Pan Prokouk filmuje

Československo, 1948, 9 min

Karel Zeman

Karel Zeman

Antonín Horák

"Obecenstvo se žádá, aby odcházením nerušilo představení a hlásilo se o práci ve stavebnictví až po skončení programu." Pracovat v kamenolomu je zkrátka terno a pan Prokouk to skvěle natočil na vytuněný flašinet. Mne však nezlákal, protože mě bývalí vrátní a sluhové drtící kámen moc nebavili, ale závěrečný fórek s kinem rozhodně stál za to.(8.9.2016)

Možná nejzajímavější Zemanem režírovaný Prokouk - sice opět agituje, ale paralelně toho sděluje mnohem víc. Z počátku trochu připomíná americkou grotesku, a hned na to se v neagitačním plánu vrhá do úvahy nad vlivem a smyslem samotného filmového média. Další významy tomu dodá scéna s asertivním barrandovsko-holywoodským producentem, který Prokouka s nezájmem vykopne z kanceláře, čemuž ze stěny přihlíží Donald a Mickey! Možná tu jsou jako zástupci animovaného filmu coby pouhé zábavy, a Prokouk jim svým motivačním přístupem nastavuje zrcadlo proletářsky angažovaného umění:) Ale zas ten konec, kdy Prokouk namíří kameru do diváků skoro jako kdysi Porterův kovboj ... tohle je opravdu moc zajímavý snímek!(25.2.2014)

Geniální! Ostatní příhody pana Prokouka nejsou nic extra, ale tahle sebereflexivní nemá chybu. Něco mezi Vertovovým Mužem s kinoaparátem a Keatonovým Frigem kameramanem. Obzvlášť konstrukce kamery a vynalézavý závěr jsou geniální. I když trochu toho ideologického náboje se tu taky najde.(12.11.2009)

Trochu levičácká pohádka o tom, jak nedoceněná a nesprávně využívaná je síla paží pro práci, jak jsou hollywoodští, kapitalističtí producenti zlí, ale se spoustou Zemanovy nápaditosti a Vlastou Burianem Prokoukem (nemůžu se zbavit dojmu, že se má pan Prokouk podobat právě jemu. https://www.youtube.com/watch?v=RwfawStD364(17.3.2014)

• sator

Ten kancelářský urychlovač jednání dobrej a pak už jen balast...😀(4.3.2019)

Pan Prokouk ukazuje, jak je to všechno vlastně jednoduché. Pár berlí, flašinet a prázdná flaška – a můžete natáčet. Svým narychlo spíchnutým "kamenickým" dokumentem dokonce strhuje skutečné diváky v kině... (Čeština, jak se přesvědčil při psaní inserátu ohledně filmování, ovšem zdaleka tak jednoduchá není – za oslovení patří čárka a jen jednou ze tří případů se mu podařilo napsat "s sebou" včetně "s".)(26.4.2009)

• ArdathBay

Část s filmovým producentem, či kdo to byl je velmi komická. Smysl natáčení v kamenolomu mi nějak unikl...(2.5.2008)

Přece jen mi zde trochu vadí ten ideologický záměr.(15.2.2014)

Závěr v kině byl natočen zajímavě, vskutku originální nápad. Ovšem jinak jde o agitku jako prase..(23.3.2013)

Minimalistické , ale o to více zajímavé. Animace působí hodně elegantně.*** Ve zkratce: Konec vrátných v Čechách.(19.5.2010)

Nejlepší Zemanova agitka, která si i utahuje sama ze sebe a v závěru je tak pře-agitačně trhlá, že nemohu jinak, než dát plný počet. Nejvíce mě však dostala výroba kamery a nábor vrátných. Nakonec pan Prokouk přeci jen dostane, co si přál - natočit dokument bez umělého zásahu, přímo a doslova napsaný životem. Jak zde zmiňuje uživatel formelin, Vertov by se tetelil blahem. :-) 86%(22.3.2015)

Na Prokouka jsem se vždycky moc těšil, protože Zemanova nápaditost mě obvykle vzala víc než hlavní film.(2.1.2014)