Zerkalo dlja geroja

(Sovětský svaz)

Sci-Fi

Sovětský svaz, 1987, 139 min

• dopitak

Těšil jsem se na sci-fi, dostal jsem sovětskou verzi Na Hromnice říznutou nevysvětlovaným průnikem časem do doby stalinovské. Osoby ve filmu jednající jakožto i jejich motivace mi byly po celou dobu sledování prakticky nepochopené, takže nedokážu objektivně posoudit, jaké kvality by tento produkt vzniklý v čase perestrojky mohl dnešnímu divákovi nabídnout. Je to dost ukřičené a špatně se u toho spalo.(7.7.2014)

Perestrojka ve filmu: vypořádávání se se stalinismem, motivační vyhoření soudobé generace 80. let, sekvence zachycující koncert známé rockové skupiny Nautilius Pompilius atd. Film je především o mezigeneračním střetu hodnot a životních postojů, ztělesněných otcem, jenž prožil aktivní léta života v pozdním stalinismu, a jeho synem, vyrostlým v (relativním) pohodlí brežněvismu. Prolog: otec vyčítá synu jeho lhostejnost k okolí a upadajícímu osudu rodné země, syn kontruje zbabělostí a pokrytectvím stalinské generace, která měla nečinně přihlížet devastaci téže vlasti v době jejího mládí a dospělosti. Děj: syn se propadne do r. 1949, nucen opakovat jeden den tehdejší reality. Vidí dvě věci - tehdejší smutnou, ale faktickou nemožnost věci změnit k lepšímu a nezpochybnitelné úsilí a oběť tehdejší generace (před válkou budující na zeleném drnu průmysl, za války po milionech hubené nacismem, po válce nucena opět budovat zničený průmysl). Epilog: syn se tak smíří nejen se svým otcem, ale co je důležitější, přijme stalinskou dobu taková, jaká byla. A v tom se film liší od nemála svých vrstevníků - stalinismus tu není jen a priori odsouzen (ne, že by jeho nedostatky vůbec nevyplývaly na povrch), ale je ukázán i ve své pozitivní stránce (to není myšleno jako že by např. film obhajoval čistky, procesy atp., ale že stalnismus rozhodně nebyly jen čistky a procesy, ale i gigantické úsilí a oběť obyčejných lidí, žijících život, jak nejlépe mohli). Film plyne dosti pomalu, hraje spíše na detaily a subtilní posuny významů, je proto vhodný spíše pro o Rusko a jeho dějiny se zajímající diváky.(15.1.2015)

První významný film režiséra, dobře popsaný Dionysem. Časový skok tu neslouží k pobavení jako ve většině jiných snímků, ale k postižení ducha doby daných epoch. Potvrzuje hořkou pravdu, že synové a otcové k sobě jen těžce nalézají cestu, potože je dělí jiná doba, kdy se formovala jejich osobnost, a s tím spojené ideály, naděje, zklamání.(8.7.2015)