The Sailor

Trailer
Dokumentární
Slovensko, 2021, 79 min

Námorník Paul Johnson sa celý svoj život plavil na mori. Žil nespútane, opíjal sa, miloval a nikdy sa neusadil na pevnine. Teraz má osemdesiat a on, ani jeho loď, už nie sú schopní vyplávať. Kým každý deň vypije liter vodky, uvažuje o živote a smrti. Zdá sa, že cieľom jeho cesty je samota. The Sailor je film o vzťahu medzi slobodou a sebeckosťou. Režisérka Lucia Kašová v ňom hľadá odpoveď na univerzálnu otázku: Majú splnené sny vždy na svojom konci tak trpkú príchuť? (Film Expanded)

Trailer

blondboss

The Sailor je dokument o živote človeka, ktorý si pojem sloboda vysvetlil po svojom a žil život námorníka plaviaceho sa v ústrety nástrahám života, o ktorých napokon vo svojej spovedi rozpráva. Kašová sa rozhodla zmapovať pocity a emócie tohto teraz už starca na sklonku života, ktorý bilancuje a zároveň sa pripravuje na svoju poslednú púť. Je to zaujímavo spracované, ale chýba mi tu istá dávka emócie, ktorá by na diváka mala preniknúť. Na mňa žiaľ neprešla, ale pozeralo sa to celkom fajn. 65 % ()

hufnagel

Páčil sa mi celkový prístup režisérky k príbehu tohto človeka.Celým filmom vládne skoro statická kamera so zaujímavými náhľadmi.Cítiť ten smútok a samotu zo záveru  života človeka plaviaceho sa celý život moriami ako slobodná duša a teraz prikovaná k lodi na jednom mieste a umocňovaná alkoholom ako každodenným únikom z reality.Pritom veľa ľudí,hlavne v podobnom veku ako on,by s ním rado menilo ten kľud tropickej oázy,občas narušovaný hurikánmi.Celé spoločenstvo ostrova v jeho okolí,je tiež pomaly ako veľká rodina,takže tá samota je skôr ľútosť za svojou stratenou minulosťou.Hudba je tiež zvláštna,doplňovaná rôznymi exotickými zvukmi a miestami pripomína Philipa Glassa.Pre mňa to bol slušný  a zvláštny dokument o živote.A záverom už i tam sa valí globalizácia v podobe betónového supermarketu,ako nového boha konzumu. ()

Frajer42

Překrásný a vítaný únik z reality. Naprosto boží reklama na  cestu svobody, která je ovšem lemována pořádnou spoustou nutných obětí. Krásné zamyšlení se nad těžkostmi a nevyhnutelností stáří a následného čekání na smrt. Nesmírně příjemný únik ze současného konzumního moře zoufalství, kde se topíme, do moře volnosti, kde je jediným stres faktorem nepříznivá předpověď počasí. Opravdu krásná práce. Od samotného nápadu zdokumentovat život a čekání na smrt mimořádně zajímavého člověka, který strávil takřka celý život plavením se po moři a oddával se nespoutanému a bohémskému životu. Horko těžko si takový inspirující a poeticky laděný příběh v dnešních podmínkách vůbec ještě představit.  [85 %] ()

Mackoun

Jak já podobným existencím závidím tu odvahu žít ve smutku a neustálým osamění jakožto daní za tu krásnou svobodu bytí... možná jednou taky propadnu. Někde v nitru mě to šimrá už odjakživa, ale materialismus mě zatím úspěšně kotví v tomhle našem moři zoufalství a honby za zlatou jitrnicí :D ()