Reklama

Reklama

Čarodějův učeň

  • Západní Německo Krabat (více)
Animovaný / Horor / Pohádka
Československo / Západní Německo, 1977, 72 min

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (525)

Lima 

všechny recenze uživatele

Skvělá krvavá podívaná, ze které jsem měl jako dítě noční můry. Naprostý souhlas s Oskarem, není to pohádka, ale hororový kult pro otrlouše. Já vám tleskám pane Quentine - pardon - pane Karle Zemane. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Hororová pohádka, krásně poetická, plná fantazie, originality, inteligentní a drsná. Některé pasáže ve mě zanechaly pochybnosti, jestli by se na tohle vlastně vůbec měly dívat děti, z některých scén mrazí (když si učeň před mistrovskou zkouškou musí vykopat možná vlastní hrob). Každopádně jde o výjimečný počin v rámci české i světové animované tvorby a zase jednou dávám bez váhání plný počet hvězdiček. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Myslíte si, že se nedá prožít naprosto totální depka od českého tvůrce barvitých filmů, a ještě navíc animovaná? Tak se podívejte na tohle!!! Karel Zeman byl génius, jak je to prosté. ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

"Mlyn zase mele! Mlyn zase mele!" Nočná mora nás, socialistických detí. A stále to funguje. Ponurá atmosféra, krv, havrany, démoni, šibenice, čierna mágia. Ale aj štipka humoru (chlapec premenený na býka: "Taky bych si dal pivo."). Rozmýšľam, čo by to robilo s deckami vykŕmenými pixarovkami a Shrekom. A či by to trochu nepotrebovali - trochu vážnejší príbeh o súboji Dobra so Zlom, v ktorom sa aj naozaj umiera a za lásku treba nielen popkultúrne hláškovať, ale aj prelievať krv a prinášať obete. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Moc hezký animovaný příběh natočený hodně zvláštně a originálně. Když si tady ty komentáře tak pročítám, vůbec se nedivím, že jako malí měli zdejší uživatelé z této strašidelné pohádky strach Já bych si taky ustřík sledovat Krabata, jak se pere s černokněžníkem. Přitom se na to tak hezky, úplně samo, kouká. 73 minut je sice tak málo, ale v tomhle případě překvapivě dost. Mrzí mě jenom fakt, že nedávno na tenhle film natočili hraný remake. Jak ten asi dopadl... ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Karel Zeman zadaptoval tuhle původní mýtickou naraci o souboji s temnými stránkami duše a o směřování k pólům Dobra či Zla tak sugestivně, až vznikl jedno z nejdepresivnějších a nejbolavějších animovaných děl světového filmu. Snoubí se tu nejenom ona odvěká primární dualita Dobra a Zla, ale i Krásy a Hnusu, Radosti a Bolesti...a hlavně intelektuální divácké percepce - je to skutečné UMĚNÍ, ale už jako malému dítěti mi tenhle film přinášel doslova fyzické utrpení. Pohádka pro děti, která rozežírá a zraňuje... (tak to ale v prapůvodních, např. eskymáckých a indiánských, ale i indoevropských, pohádkách vždy bylo...) ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Temné i ponuré jako rov roztomilého novorozence za pochmurné noci při úplňku v životním díle Karla Zemana. A i lepší již tak vynikající předlohy. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

"Krabatee, Krabatee...", sípal havran hlasem Jaroslava Moučky, vzpomínáte? Ještě teď se mi ježí vousy, když si na to vzpomenu. Pokud se vám líbila třeba Mrtvá nevěsta, tak určitě zkuste někde vyhrabošit tento starý klenot. A hlavně si ho nespleťte se stejnojmenným večerníčkem s obrázky Josefa Lady. Tento Čarodějův učeň vychází z knížky jistého Ottfrieda Preusslera a Zeman ho natočil na německou objednávku. A podařilo se mu skloubit zadanou ponurost se svou typickou poetickou, rozhodně víc než třeba Vorlíčkovi v Ptáku Ohnivákovi. Hrůzný jednooký čaroděj, strašidelný mlýn v závějích sněhu, jeho promodralý personál a kryptický hlas vypravěče... Jedno dítě nezůstane suché. 100% ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Vynikající hororová a depresivní záležitost, atmosféra že by se dala krájet, nemám slov, tohle se vážně povedlo a jako kluk jsem se neuvěřitelně bál. Krásný děsivý příběh, atmosféra, efekty, hudba, pan Zeman...:-) Za 5*, takových filmů z dětských let, kdy vám běhal mráz po zádech, a báli jste se usnout, přeci jen moc nebylo. ()

monolog 

všechny recenze uživatele

asi jedna z mála pohádek, které jsem se jako dítě bál. ale vždycky se mi hodně líbila. a českej dabing je mnohem lepší, než německej. ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Hororová pohádka, kterou bych dětem raději nepouštěl. Čarodějův učeň je opravdu temný a drsný film. Přiznávám, že je o mnoho lepší než většina animovaných filmů, ale plný počet mu nedám, kritérium hodnocení musí být stejné pro všechny filmy. ()

EdaS 

všechny recenze uživatele

Pohádka tak temná, že na mě i dnes padala při sledování místy úzkost. Pohádku o Honzíkovi a Mařence mám ale ještě o chlup radši. ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Tento komentář berte s rezervou, před každou větou by správně mělo být IMHO... Čarodějův učeň vyniká hlavně depresivní, ponurou atmosférou, to se musí nechat, ale jinak jde o klasickou pohádku s typickým happy endem, takže věřím, že se díky ní nikdo věšet nepůjde. Animace je celkem jednoduchá, takový o 30 let starší Kačer Donald, či jiná tvorba Walta Disneye je propracovanější a vypadá nesrovnatelně sympatičtěji. Netvrdím, že Karel zeman neměl talent, vymyslel to pěkně a atmosféru podchytil také výborně, jen nesouhlasím s tím, že jde o vrchol animovaného filmu (maximálně tak českého) a 75. příčka mezi VŠEMI filmy je docela přitažená za vlasy. Inu, nejsem spokojen, ale možná je to jen tím, že se nacházím ve věku, kdy mě pohádky UŽ ani JEŠTĚ nezajímají :) 6/10 ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Nestrhlo mě to, jak jsem doufal a jak jsem si pamatoval z dětství. Přesto silný kousek, který určitě patří k naší špičce. ()

Djoker 

všechny recenze uživatele

Ani po letech neztrácí Zemanovy animované filmy své kouzlo. Úchvatné výtvarné vychytávky odsouvají na druhou kolej dnešní rádoby skvělé 3D projekce. Z čaroděje jde strach a v mlýně zase panuje temně pohádková atmosféra. Zub času se na filmu samozřejmě podepsal, ale o dost méně než bych čekal. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Nádherný příběh plný fantazie a romantiky. Avšak, přestože jde o pohádku, je v ní přítomna řada temných, až hororových prvků. O to působí ten boj lásky s temnou mocí silněji, když se musí něco obětovat a někdy i umírat. Můj nejoblíbenější animovaný film. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

Takhle mají vypadat filmy pro děti. Každé rádo po podvečerním promítání usne, aby aspoň na chvíli zapomnělo, v jakém to žije světě. A ráno se s radostným vyskočením probudí, protože si vzpomnělo, v jakém to žije světě. ♥♥♥ (Kniha taky stojí za to. Po jejím přečtení jsem vyloženě litovala, že se do filmu nevešel výlet kočárem s Mistrem na bál. Na druhou stranu jsem si to ale zase během čtení dovedla docela dobře představit v modro-snové animaci.) ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Řekl bych, že je to jeden z absolutních vrcholů naší bohaté animované tvorby. Narozdíl od Honzíka a Mařenky, kde se Zeman inspiroval českou pohádkovou poetikou, tentokrát sáhl po látce z lužickosrbské mytologie, která se svou syrovostí blíží německým pohádkám a legendám ve stylu bratří Grymmů. Je to temná látka, kterou ocení spíš ti odrostlejší a nejlépe ze všech snad přímo dospělí, ale to je koneckonců v pořádku, protože pohádky v původním smyslu slova znamenaly příběhy ústně předávané především dospělým. Je v tom napětí, odvaha, sebeobětování i pořádný kus romantiky. Tenhle film mě fascinoval už jako kluka a hrozně rád se k němu vracím i dnes. Úžasné je i výtvarné zpracování. Je to jeden z vrcholů klasického ploškového filmu. A musím ocenit i dabing - vedle výborného Munzara si uznání zaslouží i Moučka, kterého jinak moc nemusím. Celkový dojem: 100 %. Čarodějův učeň je jeden z řídkých případů, kdy film vítězí nad literární předlohou. Není v něm méně fantazie, ale působí i díky hororové vizuální stylizaci. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Černý mlynář s rozpolcenou lebkou, temné síly, rakve, krev a šibeniční vrchy vs. víra v lásku, jenž rozbuší srdce. Strašte ale nyní tímto děti, co v 5 letech sledují z gauče (v levé ruce samostříl, v pravé meč) Van Helsinga na DVDéčku.. Animované zpracování lužickosrbské legendy s indickými kořeny znova potvrdilo, že práce filmového vizionáře Karla Zemana je v našich končinách i po jeho smrti krajně nedoceněná. ()

Reklama

Reklama