• Jiří K.
  ***

  spousty znamych hercu, ale nemuzu si pomoci, nejvic mne zaujala 'stabajnice' Bozena Obrova, kvuli ktere ma film skvelou atmosferu. Nemohl jsem z ni spustit oci... Film jinak nabizi zajimavy pohled na tehdejsi realie a situace tesne po valce... Pribeh samotny vsak podle meho skromneho nazoru nic moc... Zajimavost: Josef Pehr byl i ve sve skutecne profesi take loutkar...(1.2.2014)

 • Gavin87
  *

  Jedním slovem strašné. Typická satirická komedie v mezích zákona o tehdejším celostátním problému s nedostatkem bytů. Již v tomto filmu se objevil pojem "nadměrné metry", který si pozdější režim velice oblíbil. Slovenská vojákyně v podání Boženy Obrové mi pila krev od začátku do konce filmu. Rovněž směšně působilo schéma filmu - tedy boj dobrých lidí (příslušník SNB Pivec, Plachta) žijících stísněně s několika dětmi v jednom pokoji a zlých lidí (šmelinář Dubský,buržo-dáma Gaierová) žíjících v nadměrném bytě s pudlíkem. Role agilního čekatele na dekret, řešícího svou situaci vstupem do armády, byla nedůstojnou pro Josefa Kemra. Od scénáristy Kadára a režiséra Zemana bych čekal mnohem více. Josef Pehr byl sympatický. Václava Trégla jsem poprvé viděl zamračeného. Jedna hvězda patří opernímu pěvci Křikavovi, který tento film příjemně ozvláštnil. Rovněž za pozornost stojí silně upravená verze Millerovy skladby " In the mood".(30.9.2010)

 • tomtomtoma
  ***

  Komedie v příjemném hereckém podání o dobovém problému. Optimistické, satirické, nadšené, nenáročné. Zabaví a neurazí. I přes počáteční nesympatie mohou dva lidé k sobě nalézt náklonost, aby se společně ruku v ruce vydali na vzájemnou cestu svého budoucího štěstí. V hlavních rolích se představuje loutkoherec Josef Novotný (zajímavý Josef Pehr) a demobilizovaná vojanda a švadlena Elena Teplanská (půvabná Božena Obrová). Z dalších rolí: výmluvný vykuk Drahoš Kučera (dobrý Eduard Dubský), osamělá žena s nadměrným bytem Rybová (Nelly Gaierová), dědeček pro všechno (Jindřich Plachta), příslušník SNB Vejvoda s velkou rodinou a malým bytem (dobrý Jan Pivec), navrátivší se majitel bytu a neúnavný zpěvák Šimůnek (Josef Křikava), a roztomilá postava životního optimisty (dobrý Josef Kemr). Každý hledá své místo a cestu svého vývoje. Na konci bývá hromadná emoční strkanice, trochu naděje a úsměv.(9.11.2014)

 • WANDRWALL
  **

  Kdepak jsou ty časy, kdy se uměly točit optimistické filmy. Dneska už v optimismus žádná sociální síla nevěří, proto ani optimismem nehýří a nešíří ho kolem sebe. Boj o byty je v každé době závažné téma. A udělat z něho veselohru? Už dávno nikdo neudělal veselohru na dobu současnou, proto je třeba vytahovat snímky z archívů. A dívá se na to lépe než na současné cajdáky o rodinkách a vztazích tam a onde...***(18.10.2010).(18.10.2010)

 • Marthos
  ****

  První bezprostředně poválečná léta se v kinematografii s převahou věnovala zúčtování s okupační minulostí a návratům do historie. Za ryze soudobý film s aktuální problematikou je považována až Zemanova veselohra Nevíte o bytě?, která se pokoušela poukázat na tzv. bytový problém formou komunální satiry. Humorná eskapáda s mnohonásobnou výměnou bytů, zmatků, nedorozumění a vlastně i vzklíčených milostných vztahů jakoby v něčem připomínala pozdější svěrákovskou a smoljakovskou komedii Kulový blesk. Nadčasový tón je pouze ku prospěchu věci a ač se to zdá být neuvěřitelné, zůstává stále aktuálním. Do hlavních rolí byli obsazeni nastupující členové nové herecké generace Josef Pehr a Božena Obrová, na jejichž partnerství se vcelku obratně demonstrovala politicky nutná idea obnoveného česko - slovenského bratrství. Výborné epizodní výkony odehrávají Pivec s Plachtou, v silně groteskní a ad absurdum dovedené figurce věčného optimisty tu na sebe poukázal stále ještě mladý Josef Kemr. Bořivoj Zeman byl jedním z členů nové nastupující generace filmových praktiků, kterým se po válce otevřely cesty do ateliérů. Únorový převrat mnohým z nich tento slibný vzestup nedobrovolně uzavřel. Zeman se podvolil kompromisům, z nichž jen výjimečně vznikl opravdu kvalitní film. Nechť tato veselohra slouží jako čestná výjimka jeho nelehké cesty tvůrčím životem.(5.10.2008)

 • - Hlavní hrdina Josef Novotný v podání Josefa Pehra se živí loutkoherectvím. Loutkoherectví bylo hlavní profesí Josefa Pehra i v civilním životě. (bomber7)

 • - Film je ceněný zejména díky zobrazení poválečné problémové situace s nedostatkem bytů. Málokterý poválečný film totiž zachycoval realitu, proto je z historického lediska významný. (Rosana)

 • - Filmový debut herečky Boženy Obrové. (M.B)