Prosinec 1941, Severozápadní fronta. Německá tanková kolona se pohybuje směrem k Moskvě. Během mise k zastavení nepřátelského postupu je sestřelen IL-2 Nikolaje Komleva (Petr Fjodorov). Komlevovi se podaří nouzově přistát se svým letadlem na odlehlé lesní mýtině. Přežije, je ale daleko od svého území. Čeká ho neúprosná zkouška těžké fyzické a psychické odolnosti. Po boji s hladem a extrémním chladem, vyhýbání se smečkám vlků a oddílům nacistických vojáků se zraněný Komlev konečně dostává zpět do bezpečí. Tam však čelí další výzvě, která ze všech nejvíce mění jeho život. (sator)

Big Bear

Tak tu máme téměř remake Meresjeva 2021 (Příběh opravdového člověka) ...  Ach jo. Rusáci válečné filmy točit umí, musí se ale toho chopit někdo, kdo ví o čem je řeč. Současným Rusům asi snímek jako odkaz na gerojství sovětských pilotů po čas druhé světové stačí, kdo se ale o tématiku trochu jen více zajímá, bude filmem zklamán. On lecos napoví už ten úvodní útok na německou kolonu. Čelní SDKFZ je vybaveno emgéčkem. Když Skopčák vidí nalétavající dva Il2, sklopí emgéčko do nebe a pálí aniž by mířil ve stoje  ve stylu zalévání jahod zagradní hadicí. Dobře byl v šoku, dejme tomu ...říkám si já. Hned druhý záběr na německý Tiger, který zvedne lauf a pálí po šturmoviku hlavní zbraní !  Tvl to je jako jít střílet kachy kulovnicí! Neskutečné... Il2 byly bitevníky. Snesly neskutečná poškození v tom film opravdu nelže a uměly své dvojčlenné osádky donést na letiště ve stavu až neskutečném. Paradoxně šly opravovat velmi rychle i v polních podmínkách. Inu zkrátka ideální ruský stroj. Navíc uměly startovat prakticky odkukoliv. Velení se podobně jako Amíci u svých létajícíh pevností spoléhalo, že zadní střelecká obrana postačí. Že se mýlilo se ukázalo záhy a o to více, že střelci na rodíl od pilotů neseděli v pancéřové vaně. Němečtí stíhači to samozřejmě věděli a tak se vždy u prvních verzí IL2 vyplatil zadní útok i když hrozila obranná střelba zadního střelce. Mimochodem náš Nebeský jezdec Richard Husman - pravým jménem Filip Jánský ve Šturmoviku na konci války sundal jako zadní střelec německého Fokouše stodevadesátku. Jelikož ztráty střelců byly značné, dodělalo se pancéřování i u nich čímž se z Il2 stal opravdu létající tank. Dodatečná ochrana osádky se projevila na váze a ještě více se zhoršila manévrovatelnost a obratnost. Na podporu pěchoty a jako taktický bombardér byl ale Il2 skvělý a letové vlastnosti pro dané zařazení měl ideální. Proč to píšu? Protože to nebyl žádný stíhač. Il2 většinou nad cíl jako krytí doprovázely stíhačky nebo jich letělo tolik aby se zvládly krýt taktickou formací. To co se předvádí ve filmu s soubojích s Me109 je prostě kravina. Oceňuji, že alespoň letouny Luftwaffe mají svastiku na ocasech. Za větrníky  se dnes leckde na veřejných sítích banuje i když se chlubíte malbou, nebo modelem jako věrnou kopií reálného historického stroje. Na západě už si tohle ve filmech nikdo nelajzne a za chvilku zmizí i kříže z křídel. Ono se nakonec asi vůbec zakáže natáčet válečné filmy o zlích Němcích. Protože válku nevyvolali Němci, ale zlí nacisté. Němci žijící v Německu byli ti hodní, tak se to dnes leckde už píše. Survival linie ve filmu mně moc nebavila,  ohně se nebojící vlci byla také slušná blbost. Pokud chtěl někdo natočit poctu zmrzačeným letcům, kteří bez ohledu na různé druhy amputací opět nasedli do svých letounů aby pomohli porazit Germána, měl to udělat důstojněji s ohledem na reálnost. Jsem z prvních kdo by jim to přál, protože to byli opravdu borci! Tohle trochu smrdí až béčkem. No nic, jdu nainstalovat na PC Il-2. Doufám, že mně nesundají někde nad zasněnženou plání a nebudu se muset plazit zraněný po břiše do vlastních linií... Dávám za dvě dávky ze zadního kulometu UBT. * * ()

gogo76

Ruský vojnový film si v posledných rokoch vybudoval akýsi štandard, ktorý sa nedarí prekročiť. Film letec je každopádne skvelá pocta letcom, ktorí prišli o nohu a napriek tomu neprestali lietať a bojovať. Doteraz som poznal iba slávneho Meresejeva, ale bolo ich o dosť viac ako sa dozvieme v záverečných titulkoch. Film je pomerne atraktívny, letecké súboje v úvode vyzerajú efektne, ale ako tvrdí priateľ Big Bear, sú dosť nereálne. To neznalý divák nemusí riešiť, akcia je zručná, potom prichádza časť o prežití v prírode, to ja mám rád, no musím spomenúť krátku scénu kde dvaja Nemci so samopalmi MP38/40 nedokážu trafiť nášho "Ljotčika" na vzdialenosť 20-30m!... to je hnus velebnosti... V reále je asi nemožné aby sa guľkám vyhol. Ako režisér k tomu musím pristúpiť profesionálne a natočiť to vierohodne alebo takú scénu netočím vôbec, pretože zhadzuje celý film. Romantická linka mi neprekážala a celkovo som si film užil. Ak si mám vybrať, mám radšej pokorný a reálny pohľad, ten ruský, heroický letel pred 20-30- timi rokmi, dnes už je iná doba. 60-70%. ()

flanker.27

Tak, sice jsem se stále nebyl schopen dokopat k podívání se na A jitra jsou zde tichá, původního filmu (který jsem viděl kdysi v dětství) či remaku, ale dostal se mi do rukou jiný film od režiséra remaku, tak jsem do toho skočil rovnýma nohama. Ehm. Vlastně i tenhle film v základu přebírá dějovou linku jiného filmu, a to slavného Příběhu opravdového člověka, už z roku 1948. A nutno říct, že vzdor době, která oba filmy odděluje a neskonalému pokroku v technice jsem nucen říct, že starý film s mladým Bondarčukem je lepší. Na Pilota se sice kouká docela dobře, ale vzdor silnému tématu, prostředí a kvalitní technické stránce je to z velké části tak nějak odehrané a odtočené na jistotu, bez jakéhokoli většího dopadu. Ne vysloveně odbyté, pár scén v lese nebo učení se chodit na protézách jsou dobré momenty, ale dalo se z toho dostat daleko víc než jen standardní gerojská story s ne příliš věrohodnými bojovými scénami. Nakonec nejemotivnější jsou závěrečné titulky s poctou skutečným letcům, kteří přišli o nohy a přesto se vrátili do služby. Za tři dávám především z úcty k nim. P. S. Koutek vojensko technického hnidopicha. Il-2 typ 3 se začal používat až někdy v březnu 1942, takže na začátku filmu v někdy v prosinci 1941 je to anachronismus. Sice se už dřív objevovaly letouny v polních podmínkách dovybavené zadním střelištěm, ale tohle je jasná sériová podoba. Zadní kulomet pak vypadá spíš jako DŠK než jako UBT (ale nechce se mi to detailněji zkoumat). Německé tanky na začátku jsou asi T-55 trochu upravené do podoby Pzkpfw IV. Přešel bych to u lepšího filmu, tady to zkritizuju. ()

Necrotongue

Na film jsem se příliš netěšil, protože mě kolega Big Bear předem varoval před tím, abych měl příliš velká očekávání. A nelhal. Fakt jsem netušil, že by nějakého přemotivovaného scénáristu mohlo napadnout, že by létající tank prováděl v souboji s Bf 109 Immelmannův obrat, no ale co už. Těch hovadin tu bylo požehnaně a valnou většinu už rozebrali jiní uživatelé přede mnou, takže už zmíním jen to, že i když byla Luftwaffe letectvem zlých nacistů, přinesla do vzdušné války mnoho novinek. Jednou z nich bylo i to, že němečtí stíhači létali ve čtyřčlenných rojích. Ostatní státy okopírovaly tento systém až v průběhu války, když se ukázalo, že jde o mnohem pružnější (a tedy výkonnější) sestavu. Pobavila mě snaha tvůrců přesvědčit mě o tom, že byl každý sovětský letoun vybaven vysílačkou. Touto technickou vymožeností disponoval po začátku války dlouhou dobu jen stroj velitele větší formace. Kromě těchto nesmyslů, které mohou být většině diváků stejně ukradené, byl film vcelku v pohodě, dokud nepřišel patetický závěr, při kterém jsem se cítil úplně nesvůj z toho, že taky se slzou v oku nesalutuji. Nebýt tohoto momentu, asi bych jeden kousek přidal. Už jen za ty skutečné hrdiny, kteří museli bojovat nejen proti Němcům, ale i proti vlastnímu zoufale nepružnému velení. / Poučení: Když už nemůžeš jít, plaz se. ()

T2

║Rozpočet $-miliónov║ Tržby USA ║ Tržby Celosvetovo $773,215▐   Rusko solí jeden vojnový vlastenecký film za druhým, dobre však je z čoho čerpať. Tu treba pochváliť opäť technickú stránku, kde to vedia teda vyšperkovať a predať sa v tom, príbehová skôr taký priemer ale má to prevažne dosť dobré grády, hlavne pri bojoch, prípadne aj nejaké to napätie. /60%/ ()

• Bitevník Šturmovik IL-2m3, se kterým havaruje hlavní hrdina, ještě v této verzi v zimě roku 1941 nelétal, IL-2 sice již existoval, ale víceméně pouze v jednomístné verzi, dvoumístná verze přišla do výzbroje až na sklonku roku 1942, navíc letoun ve filmu nesl i osm neřízených raket ráže 82, které měly tyto letouny k dispozici až v průběhu roku 1943. (SsgtJira)
  • Jediným tankem, který za druhé světové války sestřelil kanónem letící letadlo, byl Tiger I Otto Cariuse, kdy sestřelil jeho střelec Heinz Kramer 88mm tankovým kanónem právě útočící Šturmovik. Jedná se o zcela ojedinělý počin. (SsgtJira)
  • V úvodní scéně, kdy bitevní IL-2 pronásledují tři Messerschmitty, je chyba. Jelikož se děj má odehrávat v prosinci 1941 a tyto Me109 jsou zde vyobrazeny ve verzi G-6 s typickými boulemi na kapotě motoru, tak se jedná o nesmysl, protože tato verze Me109(G-6) přišla do výzbroje Luftwaffe až na přelomu let 1942/43. (SsgtJira)