Rok ďábla

Rok diabla

(festivalový název)

Year of the Devil

Komedie / Drama / Fantasy / Hudební

Česko, 2002, 88 min (SE: 108 min)

Další zelenkova ujeťárna. Tentokrát s Čechomorama a Jarkem Nohavicou. Zase všem věcem nemůžete moc věřit...(9.2.2013)

Nezapomenutelná scéna s "kopcem" a skvělé písničky jsou důvodem, proč si ode mě snímek vysloužil 4*...(29.3.2008)

Já jsem normálně tomu filmu uvěřil - jak zmizel na té židli, tak jsem tomu celý den věřil :-)(4.2.2009)

• mr.kliky

Film plný keců o zázracích, rádobyuměleckých výjevů a hudby, která mi nic neříká(10.5.2009)

Hvězdy za Čechomory a fabulaci prvního stupně.(4.3.2012)

• Columbus

Bluf!(27.7.2002)

Kde je soundtrack lepší než film samotný, tam je nějaký problém...(12.1.2007)

• MJMilan

Něco jiného je soudit film, něco jiného člověka. Problémem těchto dokumentárních filmů bývá ten, že na nich spolupracuje sám aktér, interpret, který ze sebe chce udělat před očima svých fanoušků, či potencionálních fanoušků hvězdu.(4.12.2008)

Zelenka + Nohavica + Čechomor = lahůdková kombinace(2.5.2010)

Typický Zelenka. Právě. Ta mystifikace ála "fact or fiction" (která má nepochybně své kouzlo), unylost, tesknota, "jiný pohled", či melancholie nebo snad přemýšlivost si jistě najde ty své, kteří budou ohromeni a tenhle film pro ně bude nevšedním zážitkem. Na můj vkus tam ale bylo těchto motivů moc. Těšil jsem se na Nohavicu, Čechomor, na hudbu a na "13. komnaty" jejich životů. Ovšem děj nedávající odpověď na otázku, zda ano či ne, mi nedopřál tu třešničku na dortu vystavěném vším tím ostatním a zanechal ve mě stín pochybnosti. Jde samozřejmě o velmi kvalitní dílo, jen mně osobně prostě u Zelenky něco chybí - či snad možná přebývá... A já tak chtěl dát 5*(26.5.2010)

Výborné matení nepřítele. Celý film se tváří super reálně a na konec mě uplně uzemnilo Plíhalovo rozprsknutí. Asi deset minut jsem jim to žral i s navijákem. Scéna ve výtahu s houslistou a Jazem Colemanem je nepřekonatelná!(29.6.2010)

Unikátní "dokumentární" projekt, který u nás nemá obdoby. Přímo neznám Nohavicu natož Čechomor, ale v tomhle snímku si je člověk musí minimálně zamilovat. Tvůrci senzačně prolínají skutečné události s fikcí, vtipně převracejí realitu a do toho všeho zní písně tak silné, že běhá mráz po zádech. Pro vnímavé české jedince opravdová lahůdka.(11.7.2015)

Zelenka Zelenka, ty mi tady aspiruješ na nejlepšího režiséra českejch vod. Tohle si zaslouží pochvalu všech pochev, teda pochval, no pochval pámbů. Dočkáme se vtipnejch vtipů a situací a rozhodně to nesmrdí trapnem, jak tolik českejch rádoby komedií. Tohle vlastně ani komedie v prapůvodním smyslu není. Ten humor z toho čiší tak nějak samovolně a přirozeně. Nenašel jsem v tom špatnej hereckej výkon a po hudební stránce je to taky paráda i pro někoho takovýho, jako jsem já, co folk moc neposlouchá. Viděl jsem to v životě 3x a vždy mi to spravilo náladu... a myslim si, že mi ji to klidně v budoucnu spraví zase.(16.2.2016)

plíhala mám po tomto filmu radši jako herce, než zpěváka.. ke konci to trochu vázlo, ale pořád platí, že je to kus skvěle odvedené práce, s dobrou kamerou, režií i (ne)herci. no a hudba je jasná... nějak mi to hrozně dlouho unikalo, takže zaplňuju mezeru a přes velká očekávání nejsem vůbec zklamaný.(23.4.2006)

Perfektní film, zajímavý mysteriozně mystifikační náboj, ta vzplanutí a duchové... Ale zajímalo by mně, jestli Nohavica nosí ty slipy nebo trenýrky:-)(27.12.2007)

Náročné pro někoho, komu tahle hudba nic neříká. Zajímavé pro toho, kdo proti ní nic nemá či si jí chce poslechnout (můj případ). Vynikající pro toho, kdo tuhle hudbu miluje. Jaromír Nohavica je pojem, to díky němu jsem se na film podíval, uskupení Čechomoru je také velmi zajímavé a na české poměry vysoce kvalitní, k tomu výtečný Petr Zelenka.(16.4.2008)

• Angelopul

Když jsem tento film videl poprvé, ani jsem ho nedokoukal, nedalo se to vydržet. Bylo mi to ale lito, a jelikož byl film velmi kladně hodnocen, byl jsem zvedavý, co mi uniklo. Bohužel i podruhé jsem měl velký problém vydržet do konce. Film je neskutečně hloupý, celá zápletka, dialogy, humor, moudra předkladaná nám tvůrci (dodnes se vždy osypu, když mi někdo vysvětluje teorii alkoholického kopce), prostě vše, o čem film je, je plytké a prakticky úplně o ničem. Samozřejmě očekávat od muzikantů že budou uvěřitelně hrát by bylo pošetilé, očekával jsem od nich ale větší nadhled, moudrost, sdělení, určitou výpověď. Místo toho se nám dostává čisté esence provincialismu. Na filmu lze kladně hodnotit jen samotnou hudbu Čechomoru a Nohavici. Zdá se ale, že by se jejich fanouškům film líbil, i kdyby v něm jeho protagonisté jako mystifikaci spolu za doprovodu lidových písní natáčeli fekální porno, což by koneckonců bylo zajímavější, než to co se ve filmu skutečné odehrálo.(8.10.2008)

Na Rok ďábla jsem se podíval jen kvůli Nohavicovi a Čechomoru. Chvíli mi trvalo, než jsem si uvědomil, že nejde o těžký art, ale (jen) o hodně zajímavý útvar na pomezí fiktivního dokumentu a komedie. Ačkoliv to podle mě není kultovní záležitost, jedná se o zábavnou podívanou s hodně dobrými dialogy.(9.6.2013)

Spontánne samoexplózie sú celkom bežný jav... Zelenku okamžite zaraďujem do kategórie milovaných tvorcov a Rok ďábla do českej filmovej top5. Vlastne top3. Alebo vlastne...(2.7.2014)

Co je fikce a co pravda je nejasne a to je dobre. Kazdy umelec ma mit sve tajemstvi a neco si nechat pro sebe. V tom je kouzlo tohoto filmu.Tak ja jeste chvili posedim a pak prijdu.....a dam 5*(4.6.2015)

Karel Plíhal řekl o filmu- "Příběh Petra Zelenky a jeho boje s Ďáblem. Nějakým způsobem jsme se mu tam sešli, abychom mu to pomohli ujasnit". Rok ďábla je filmová symfonie, skvělá fabulace, kdy zcela seriózní muzikanti nechali se přemluvit ke vstupu do fiktivního světa vydávaného za jejich vlastní. Kdo je nezná, asi opravdu věří, že Plíhal zmizel. To je sranda podle mého gusta. 90%(20.12.2015)