Rok ďábla

Rok diabla

(festivalový název)

Year of the Devil

Komedie / Drama / Fantasy / Hudební

Česko, 2002, 88 min (SE: 108 min)

Další zelenkova ujeťárna. Tentokrát s Čechomorama a Jarkem Nohavicou. Zase všem věcem nemůžete moc věřit...(9.2.2013)

Tenhle film me nijak zvlast neoslovil. Nejaky vtipy jsou dobry. Muzika je tam taky hezka. Celkove 65%(1.6.2004)

„Až mě jednou pustíš k vodě, tak ti asi vyhovím, budu mávat na ty lodě s rozvinutým plachtovím.“ Kéž by šlo chodit po vodě a kéž by nebylo dno tak hluboké.(1.8.2013)

Reziser Petr Zelenka natocil opat slusny film o spevakovi J. Nohavicovi, kapele Cechomor a o ich zivote. Kvalita, ktora sa neokukala ani po vyse 10 rokoch. 86 %(7.9.2013)

Spirituální mystifikace o chlastu na mě působila sice zvláštně, ale Jarek je opravdová osobnost a písničkářský génius, proto jasné čtyři hvězdy.(18.7.2007)

Tento film se mi hrozně těžko hodnotí, protože jak hudba Jarka Nohavicy, tak i Čechomor jde hodně mimo mne (samozřejmě, taky jsem na Čechomorech byl, ale prostě mne to nikterak nebere). Nicméně dokumentární ztvárnění (a musím říct, že velmi realistické) filmu sluší, a musím říct, že se Petr Zelenka docela trefil. Jen jak říkám, není to můj šálek kávy...(14.3.2011)

(111/2015) / Nohavicovské obdobie som si odbil dávnejšie a tak mi je Jarek ako hudobník docela známy. Musím priznať, že tak do polky filmu som úplne netušil, že sa jedná o fikciu, aj keď niektoré zážitky boli mierne bizarné, ale tak povedal som si že alkoholici, hudobníci toho mohli fakt zažiť veľa. A potom mi to doklaplo, ono to fakt nie je dokument, ale fantasy :). Film nie pre každého, skôr pre divákov ktorí majú aspoň trochu blízko k podobnej hudbe. Zábavný, vtipný film. (8/10)(31.8.2015)

Bohužiaľ, nie som cieľová skupina a tak spracovanie, ktoré by ma mohlo osloviť, sa jednoducho nedostavilo... Nohavicove spovede o hudbe a alkoholizme boli fajn, ale nevidím za tým žiadnu zaujímavú pointu.(19.11.2004)

Takové milé mystické zjevení, které nemá v české novodobé tvorbě obdobu. Rozhodně stojí za shlédnutí, a pokud se vám (tak jako mě) písničky Jarka Nohavici líbí, budete nadšeni i filmem. Zaujalo mě zařazení filmu do Dokumentární/Komedie. Stejně tak to může být Pohádka/Komedie, nebo co se komu hodí :-)(13.3.2005)

• Natabar

Dost dobře nechápu ódy vznášené směrem k tomuto filmu. Popravdě - jediný důvod, proč jsem se vydržel dívat až do konce, byl J. Nohavica a jeho písničky. A i přesto jsem to několikrát chtěl zabalit, jen jsem si pak řekl, že když už jsem tak daleko, tak to nějak doklepu. Ale řeknu vám - byl to téměř nadlidský výkon...(10.2.2008)

Originální, perfektní. Plíhal mě dostával naprosto v každé scéně. Jen linie okolo obřadů Jaze Colemana se mi tam prostě nelíbila. Jinak Zelenka je prostě svůj a myslím si, že jeho filmy si užívají nejvíc herci (třeba konkrétně Plíhal si myslím si na tomto filmu naprosto ujel).(18.9.2008)

Rok ďábla je vskutku povedenou a vtipnou mystifikací. K dokonalosti sice něco málo schází, ale i tak film pobaví svou rozvernou škádlivostí a v duši zanechává pocit uspokojení, protože Zelenka potvrdil svoji odvahu, talent a pokračující filozofické hloubání nad životem. Zelenka vždy koketoval s hudební scénou a jeho filmařský zájem o tento druh umění tak zrcadlí jeho zkušenosti a touhy. S nadhledem si dobírá média a jejich rozporuplnou moc a záměrné překrucování skutečností. Sarkasmus a fabulace slouží k dalším filozofickým úvahám o životních hodnotách, uměleckých snahách a ambicích, samotě, protestu proti přízemnosti, sebedestrukci a hledání duševní vyrovnanosti. Nezneužívá, ani se nepřiživuje, vše se doplňuje, předhání a vzájemně podněcuje. Hlavní postavou mystifikačního dokumentu je jeden z nejvýznamnějších folkařů Jaromír Nohavica s vyrovnaným hereckým projevem pro dokumentární formát. S bulvární popularitou vzrůstá i odtržení od reality a strach z bloudění pustinou duševního nitra. Nesmělý Karel Plíhal je synonymem sebeobětování, protestu proti spotřebě i hledání smysluplných hodnot. Dvě výrazné tváře Českomoravské nezávislé hudební společnosti, kytarista a zpěvák František Černý a houslista Karel Holas, si natáčení museli užívat při stavbě osobního mystéria fetišistického transvestitismu a výtahové hudby. Jan Holman (zajímavý Jan Prent) je věrohodný v roli věřícího, který hledá víru a opakovaně podléhá vnitřním démonům strachu a ztracenosti. Vše se točí kolem smysluplnosti života a veškerého snažení, vzestupů, vyhoření, pádů a sebedestrukce. Extravagantní Jaz Coleman je zářivou postavou z mého psychedelického snu. Kdo jiný může zprostředkovat hluboký společný zážitek k zdokonalení sebe sama a umělecké tvořivosti? Z dalších rolí: další členové Čechomoru Radomír Pobořil, Michal Pavlík a Radek Klučka, televizní moderátorka zahnaná do úzkých (Jitka Obzinová), či po senzaci lačná novinářka (Danuše Klichová). Film má osobitou formu, uhlazený nadhled, filozofické myšlenky. A především pobaví a nadchne! A zanechává dlouhou stopu radosti a veselí.(5.12.2016)

Úžasná mistifikační podívaná, které nechybí spád, vtip i osudovost. Krom kompletní filmovo-dokumentaristické realizace odvedli skvělou práci všichni zúčastnění zpěváci-neherci, stavějící své výkony především na výborně napsaném scénáři. Co si ale budeme povídat, tenhle film mě oslovil především bezchybným provázáním nádherné hudby, dokumentárních vsuvek a obyčejného života. Skvělá zábava, skvělá podívaná, skvělý filmový i hudební zážitek!(11.9.2003)

Zajímavě natočené, dobře zahrané, místy úplně mimo, ale jednosuše to funguje. Další film který ukazuje jak se dá tvořit "jinak"(13.5.2008)

Veľmi príjemný "dokument" o viac-menej nereálnych historkách môjho obľúbeného Jarka Nohavicu a čoraz viac obľúbeného Čechomoru. Pekný film, ktorý pohladí na duši a donúti človeka zamyslieť sa nad tým, koľko anjelov ako Karol Plíhal sme už stratili...(15.6.2008)

Považuju se za milovníka hudby, i když je fakt, že ne každý. Kombinace fakt a fikcí v tomhle filmu je zajímavej nápad, mihnou se tam zajímavý lidi i myšlenky. Na druhou stranu jsem v tom měl trošku bordel, kopaly se data, a nějaký scény se určitě daly vystřihnout. A jako naschvál byly některý scény useknutý až moc krutě. Film je to dobrej, zajímavej, určitě jsem rád že jsem se na něj kouknul. Ale rozhodně neni dokonalej. Je to jako Cheesburger bez sejra nebo auto bez brzd. I bez toho to tak nějak jde, ale radši bychom to tam měli. Kdyby se s tim filmem tvůrci víc pomazlili, a tyhle nedostatky odstranili, nebál bych se dát plnej počet. Takhle je to "jen" za 4 hvězdy.(10.6.2009)

Podle mě nejlepší český film. Nemám ráda ten "náš" tragikomický styl a Rok ďábla je téměř jeho opakem. Pravděpodobně se celou dobu nebudete otřásat smíchy, nebudete ani potřebovat zásobu kapesníků na případné slzy. Možná to hned ani nezpozorujete, ale za tu hodinku a půl vás tenhle film nabije pozitivní energií na týdny dopředu. Pravda, pokud vám při poslechu Nohavici, Plíhala či Čechomoru naskakuje vyrážka nechte si tento skvost ujít ;-).(30.1.2010)

Já už vím dávno, že Karel Plíhal musí být anděl ;-)(28.4.2010)

Co se Vám na pití nejvíc líbí? Ten klid a mír, taková ta pohoda, když člověk leží ožralý na zemi a teď to všechno do něj vstoupí... "Jarku, představte si tu situaci, kdy na světě je jenom ta láhev vaší vodky" "no to je hodně zajímavá představa" :-) Písně Ti daji jen naději, ale nedají řešení... Nenapsal jsem žádné písně, nemám vlastně nic - jsem vlastně starý vyřízený chlap (jako já)... Taky bych se chtěl podívat se na svůj pohřeb nanečisto :-) Jinak tady docela dost bylo jak Franta Černý napodoboval zjev Jarka :-) Ale hlavní a nejzásadnější otázka zůstala neodpovězena - jestli Nohavica nosí trenýrky nebo slipy...(13.10.2010)

Když se mě zeptáte, o čem ten film byl, tak musím říct, že nevím. Ale zase vím, že takový člověk, jako je ON, který píše TAKOVÉ písničky, nemůže nosit blbý slipy. A moc se mi líbil - i ON, i film.(3.7.2011)

Když to porovnam se Ztraceni v Mnichově, tak tady mi ta mystifikace nepřišla nicmoc zábavná. Nevim, jestli je fér to odsuzovat za to, že to bylo totálně vo hovně, když o to tady asi moc nešlo, ale... (60%)(24.9.2016)