Rok ďábla

Rok diabla

(festivalový název)

Year of the Devil

Komedie / Drama / Fantasy / Hudební

Česko, 2002, 88 min (SE: 108 min)

Mám rád Nohavicu, mám rád Čechomor a mám rád aj blonďaveho Plíhala, ale úplne mi stačí keď ich počujem (skvelý soundtrack). Film je fajn, ale okrem Nohavicovej teórie alkoholického kopca neprináša nič zapametania hodné. Aj keď toto je veľká pravda a to nielen pri alkohole. Ja som si na to spomenul pri filme Requiem For Dream.(5.4.2004)

Peter Zelenka opäť ukázal čo sa v ňom skrýva a ponúka kultový projekt. Skvelý scenár ponúka úžasné dielo o kultových hudobníkoch vo veľmi pôsobivom a reálnom príbehu ich umeleckého života neporovnateľne s podobnými umelcami, ktorí nie sú schopní takto pravdivo odhaliť pre verejnosť svoje ego. Samotný Nohavica je neodmysliteľne na výslní českého umenia. Samotná reálnosť príbehu priam povznecuje a ponúka divákovi nezabudnuteľný zážitok, ktorý si môže skonfrontovať po priamej účasti niektorého s ich koncertov.(24.11.2018)

Originální!(28.3.2019)

Mystifikace Roku ďábla, jakožto velmi stylizovaného mockumentu, se projevuje jako slátanina nepevně propojených událostí a motivací, které klamou svou zdánlivou opodstatněností, zatímco výmluvně obhajují svoji existenci v "příběhu". Na tom všem ale pramálo záleží, protože tento pseudo-dokument funguje, a to i přesto, že své poslání o nejvyšších hodnotách člověka sděluje skrze iluzi.(1.6.2019)

Myslím, že si tohle dílko pět hvězdiček zaslouží. Všechna chvála již byla řečena, nechci se něco zbytečně opakovat, tak jen posilam pozdrav pro Jaze Colemana. Sice jsem slyšel, že pana Zeleku trošku zlobil, ale mě ta jeho zběsilost opravdu bavila :) Díky všem za výborný film.(8.12.2003)

Film jsem naprosto nepochopil...(16.2.2005)

Abych pravdu řekl, muzikálové filmy a vůbec filmy se značnou částí děje podaného hudbou, mě nikdy moc nebraly. Rok ďábla je však světlou výjimkou. Nohavicu a Plíhala moc obdivuju, Čechomor se dobře poslouchá a Jaz Cole je fantom. Právě proto sem si tehle snímek hodně vychutnal a soundtrack od ucha dlouho neodtrhl.(28.10.2006)

úžasná mystifikace jarka nohavici a jeho přátel... opravdu jsem se kolikrát ztrácela mezi realitou a mystifikací.. skvělá hudba, jazz coleman, čechomor, jarek, a v neposlední řadě karel plíhal, nechající si udělat pohřeb na zkoušku... mimochodem franta černý v kostýmu marie rottrové, to je asi ta nejlepší třešnička na dortu... =)(4.11.2009)

Nohavica a Čechomor - co může člověk, který má rád folk, chtít víc .....(2.3.2010)

• BGH

Hvězdičky za nohavicu a jeho krásné písničky, které mě provázejí od útlého dětství a za zajimave pojetí děje... ale celkova pointa tohodle filmu mi nějak unikla. Snad proto, že nejsem alkoholik? PS: Nemůžu si pomoct, ale "instrumentálním" verzím písniček od Čechomoru jsem nikdy nepřišel na chuť, čistá kytara a zpěv jejich poselství a atmosféru vystihují nesrovnatelně lépe...(4.9.2010)

Změť odkazů do duše umělce skrze fikltivní příběh skutečných osob. Čechomor mě zaujal mnohem víc než samotný Nohavica, zvlášť jejich hudba je opravdu výborná. Jako člověk celkem neznalý těchto muzikantů jsem skončil po shlédnutí s pěkně zamotanou makovicí. Pro mě to bylo trochu depresivní představení.(13.2.2011)

Přiznávám bez mučení - mám rád režiséra i Jarka Nohavicu. A pak mám rád NTAK. Film není žádný proplánový slaďák, jedná se o trochu více. Jen část filmu s mystickými vstupy Jaze Colemana byla pro mě trochu navíc.(19.2.2011)

pro mě naprostá špička českého hudebního filmu, dokonalá mystifikace, dokonalá muzika a prostě dokonalý film(18.2.2012)

Úplne som až nedýchal... Ako film tak za 4, ale za muziku aspoň za šesť... Nohavicu poznám naspamäť a Čechomor - klobúk dole, dostali tento film hodne k oblakom, ťažko sa to hodnotí ako film, toto je hlavne o muzike (iste, tie vymyslené šialenosti boli fajn, ale stačí si pustiť bonus - Medzi horami a hneď sme niekde inde...)(12.5.2012)

Miluju mystifikaci a žeru originalitu. Tenhle film ma ale mnoho navíc.(20.11.2012)

Tak tohle je absolutní pecka .Sice jsem se dostal k hodnocení až ted ,ale to nic nemění na tom jaký dojem ve mě film zanechal.Parádní hudba na dobrém domácím kině je balzám na uši .Ale není to jen hudbou pro mě je ten film absolutní bomba.(5.1.2013)

Tento film není pro všechny ale ti kteří mají rádi Nohavicu a čechomor tak ty nezklamou jak písničky, tak film pokud nad ním trochu pouvažuje. Chcete vědět o čem tento film je? Stačí si pustit nohavicův song - Kometa. Navíc my z ostravské kotliny tenhle film pochopíme zřejmě snadněji.(1.3.2013)

Když Rok ďábla dávali asi před 5 lety v TV, směle jsem přepnul nebo vypnul, to už je celkem fuk. Nicméně včera jsem si ho skvěle vychutnal a zjistil, že originalita tvorby Petra Zelenky je obdivuhodná. Tenhle film je oslavou Jarka Nohavici, Čechomoru a dalších hudebních tvůrců. Rejža nás dokonale lakuje takovým způsobem, že nezasvěcený spolehlivě nemůže poznat, jestli se jedná o fikci, pravdu a nebo něco mezi tím. Podobný "dokumentární" film jsem ještě neviděl a tento se rozhodně povedl.(13.4.2013)

Nádherný snímek Petra Zelenky, vyprávějící o chlastu, úžasném (bohužel fiktivním) spojení Nohavica-Plíhal-Čechomor. Co dodati více. Super film se skvělou kamerou,námětem a folkem. 5*(15.2.2014)

no, já to skoro sežrala....to proto, že jsem Nohavicu nikdy neposlouchala... ale teď určitě poslouchat budu. Film je prostě pecka.(2.7.2014)

Perfektní originální snímek je vyznačován jako fiktivní dokument. Mně ale jako fikce po chvíli nepřijde a ukazuje se jako realita díky přesvědčivým výkonům zpěváků a písničkářů (hlavně Nohavicy) po všech stránkách. Bylo to riskantní uvést na trh, ale od Petra Zelenky bych nečekal ani něco jiného. Navíc zde bezvadně moralizuje a lidskost jes praktikována na pozoruhodných experimentech. Od českých tvůrců bych nečekal něco takového. Sice nerozpoznám, kdy se točí "dokument" a kdy jsou muzikanti v realitě, ale přesto tento experiment i přes chybičky oceňuji. 85%(10.7.2014)