. Prostě řečeno, do oka mi nepadnul.(7.12.2008)

Po geniálních Visáčích a velmi dobré Mňáze vsadil tentokrát pan režisér (s evidentně vyšším rozpočtem) na mediálně profláknutější tváře Nohavici, Plíhala, Čechomoru a Colemana. Bez pozorného sledování Zelenkových předešlých aktivit bych asi bez problému hodnotil *****, ale to očividné opisování od sebe sama mě skoro až mírně pohoršuje.(3.4.2009)

Podivný film Rok Ďábla, v podstatě je to takový dokument, pro mě osobně velmi zvláštně natočený. Ale samozřejmě musím vyzdvihnout hudbu v podání Čechomoru a Nohavici.(7.1.2010)

Nebylo to špatné. Ale jedna hvězdička jest pouze pro Jaze Colemana a jeho životní a živelnou intenzitu [Asteroid; Fire Dances; Pandemonium... kdo někdy zažil (ejhhle, další "život", není to zvláštní?) Killing Joke, pochopí].(27.12.2010)

Jestli existuje vhodnější přívlastek než kultovní, hoďte po mně kamenem :-)(16.7.2011)

Při tomhle snímku jsem před více než třemi roky sbalil svoji současnou přítelkyni,tudíž má pro mne tento film takové svoje kouzlo:o)(5.5.2006)

• manonfire

Extrémně přeceňované...koneckonců stejně jako celý Nohavica a revival band zašlých popěvků Čechomor. Je to jen jinakost vydávaná za kulturu. Kristepane, ještě že jsem se vyhnul Mňáze. To je totiž ještě tragičtější band. Prý, co čech to muzikant. Tyhle by ale vypráskali v Londýně i z podchodu do metra. Slovo paskvil zde použité je asi to nejpřesněji dokumentující tento....prostě paskvil. 20%(22.5.2008)

Pre mňa je to predovšetkým film, ktorý na mňa zapôsobil pocitom,že sa jedná o najpozoruhodnejší a jeden z najoriginálnejších českých filmov. Mysteriózno hudobný dokument ,Čechomoru, Nohavicovi, Plíhalovi,alkoholizme,ale predovšetkým o andeloch .(15.11.2008)

Mám ráda písničky jak Jarka Nohavici tak Čechomoru, takže příjemně strávený večer ve společnosti fiktivního filmu.(4.12.2008)

Nestydím se to přiznat! Po dlouhé době mě někdo dokázal naprosto oblafnout. Podle názvu jsem čekal nějaký napínavý akční snímek. A vyklubala se z toho zpověď Nohavici. Unikátní dokument o hercově tajemném životě. Nebýt komentářů na CSFD, ani by mě nenapadlo, že jsem neviděl dokument ale jakýsi lehce fantasy film! Po závěrečných titulkách jsem zůstal sedět, vypnul televizi a jentak jsem si začal přemýšlet o životě... Nikdo vlastně neví, co to je život. Je to pojem značně subjektivní a relativní. Každý si žijeme po svém a přijde nám, že právě ten náš styl je normální, že takhle žije každej, že takhle vypadá život. Je krásné se nad tím pozastavit. Každý z nás žije jinak, a proto bychom si měli vážit lidí, jež mají na svět stejný názor jako my. Uvažme, že tací lidé nás nepotkají na rohu každé druhé ulice. Vidíme je třikrát možná čtyřikrát za život a je jen na nás jestli je necháme odvát jako listí, nebo s nimi strávíme zbytek života.(6.12.2008)

Zelenkovy filmy mám opravdu rád a tento snímek je jen dalším potvrzením jeho vysokého standardu. I přes velmi zajímavé okamžiky a pod povrchem ukryté vtipy trochu vykrádá sám sebe. Ale to mi zase tolik nevadí, protože za zhlédnutí Rok ďábla stojí už kvůli konci a výborné hudbě (Nohavicovy písně s Čechomorem májí slušný tah na branku). I hudebníci své role zvládli překvapivě dobře, což jsem zase tolik nečekal. A taky jsem díky filmu objevil tvorbu Killing joke, jež není nezajímavá.(27.6.2010)

Nejlepší fiktivní dokument, který kdy vznikl. A to jsem viděl pouze ten, ale lepší nemůže existovat. Největší síla je tedy právě v tom, že režisér dokázal vytvořit z fikce realitu a z reality fikci takovým způsobem, že divák netuší, co se opravdu stalo, co je výplodem scénaristické fantazie, co je dokumentováno, co je pouze filmováno a tak v tom je příjemný guláš. A základním kladem tohoto filmu je pak krutý fakt, že divák je donucen přemýšlet, hodnotit a dělat určité závěry. Nejsem zapřísáhlým fanouškem Nohavicy ani Čechomoru, ovšem uznávám, že v jejich písních je síla, která jinde není. A tato síla proniká i skrze tento film.(22.11.2013)

• Hanys_

Folková muzika mě nějak moc nebere a tady jí je kupa. Navíc mi nesedly ani ty různé průpovídky, takže za mě spíš nuda a nejslabší Zelenka. 4.5/10(6.7.2014)

Jedná se bez jakýchkoliv skrupulí o mojí srdeční záležitost - spojení mých dvou oblíbených kapel do jednoho projektu mě tak muselo jednoznačně nadchnout!!...............moje hodnocení = 10 z 10.(11.6.2015)

• pjotr76

Tak co tohle mělo jako bejt....Je mi jasný, že Zelenka je doost inteligentní, je mi jasný, že to asi celý mělo jakýs takýs skrytý, hlubší smysl spojený s poselstvím a okořeněný řádnou dávkou intelektuálně humorného mystéria. Ale co to jako mělo bejt? Zase je mi jasný, že Petr Zelenka je asi dobrej kamarád jak Nohavici s Plíhalem, tak Čechomoru, taky asi Jana Holmese nebo Holmera a taky asi Jaza Colemana a asi si to při natáčení docela užili, ale sakra jak to má pochopit prostej divák, kterej s žádným z výše zmíněných až tak nekamarádí resp. je vůbec nezná?...o čem to kuwa mělo bejt?? Posouzeno jako hudební film - neznám ani nechci poznat tvorbu K. Plíhala, vždycky mi připomínal zapšklé skautské pseudointelektuály od táborových ohňů zaplňujících zvlášť profláklá tábořiště tohoto státu, daleko víc oceňuji Jarka Nohavicu, pár písniček znám, slyšel jsem ho jednou dost dobře mluvit v rádiu, má to fakt na háku, ale zase ho tak nějak neposlouchám, neposlouchám ani Čechomor, znal jsem od nich jenom tu jednu pecku s tou zpěvačkou co zpívala s Kollerem nebo žila s Kollerem...no každopádně něco měla s Kollerem, neposlouchal jsem ani Killing Joke, ze starýho punku jakž takž znám Plasmatics, Dead Kennedys a lážový plážový sexuální pistole...takže mě to nemělo šanci oslovit ani jako hudební film, jestli to tak bylo míněno, tedy pouze pro fanoušky ve filmu zastoupených hudebních osobností, pak opět pardon, to jsem teda zase nepochopil. Prostě wo čem to do prdele vlastně bylo??? p.s. Vtipný to nebylo, jediná scénka, která jsem já subjektivně zaznamenal jako asi vtipnou, byl dialog o tom jestli Nohavica nosí slipy nebo trenýrky. (SPOILER) Nevím sice jak to dopadlo, ale padlo tam i že chodí na ostro.(19.11.2004)

Film, který dle mého soudu stojí a padá na jedné postavě – Jarek Nohavica je prostě NĚKDO. Obrovská osobnost, bez které by tento jinak dobrý film – a to si pravdivě přiznejme – byl jen dalším polo-hudebním snímkem, (viz Mňága – Happy End), kde už pan režisér trochu vykrádá sám sebe. Ale za Jarka mu to odpustím!(26.6.2006)

• velkyvezir

Nejhorší Zelenkův film, který v podstatě opakovaně vykrádá sám sebe. Téma fiktivních dokumentů o umělcích vyčerpal Visacím zámkem a Mňágou-Happy Endem. Kromě Nohavicy, jehož písně mám rád, mne film vůbec ničím nezaujal a celých takřka 90 minut jsem se nudil. Podle mého názoru neprávem nadhodnocovaný film.(18.2.2007)

Karle,pojď už. - Ja přidu. Tož pojď.Ty nepřijdeš. - Přidu. :) :) :)(29.3.2008)

Nádherné písničky a prima lidi...to je hlavní deviza tohoto filmu. Kdo má rád J. Nohavicu nebo Čechomor tak si na tomto filmu, který tak trošku dělá z lidí blbce smlsne....(21.7.2010)

• Burdock

Nikdy jsem této podivnůstce nepřišel na chuť.(10.10.2011)

Absurdita s poetikou, taškařice s hloubkou, k tomu hrátky s noetikou a chlastací touhou. Nohavica s Plíhalem, Franta Černý s Colemanem - Zelenka je géniem.(22.6.2013)

Ani nevím, proč jsem to ještě nehodnotil, i když jsem to už viděl asi 2x. No, je to dobře zpracovaný, to se musí nechat. Je to na hraně dokumentu a nějakých fantasy příběhů, což u nás rozhodně není zvykem a už jenom proto si to zaslouží pozornost. Jenom ty Čechomory moc nemusím, nedá se nic dělat. Zato před Nohavicou klobou dolů - prostě to tak mám.(12.12.2015)

Ač mám poměrně rád Čechomor i Nohavicu film není tak dobrý jak jsem čekal. Mňága byla mnohem lepší - tohle zůstalo na půli cesty.(6.8.2002)

Tenhle film me vzdy dostane. Vetsinu kluku z Cechomoru znam (alespon tehdejsi sestavu) a tohle se jim opravdu povedlo. Trenkar/slipar, Plihal je andel, "Franta Cerny zacal vypadat jako ja", ale nic neprekona prave Frantu s kytarou a reprakem v poli. Casto si chci pustit jen kousek, ale stejne to dokoukam do konce. Slava Zelenkovi.(31.12.2008)

Kdo nemá rád alespoň někoho z trojice Plíhal, Čechomor, Nohavica, tak ať si od toho raději neslibuje moc. Minimálně skvělý humor ale snad ocení každý.(11.10.2010)

Ojedinely projekt natoceny dokumentarni formou, ktera strida fikci s pravdou, humor s dramatem mi k srdci neprirostl. Podobne tezko pojmenovatelne zanry a pokusy u nas chybi, i proto davam dobry prumer. Druhy duvod je (Jarek Nohavica). 55%(16.4.2011)

Vtipy a mystifiace - ano, ale nesmíme na diváka celou dobu jen lišácky pomrkávat. Čti: to, čím je film velmi cenný (svými herci - neherci), ho zároveň pohřbívá. Tvář hudebníků vtip prozrazuje často už několik vteřin předem a ubírá tak divákovi možnost se nečekaně a od srdce zasmát. I vědomá a jako taková prezentovaná absurdita je poněkud méně půvabná.(10.8.2012)

Jaz pořád opakoval "dezert, dezert", no a pak jsem teda pochopil, co tím myslel... Hudebně za 5*, dějově za 3*.(25.11.2014)

Velice vydařená mystifikace, sto procentně "zelenkovský" film, avšak jen pro Ty, co mají rádi Nohavicu a Čechomor a jejich hudbu.(20.11.2004)

Naprostá paráda a Karel Plíhal je vážně vynikající.....:)(20.11.2004)

všeobecný obdiv nezdieľam/ po druhom zhliadnutí (po 10 rokoch) zvyšujem na 4. ešte počkať ďalších 10 :-)(19.1.2007)

6/10(9.8.2009)

Vtipné a originální, ale ke konci mi to už přišlo trošku dlouhé.(1.3.2007)

Neviděl jsem to právě teď, hodnotím zpětně. Tady ještě jde o Zelenku, který má nápad a nevykrádá sám sebe. Čechomoři ve výtahu, Coleman se symfonickým orchestrem, Nohavicova teorie alkoholického kopce, slipaři vs trenkaři, duchové na pódiu, Anděl Plíhal... nápadů je tady plno a když přijdou na člověka poprvé, je okouzlen, podruhé si je užívá a potřetí tam najde pár drobností, kterých si třeba ještě nevšiml. Ale znovu se na tenhle film chci podívat, až opravdu budu chtít, protože momentálně jsem dost zhnusen filmem Ztraceni v Mnichově.(19.8.2017)

• Tomyš

Tenhle film nemůže fungovat na všechny a já jsem jeden z nich. Nohavicu miluju a za tohle ho docela obdivuju, evidentně si z toho dělal legraci, ale já se nebavil.(18.11.2004)

Nádherná mystifikace... Jedna scéna jako kdyby z oka vypadla z filmu The Doors...(9.4.2005)

Mám rád Čechomr i Nohavicu, takže spokojnosť.(6.9.2007)

pro me velmi obtizne hodnotitelny film, Nohavicu jsem uz znal z drivejska, Zelenkovo mystifikatorstvi taky, spojeni techto dvou panu za prispeni Frantiska Cerneho ve mne zanechalo smisene pocity, ale pravda je, ze ve vysledku se mi film vice libil nez nelibil, kazdopadne vsem akterum prinesl vetsi popularitu, coz je jenom dobre(me osobni objevy: Plihal a Killing Joke).(27.2.2009)

Kouzlo tohoto filmu pro mě tkví v tom, že se na něj mohu dívat buď jako na skvělou mystifikaci, jíž bezesporu je, nebo jej sledovat zcela vážně, a v obou těchto pohledech si najít to své.(25.2.2010)

Jeden z najlepších českých filmov vôbec. Originálne nápady pretavené do vynikajúceho scenáru, svojsky charizmatické postavy, všadeprítomný mysticizmus, nadčasové piesne a svetové technické spracovanie. To všetko sú nielen výsady Roku ďábla, ale aj vzor pre (nielen) českých filmárov ako natáčať.(18.3.2013)

Moje srdcovka a neskutečný zážitek i při druhém zhlédnutí. V první půli absurdní dokument, poté ještě absurdnější a šílenější mystifikace, které vévodí démonický Jaz Coleman. Geniální soundtrack z dílny génia Nohavici a kluků z "Českomoravské hudební společnosti" dodává filmu patřičnou existenciální atmosféru. 100%, pro mě se jedná o nejlepší český film.(8.9.2013)

9/10 - Asi bych z Roku ďábla nebyl tak nadšený, kdybych předtím viděl Zelenkovy předchozí filmy Visací zámek 1982-2007 a Mňága - Happy End. Leč - neviděl jsem, a to dosud, a proto stále (i po zhlédnutí zajímavých Knoflíkářů a ještě zajímavějších Příběhů obyčejného šílenství) považuji Rok ďábla za nejlepší Zelenkův film. Nevím, jestli je Petr Zelenka je "pankáč", jak o něm prohlásil jiný populární český režisér, který si v tomto filmu také zahrál, nicméně v tomto filmu (až na výjimku - Killing Joke) zazní to nejlepší ze současné české folkové hudby, oceňuji herecké výkony "herců" (např. Františka Černého) i neherců-písničkářů Jaromíra Nohavicy i Karla Plíhala... Tato mystifikace plná neotřelých nápadů mě nepřestala bavit ani po třetím zhlédnutí, některé dialogy (i monology) se mi vryly hluboko do paměti (např. NTAK - i díky vynikajícímu soundtracku). Pro mě jeden z nejlepších porevolučních českých filmových počinů.(18.2.2007)

Je to umocněné mým pohledem na výborného Jarka Nohavicu a Karla Plíhala, ale nemůžu dát míň nežli 5 hvězdiček. A ten konec.. po celou dobu vám připadá film jako dokumentární pravdivý přiběh, ale přitom vám konec filmu pocit náhle změní, a to při překvapivém "rozpadu" na popel.(18.1.2008)

Film, u kterého není radno přemýšlet, prostě se jen nechte unášt veškerými šílenostmi, které přináší a až to bude za vámi můžete pomalu začít uvažovat nad tím, co z toho byla pravda. Já upřímně za sebe teda říkám, že člověk jako Jarek přece nemůže nosit trenýrky. Celý film je provázen skvělou hudbou, protože když se dá dohromady Jarek Nohavica a Čechomor, tak to rozhodně stojí za to. Každopádně doporučuju všem jeho fanoušků a třeba se pak zalíbí i ostatním.(27.5.2008)

Naprosto geniální mystifikace, která mě baví a baví. Od lásky která voní deštěm po Nohavicovu teorii alkoholového kopce. Třešinkou na dortu je andělské Plíhalovo "já si ještě chvilku posedim a přijdu". Celé doprovázeno skvělými písničkami.(15.8.2009)

Neumím být asi docela nezávislá a spravedlivá k tomuto filmu. Možná mi na něm vadí právě ta nejasná hranice mezi fikcí a skutečností, možná je v tom více osobní vztah k některým aktérům... ale ze tří hvězdiček po prvním shlédnutí už jsem byla nucena se posunout na čtyři. Pravda je, že ale podruhé jsem shlédla film i s nepoužitými střihy a to podle mého názoru skoro vždy sdělnosti snímku pomůže, i když se to často jeví nepochopitelně. A všechna čest - Jarek, Franta i Karel jsou tu tak přirození, že těžko až uvěřit, že měli nějaký scénář... :-)(27.5.2010)

Dobrý a zajímavý film, trochu fikce, trochu realita… Fajn.(12.6.2011)

• Pevek2

Opakovany vtip neni vtipem ani kdyz ma vetsi rozpocet nez ten prvni. Ba prave spis naopak.(23.4.2013)

Velmi těžký film, jehož kvality pravděpodobně naplno ocením až za pár let. :)(26.1.2017)

Nemůžu jinak,protože tento film mi otevřel dveře k hudbě Jakrka Nohavici a tomu jsem moc moc rád.Supr muzika,nějakej ten povedenej vtípek = pohodovej filmek.(28.6.2007)

Zelenka si stále drží vysoký standard, ale Rok ďábla už je trochu překomplikovaný, a pokud ho srovnáme s Happy Endem, jakoby mu místy docházel dech. Přehlídka absurdit je ovšem výtečná, Nohavicův rozbor alkoholika a samovznícení si zakládám do sbírky nejlepších filmových okamžiků:)(11.7.2007)

90%(30.6.2008)

Na to, že je kterákoliv situace a rozhovor silnou fabulací, česky řečeno jen hromada lží, film je naprosto úžasný. Přijal jsem Zelenkovu grandiózní mystifikaci za svou. Člověk neznalý poměrů, který přijde k dílu jak slepý k (Holasovým) houslím, si řekne ták, konečně řekli o Nohavicovi pravdu... (No, kdyby snímek byl zhotoven po Hutkově výpadu, měli bychom pocit, že nám pořád něco ještě „dokumentaristé“ dluží.) … a že písničky Jarku nejsou rozhřešením? To, co nás sužuje, proč tu jsme a kam jdeme, tryská z každého nás jinou formou. Vždycky určité věci budou opentleny tajemstvím..., chceme znát vůbec pravdu? Každopádně děkujeme nejen za KOMETU!(5.12.2008)

Skvělý hudební film s výbornou hudbou a hudebníky. Nejlepší je teorie alkoholika :-)(10.3.2013)

Absurdně vtipné :). Zejména Nohovicův alkoholický kopec :).(19.8.2014)

Vsetko, len toto som necakal. Mystifikacia je to prave slovo a nebojim sa ho pozicat z inych komentarov. Napriek tomu, je silno citit, ze je tam toho vela pravdiveho a obcas asi aj odplakaneho. Zivotne skusenosti su tam, a prave vdaka nim, premietnute s nadhladom a nadsazkov ludi, ktori uz maju svoje odzite. Bez tradicnej trpkosit, prave naopak s laskou, tak vlastnou Nohavicovim pesnickam, su nam ukazane tie najhlbsie ludske boliestky. No a k tomu krasna hudba. A to staci. Lebo aj to najhorsie ked sa prespieva, znie nejak tak krajsie.(30.3.2015)

Nápad, pojetí dokumentu spojeného s humornou fikcí a reálných záběrů z koncertů atd., hudba, režie, to všechno stačilo, aby mě Rok ďábla naprosto dostal a pobavil, i když se v závěru trochu opakoval. A to mi byl dříve Čechomor cizí. Co mi ale pořád vrtá hlavou, tak jestli Nohavica nosí slipy nebo trenky...(15.7.2003)

Mám rada Čechomor a vcelku aj Nohavicu, ale film mi pripadal tak trošku nasilu podivný. Čechomor si viem viac predstaviť v nejakom road movie ala Jízda, kde by svojím situačným humorom pošteklili bránicu nejedeného diváka. To oni vedia, zažila som to a bránicu som musela vtedy hodne dlho ukľudňovať :-)(10.11.2004)

Výborná mystifikace, která má trochu problém s pomalu tekoucím dějem. Lehkým zrychlením by film jenom získal...(19.3.2006)

• Merggie

Hudba bola fajn. To vieme všetci, dokonca aj tí, čo príliš neobľubujeme Čechomor a Nohavicu. Nepáčila sa mi však línia akože fantastického príbehu o človeku, ktorý len tak zmizne z tohto sveta. Nepáčili sa mi ani púštne orgie Jazza Colemana, ani stredná časť filmu, počas ktorej som upadol do letargie. Ani celé to dokumentačné pozadie filmu. Je toho jednoducho veľa, čo sa mi nepáčilo. Možno by z toho boli dva či tri dobré filmy, ale nie jeden ťažkopádne poskladaný, navyše s takou naivnou pointou, že dovidenia. Zmiznúť z tohto sveta sa dá aj originálnejším a veľkolepejším spôsobom, ako sa to dialo v Star Treku...Takmer tri hviezdičky. Za občasný humor a uveriteľný herecký výkon nehercov. Inak je to len jednoduchý zlepenec, ktorého identitu som nedokázal dešifrovať.(25.1.2007)

paráda =)(28.7.2007)

Film má atmosféru jako víno a za Karla Plíhala přihazuji hvězdičku navíc. :-)(3.7.2008)

Všechno bylo řečeno..(30.12.2008)

Teorie nohavicova kopce...(22.5.2009)

Na tento film mám prostě slabost, Nohavicu baštím už velmi dlouho, vlastně od doby, kdy jsem byla na jeho úplně prvním koncertě v Ostravě-Porubě...bylo nás tam teda jen pár, ale atmosféra jeho koncertů je stále stejně silná, i když je tam teď hlava na hlavě...(6.6.2009)

jeden z nejzajímavějších počinů české filmové tvorby a do mého podvědomí se zapsal věčně a nesmazatelně jako jeden z nejlepších(7.3.2010)

Parádní mystifikace, kvantum scének až montypythonovské absurdity a šaman Jaz Coleman(20.6.2010)

• Doomer

Reklamni film ktery ma predstavit Nohavicu , nove generaci. Takoveto "podivejte se co se nam stalo - jsme leceny alkoholici zazivajici paranormalni jevy, PODIVEJTE SE JSME ZAJIMAVY! " mi rozhodne zajimave neprislo a takoveto zadoneni o pozornost shledavam jako krajne ubohe.(25.10.2010)

Neuvěřitelně zvláštní film. Když jsem ho viděl poprvé, slovo zvláštní znamenalo divné a podivínské. Po roční pauze jsem mu dal šanci ještě jednu. Přiznávám se, že hlavně kvůli Nohavicovi, který je pro mě zásadní hudební ikonou. A nestačil jsem se divit, jak se moje nahlížení na film změnilo. Nevšední, fascinující, kreativní a originální...tedy stále zvláštní, jen v jiném slova smyslu.:)(26.10.2010)

Rok ďábla je film, který vás nenudí, ať už ho vidíte poprvé nebo posté. A zcela určitě si ho zamilujete, když máte rádi písně Jarka Nohavici. Petr Zelenka natočil film, který je iluzí skutečnosti a taky skutečnou iluzí, přičemž od začátku do konce nevíte kde končí realita a začíná iluze. Nepochybně celý film stojí na písních Jarka Nohavici, který ve filmu hraje sám sebe a vlastně i někoho zcela jiného, tak jako koneckonců i členové skupiny Čechomor, Karel Plíhal, Jaz Coleman a další. Je to příběh o andělích, alkoholu, zázracích, ale hlavně o písničkách. Kdo doteď neznal Jarka Nohavicu (a já pochybuji, že někdo takový je ...), po shlédnutí tohoto filmu ho bude chtít poznat prostřednictvím jeho písní a už nikdy dobrovolně neskončí s hledáním krásy, která je v jeho textech. Film je ukážkou mistrovství Petra Zelenky a jeho přátel, kteří dokázali z legendy českého folku udělat přímo mystickou osobnost prostřednictvím série výpovědí lidí, kteří s ním pracovali a kteří ho provázeli na jeho cestě po pódiích celé republiky. Tento film musí mít v každém případě každý fanda Jarka Nohavici, Karla Plíhala a Čechomoru ...(18.9.2011)

Jsem fanoušek jak Nohavici, Plíhala a nevadí mi ani Čechomor. Takže moje hodnocení neberte zase tak vážně, tohle je zkrátka film přesně pro mě. Navíc mám rád i zelenku jako režiséra, takže se nedivte, že tomuhle doslova absurdnímu filmu dávám plný počet.(20.2.2012)

• dandislav1991

Nemám rád filmy, které si hrají na něco víc, než jsou.(25.7.2012)

Nádherná, nejen muzikantská, fabulace s třešničkou na dortu v podobě Jaze Colemana a andělského Plíhala. Ano, je možno namítat Zelenkovi opakování Mňágy..., ale důležitým vlivem na hodnocení celého filmu stejně nakonec zůstane, jakého hudebního interpreta divák preferuje...(8.6.2013)

Zelenka, Nohavica, Plíhal a Čechomor - výborná kombinace(3.5.2016)

Satba!(26.2.2017)

Jsem z tohoto filmu uplne nadsen.Drive jsem Nohavicu znal jen jako existuje ale ted kdyz jsem zjistil jak ma dobre pisne...Ten film byl urcite dobra prezentace jeho pisni...Kdyby jen to ale ten film je dobrej a originalni coz jsem v cechach opravdu necekal a uz vubec ne od Petra Zelenky,Nohavici a Cechomoru...(6.11.2003)

Nejlepší byla muzika...(10.11.2004)

Miluji Nohavicu, Čechomor mám ráda, hudba tedy na jedničku. Nečetla jsem žádné recenze k tomuto filmu, proto mě dost překvapilo, že je natočen dokumentární formou, ale rozhodně mi to na zážitku neubralo zhola nic. O kolik lepší pocit bych si asi odnesla, kdyby vše bylo podle skutečnosti? :-)(24.9.2007)

• waska

Pro mě je tento film velkým zklamáním. Což o to hudba je moc hezká, ale jinak je to šílená nuda a úplně o ničem. Kdybych nebych na koncertu Nohavici na Brumlovce v době natáčení, snad bych dal i o hvězdičku míň. Tohle opravdu ne.(29.4.2009)

Nohavicu som začal hlbšie spoznávať a vnímať až po tomto skvelom filme. Veď, kto by nie...Legenda Plíhal, skvelý Čechomor, ale hlavne kvalitný scenár, ktorého vtip a šarm ma zakaždým dostane.(31.5.2009)

Úžasná nadsázka :o) ...a můj nejoblíbenější písničkář Jarek k tomu, nemám co dodat.(4.8.2009)

Když jsem Rok ďábla viděla poprvé, přiznám se, že jsem vlastně nevěděla, co si o tom mám sakra myslet. Podruhé jsem tomu ale přišla na chuť a bavila se jako u českého filmu dávno ne. Příjemná nadsázka a styl "dokumentárního fantasy", k tomu vynikající herecké výkony příjemných, ve filmu neokoukaných tváří.. a nádherně démonický Jaz Coleman.(10.11.2009)

Dávám tak čtyři. Ale neberte mě moc vážně, protože já v podstatě nemusím Nohavicu s tou jeho ruskou melodikou a rytmikou. Nicméně Čechomor mi to vynahradil, ten naopak miluju. Film jako takový si 80% rozhodně zaslouží.(17.3.2010)

Na tenhle projekt mám názor subjektivnější než na cokoli jiného. Nohavica a Čechomor jakožto moji oblíbenci to skutečně rozjeli. Podání Mladičké básnířky v jejich verzi musí roztančit snad kohokoli protože to je prostě nářez. Stejně tak cokoli dalšího v tomto filmu. Nápad, který dokument uvádí a uzavírá je prostě geniální a to dění mezitím vás rozhodě nemůže nudit. Nádhera.(13.6.2010)

Pan farář mi nabízel lepší život, říkal musíš přece v něco věřit a já si dal na lačno jedno pivo a viděl anděle jimž pelichá peří.(2.12.2010)

Místy unuděné, místy hřejivé a zábavné. Tahle hudba není přesně pro mě, celkový dojem na střední cestě.(29.12.2010)

Jeden z najlepších českých filmov vôbec. Zvláštny projekt pod taktovkou Petra Zelenky nám skvelo podáva "svet umelcov". Skvelé pesničky, herecké "výkony" a nakoniec príbeh zaraďuje tento film, aspoň podľa mňa, na najvyššie miesta v Českej kinematografii.(1.1.2011)

Nohavica prostě hodně chlastal. Na tomhle filmu je to znát. A nevadí to.(29.9.2012)

Zelenka svůj styl nezapře. Mňága - Happy End byl zajímavý snímek. Ale teprve tady se myslím povedlo paradokumentární postupy a příběhy skutečných osobností - umělců/hudebníků provázat způsobem, který nejen pobaví, ale také přináší, ehm, řekněme přesah... :-) Pokud náhodou nemáte rádi Zelenkův styl či Nohavicu nebo Čechomor, asi vás to moc neosloví. Pokud ano, není co řešit.(2.1.2014)

Český film s dokumentárně fiktivní pojetím, jenž byl věnován české folkové hudební scéně. Ústředními postavami příběhu jsou folkoví hudebníci J. Nohavica, K. Plíhal a skupina Čechomor, z níž se ve snímku nejvíce projevoval její frontman F. Černý. Jejich fiktivní hrané dějové scény, do jisté míry zábavné, se střídají s archivními ukázkami z hudebních vystoupení těchto umělců. Zatímco Ostravský bard zde byl zobrazen jako tajemná postava s údajnými problémy s alkoholem, jeho kolega K. Plíhal si dokázal dělat legraci sám ze sebe a představoval komicky pojatou postavu. Součástí příběhu byl i fiktivní nizozemský kameraman Jan Holman a zpěvák kapely Killing Joke Jaz Coleman. Oceňuji netradiční pojetí Zelenkova snímku, jeho úvod a absurdní a matoucí atmosféra mě zaujala, postupně však film znatelně ztrácel na zajímavosti, zábavnosti i kvalitě. Druhá polovina vskutku obsahuje až příliš mnoho hluchých míst a zbytečných postav a v samotném závěru už byl příběh evidentně natahovaný. Navzdory příjemné hudební složce, folkovému zákulisí a par vtipným nápadům, nemohu udělit snímku vyšší hodnocení, neboť pro mě nemá potřebný dokumentární přínos a z druhé poloviny snímku nemám vůbec dobrý dojem.(5.12.2017)

Existují filmy, které si k divákům hledají cestu obtížněji a myslím, že Rok ďábla je jedním z nich. Ne ovšem pro mě, když hlavní aktéři Jaromír Nohavica, Karel Plíhal, Karel Holas a František Černý mě provázejí životem od dávnověku mého dětství až dosud - dejme tomu nějakých třicet let. Takové dávce nostalgie se prostě nedá vzdorovat, ať už je zabalená do čehokoli. A ostatně i bez ní bych film považovala za dost zdařilý experiment.(16.1.2018)

Především výborná zábava, hlavně ve vtipných dialozích a parodiích na hudební dokumenty. Navíc vynikajícící hudba a Karel Plíhal jako třešnička na dortu.(20.9.2003)

Komentář coming soon, až to budou dávat v ČT. Pamatuji si ale, že ten film ve mně vyvolal spoustu emocí a byl určitě moc příjemný.(10.11.2004)

Perfektní film Čechomor supr a Nohavica taky. Film dělanej mně na míru. Inteligentní opravdu vtipný humor a skvělá mystifikace.. BRAVO(9.5.2008)

Pro Nohavicu mám velkou slabost a tento film je navíc vyjímečně dobře natočený. Plně si zasloužil Křišťálový globus v Karlových Varech, kteroužto cenu hodnotím mnohem výše než Českého lva.(13.9.2008)

• Barak

Dal jsem tomu druhou šanci, ale mé hodnocení zůstává - divné, úmělé, vykonstruované, vyumělkované, s nesčetnými wtf momenty a přehrávajícími "herci".. místama sice zábavné, ale jinak zcela mimo mě....(7.12.2008)

Velice zvláštní film, nebo by se dalo spíše říct hraný dokument. Jarek Nohavica pěkně popsal život každého alkoholika, jako cestu na kopec a pokud ten kopec zdolá tak jě po něm, ale někteří na ten kopec nevylezou a přežiji.(19.1.2009)

děs,běs...já přijdu..(17.7.2009)

Zelenka, Nohavica. Co rict vice? Kdyz je mate radi, neni co resit...(27.3.2010)

Tak tenhle "dokument" se mi opravdu, ale opravdu moc líbil! Je to strašně šílené, až je to hezké na druhou stranu je to i celkem poučné: třeba teorie alkoholika na kopci...(12.4.2010)

Máte rádi Nohavicu? Máte rádi Plíhala? Máte rádi Čechomor? Pak není co řešit. Krása, absurdita, humor, kus chlapského světa, vyrovnávání se se svými slabostmi a neuvěřitelná hudba. Pro mě dokonalost.(8.6.2010)

K tomuhle filmu mě nepřitáhl ani Nohavica, ani Čechomoři, ale Jaz Coleman. Na tlačítko play jsem proto klikla značně nepřipravená, což ve výsledku podpořilo příjemné překvapení z právě shlédnutého. Tyhle Zelenkovy mystifikační hrátky jsou snímkem nebývale poetickým, neobvykle vtipným, absurdním, skrytě satirickým, značně sebeironickým a také hlubokomyslnějším, než by se na první pohled mohlo zdát. Jeho pilířem je mimo výýše zmíněného překvapivá souhra mezi rozličnými charaktery (ať už jsou založeny na reálné bázi nebo ne). Jeho kořením pak krásná hudba účinkujících. Nalézt vrchol filmu jednoduše nelze, neboť při jeho hledání se člověku vybaví hned celá řada silných momentů, třeba diskuze o trenkách a slipech. Mě osobně dostalo vynášení Plíhala. A taky každý moment, v němž se objevil Jaz Coleman, který díky svému charismatu zcizil každou scénu, v níž se objevil. Rok ďábla je jako excentrický kočár tažený svéhlavým spřežením, který se kodrcá cestou necestou na první pohled vratce a nestabilně, avšak řízený kočím, jenž otěže třímá pevně a zkušeně a cestu má plně pod kontrolou.(7.6.2012)

• Havala

Nebýt pár málo hlášek, tak to nestojí ani za zmínku. Bohužel jsem si trochu tímto filmem vypěstoval na Nohavicu alergii.(14.10.2012)

Bylo mi asi těch 11 let, když tohle přinesl otec domů. Mě to nebavilo a totálně mě to otravovalo, tak jsem na to nekoukal. V nějakejch 18ti letech, možná trošku později mi kámoš řekl, jestli jsem tohle viděl. Řikám, že mě to před několika lety totálně nebavilo. A on, nevadí. Třeba změníš názor. Změnil jsem. Musim se přiznat, že do tý doby jsem nijak neposlouchal Čechomor a od Nohavici jsem znal pár písniček. Když jsme ten film dokoukali, byl jsem z toho vyřízenej, ale úplně. V hlavě tisíce otázek. Hodně dlouho jsme o tom filmu diskutovali a nejen o něm. Řekněme, že naše domácí projekce skončila v 10 večer a s flaškou dobrého vína, jsme si s povídáním o filmu a dalších několika věcech vystačili do brzkých ranních hodin a šli spát za svítání. Díky tomu filmu jsem poznal úžasnýho muzikanta Jaze Colemana a jeho výbornou kapelu Killing Joke. Taky hodně pěknejch písniček jak Jarka Nohavici, tak Čechomoru. A od tý doby na ten film nedám dopustit. Hodně lidí to neocení, ale během několika měsíců jsem na ten film s kamarádem koukal několikrát a studovali jsme všechno co se tam dělo. Viděli jsme to klidně dvakrát za noc. A pak o tom vedli dlouhý řeči. Nezbejvá než ten film doporučit, protože tohle by se dalo nazvat dokonalostí. Je to promyšlený. Skutečnost střídá fikci, občas nevíte co je pravda a co ne. Nakonec, když film skončí zůstanete s dokořán otevřenou pusou a řikáte si, co že? A donutí vás to pustit znova, pokud v tom chcete něco hledat. Pokud si řeknete kravina a už se na to nikdy nepodíváte, tak jste to nepochopili. Ale jak řikám, málo lidí to dokáže ocenit. Já cením na 90%, je to opravdu téměř dokonalost.(26.10.2012)

"Jednou v životě jsem natočil dětskou desku, jednou jsem natočil film", v tomto smyslu se vyjádřil Jaromír Nohavica na otázku, zda přijde ještě nějaké účinkování ve filmu. Místy hodně přibarvená skutečnost podávaná jako dokument navnadí méně znalého posluchače ke stažení desek nejpopulárnějšího porevolučního folkového zpěváka. Rok ďábla je i není o příběhu, je i není o hudbě. Vše je navzájem těsně propojeno. Pro fanoušky Nohavici, Čechomoru či Karla Plíhala povinnost. Nevhodné pro účastníky diskuzí u článků o JN, kteří znají pouze téma "STB", místa lehká nuda pro nezaujaté diváky. Mysteriozní film, jenž člověk vidí buď jednou do třetiny, nebo minimálně dvakrát celý. "Pane Plíhale, co Vám v poslední době udělalo největší radost? Pane Plíhale, potěšilo Vás něco? ..." "... Karle pojď" "No, já přijdu".(11.1.2013)

Tak tenhle dokument byl velmi zvláštní. Přinutilo mě to vnímat ten dokument "vnitřně". Člověk by měl přemýšlet nad smyslem života. Tady v tomhle dokumentu je to velmi pěkně ukázáno. Život je plný překvapení, záhad a taky je tam jasně zobrazeno, že i to, co hledáme, nemusíme najít ani za celý život.(9.2.2013)

Za Plíhala, který nechce z léčebny ani z auta bych dal i deset hvězd :) V tu chvíli jsem mu úplně rozuměl :) Jeho hudba i básničky jsou super. Nohavica je už chodící legenda. Jeho hudba, tvorba to je kult !!! Pro fanoušky folku nezbytné vidět...(11.4.2014)

Tolik radosti a invence na jednom miste neni u ceskeho filmu zvykem. At zije Bunuel.(2.7.2014)

Nevěřil bych, že se u tak absurdního filmu budu tak dobře bavit =) A rozhodně to podrtrhla naprosto úžasná hudba spojená s přesně (vhodně) zvolenou filmařinou. Vůbec nevím, proč mi tolik let ležel tenhle film doma a já se na něj nepodíval... | 08/2014(14.8.2014)

Velmi zábavné, vtipné a originální. Díky protagonistům samozřejmě i výborná hudba. Film, který potěší i toho, kdo nezná Jarka Nohavicu, ale takový člověk snad u nás ani neexistuje.(24.2.2003)

Musím se na to kouknout ještě jednou, ale první dojem nebyl tak silný jak jsem čekal. U mě by "Lva" vyhrál jednoznačně Výlet.(28.5.2003)

Film se mi líbil: 1.Mám ráda Nohavicu 2.Mám ráda Plíhala 3.Čechomor výborně hraje(myslím hudební nástroje) 4.Jaz Coleman je vskutku ďábel 5.Originální námět a skvěle pojaté samovznícení 6.Výborná hudba 7.Nemám co řešit(6.12.2003)

Mám rád Nohavicu i Čechomor, ale podruhé nevstoupíš do téže řeky. Mňága a Žďorp Happyend byl o mnoho lepší.(23.12.2004)

Film ze zvláštním kouzlem, po kterém se u mne Nohavica stal pojmem, až do shlédnutí filmu jsem znal dvě jeho písně. Zvláštní mystery fluidum se vine celým filmem. Pozoruhodný příběh, vše strašně příjemné a výborně koukatelné, podmanivá hudba. Škoda jen že spolu ČM s Nohavicou opravdu nehrávali, já si to spojení ve filmu zamiloval... U písníčky "Kometa" se ale opravdu dějí zázraky...(1.8.2005)

Jak se stát zpátky Nohavicou a nevybouchnout. Tolik skvělý muziky najednou, že je škoda, že to Zelenka nenechal trošku delší. Tak 2-3 hodinky bych vydržel. Bez panáka :-)(11.9.2007)

zelenka rulez. ne tak skvělé jako Mňága Happyend, ale i ak výborné(7.11.2007)

Nohavica je výborný zpěvák, Rok ďábla je prostě nádhera, děkuji pane Zelenko.(4.2.2010)

"Proč má člověk mlčet? Aby uslyšel melodie lidí kolem sebe..." Petr Zelenka je mezi českými režiséry vzácný jev. Jeho filmy i divadelní hry oplývají neobyčejnou hravostí, spojenou se zaujetím pro postavy a okořeněnou špetkou mystifikace. Měrou vrchovatou toto platí pro Rok Ďábla, film - dokument, kde se celou dobu nic neděje, jen se jeho hrdinům dějí tu obyčejné, tu méně obyčejné věci. Víc než pro fanoušky Nohavici a Čechomoru je to film pro vyznavače umírněného bláznoství, kteři jsou ochotni s režisérem hrát jeho hru. Stojí to za to.(31.7.2011)

Dlouho, dlouho trvalo než jsem se k filmu dostal, i tak jsem k němu přistupoval s jakýmsi neodůvodněným despektem, ale byl jsem velmi překvapený. Krásná uvěřitelná mystifikace, ve které všechno zapadá do sebe. Moc hezké.(26.11.2011)

Naprosto nádherný mysticky realistický i nerealistický film. Koncert lidských duší - pohladí, povzbudí, donutí se zamýšlet a hlavně cítit. Zanechá zvláštní pocit v duši. Nemůžu se zdržet trapného prohlášení že film prostě miluju :)(19.6.2012)

Čechomor se u nás poslouchal už jako Českomoravská hudební společnost a Nohavica jakbysmet. Jako jeden z mých prvních koncertů si pamatuju onen jejich poslední z filmu, na který se přišli podívat i všichni ti andělé. Rok ďábla byl první film, na kterým jsem byl ve slavným Aeru. Prostě srdcový záležitosti se všim všudy. A Rok ďábla? Spojte ty srdcovky dohromady, vylepšete je legendárníma hláškama typu Karle poď už, přihoďte Jaze Colemana a geniální Zelenkovu režii a máte prostě výbornej film, na kterej budete vzpomínat často a dlouho.(26.10.2012)

Specificky film pre specifickych divakov. A v mojom srdci ma aj specificke miesto.(23.11.2012)

Velmi zaujimavy snimok, keby som bol fanusik tejto hudby a viac do toho videl este mozno by to bolo aj za 5.(9.1.2013)

S panem Zelenkou zdaleka nemáme idylický vztah, jediné vzplanutí pro něj u mě nastalo při Samotářích, ale od té doby si spolu tak nějak nerozumíme. Musím říct, že jako umělce ho samozřejmě uznávám a některá jeho díla považuji za velmi originální a možná i zlomová co se české kinematografie týče. Dokážu bez naprostého zaváhání pochopit, proč ho lidi občas tak bezmezně obdivují a milují, stejně jako dokážu pochopit to velmi vysoké hodnocení, jaké tu Rok ďábla má. Ano, i já mám (nepřekvapivě) Nohavicu opravdu ráda, ba co víc já ho dokonce považuji za jednoho z nejlepších českých textařů - soundtrack mě tudíž samozřejmě potěšil. Mám však s tímhle Zelenkovo dílem jeden obrovský problém - ono se mi to totiž vůbec nelíbí. Ani trochu jsem se neztotožnila s tímto zpracováním ve formě fiktivního dokumentu. Nedonutilo mě to přemýšlet nad smyslem života, nepůsobilo to na mě nijak poeticky, ani povzbudivě, ale spíš rušivě až protivně občas. I přes tyhle moje pocity vím jistě, že Rok ďábla zůstane zapsanej v mojí mysli a na jednotlivé scény si zcela jistě vzpomenu i za několik let, znamená to ale, že bych měla jít s hodnocením výš? Ptám se, ale stejně vím, že to neudělám.(18.9.2013)

• Ozzy2

Milý Jarečku, ty chacharský estébáku, ty bys měl chodit kanálama a ne točit filmy.A ještě takové nudné kraviny.Tohle ani nebudu hodnotit, protože odpad je málo.(21.4.2016)

Dobre natoceny film, ktery napoprve hodne pobavi, ale pri dalsim sledovani ma sestupnou tendenci.(6.7.2003)

• gédé

Hudba výborná, ale kvůli té nemusíte chodit do kina. Bohatě postačí, když si koupíte (mimochodem velice podařený) soundtrack, zbytek je kompilát vycpávek a výpůjček z předchozích Zelenkových filmů.(29.10.2003)

Moc dobré a působivé, ale chce to vidět víckrát, aby člověk docenil všechny hlášky a hříčky.(25.2.2005)

Vynikající mystifikace pro všechny fanoušky Nohavici, Plíhala a Čechomoru.(6.9.2005)

Petr Zelenka, jako jeden z mála českých režisérů, se snaží posouvat úroveň české kinematografie o stupínek výš. Potvrzuje to snímkem Rok ďábla, kde pracuje s jedinečnou žánrovou nezařaditelností. Bravurně pracuje s mystifikací diváka. Výborná práce s neherci, (Nohavica, Plíhal, Franta Černý) ví přesně, co od nich může očekávat a plně toho využívá např.: dokumentární rozhovory, improvizace, menší množství dialogů apod. Největší kvality však v tomto snímku dosahuje hudba, na které je celý film postavený. Například spojení Nohavici a Čechomoru nebo Jazze Colmana je vynikají. Smekám!(2.9.2008)

• tuxie

Jedna hvězda za snahu vyčnívat z davu a kvalitní hudbu ;)(7.9.2008)

Petr Zelenka, Čechomor, Nohavica a Plíhal jsou zde dokonalou kombinací. Od Petra Zelenky bych rád vyzdvihl ještě snímky Mňága-Happy End, Knoflíkáři, Příběhy obyčejného šílenství a Karamazovi.(7.7.2010)

Krom Karla Plíhala a Jaze Colemana osazenstvo Čechomoru a Nohavicu moc nemusím ale tenhle film je velmi příjemné podívání.(13.9.2010)

Mám ráda Nohavicu, jeho hudbu, jeho texty a tak všechno kolem něj. Rok ďábla jsem sice potřebovala vidět dvakrát, ale mě se líbil!(8.12.2010)

Rok Ďábla má pro mě velmi osobní význam a tato ,,mystifikace´´ má prostě potenciál stát se kultem(škoda že se tak nestalo).(24.3.2012)

Film jsem zhlédla s rozpaky, ale jakmile skončil věděla jsem, že už na něj nikdy nezapomenu. Originální a zajímavý.(15.8.2012)

Dle mého názoru, nejlepší český film vůbec. I když je to jen dokument (fiktivní dokument), tak jsem se u něho neskutečně bavil. Tak trochu zhulený humor s neskutečně hlubokýma myšlenkama.(28.12.2012)

ČEKAL JSEM ASI VÍCE , ALE I TAK VCELKU DOBRÉ . NĚCO JAKOBY TOMU CHYBĚLO , ASI TA TŘEŠNĚ NAVRCH . PLÍHAL CELKEM PŘEKVAPIL . I V TOM VÝTAHU PĚKNÉ . NO A PAK LÉČEBNA . SÍÍLA .(10.2.2013)

• Legie

Asi jsem očekával něco víc... Hudba J. Nohavici mi sedí víc jako sólová a význam filmu jsem zřejmě moc nepochopil.(8.6.2013)

Boží by bylo srozumitelnější, ale je to prostě "andělské"!(2.7.2014)

Zase jednou český film do mé klenotnice. Nevím, jestli mě ovlivnil fakt ,že miluju Plíhala, mám ráda Nohavicu i Čechomor, ale domnívám se, že asi ne. Ten film je tak sugestivně natočen, že bych ho brala i s Karlem Gottem. Scény na pódiu, kde se odehrává příběh na pozadí, jsou tak neuvěřitelné až působí dojmem že se to opravdu stalo. Kolikrát jsem už přemýšlela, co z toho se asi opravdu stalo... Ten film má prostě neopakovatelné kouzlo. Spojení hudby Jarek Nohavica a Čechomor je úžasné, střídají se vtipné hlášky s tichými scénami k zamyšlení a Jazz Coleman je vskutku zvláštní zajímavá postava. Kdykoli od té doby slyším Kometu, pociťuji mrazení na zádech.(21.10.2014)

Krabička cigaret a do kafe rum, rum, rum... Já jsem se za alkoholika nikdy nepovažoval, ale pak jsem zažal zapomínat texty těch písniček... Nikdo z nás se za alkoholika nepovažuje, ale mnozí z nás jimi už jsou a mnozí k tomu nemají daleko. Co se musí člověku přihodit, aby si uvědomil, že už je za vrcholem toho Nohavicova alkoholického kopce?(10.4.2016)

Nádherná freska o lidech, hudbě, muzice.(21.4.2016)

Hrozně zvláštní film. Takové podivně meditativně melancholické dílko s relativně dobrou hudbou od mistra Nohavici a Čechomoru s těžko definovatelnou synopsí. Studie o niterní lidské implozi? O zhoubnosti mediálního prostoru? Film o škodlivosti alkoholu a cestě ze závislosti? Nebo snad pouhý náhled do soužití Jarka Nohavici s kapelou Čechomor? A je teda ten Karel Plíhal anděl nebo není? Příliš mnoho otázek a příliš málo odpovědí.(28.4.2016)

Existuje láska na první pohled? Těžko říct. Existuje filmová láska na první pohled (poslech)? Rok ďábla je důkazem, že ano. Měl jsem s tímto dílkem čest až teď a marně vzpomínám, kdy jsem byl po prvním zhlédnutí čehokoliv tak pobavený a zároveň zamyšlený. Parádní muzika v podání Jarka Nohavici a Čechomoru, skvělý humor a zároveň zamýšlení nad životem. O děj v tomto pseudo-dokumentu nejde, tady jde o pocity, a proto se to nedá popsat, to se musí zažít!(30.11.2018)

Koukal jsem se na to nejprve od půli a bylo to celé divné. Pak jsem to viděl od začítku a byl to skvělý film.(4.12.2005)

S odstupem času a ve světle nových skutečností je potřeba některé scény a výroky přehodnotit, ale jako stylizovaný dokument o životě skvělých muzikantů se jedná o nadprůměrné dílko.(24.8.2006)

• Ladisec

Proboha svatýho už nikdy více, nemám rád Nohavicu a Čechomor ujde, ale tohle byl jeden z nejnudnějších filmů co sem kdy viděl ! KRAVINA!!!!(24.11.2007)

Diváci se u tohoto snímku většinou dělí na dva tábory. Jeden si ho zamiluje, druhý zavrhne. Nedivím se. Tento Zelenkův pokus lze snad nazvat i kontroverzním, v každém případě velmi originálním. Kdo na něj šel do kina s domněním, že zkoukne další skvělý český film, byl asi zklamán. Tady musíte pochopit trochu zvláštnější humor a taky to, že vlastně vůbec nejde o film, ale spíš o vtipný dokument, kterým si z nás všichni ti skvělí čeští umělci a písničkáři dělají legraci. Protože miluju Plíhala a Nohavicu a Čechomory a všechny ostatní a protože se mi velmi líbila "andělská pointa", film jsem viděla několikrát, už jen kvůli hudbě... A jistě ne naposledy. Dávám 90%, protože se na tenhle počin dívám jako na "vážnou legraci"... :o) Doplněno o několik let po prvním zhlédnutí: Čím jsem starší, tím je pro mě film vzácnějším. Umění mlčet a jen pozorovat, slyšet melodie lidí kolem sebe, má jen málokdo. Film Petra Zelenky může myslím napomoci mnoha divákům přemnýšlet o vlastních hodnotách. Kéž by takových filmů bylo víc...(16.10.2008)

• Ponocnej

na reklamni film to nebylo tak spatny(23.10.2008)

..a ten klid a ten mir(25.5.2009)

Sklbenie fikcie a reality, skutocneho sveta a fantasy. Zaujimavy sposob ako vytvorit dokumentarny film. Odo mna dostava 80%.(2.9.2009)

Ani neviem, čo sa mi na tom filme páčilo viac - dokumentárny ráz, mystický scenár, parádny príbeh, réžia, výkony (ne)hercov, vynikajúca hudba, vynikajúci záver...(7.3.2010)

Máte rádi Nohavicu? 1) ano --> nemusí vás nic víc zajímat, koukněte se. 2) ne - pak se vám hodí vědět, že Petr Zelenka natočil další Svůj Film, kde je kdeco reálné a přitom kdeco není, dělají se vtípky i se nutí přemýšlet o našem světě a lidech v něm. To už samo o sobě má hodnotu - plusko navíc si přidejte, pokud fandíte hudbě obecně, zajímají vás fenomény alkoholu a češství, nebo máte rádi, když je režisér nekonformní a přitom si drží nadhled (vzácná kombinace).(20.7.2010)

Jasně že je to minimálně na čtyři hvězdy, ale já jsem byl vždycky fandou Mňágy a proto je pro mě Happyend jednička. A nidky se nesmířím s tím, že Pastýřka byla dřív než Nagasaki...(15.9.2010)

Písničky super. Čechomor se mi sice nikdy moc nelíbili, zato Nohavica nemá konkurenci. Přiznám se, že pod vlivem vína a únavy si pamatuju spíš několik jednotlivejch scén, než film celkově a souvislosti v něm, tak snad příště.(13.12.2010)

Nemůžu si pomoct 100%(13.2.2011)

• e-pilot

Jednou a dost...!(22.3.2011)

Nevím jak by na tento snímek koukal někdo komu Nohavica, nebo Čechomor nic neříká, já se však náramně bavil. Film skvěle ztvárňuje Nohavicův život po revoluci a nechá ve člověku plno různých pocitů. Vše je zde prolnuto skupinou Čechomor a to dodává filmu nevšednost. Nádherná hudba a celkem fylozofický podtext, film určitě stojí za shlédnutí.(5.5.2011)

• MaximusMax

Tento film na mě bohužel zapůsobil jako jedna velká křeč. (Ne)herecké výkony nepůsobily civilně ale jen silně neherecky a mystifikační výpovědi mě ani na chvíli nepřesvědčily. Celou dobu mi unikal nějaký rámec, kdo o kom vlastně točí dokument, má-li se to vůbec tvářit jako dokument, kdo je vypravěčem nebo číma vlastně očima vše vlastně pozorujeme. Všechny postavy se ve filmu posunují tak nějak od ničeho k ničemu, scéna slipař-trenkař mi přišla jako značně křečovitá snaha o tarantinovsky absurdní rozhovor o h***e a v tomto duchu se táhl celý snímek.(29.2.2012)

Do nedávna jsem jsem si myslel, že mimo samovznícení Plíhala, je to celé pravda.(17.2.2013)

• ladanda

Dávám jednu hvězdu za to, že to bylo barevný.(9.6.2013)

Nohavicu znám, nicméně nevyhledávám, ale tohle bylo absolutně neočekávané překvapení. Jedním slovem nádhera ...(10.6.2013)

golfista to napsal moc hezky. Ja znal Jaromira Nohavicu i chlapy z Cechomoru a mimo toho mam taky skusenosti s chlastem, takze pro me super. Jinak Jarek, Karel, Jaz i Petr Cerny zahrali svoje postavy verohodne a tim padem pro mne je to pecka.(9.7.2013)

Kednmím slovem - paráda!(3.11.2013)

• Drslw

No neviem... Keď som to videl prvýkrát, zdalo sa mi to tak za tri hviezdičky. Dnes som si to pozrel zase, po čase, a dávam dve... (a to pritom Nohavicu a Plíhala milujem, pár rokov som nepočúval prakticky nič iné...!)(2.7.2014)

Můžu jak Čechomor, tak Nohavicu, takže to byla příjemná podívaná. Ostatně soundtrack poslouchám každou chvíli. 75%(18.1.2015)

Všetko, čo ste chceli vedieť o Nohavicovi a báli ste sa spýtať, sa Petr Zelenka nebál obrátiť na žart. Film je plný suchého cimrmanovského humoru, ktorý celkom ujde, ale je ho možno až trošku veľa. Oplatí sa vidieť najmä kvôli tomu, ako známi hudobníci s vážnou tvárou tlačia kaleráby do kamery. A kvôli ich muzike.(26.12.2015)

klúčik **** Tento film ma dosť nemylo prekvapil, asi som čakal omnoho viac.......75%. NEMYLO-asi znamena NEMILO. Mna naopak tento film MILO prekvapkal, t.j. prekvapil t.j. uchvatil t.j. zaujal. 85%(11.5.2017)

Peter Zelenka opäť ukázal čo sa v ňom skrýva a ponúka kultový projekt. Skvelý scenár ponúka úžasné dielo o kultových hudobníkoch vo veľmi pôsobivom a reálnom príbehu ich umeleckého života neporovnateľne s podobnými umelcami, ktorí nie sú schopní takto pravdivo odhaliť pre verejnosť svoje ego. Samotný Nohavica je neodmysliteľne na výslní českého umenia. Samotná reálnosť príbehu priam povznecuje a ponúka divákovi nezabudnuteľný zážitok, ktorý si môže skonfrontovať po priamej účasti niektorého s ich koncertov.(24.11.2018)

Originální!(28.3.2019)

Myslím, že si tohle dílko pět hvězdiček zaslouží. Všechna chvála již byla řečena, nechci se něco zbytečně opakovat, tak jen posilam pozdrav pro Jaze Colemana. Sice jsem slyšel, že pana Zeleku trošku zlobil, ale mě ta jeho zběsilost opravdu bavila :) Díky všem za výborný film.(8.12.2003)

Film jsem naprosto nepochopil...(16.2.2005)

Abych pravdu řekl, muzikálové filmy a vůbec filmy se značnou částí děje podaného hudbou, mě nikdy moc nebraly. Rok ďábla je však světlou výjimkou. Nohavicu a Plíhala moc obdivuju, Čechomor se dobře poslouchá a Jaz Cole je fantom. Právě proto sem si tehle snímek hodně vychutnal a soundtrack od ucha dlouho neodtrhl.(28.10.2006)

úžasná mystifikace jarka nohavici a jeho přátel... opravdu jsem se kolikrát ztrácela mezi realitou a mystifikací.. skvělá hudba, jazz coleman, čechomor, jarek, a v neposlední řadě karel plíhal, nechající si udělat pohřeb na zkoušku... mimochodem franta černý v kostýmu marie rottrové, to je asi ta nejlepší třešnička na dortu... =)(4.11.2009)

Nohavica a Čechomor - co může člověk, který má rád folk, chtít víc .....(2.3.2010)

• BGH

Hvězdičky za nohavicu a jeho krásné písničky, které mě provázejí od útlého dětství a za zajimave pojetí děje... ale celkova pointa tohodle filmu mi nějak unikla. Snad proto, že nejsem alkoholik? PS: Nemůžu si pomoct, ale "instrumentálním" verzím písniček od Čechomoru jsem nikdy nepřišel na chuť, čistá kytara a zpěv jejich poselství a atmosféru vystihují nesrovnatelně lépe...(4.9.2010)

Změť odkazů do duše umělce skrze fikltivní příběh skutečných osob. Čechomor mě zaujal mnohem víc než samotný Nohavica, zvlášť jejich hudba je opravdu výborná. Jako člověk celkem neznalý těchto muzikantů jsem skončil po shlédnutí s pěkně zamotanou makovicí. Pro mě to bylo trochu depresivní představení.(13.2.2011)

Přiznávám bez mučení - mám rád režiséra i Jarka Nohavicu. A pak mám rád NTAK. Film není žádný proplánový slaďák, jedná se o trochu více. Jen část filmu s mystickými vstupy Jaze Colemana byla pro mě trochu navíc.(19.2.2011)

pro mě naprostá špička českého hudebního filmu, dokonalá mystifikace, dokonalá muzika a prostě dokonalý film(18.2.2012)

Úplne som až nedýchal... Ako film tak za 4, ale za muziku aspoň za šesť... Nohavicu poznám naspamäť a Čechomor - klobúk dole, dostali tento film hodne k oblakom, ťažko sa to hodnotí ako film, toto je hlavne o muzike (iste, tie vymyslené šialenosti boli fajn, ale stačí si pustiť bonus - Medzi horami a hneď sme niekde inde...)(12.5.2012)

Miluju mystifikaci a žeru originalitu. Tenhle film ma ale mnoho navíc.(20.11.2012)

Tak tohle je absolutní pecka .Sice jsem se dostal k hodnocení až ted ,ale to nic nemění na tom jaký dojem ve mě film zanechal.Parádní hudba na dobrém domácím kině je balzám na uši .Ale není to jen hudbou pro mě je ten film absolutní bomba.(5.1.2013)

Tento film není pro všechny ale ti kteří mají rádi Nohavicu a čechomor tak ty nezklamou jak písničky, tak film pokud nad ním trochu pouvažuje. Chcete vědět o čem tento film je? Stačí si pustit nohavicův song - Kometa. Navíc my z ostravské kotliny tenhle film pochopíme zřejmě snadněji.(1.3.2013)

Když Rok ďábla dávali asi před 5 lety v TV, směle jsem přepnul nebo vypnul, to už je celkem fuk. Nicméně včera jsem si ho skvěle vychutnal a zjistil, že originalita tvorby Petra Zelenky je obdivuhodná. Tenhle film je oslavou Jarka Nohavici, Čechomoru a dalších hudebních tvůrců. Rejža nás dokonale lakuje takovým způsobem, že nezasvěcený spolehlivě nemůže poznat, jestli se jedná o fikci, pravdu a nebo něco mezi tím. Podobný "dokumentární" film jsem ještě neviděl a tento se rozhodně povedl.(13.4.2013)

Nádherný snímek Petra Zelenky, vyprávějící o chlastu, úžasném (bohužel fiktivním) spojení Nohavica-Plíhal-Čechomor. Co dodati více. Super film se skvělou kamerou,námětem a folkem. 5*(15.2.2014)

no, já to skoro sežrala....to proto, že jsem Nohavicu nikdy neposlouchala... ale teď určitě poslouchat budu. Film je prostě pecka.(2.7.2014)

Perfektní originální snímek je vyznačován jako fiktivní dokument. Mně ale jako fikce po chvíli nepřijde a ukazuje se jako realita díky přesvědčivým výkonům zpěváků a písničkářů (hlavně Nohavicy) po všech stránkách. Bylo to riskantní uvést na trh, ale od Petra Zelenky bych nečekal ani něco jiného. Navíc zde bezvadně moralizuje a lidskost jes praktikována na pozoruhodných experimentech. Od českých tvůrců bych nečekal něco takového. Sice nerozpoznám, kdy se točí "dokument" a kdy jsou muzikanti v realitě, ale přesto tento experiment i přes chybičky oceňuji. 85%(10.7.2014)

• Trucker

Tenhle film byl pro mě obrovským zklamáním. Když jsem kdysi dávno viděl ukázku, v níž Nohavica líčí "alkoholický kopec", naivně jsem si myslel, že ten film bude vtipný anebo zajímavý celý. Když jsem jej později celý viděl, došel jsem k poznání, že líčení alkoholického kopce je asi tak jedinou scénou, která může něčím zaujmout. Jinak to je nudná nezajímavá splácanina rádoby něco dokumentující. Kdybych chtěl slyšet muziku od Čechomoru, pustím si jejich koncert a nemusím se dívat na takovou ubíjející údajně prý "komediální/dramatickou/fantasy/hudební" kravinu.(29.7.2014)

• sitans

Už vím, proč jsem se tomuto filmu 13 let vyhýbal. A je mi jasné, že filmy, které jsou dotovány z fondu kinematografie nějaké "lvy" musí dostat, aby to tak nebilo do očí, že to jsou peníze vyhozené oknem.(6.4.2015)

Jemný humor,příjemná muzika,úžasná atmosféra a to tuto hudbu vůbec neposouchám(7.4.2015)

Skvělé! Nevšední námět i vyuzlení, fikce prolnutá s realitou, krásné písničky.. film, u kterého se dá přemýšlet i poslouchat. Film, u kterého se nenudíte.(25.4.2016)

...v novinách o mě píšou že jsem páteř Světa, já jsem zatím jen jeho unavený sval, k Měsíci co půl roku raketa létá, já se tu plazím jako brouk hovnivál.... Mám to rád. A to zcela neobjektivně :-)(19.8.2017)

91%(26.5.2018)

Zelenkův majstrštyk. Jeho schopnost dotahovat absurdní nápady v kombinaci s Nohavicou ještě v podstatě na vrcholu tvůrčích sil, tichým geniálním bláznem alias andělem Plíhalem, zběsilým šílencem Colemanem a výtečnou hudbou prostě namíchala exkluzivní koktejl. Film, který udělá radost.(9.7.2018)