poster

Podkova pro štěstí

 • Československo

  Pan Prokouk: Podkova pro štěstí

  (neoficiální název)

Animovaný / Krátkometrážní / Loutkový

Československo, 1946, 5 min

Režie:

Karel Zeman

Scénář:

Karel Zeman

Hudba:

Julius Kalaš
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (18)

 • Tosim
  ****

  Řekl bych, že s Karlem Zemanem není ani agitka tak hrozná, jak by se mohlo zdát... :-)(11.2.2004)

 • woody
  ****

  Přesně Tosime.Viděl jsem spoustu horších propagandistických animovaných filmů.(14.2.2004)

 • Karlos80
  ***

  Pomozte průmyslu, sběrem odpadu:-)!(16.5.2006)

 • Jara.Cimrman.jr
  **

  "Staré železo, guma, hadry, kosti, sklo patří do sběrny na nové výrobky." Já nemám nic proti třídění odpadu či jeho recyklaci, ale tohle je nudné jak ten plakát, na kterém je výzva uvedena.(8.9.2016)

 • gudaulin
  ***

  Karel Zeman začínal jako reklamní tvůrce a mimochodem se za to vůbec nestyděl. Podkova pro štěstí vznikla jako státní zakázka a měla podpořit sběr odpadových surovin. Zeman tuhlle agitku natočil s profesionalitou sobě vlastní. Krátký černobílý snímek měl takový ohlas, že zlínské studio natočilo 6 dalších pokračování s panem Prokoukem coby hlavním hrdinou. Dnes je to především doklad vysoké úrovně české animace v polovině 40. let a součást historie naší kinematografie. Ta rozjásaná budovatelská hudba, pravda, trochu provokuje, ale ostatní složky filmu to vyváží. Celkový dojem 50 %.(26.8.2007)

 • Tom_Lachtan
  ***

  Přiznám se, Zemana nemám skoro vůbec nakoukaného (ano, ztrestám se za to nějakým velice bolestivým způsobem, já bídný, oploutvený zrůd), tahle jeho agitko-reklama je ale zajímavá a v rámci možností vážně dobře natočená a jako předfilm, proč niet? Navíc je tu pár vážně zajímavých záběrů a práce s kamerou, která je i dnes originální a je s podivem, že se podobné věci v současné animaci se současnou technologií téměř neobjevují.(14.2.2015)

 • formelin
  ***

  První setkání s panem Prokoukem...(5.7.2007)

 • Ruut
  ***

  První z filmů s panem Prokoukem. Krátký 8 minutový kratas. Pan Prokouk si nevý rady se starou podkovou. A tak vznikne několik situací jako vystřižených z Pat a Mat. To je ta lepší část. Bohužel pak Prokouk najde v novinách inzerát na třídění věcí. A pěkně po budovatelsku navštíví sběrnu odpadů. Veskrze průměrná záležitost s agitačním koncem.(3.6.2006)

 • swamp
  ***

  Opět musím připomenout (stejně jako u Křečka), že bylo těsně po válce a komunismus se nezdál býti tak špatným. Neříkám, že ta "sběrná" agitka není jako pěst na oko - ovšem animace brilantní.(20.10.2010)

 • triatlet
  ****

  Pan Prokouk sám hravě zvládne to, co by i Patovi s Matem dalo zabrat. Jako ukázka dobové agitky využitelné i didakticky.(5.2.2011)

 • anais
  ***

  Pan Prokouk je ideovým předchůdcem Pata a Mata - hodně toho poplete, ale nakonec na to přijde, doslova to prokoukne:) První Prokoukův film je agitka na sběr surovin, a ve své neškodnosti je to vlastně něco, co by stálo za to pouštět lidem i dnes - Pomozte průmyslu sběrem odpadu!(24.2.2014)

 • joehot
  ***

  Nenechávej si štěstí pro sebe, patří lidu! Uf.(17.3.2014)

 • kinderman
  ***

  Sympatický začátek ve stylu večerníčků A je to srazí do kolen agitační pointa.(6.2.2011)

 • TomasKotlant
  ****

  Agitka se prozdradí až na konci, což je docela brilantní. Vysíláno v jednom z dílů http://www.csfd.cz/film/215266-mistri-ceskeho-animovaneho-filmu/ *** Ve zktatce: Třídit, recyklovat. Třídit a recyklovat. Recyklovat a vyrábět.(5.2.2011)

 • lubospoti
  ***

  Výtvarně to není vůbec špatné, ale obsah je hodně diskutabilní. Jde o prachobyčejnou agitku nabádající ke sběru druhotných surovin. A v neposlední řadě i odsuzující pověrčivost.(2.11.2013)

 • LadyEsik
  ****

  Tento snímek vznikl jako komunistická agitka, která má vést lidi ke sběru. I přes to se mi však snímek moc líbil, není to zas tak moc ideologické. Animace moc pěkné(1.1.2013)

 • Baldrick
  ****

  Pan Prokouk má v sobě cosi z Vlasty Buriana i Jindřicha Plachty. Inspirace pro Pata a Mata evidentní, s tím budovatelským odérem bych to zrovna v případě sběrných surovin neviděl tak tristně, dneska taky kdekdo třídí odpad a jako řádný svazák si rozhodně nepřipadá (logistické souvislosti jsou dobově podmíněné).(5.2.2011)

 • naiva
  **

  Po Vánočním snu jsou pro mě agitky Karla Zemana z druhé půle čtyřicátých let dost velkým zklamáním. Nechci kritizovat celkové vyznění nebo použitá hesla, to byla patrně věc zadání, ve své době to taky působilo jinak než dnes. Horší je, že filmy s panem Prokoukem Podkova pro štěstí a Pan Prokouk vynálezcem postrádají originalitu, chytrost, důmyslnost. Stejně tak jim chybí humor. V jednom: nemají vtip! Ten byl přitom silnou stránkou Karla Zemana. Nedovedu si to vysvětlit. Jako kdyby pana Zemana na čas opustil tvůrčí duch.(18.5.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace