poster

Rok ďábla

 • slovenský

  Rok diabla

  (festivalový název)
 • anglický

  Year of the Devil

Komedie / Drama / Fantasy / Hudební

Česko, 2002, 88 min (SE: 108 min)

Komentáře uživatelů k filmu (371)

 • zahadna
  *****

  Skupinu Čechomor som nepoznala tak dobre až dovtedy, pokiaľ som nevidela tento hudobný film, ktorý sa mi zapáčil a pochopila som oveľa viac. Film netradičným spôsobom stvárnil príbeh Jaromíra Nohavicu a skupiny Čechomor, keď toto zoskupenie odohralo niekoľko koncertných vystúpení. Film je vlastne aj o tom, ako elegantne odísť zo sveta, o priateľstve, o zázraku...(3.11.2008)

 • nash.
  ****

  Absurdní, poetické, zábavné i mrazivé. Fungující atmosféra halící vše oparem tajemna, několik naprosto kouzelných okamžiků, několik myšlenek, které vytrženy z celku působí zcela jinak a nutí k zamyšlení, spousta skvělých hlášek, několik zábavných mystifikací, které rozesmály, ale především hudba. Hypnotická Hinewehi Mohi, skvělý Čechomor, který si často hraje s aranžemi svých písní tady vytváří některé, které považuju za nejlepší jaké jsem za ta léta slyšel. A možná ještě lepší Nohavica, jehož považuju za možná nejlepšího českého textaře a jehož písničky v aranžích Čechomoru dostávají zcela nový rozměr. Z některých mi úplně běhal mráz po zádech, u některých se mi sevřel žaludek a srdce zastavilo. Když se podívám na topku nejlepších českých písniček, najdu tam Jarka i Čechomor hned několikrát. Není tedy divu, že přes některé slabší momenty a drobnosti, které mi ve filmu moc nesedly, prostě nemohu jít pod 4*.(14.9.2013)

 • Adam Bernau
  *****

  Co jsem se vzpamatoval ze zjištění, že Tom Waits není a nikdy nebyl lékařem, už nikomu jen tak na něco nenaletím. Proto z opatrnosti nabízím jen jednu z mnoha možných rozličných meditací nad tím, že Rok ďábla je z filmů, u nichž má název stejně nezastupitelnou důležitost jako jakákoli jiná složka: Zmínka o smrti Karla Kryla jedním směrem prorokuje, že příběh nekončí, opačným směrem ukotvuje mýtus o Jarkovi v reálném čase, byť mu zároveň dává patinu "oněch časů". Jinak samozřejmě Plíhal is a key to Nohavica.(11.2.2016)

 • Crocuta
  *****

  Sice už to po Visáčích a Mňáze trošku zavání opakovaným vtipem, ale Jarek Nohavica, Karel Plíhal a Čechomor jsou fenomén každý zvlášť i všichni dohromady. Kromě toho - chlast a problémy s ním spojené - toť téma vpravdě nadčasové.(13.8.2007)

 • Slartibarkfast
  ****

  Rok ďábla je jakousi intimní zpovědí alkoholika. Retrospektiva jeho konání a zamýšlení se nad svými činy v minulosti. Autentické záběry doplňují hrané scény. To vše podbarveno skvělou hudbou dělá z filmu spíše dokument. Velmi hluboký film o boji s démony, kterých má člověk v životě mnoho, ať už si to uvědomuje, či nikoliv. 80%(2.7.2014)

 • heyda
  *****

  Že je Petr Zelenka netradiční režisér, to už nám dokázal a dokazuje i v Roku ďábla. Opravdu zvláštní film to je. Jsem sice rockmetalista, ale jsem i muzikant, který už má za sebou spoustu jazzových a symfonických koncertů jako ten, kdo nesedí v publiku, ale na pódiu. Byl jsem na koncertě Čechomorů i Nohavici a nesmírně si jich vážím. Koncert Čechomorů dokonce považuji za jeden z nejsilnějších koncertních zážitků hned po velekoncertě Nightwish, na kterých jsem byl v Praze a to je trochu jiný šálek kávy. Troufám si říci, že Nohavica je momentálně nejlepší písničkář v ČR a Čechomor zde udržují českomoravskou hudební tradici, za což jim prostě patří obrovský dík. Možná teď se mnou nebudete souhlasit, ale podle mě by si Čechomor zasloužil českého Slavíka. Jednou by se Kabáti nepotentovali, ne? Ale vraťme se k fimu. Nejen, že je podbarvený nádhernými melodiemi, ale má svoje osobité kouzlo a atmosféru. Myslím, že každý, kdo je trochu zainteresovaný do tohoto stylu hudby (neposlouchá jen hloupý hip-hop nebo techno) a má rád tak trochu bizardní styl Zelenky, tak by si neměl tenhle film nechat ujít. This is real music and real experience!(21.6.2010)

 • Yardak
  ***

  Karle pojď už. Já příjdu, já přijdu. No Karle tak pojď...(3.11.2006)

 • Jinny
  ***

  70 %... Milý nezávislý snímeček s pár mainstreamovými momenty, který se narozdíl od těch amerických nebere smrtelně vážně, přestože v jádru vážný je. Á propos - Franta Černý je na zpěváka dobrý herec. Nebo naopak?(22.11.2004)

 • Ivoshek
  ***

  Po devíti letech od natočení jsem to konečně viděl a nestěžuju si, na český film to není špatné. Ukecané a filozofické pasáže jsou dost nudné, ale jakmile se ozve nějaká hudba, hned je to lepší. Jinak co se týče Zelenkových mystifikačních dokumentů, za nejlepší považuju Mňága - Happy End. Asi bych u roku ďábla přidal hvězdičku, kdyby tu Nohavica vystupoval v převleku za ananas.(22.1.2011)

 • Ilicka
  ****

  Mám ráda melodie Čechomoru, miluju texty Jarka Nohavicy, nemůžu být objektivní. Místy výborné, místy ne. Dokonalý Jez Coleman. Neherec Jaryn a anděl Karel Plíhal. Nadhodnocuji? Možná, ale komu na tom sejde...(8.3.2008)

 • Dr.film
  ****

  Mix filmu a dokumentu v tak chytré a vtipné podobě tu dlouho nebyl. Zelenka je zručný mystifikátor a Nohavica ukázal, že krom zpěvu je na tom také dobře i herecky.(27.12.2003)

 • Xeelee
  *****

  Geniální počin mystifikátora Petra Zelenky.(21.3.2008)

 • Pejpr
  *****

  Nejoriginálnější dokument, kterému jsem věřil naprosto všechno (včetně samovznícení Karla Plíhala). Zelenka ruší veškeré zavedené filmové konvence. Z počátku jsem mu moc nevěřil (Knoflíkáři), ale pak (Rok ďábla), ale hlavně potom (Karamazovi) se zařadil mezi elitu českých režisérů. Pro ty, kteří berou Nohavicu jako udavače, bude asi těžké skousnout Rok ďábla. I já jsem s tím měl ze začátku problém, ale pak jsem plně soustředil na film.(3.6.2009)

 • Šandík
  ****

  K lepšímu pochopení tohoto filmu je dobré zmínit dvě základní věci, které jako podstatné zmínil sám Zelenka. Totiž že ho zajímalo téma zázraků a pak také to, jak může jeden člověk ovlivnit druhé. Právě tohle mi připadá jako základní myšlenkové téma, které se pak ve filmu v mnoha variacích vrací. Svým způsobem to je jedno z nejzásadnějších témat vůbec... Celkový dojem: 85%(15.5.2011)

 • honajz
  ***

  Pro mne nekonzistentní film, který má skvělá místa, vynikající muziku, ale celkově tápe.(18.4.2012)

 • Anderton
  ***

  V podstate vydarený pokus o hudobný experiment v českých tradičných vodách istoty diváckeho záujmu. Zelenka síce nemá úplne jasno v tom, čo chce presne povedať, ani ako to najvhodnejšie podať. Je istejší v podaní jednotlivých scén ako koherentného celku, lenže má tu jednu výhodu v podobe barličky hudobných vystúpení Čechomoru a Jarka Nohavici. Nakoniec je to ale len milá česká tragikomedie. Aj keď s diablom v tele.(11.6.2012)

 • korbitch22
  ****

  Takový probuzení po vopici to je věc,žízeň není k uhašení,hlava puká jak hrnec! :-D Šílenej film,plnej šílenejch postaviček,kterej se mi na poprvé vůbec nelíbil...jenže člověk stárne a začne si uvědomovat svět i z jiných pohledů....Karle,tak poď,já přidu,né poď ty nepřideš!ja přidu,přidu :-)(7.4.2011)

 • rawen
  *****

  Dát dohromady Čechomor, Plíhala a Nohavicu do fiktivního polomysteriózního snímku? Proč ne? Rok Ďábla je podle mě nejlepší porevoluční český film, a z toho neslevím ani po čtvrtém shlédnutí! 9/10(15.7.2007)

 • HellFire
  *****

  Film jsem poprvé zhlédl na domáckých Strážnických slavnostech, bohužel ne do konce. Tehdy to pro mě bylo něco tak nového a styl natáčení tak odlišný, že jsem byl nadobro okouzlen a polapen.(22.8.2013)

 • stub
  *

  Mystifikace potřetí, v r. 2002 už zcela mimo mísu. Jednoduše: Mystifikace, kdy každý ví, že je mystifikován, už není mystifikací. haha(20.3.2008)

 • fishki
  ****

  Pred filmom som Jarku nemal rad vobec, ale teraz sa mi paci viac a viac. A to sa mi nikdy nestalo, ze by na mna film zaposobil tak pozitivne, ako tento a velku zasluhu ma na tom vyborny Petr Zelenka.(23.12.2003)