Čarodějův učeň

Karel Zeman

Předloha:

Otfried Preußler (kniha)

Ivan Matouš

Kdepak se v Moučkovi ten hlas vzal? Děsivost až za hrob. Deprese číší z každé minuty. Nejvíc se mi na filmu líbí právě občas mu vytýkaná animace, ta naprosto odpovídá ději a jeho ponurosti, ale i té romantické stránce - Krabatova dívka je opravdu krásná. A k tomu jasně dokazuje, že tenhle příběh vůbec není o tom, jak je zpracován, ale co zpracovává (i když i to jak, je tady dost povedené). Ohledně zpracování bych souhlasil s názorem eagle-eye!(11.11.2008)

Na celém světě nebyly louky tak zelené a pampelišky nekvetly tak žlutě, jako u nás v Lužici.....ale ne pořád je tak krásně a i na tuláka přijdou zlé časy. CITÁT - Přijď do mlýna Na černé vodě.......... Krabat poslechl havrany a šel. Znáte to už asi sami, pohádka, co kdysi byla strašidelná je dnes kultem. A Zeman a spol jsou určitě spokojeni. CITÁT - Mlýn už zase mele...cha...cha...chááá.......... Každý už dnes ví, co je to, stát se učněm ve mlýně Na černé vodě. Povedené a mě se na tom zvlášť líbí to povídání ve třetí osobě a pocit, že ta pohádka je strašidelná i po takové době. CITÁT - Pro mě taky vepřovou a pivo......... Kdo by netoužil stát se kouzelníkem ? Hlad a zima jsou mocní Mistrovi pomocníci. CITÁT - Mlýn zase mele.......... Mistr v pohádce dokonce zastavil čas - to je mocné kouzlo. Jenže pak je tady taky láska a to je mocnější čarodějka. CITÁT - Nenech mě už čekat, buď mi ku pomoci........ Má to říz a i dnes to nese dramatičnost a strašidelnost.(27.1.2012)

Animovaný film ako prelom českej kinematografie, hektolitre preliatej krvi, 3 noci mal rawen nepokojný spánok, desivé!, depresívne!, brutálne!, krvavé!!! ... ale no tak! Možno je tento komentár trocha zaujatý, avšak veľmi som uvažoval dať 4*, napokon konám podľa čistého svedomia a nesnažím sa brať na zreteľ umiestnenie v top 200. Dôvod? Tento film ma síce nikdy nezasiahol, ako malé dieťa som ho nevidel, dokonca som v dobe jeho výroby ešte ani nežil, nič to však nemení na tom, že ako menšiemu a tobôž nie ako dospelému by mi pri tomto tuhla krv v žilách. Svoje na tom určite nesie aj animácia, veľmi milá a jednoduchá, no do takéhoto filmu by som použil viacej prepracovanejšiu, zdôraznil mimiku pri mnohých napínavých scenách a tým viac priblížil atmosféru (veď samotný Krabat má vystrúhaný stále rovnaký face, nehovoriac o tom, že ak by mal iný učes, bol by ho problém rozoznať aj od jeho milej). Samozrejme film má niekedy čím zaujať, omnoho viac sú vydarené nočné scény, tie denné sú menej nápadité, navyše príbeh je naozaj šikovne nahovorený, ku koncu však trocha zbrklo uponáhlaný. Suma sumárum, vo svojej dobe Čarodejov učeň rozhodne zaujal viac ako dnes, ešte k tomu som sa pri krátkej stopáži neubránil pohľadu na hodinky.(22.9.2008)

Před asi dvěma roky se mi zdálo o nějakém hodně dobrém animáku, který jsem v dětství na ČT viděl. Dnes po shlédnutí už vím o co se jednalo. Ano, byl to Čarodějův učeň a mohu říci, že jsem ho rád zase viděl. Učeň, posvátné to slovo, myslím si, že v dnešní době je tak trochu i hanlivé. Já osobně jsem učeň a mám na to i doklad:-). Nejsem na to pyšný. Jelikož dnešní doba je už přeci jenom úplně jiná, než která byla za našich rodičů, kdy všichni byli řemeslníci a musím poznamenat, že velmi šikovní. V dnešní době je velmi těžké najít šikovného učně. Protože mládež po ZŠ jde na střední školy, jelikož se jim nechce dělat rukama, ale hlavou. Bohužel, je to tak. Na střední se hlásí i děti, kteří na to nemají. Jsou rozmazlené a zhýčkané. Nedávno jsem se musel smát. Článek v novinách. V Jihlavě uzavřeli silnici z důvodu opravy a pokládání nového asfaltu. Všechno šlo hladce až do té doby, kdy přišla na řadu určitá práce, na kterou se ale hodili jen někteři řemeslníci, kteří byli vyučení v určeném oboru. Jenže zde nastal vážný problém. Silnice byla rozkopána a radní ji museli otevřít pro veřejnost, z důvodu velké dopravní zátěže ve městě. Práce zůstala na nějaký čas nedodělána, protože se nenašli řemeslníci!!! Ani se nedivím, když dnešní mládež chce jen sedět u PC a vydělávat mozkem. Myslím si, že poslední řemeslníci, kteří něco umí, jsou ročník 1955 až 1965. No nic, trochu jsem odbočil od hodnocení filmu a vydal se na cestu, abych vám řekl, jak dnešní situace vypadá kolem učňů. Představte si např. zedníka. Maká 10h denně a má asi o 4000Kč méně než člověk, který dělá 8h na PC!!! Tak se potom nedivme že i "hloupí" lidé chodí na gymnázia. A teď trochu k filmu. Je to velice zajímavý počin české kinematografie. Slyšel jsem názory, že to není dobrý film, poněvadž animace je strašná. Dotyční měli na mysli, že když viděli např. Sněhurku od Walta Disneyeho, která je o 40 let starší, tak byla skvěle naanimována. Ale musím nesouhlasit. Protože učeň Krabat, i když v "obyčejné" animaci je neobyčejný a každého chytne za srdce. Zažil jsem hodně mistrů, ale nikdy bych nechtěl mistra Čaroděje. Karel Zeman je bůh. To co on dokázal natočit je něco neskutečného. Třeba Cesta do pravěku. Má neobyčejnou atmosféru a já osobně tento film řadím o stupeň výše než několikamiliónový velkofilm Jurský park. Musím se vyjádřit k hodnocení. Nedávám plné, i když je mi to líto. Vadila mi přílišná depresivnost, která na mě dýchala po celou délku filmu a dále dívka Krabata mohla býti trochu lépe výtvarně zpracována. Dávám příjemných 85%.(19.9.2008)

Přiznám se, že o existenci tohoto filmu jsem se dozvěděla až na ČSFD, v dětství jsem o něj ani nezavadila a i kdyby ano, domnívám se, že bych se na to asi nedokázala dívat příliš dlouho, a to kvůli animaci, kterou ovšem nyní shledávám fascinující. Pravdou je, že jsem očekávala něco mnohem děsivějšího, ale i přesto nejsem zklamána. Jedná se o temné a trochu morbidní dílo, kde o fantazii opravdu není nouze a zobrazuje lásku, která překoná všechna kouzla. Scéna, ve které má dáma poznat svého milého, sice zavání ohraností, ale je tak nádherná, že její přítomnost vůbec nevadí. Čarodějův učeň je pravděpodobně jednou z nejoriginálnějších pohádek vůbec a skutečná perla.(27.5.2009)

• - Předlohou filmu bylo knižní zpracování lužickosrbské legendy o Krabatovi libereckým rodákem Otfriedem Preußlerem v knize „Čarodějův učeň“ z roku 1971. O dva roky dříve zpracoval knižně příběh také Jurij Brězan pod názvem „Čarodějný mlýn“. (Ded@M@tes)

• - Jméno Krabat je odvozeno od slova Chorvat. (Terva)

• - Předobrazem legendárního Krabata byl Jan Šadović, německý Johannes Schadowitz žijící v letech 1624 až 1704, důstojník chorvatské lehké jízdy, který si svými zásluhami ve válce s Turky od saského panovníka vysloužil statek Gross Särchen - Wulke Ždźary v Horní Lužici. (Ampi)