Rok ďábla

Rok diabla

(festivalový název)

Year of the Devil

Komedie / Drama / Fantasy / Hudební

Česko, 2002, 88 min (SE: 108 min)

Tohle je můj hodně oblíbený film. Alkoholický kopec a sledování vlastního pohřbu prostě nemají chybu.(3.12.2007)

Tak tahle nádhera asi nebude pro všechny, nicméně se jedná o opravdu mistrovskou mystifikaci vedenou skvělou režijní rukou Petra Zelenky. Spousta hlášek, které sice nejsou úplně "na talíři", ale o to jsou cennější. Nevím, jak přijmou film lidé kteří Nohavicu ani Čechomor neznají (já se přiznám že jsem neznal Čechomor, ale Nohavicu zase téměř dokonale), ale já mám za sebou silný zážitek. Pro pořádné a hluboké zamyšlení nad životem ale nepotřebujete znát nikoho ! Přiznám se, že jsem měl ve stejný den ještě jednu projekci (DVD EX - zajímavá, ale kratší verze je lepší) a nejspíš nebyla poslední :)(24.3.2003)

Pred zhliadnutím tohto filmu bol pre mňa Jarek Nohavica neznámym pojmom. Po jeho skončení som bol síce trochu v pomykove, ale zároveň sa mi okolo Nohavicu vytvorilo obrovské fluidum tajomnosti a osobnostného kúzla. A dnes sa už nemôžem dočkať, ako sa mi raz dostane príležitosti urobiť s ním napríklad interview. Nech už bude v skutočnosti akýkoľvek, už nikdy ho nebudem môcť vnímať nezávisle na pocitoch, ktoré mi o okolo neho vytvoril tento krásny film.(24.9.2002)

Petr Zelenka je zkrátka mistr mystifikace a především hlášek, které si prostě zapamatujete. Film, který vás dostane svou lidskostí a humorem.(27.5.2002)

Zklamání. Jsem rozčarován z ovací, které provázejí tento filmový paskvil. Zelenka vykrádá sám sebe, předhazuje divákům již několikrát použité vtipy a k tomu ten oblíbený folkloreček.(15.5.2003)

Křišťálový glóbus, Český Lev 5 : Nejlepší film, Režie, Střih, Hudba, Zvuk + Plakát + 5 nominací: Herec VR - Jaromír Nohavica, Kamera, Výprava, Kostýmy, Scénář + Diváci(3.9.2004)

Originální, vtipné, absurdní, s naprosto úžasnou hudbou (Nohavicovy hity v aranžích s Čechomorem mají pořádný říz).(3.5.2004)

Tohle prostě je machrovina první třídy. Kdybych nevěděl jak se opravdu Karel Holas seznámil s Jazem Colemanem, docela bych i věřil té scénce ve výtahu...nejslavněší český taxikář František Černý coby Marie Rottrová je úchvatný:) A Karel Plíhal je taky kapitolka sama pro sebe. Nezapomenutelné poetické scénky, kontrasty, skvělá hudba (taktéž kontrastní, vezměte si Čechomor, Jarka Nohavicu a Killing Joke), prostě výjimečný film. Kdyby mi tak ještě někdo vysvětlil, co znamenalo to s tím metrem....(16.3.2003)

Opravdu zvláštní film. Čechomor i Nohavicu znám víceméně povrchně, nicméně proti nim naprosto nic nemám, i když jejich hudbu nějak zvlášť neposlouchám. Navíc jsem chtěl doplnit sbírku mnou neviděných filmů od Petra Zelenky :-) Každopádně - ohromně zajímavý film s nevšední poetikou, který se vám jen tak lehce nevykouří z hlavy.(9.1.2006)

Česká odmocnina This is Spinal Tap! 80% Zajímavé komentáře: Jossie, belldandy, Damiel, pjotr76(30.5.2005)

Jak už jsme mohli být svědky ve filmu Mňága - Happy End, Petr Zelenka je excelentní mystifikátor. Snímkem Rok ďábla tímto jen potvrdil svou pověst a předešlý "mystifikačně-hudební" film ještě o něco překonal. Z hlavních protagonistů musím vyzvednout hlavně Františka Černého, který opravdu překvapil. Ale samozřejmě i ostatní (včetně Jaze Colemana) jsou naprosto jedineční a nepopsatelní - to se musí zkrátka a jednoduše vidět a strávit.(28.5.2003)

Kapela Čechomor, Jarda Nohavica a jejich problémy s chlastem, o kterých si humornou formou vyprávějí v tomto filmu není zas tak špatný. S radostí jsem se na to koukal, ale že by mě to nějak bavilo, zrovna dvakrát tvrdit nemůžu. Krom toho, že se v něm přiblble kecá i když vtipně, občas do toho ještě hraje příjemná muzika Čechomoru, jenže to je asi tak všechno. Jednou a dost, řekl bych. Na druhou stranu, lidé kolem Ostravy musí tento film bezmezně milovat:)(15.3.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $538,146/70%/(13.6.2007)

Zelenkovi se timto filmem podarilo prekonat dalsi jeho vybornou mystifikaci o skupine Mnaga a Zdorp, coz jsem opravdu necekal - bravo pane reziser.(25.7.2002)

Báječná mystifikace, ve které obrovskou práci odvádí hudba a citlivost, s jakou Zelenka rozehrává skutečné charaktery ve fiktivní hře plné hezkých vtipů i působivé poetiky. Plíhal jako tichý anděl, Nohavica jako nesdílný guru a Čechomor jako kluci na vzestupu. Vzato z odstupu, u některých částí si člověk říká, že Zelenka je docela jasnozřivým prorokem. Prostě mu tenhle žánr sedí.(17.3.2008)

Tuzemská folková variace na This Is Spinal Tap. A světe div se, zdařilá.(22.10.2015)

Film se skvělou hudbou a dobrými nápady není co řešit.(24.1.2005)

První půlka je svižná a vtipná, zbytek je v podstate nastavovaná kaše uhnětená především z nudy. Líbil se mi Nohavicův lidový projev, i hudba je docela dobrá. Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, berte tedy mé 4* jako 3,5*.(16.1.2004)

Nádherná mystifikace, která dodává Jaromíru Nohavicovi ještě větší nádech tajemna, než má ve skutečnosti a Karlu Plíhalovi tu auru významného člověka, kterou v mé mysli vždycky měl. Jejich muziku i je oba jsem měla vždycky ráda a můžu říct, že po Zelenkově filmu je mám ještě raději. Je to komedie, je to filozofický film, je to příběh o životních ztroskotancích a hlavně je plný krásné muziky. Pohladí po duši a ještě pobaví. A co víc bych od filmu mohla chtít .(9.6.2005)

Lehce nedotažené, ale ohromně milé a vtipné.(16.6.2002)

Mám rád Nohavicu, Plíhala, Čechomor i Zelenku. Poslouchám i soundtrack. Film mě však spíše zklamal, až na pár skvělých míst, jako je toto - ukázka - Nohavica a pití: http://www.youtube.com/watch?v=a89aNR47Cj8(12.2.2009)

<< předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19