Chranitěli

(TV film)
  • Sovětský svaz Хранители (více)
všechny plakáty

Janega

Je to bizarnosť, tá najbizarnejšia filmová bizarnosť, akú človek môže vidieť. Pokiaľ by som mal objektívne hodnotiť kvalitu, tak ani hodnotenie odpad by nestačilo, no napriek tomu si to zaslúži nejakú tú hviezdičku navyše, pretože je to tak bizarné, že človeka to až fascinuje. ()

Flego odpad!

Pán prsteňov na sovietsky televízny spôsob. Rusi po 30-tich rokoch vyhrabali v leningradských televíznych archívoch zabudnutý dvojdielny film a zverejnili ho v apríli 2021. Tento projekt je však hotová tragédia a ponižuje televíznu tvorbu ako takú. Skutočne nejde o zážitok z filmu, treba sa na to pozerať len zo snobstva a kvôli filmovej "zberateľskej" vášni. Film ponúka v dvoch hodinách predovšetkým dej okolo Spoločenstva prsteňa a nevyhnutne záverečné vyvrcholenie celého príbehu. Je veľmi nudný, rozvláčny, celý projekt je skôr inscenáciou ako reálnym televíznym filmom. Jediné scény z exteriérov sú monotónne jazdy koňmi cez zasneženú krajinu, všetky scény sú točené v interiéroch s chabými kulisami a katastrofálnymi trikmi. Naša televízna rozprávková produkcia na začiatku 70-tych rokov ponúkala podobné triky, tu ide skutočne o hanbu. Kapitolou samou o sebe je prítomnosť rozprávača, ktorý sa zjavuje aj v podivných prestrihoch, kde napodiv len mlčí... Film vyžaduje divákovu zhovievavosť a trpezlivosť na všetkých úrovniach, lebo jeho pocity balansujú mnohokrát na hrane hnevu a zlosti. Takto sprzniť Tolkienov príbeh je trestuhodné. Osme hodnotenie a druhý komentár. ()

corpsy

Myslím, že v takomto predstavení, by to zvládla aj naša STV. Myslené v tej dobe. Je to niečo viac, ako odpočinková nedeľnejšia večerná chvíľka poézie a nejaká výpravnejšia inscenácia, či rozprávka na nedeľnajšie predpoludnie. Tento prepis prvej knihy je v rámci rarít svetlom. Možno nie tak dobrým, ale má to svoje. Objavia sa aj časti ostatné? Existujú vôbec? ()

corona

Nemôžeme sa diviť, že toto dielko bolo také dlhé roky stratené, niet sa čím chváliť ale zároveň dúfam, že bolo natočené pokračovanie, ktoré sa onedlho objaví. Celý čas som rozmýšľala, kto je tá zavalitá blonďatá pani v spoločenstve, až v titulkoch som zistila, že to bo lLegolas (áno, naozaj ho hrala žena). Dej sa celkom reálne drží knižnej predlohy a myslím, že toto je jediný film, kde sa objavil Tom Bombadil spolu s Goldberry.a celkom sa obaja podarili, na rozdiel od ostatných postáv. ()

Cheeter

Tolkienův příběh tam je. Ale to ostatní je dost pochybné. Zpracování horší jak nedělní pohádky v České televizi. A to, že to bylo jenom deset let před Jacksonem je něco. Navíc, kde se tam hergot vzal ten sníh? A pokud chce se člověk na to koukat, tak musí mít něco vypít, aby to vůbec dal. K tomu se na to koukat po částech. Jinak bych to nedal... ()

Petike

Oproti tejto adaptácii z posledných dní nešťastného ZSSR pôsobí ešte aj fínska miniséria robená o dva roky neskôr ako hotový skok vo výprave, efektoch a poetickej ambícii. Kupodivu, asi najlepšia časť tejto televíznej jednorazovky na motívy Spoločenstva prsteňa je herecké obsadenie, ktoré nie je celkom márne. Za bizár považujem fakt, že tak ako vo fínskej televíznej adaptácii, ani v tejto ruskej Legolas nikdy neprehovorí. Zvláštna kreatívna zhoda. ()

brzozin odpad!

Lowcost studiová srágorovina natočená na způsob Malého televizního kabaretu. Herci připomínají ochotníky a celkové zpracování kamerou počínaje a zvučením konče je naprostá amatéřina. Dokonale to ukazuje, v jakém srabu tehdejší CCCP byl. ()