poster

Pan Prokouk filmuje

 • anglický

  Mr. Prokouk Filmmaker

  (festivalový název)
 • slovenský

  Pan Prokouk filmuje

  (festivalový název)

Animovaný / Krátkometrážní / Loutkový

Československo, 1948, 9 min

Režie:

Karel Zeman

Scénář:

Karel Zeman

Kamera:

Antonín Horák
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (13)

 • Jara.Cimrman.jr
  ***

  "Obecenstvo se žádá, aby odcházením nerušilo představení a hlásilo se o práci ve stavebnictví až po skončení programu." Pracovat v kamenolomu je zkrátka terno a pan Prokouk to skvěle natočil na vytuněný flašinet. Mne však nezlákal, protože mě bývalí vrátní a sluhové drtící kámen moc nebavili, ale závěrečný fórek s kinem rozhodně stál za to.(8.9.2016)

 • anais
  ****

  Možná nejzajímavější Zemanem režírovaný Prokouk - sice opět agituje, ale paralelně toho sděluje mnohem víc. Z počátku trochu připomíná americkou grotesku, a hned na to se v neagitačním plánu vrhá do úvahy nad vlivem a smyslem samotného filmového média. Další významy tomu dodá scéna s asertivním barrandovsko-holywoodským producentem, který Prokouka s nezájmem vykopne z kanceláře, čemuž ze stěny přihlíží Donald a Mickey! Možná tu jsou jako zástupci animovaného filmu coby pouhé zábavy, a Prokouk jim svým motivačním přístupem nastavuje zrcadlo proletářsky angažovaného umění:) Ale zas ten konec, kdy Prokouk namíří kameru do diváků skoro jako kdysi Porterův kovboj ... tohle je opravdu moc zajímavý snímek!(25.2.2014)

 • Iggy
  *****

  Geniální! Ostatní příhody pana Prokouka nejsou nic extra, ale tahle sebereflexivní nemá chybu. Něco mezi Vertovovým Mužem s kinoaparátem a Keatonovým Frigem kameramanem. Obzvlášť konstrukce kamery a vynalézavý závěr jsou geniální. I když trochu toho ideologického náboje se tu taky najde.(12.11.2009)

 • joehot
  ****

  Trochu levičácká pohádka o tom, jak nedoceněná a nesprávně využívaná je síla paží pro práci, jak jsou hollywoodští, kapitalističtí producenti zlí, ale se spoustou Zemanovy nápaditosti a Vlastou Burianem Prokoukem (nemůžu se zbavit dojmu, že se má pan Prokouk podobat právě jemu. https://www.youtube.com/watch?v=RwfawStD364(17.3.2014)

 • sator
  *

  Ten kancelářský urychlovač jednání dobrej a pak už jen balast...😀(4.3.2019)

 • duddek
  ***

  Pan Prokouk ukazuje, jak je to všechno vlastně jednoduché. Pár berlí, flašinet a prázdná flaška – a můžete natáčet. Svým narychlo spíchnutým "kamenickým" dokumentem dokonce strhuje skutečné diváky v kině... (Čeština, jak se přesvědčil při psaní inserátu ohledně filmování, ovšem zdaleka tak jednoduchá není – za oslovení patří čárka a jen jednou ze tří případů se mu podařilo napsat "s sebou" včetně "s".)(26.4.2009)

 • ArdathBay

  Část s filmovým producentem, či kdo to byl je velmi komická. Smysl natáčení v kamenolomu mi nějak unikl...(2.5.2008)

 • laepus
  ***

  Přece jen mi zde trochu vadí ten ideologický záměr.(15.2.2014)

 • lubospoti
  ***

  Závěr v kině byl natočen zajímavě, vskutku originální nápad. Ovšem jinak jde o agitku jako prase..(23.3.2013)

 • TomasKotlant
  ****

  Minimalistické , ale o to více zajímavé. Animace působí hodně elegantně.*** Ve zkratce: Konec vrátných v Čechách.(19.5.2010)

 • Raphaell
  ****

  http://www.youtube.com/watch?v=XvZYudOOSSs(1.9.2012)

 • Sadova302b50
  *****

  Nejlepší Zemanova agitka, která si i utahuje sama ze sebe a v závěru je tak pře-agitačně trhlá, že nemohu jinak, než dát plný počet. Nejvíce mě však dostala výroba kamery a nábor vrátných. Nakonec pan Prokouk přeci jen dostane, co si přál - natočit dokument bez umělého zásahu, přímo a doslova napsaný životem. Jak zde zmiňuje uživatel formelin, Vertov by se tetelil blahem. :-) 86%(22.3.2015)

 • Kosir
  *****

  Na Prokouka jsem se vždycky moc těšil, protože Zemanova nápaditost mě obvykle vzala víc než hlavní film.(2.1.2014)