Rok ďábla

Rok diabla

(festivalový název)

Year of the Devil

Komedie / Drama / Fantasy / Hudební

Česko, 2002, 88 min (SE: 108 min)

Skupinu Čechomor som nepoznala tak dobre až dovtedy, pokiaľ som nevidela tento hudobný film, ktorý sa mi zapáčil a pochopila som oveľa viac. Film netradičným spôsobom stvárnil príbeh Jaromíra Nohavicu a skupiny Čechomor, keď toto zoskupenie odohralo niekoľko koncertných vystúpení. Film je vlastne aj o tom, ako elegantne odísť zo sveta, o priateľstve, o zázraku...(3.11.2008)

Za Plíhala, který nechce z léčebny ani z auta bych dal i deset hvězd :) V tu chvíli jsem mu úplně rozuměl :) Jeho hudba i básničky jsou super. Nohavica je už chodící legenda. Jeho hudba, tvorba to je kult !!! Pro fanoušky folku nezbytné vidět...(11.4.2014)

Tolik radosti a invence na jednom miste neni u ceskeho filmu zvykem. At zije Bunuel.(2.7.2014)

Nevěřil bych, že se u tak absurdního filmu budu tak dobře bavit =) A rozhodně to podrtrhla naprosto úžasná hudba spojená s přesně (vhodně) zvolenou filmařinou. Vůbec nevím, proč mi tolik let ležel tenhle film doma a já se na něj nepodíval... | 08/2014(14.8.2014)

Velmi zábavné, vtipné a originální. Díky protagonistům samozřejmě i výborná hudba. Film, který potěší i toho, kdo nezná Jarka Nohavicu, ale takový člověk snad u nás ani neexistuje.(24.2.2003)

Musím se na to kouknout ještě jednou, ale první dojem nebyl tak silný jak jsem čekal. U mě by "Lva" vyhrál jednoznačně Výlet.(28.5.2003)

Film se mi líbil: 1.Mám ráda Nohavicu 2.Mám ráda Plíhala 3.Čechomor výborně hraje(myslím hudební nástroje) 4.Jaz Coleman je vskutku ďábel 5.Originální námět a skvěle pojaté samovznícení 6.Výborná hudba 7.Nemám co řešit(6.12.2003)

Mám rád Nohavicu i Čechomor, ale podruhé nevstoupíš do téže řeky. Mňága a Žďorp Happyend byl o mnoho lepší.(23.12.2004)

Jak se stát zpátky Nohavicou a nevybouchnout. Tolik skvělý muziky najednou, že je škoda, že to Zelenka nenechal trošku delší. Tak 2-3 hodinky bych vydržel. Bez panáka :-)(11.9.2007)

zelenka rulez. ne tak skvělé jako Mňága Happyend, ale i ak výborné(7.11.2007)

Nohavica je výborný zpěvák, Rok ďábla je prostě nádhera, děkuji pane Zelenko.(4.2.2010)

"Proč má člověk mlčet? Aby uslyšel melodie lidí kolem sebe..." Petr Zelenka je mezi českými režiséry vzácný jev. Jeho filmy i divadelní hry oplývají neobyčejnou hravostí, spojenou se zaujetím pro postavy a okořeněnou špetkou mystifikace. Měrou vrchovatou toto platí pro Rok Ďábla, film - dokument, kde se celou dobu nic neděje, jen se jeho hrdinům dějí tu obyčejné, tu méně obyčejné věci. Víc než pro fanoušky Nohavici a Čechomoru je to film pro vyznavače umírněného bláznoství, kteři jsou ochotni s režisérem hrát jeho hru. Stojí to za to.(31.7.2011)

Dlouho, dlouho trvalo než jsem se k filmu dostal, i tak jsem k němu přistupoval s jakýmsi neodůvodněným despektem, ale byl jsem velmi překvapený. Krásná uvěřitelná mystifikace, ve které všechno zapadá do sebe. Moc hezké.(26.11.2011)

Naprosto nádherný mysticky realistický i nerealistický film. Koncert lidských duší - pohladí, povzbudí, donutí se zamýšlet a hlavně cítit. Zanechá zvláštní pocit v duši. Nemůžu se zdržet trapného prohlášení že film prostě miluju :)(19.6.2012)

Čechomor se u nás poslouchal už jako Českomoravská hudební společnost a Nohavica jakbysmet. Jako jeden z mých prvních koncertů si pamatuju onen jejich poslední z filmu, na který se přišli podívat i všichni ti andělé. Rok ďábla byl první film, na kterým jsem byl ve slavným Aeru. Prostě srdcový záležitosti se všim všudy. A Rok ďábla? Spojte ty srdcovky dohromady, vylepšete je legendárníma hláškama typu Karle poď už, přihoďte Jaze Colemana a geniální Zelenkovu režii a máte prostě výbornej film, na kterej budete vzpomínat často a dlouho.(26.10.2012)

Specificky film pre specifickych divakov. A v mojom srdci ma aj specificke miesto.(23.11.2012)

S panem Zelenkou zdaleka nemáme idylický vztah, jediné vzplanutí pro něj u mě nastalo při Samotářích, ale od té doby si spolu tak nějak nerozumíme. Musím říct, že jako umělce ho samozřejmě uznávám a některá jeho díla považuji za velmi originální a možná i zlomová co se české kinematografie týče. Dokážu bez naprostého zaváhání pochopit, proč ho lidi občas tak bezmezně obdivují a milují, stejně jako dokážu pochopit to velmi vysoké hodnocení, jaké tu Rok ďábla má. Ano, i já mám (nepřekvapivě) Nohavicu opravdu ráda, ba co víc já ho dokonce považuji za jednoho z nejlepších českých textařů - soundtrack mě tudíž samozřejmě potěšil. Mám však s tímhle Zelenkovo dílem jeden obrovský problém - ono se mi to totiž vůbec nelíbí. Ani trochu jsem se neztotožnila s tímto zpracováním ve formě fiktivního dokumentu. Nedonutilo mě to přemýšlet nad smyslem života, nepůsobilo to na mě nijak poeticky, ani povzbudivě, ale spíš rušivě až protivně občas. I přes tyhle moje pocity vím jistě, že Rok ďábla zůstane zapsanej v mojí mysli a na jednotlivé scény si zcela jistě vzpomenu i za několik let, znamená to ale, že bych měla jít s hodnocením výš? Ptám se, ale stejně vím, že to neudělám.(18.9.2013)

• Ozzy2

Milý Jarečku, ty chacharský estébáku, ty bys měl chodit kanálama a ne točit filmy.A ještě takové nudné kraviny.Tohle ani nebudu hodnotit, protože odpad je málo.(21.4.2016)

Dobre natoceny film, ktery napoprve hodne pobavi, ale pri dalsim sledovani ma sestupnou tendenci.(6.7.2003)

• gédé

Hudba výborná, ale kvůli té nemusíte chodit do kina. Bohatě postačí, když si koupíte (mimochodem velice podařený) soundtrack, zbytek je kompilát vycpávek a výpůjček z předchozích Zelenkových filmů.(29.10.2003)

Moc dobré a působivé, ale chce to vidět víckrát, aby člověk docenil všechny hlášky a hříčky.(25.2.2005)