poster

Bláznova kronika

 • Československo

  Bláznova kronika

 • Velká Británie

  The Jester's Tale

Dobrodružný / Komedie / Historický / Fantasy

Československo, 1964, 82 min

 • Mylouch
  ****

  Zemanovská poetika vs. válečné kořistnictví v koláži o bohatství a lásce. "Doba je nejistá a umění trpí", ale válka erbů královské kuny a císařského kohouta skýtá vavříny. "Pluk padnul do posledního muže a dějiny jsou o něco bohatší." Korouhvičky se točí a výjimečné dějinné situace ospravedlňují změny v majetkových vztazích - "zamlouvám si stehno", "kořist není lup, kořist je právoplatně nabyté zboží, jehož ochranu na sebe bere císař." Jde o funkce - tvář nemá trvání. Kouzelně neobyčejná Vášáryová + Kostka, Holub, Řanda, Menšík, Kovářík. Proti Prášilovi slabší rozpracování postav, znatelná absence Brdečky a Kainara, kus k 5* chybí i v režijní lehkosti (leckde až povážlivě) a u hudby. Celkově 3-4*(1.3.2012)

 • Willy Kufalt
  ****

  (2x) Tahle dobrodružno-historická fantazie má z filmografii Karla Zemana asi nejblíž k tradičním "šedesátkovým filmům". Mistr Zeman výjimečně nesahá po zahraniční literární předloze, ale překvapivě spolupracuje s jedním ze základních tvůrců nové filmové vlny, Pavlem Juráčkem (Případ pro začínajícího kata). Bohužel, tohle netradiční skloubení dvou tak odlišných tvůrců mě nijak výrazně nenadchlo ani s odstupem času. Kombinací hraného filmu s animacemi, typických pro Karla Zemana, zde ubylo a vedle zábavných groteskních scén a dalších zajímavých legrácek v historických kulisách došlo i na hluchá místa. Pozornost získavají vynikající Petr Kostka v náročné roli a jeho postarší kolega Miroslav Holub, který mi dost připomínal Orsona Wellse v o rok mladším španělském Falstaffovi. Po obsahové stránce pak zůstává satira na třicetiletou válku a ostré hranice mezi šlechtou a sedláky, která v zpracování s důrazem na formu nemá sama o sobě moc čím zaujat. Takže pro mě kvalitní historický biják s kolísavým obsahem. (70%) (Challenge Tour: Rok s najväčšími svetovými režisérmi)(26.8.2018)

 • topi
  *****

  Překrásná dobrodružná podívaná z doby třicetileté války v režii Karla Zemana. Originální, nenapodobitelný snímek s klasickou Zemanovou hranou a animovanou tvorbou. Výborné herecké obsazení - mladý Petr Kostka a krásná Emília Vašáryová. Dále skvělý Karel Effa, Miloslav Holub, Eduard Kohout nebo Vladimír Menšík v roli malíře, který ve filmu nedopadne vůbec dobře. Pěkné vykreslení nesmyslnosti jakékoliv války precizně doplňuje parádní hudba Jana Nováka.(15.4.2014)

 • Sandiego
  ****

  Sice se zde nekonají pověstné Zemanovy vizuální orgie, ale snímek tím nabývá dobové jednotnosti, která však slouží spíše jako přidaná hodnota atmosféry. Příběh není nikterak složitý, ale zato krásně paradoxní a s velmi vděčnými až gagovými scénami. Trojice v hlavní roli je velmi sympatická, hlavně požitkářský Holub a navíc ji přihrává Effa v typicky záporné roli či skvělá minirolička Menšíka. Ty zaručují příjemnou podívanou, i když oproti ostatním mistrovým dílům neslibující trvalý zážitek.(7.9.2009)

 • Djkoma
  ****

  Na první pohled na mě Bláznova kronika působí jako první pokus Karla Zemana proniknout do všech jeho kouzel, která v budoucnu hojně využije ve svých nejlepších filmech. O to víc mě překvapilo, že kronika není ani zdaleka žádným debutem a to mě zamrzelo. Působí totiž nakousnutě a ne tolik komplexně jako jiné snímku českého génia. Je to škoda, protože chvílemi je film vyšperkovaný do posledního detailu, aby následně chvíli nudil a divák jen a jen čekal. Naštěstí je tu velmi dobré obsazení, které film žene společně s triky a nápady autora k slušným 4*.(29.9.2009)

 • - Film mal pracovný názov Dvaja mušketieri. (Raccoon.city)

 • - Jedná se o jediný hraný film Karla Zemana, který nebyl natočen podle Vernových románů, ani v něm není odkaz na žádný Vernův román. (Jan.Kanak)

 • - Natáčalo sa v Zlíne - v mestskej časti Kudlov a na lúke pred vilou režiséra. (Raccoon.city)