Rok ďábla

Rok diabla

(festivalový název)

Year of the Devil

Komedie / Drama / Fantasy / Hudební

Česko, 2002, 88 min (SE: 108 min)

Mám rád Nohavicu, mám rád Čechomor a mám rád aj blonďaveho Plíhala, ale úplne mi stačí keď ich počujem (skvelý soundtrack). Film je fajn, ale okrem Nohavicovej teórie alkoholického kopca neprináša nič zapametania hodné. Aj keď toto je veľká pravda a to nielen pri alkohole. Ja som si na to spomenul pri filme Requiem For Dream.(5.4.2004)

Petr Zelenka, jako jeden z mála českých režisérů, se snaží posouvat úroveň české kinematografie o stupínek výš. Potvrzuje to snímkem Rok ďábla, kde pracuje s jedinečnou žánrovou nezařaditelností. Bravurně pracuje s mystifikací diváka. Výborná práce s neherci, (Nohavica, Plíhal, Franta Černý) ví přesně, co od nich může očekávat a plně toho využívá např.: dokumentární rozhovory, improvizace, menší množství dialogů apod. Největší kvality však v tomto snímku dosahuje hudba, na které je celý film postavený. Například spojení Nohavici a Čechomoru nebo Jazze Colmana je vynikají. Smekám!(2.9.2008)

• tuxie

Jedna hvězda za snahu vyčnívat z davu a kvalitní hudbu ;)(7.9.2008)

Petr Zelenka, Čechomor, Nohavica a Plíhal jsou zde dokonalou kombinací. Od Petra Zelenky bych rád vyzdvihl ještě snímky Mňága-Happy End, Knoflíkáři, Příběhy obyčejného šílenství a Karamazovi.(7.7.2010)

Krom Karla Plíhala a Jaze Colemana osazenstvo Čechomoru a Nohavicu moc nemusím ale tenhle film je velmi příjemné podívání.(13.9.2010)

Mám ráda Nohavicu, jeho hudbu, jeho texty a tak všechno kolem něj. Rok ďábla jsem sice potřebovala vidět dvakrát, ale mě se líbil!(8.12.2010)

Rok Ďábla má pro mě velmi osobní význam a tato ,,mystifikace´´ má prostě potenciál stát se kultem(škoda že se tak nestalo).(24.3.2012)

Film jsem zhlédla s rozpaky, ale jakmile skončil věděla jsem, že už na něj nikdy nezapomenu. Originální a zajímavý.(15.8.2012)

Dle mého názoru, nejlepší český film vůbec. I když je to jen dokument (fiktivní dokument), tak jsem se u něho neskutečně bavil. Tak trochu zhulený humor s neskutečně hlubokýma myšlenkama.(28.12.2012)

ČEKAL JSEM ASI VÍCE , ALE I TAK VCELKU DOBRÉ . NĚCO JAKOBY TOMU CHYBĚLO , ASI TA TŘEŠNĚ NAVRCH . PLÍHAL CELKEM PŘEKVAPIL . I V TOM VÝTAHU PĚKNÉ . NO A PAK LÉČEBNA . SÍÍLA .(10.2.2013)

• Legie

Asi jsem očekával něco víc... Hudba J. Nohavici mi sedí víc jako sólová a význam filmu jsem zřejmě moc nepochopil.(8.6.2013)

Boží by bylo srozumitelnější, ale je to prostě "andělské"!(2.7.2014)

Zase jednou český film do mé klenotnice. Nevím, jestli mě ovlivnil fakt ,že miluju Plíhala, mám ráda Nohavicu i Čechomor, ale domnívám se, že asi ne. Ten film je tak sugestivně natočen, že bych ho brala i s Karlem Gottem. Scény na pódiu, kde se odehrává příběh na pozadí, jsou tak neuvěřitelné až působí dojmem že se to opravdu stalo. Kolikrát jsem už přemýšlela, co z toho se asi opravdu stalo... Ten film má prostě neopakovatelné kouzlo. Spojení hudby Jarek Nohavica a Čechomor je úžasné, střídají se vtipné hlášky s tichými scénami k zamyšlení a Jazz Coleman je vskutku zvláštní zajímavá postava. Kdykoli od té doby slyším Kometu, pociťuji mrazení na zádech.(21.10.2014)

Krabička cigaret a do kafe rum, rum, rum... Já jsem se za alkoholika nikdy nepovažoval, ale pak jsem zažal zapomínat texty těch písniček... Nikdo z nás se za alkoholika nepovažuje, ale mnozí z nás jimi už jsou a mnozí k tomu nemají daleko. Co se musí člověku přihodit, aby si uvědomil, že už je za vrcholem toho Nohavicova alkoholického kopce?(10.4.2016)

Nádherná freska o lidech, hudbě, muzice.(21.4.2016)

Hrozně zvláštní film. Takové podivně meditativně melancholické dílko s relativně dobrou hudbou od mistra Nohavici a Čechomoru s těžko definovatelnou synopsí. Studie o niterní lidské implozi? O zhoubnosti mediálního prostoru? Film o škodlivosti alkoholu a cestě ze závislosti? Nebo snad pouhý náhled do soužití Jarka Nohavici s kapelou Čechomor? A je teda ten Karel Plíhal anděl nebo není? Příliš mnoho otázek a příliš málo odpovědí.(28.4.2016)

Existuje láska na první pohled? Těžko říct. Existuje filmová láska na první pohled (poslech)? Rok ďábla je důkazem, že ano. Měl jsem s tímto dílkem čest až teď a marně vzpomínám, kdy jsem byl po prvním zhlédnutí čehokoliv tak pobavený a zároveň zamyšlený. Parádní muzika v podání Jarka Nohavici a Čechomoru, skvělý humor a zároveň zamýšlení nad životem. O děj v tomto pseudo-dokumentu nejde, tady jde o pocity, a proto se to nedá popsat, to se musí zažít!(30.11.2018)

Koukal jsem se na to nejprve od půli a bylo to celé divné. Pak jsem to viděl od začítku a byl to skvělý film.(4.12.2005)

S odstupem času a ve světle nových skutečností je potřeba některé scény a výroky přehodnotit, ale jako stylizovaný dokument o životě skvělých muzikantů se jedná o nadprůměrné dílko.(24.8.2006)

• Ladisec

Proboha svatýho už nikdy více, nemám rád Nohavicu a Čechomor ujde, ale tohle byl jeden z nejnudnějších filmů co sem kdy viděl ! KRAVINA!!!!(24.11.2007)

Diváci se u tohoto snímku většinou dělí na dva tábory. Jeden si ho zamiluje, druhý zavrhne. Nedivím se. Tento Zelenkův pokus lze snad nazvat i kontroverzním, v každém případě velmi originálním. Kdo na něj šel do kina s domněním, že zkoukne další skvělý český film, byl asi zklamán. Tady musíte pochopit trochu zvláštnější humor a taky to, že vlastně vůbec nejde o film, ale spíš o vtipný dokument, kterým si z nás všichni ti skvělí čeští umělci a písničkáři dělají legraci. Protože miluju Plíhala a Nohavicu a Čechomory a všechny ostatní a protože se mi velmi líbila "andělská pointa", film jsem viděla několikrát, už jen kvůli hudbě... A jistě ne naposledy. Dávám 90%, protože se na tenhle počin dívám jako na "vážnou legraci"... :o) Doplněno o několik let po prvním zhlédnutí: Čím jsem starší, tím je pro mě film vzácnějším. Umění mlčet a jen pozorovat, slyšet melodie lidí kolem sebe, má jen málokdo. Film Petra Zelenky může myslím napomoci mnoha divákům přemnýšlet o vlastních hodnotách. Kéž by takových filmů bylo víc...(16.10.2008)