Zlatá šachta

všechny plakáty

Karlos80

Zapomenutý 6-dílný minisérial, který se u nás kdysi vysílal a to snad ještě ve slovenském dabingu? A který co se mi navíc podařilo zjistit, byl natočen podle stejnojmenné knihy Hammonda Innese, která u nás vyšla v roce 1985. Děj tohoto seriálového filmu je prostý důlní inženýr Alec Hamilton (Ray Barrett) po té co "vyřeší" své soukromé problémy doma v Británii odjíždí začít úplně nový život do Austrálie. Zde se mu podaří získat opuštěný zlatý důl, kde je rozhodnut obnovit znovu těžbu. Stejný produkční tým byl navíc ještě podepsán pod jinými legendárními seriály a to pod Miláčkem slonů (viz) a Hraničáři. Naposledy vysílán snad někdy v osmdesátých letech v ČST. Natočeno navíc ještě s Anglicko-Německou koprodukcí. Nehodnoceno, z důsledku mála nestálých a dnes už bohužel nepamatovatelných informací z tohoto seriálu. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 19.6.1982 (R: ČST 2 = 3.1.1983), réžia slovenského znenia (ČST Bratislava) = (17.2.2011) ()

xargos

Jsem z generace vyrostlé v Československu a tak mi slovenština od dětství nedělá naprosto žádný problém. Tento seriál byl v ČST ve slovenském dabingu a rád bych jej zase někdy viděl a slyšel opět se slovenštinou (například slovenský seriál Teta předabovaný do češtiny je, alespoň pro mne, mírně řečeno, hrůza slyšet). Ale jak se zdá, naše dnes již ČT, a ani ST tento seriál z nějakého důvodu nereprízují. Pokud vím, nevyšel ani na DVD/BR, což je škoda. Vzpomínám si na Aleca Hamiltona, na Vešticu, také na Meděnou horu a v neposlední řadě na proces, ve kterém šlo o smrt muže, dávného přítele/parťáka (?) Aleca, který se jmenoval "Mac Ilroy". Snad se někdy Zlatá šachta objeví, jako jiné "zapomenuté" filmy a seriály (například seriál Čestné modré oči na DVD v Levných knihách 2011 bylo nečekané milé zjevení) - naopak některých normalizačních "skvostů" je dnes k mání bohužel všude dost. ()

Piedone

Alec Hamilton (Ray Barrett) po krachu v Anglicku ujde do Austrálie, kde prijme pozvanie sesternice svojej ženy Janet Garretyovej a odchádza s ňou na usadlosť Jarabinda. Zoznamuje sa s jej otcom Edom Garretym, majiteľom starej, tridsať rokov zavretej Zlatej šachty. Aleca šachta priťahuje a tajne do nej vnikne. Získa vzorky pre geofyzikálne laboratórium. Dostane sa tak do konfliktu s Edom, ktorý si neželá, aby sa Alec dlhšie zdržiaval u nich na Jarabinde. Alec dostáva ponuku od podnikateľa Kadeka na prácu v Sidney a odchádza za ním. Zároveň sa dozvedá, že jeho žena Róza nenaletela na fámu o jeho smrti a vie, kde ho má hľadať...  ***** Alec odchádza za Kadekom, ktorý ho chce zaangažovať do jednej zo svojich podvodných akcií. Zo začiatku odmieta, ale Kadek ho vydiera... Alec získa cenné informácie v geofyzikálnom laboratóriu a spolu s mladým geológom Johnnym Culpinom sa vracia späť na Zlatú šachtu. O šachtu však javí záujem aj Westrop, synovec nebohého McIlroya, ktorý bol spoločníkom Eda Garretyho a údajne zahynul v Gibsonovej púšti - Westrop spochybňuje okolnosti jeho úmrtia, hľadá dôkazy a robí si nároky na šachtu i usadlosť Jarabindu. Nečakaný výbuch v Zlatej šachte situáciu ešte viac skomplikuje...  ***** Ed Garrety priznáva, že zapríčinil výbuch v Zlatej šachte pri hľadaní zlatonosnej žily. Ohrozil Westropov život a preto sa dostáva pred súd, ktorý ho však napokon oslobodí. V očiach ľudí Ed očistený nie je a opäť začnú kolovať reči o záhadnej smrti jeho bývalého spoločníka McIlroya, o Gibsonovej púšti a Medenej hore... Alec s Edovým súhlasom uskutoční skúšobný vrt a narazí na žilu. Jeho radosť skalí nečakaný príchod Kadekovho spoločníka - zákerného Chrisa Culpina... Alec sa nevzdáva a hľadá ďalej - teraz rezervoár vody, ktorý by mal byť podľa jeho odhadov ukrytý v Zlatej šachte. Ed Garrety tajne odchádza hľadať Medenú horu...  ***** Na Jarabindu za Alecom Hamiltonom prichádza nečakaný hosť - jeho žena Róza. Od Kadeka sa dopočula o pokusnom vrte a zlatonosnej žile a preto sa nazdáva, že by pri Alecovi mohla znova získať peniaze a pohodlný život. Čoskoro však pochopí, že prišla zbytočne... Dohady nad záhadným odchodom Eda Garretyho objasní list, ktorý nechal u Veštice. Všetci sa s hrôzou dozvedajú, že Ed odišiel hľadať Medenú horu. Alec s Johnnym sa poberú za ním - čaká ich úmorná cesta Gibsonovou púšťou, v ktorej napokon nájdu Eda. Alec z jeho úst sa dozvedá roky utajované tajomstvo i presné označenie miesta, kde sa ukrýva poklad... Netuší však, že Róza z pomsty ohrozila jeho bezpečnosť a narobila mu vážne nepríjemnosti...  ***** Ed Garrety zomiera a hrobom sa mu stane horúci piesok v Gibsonovej púšti. Aleca Hamiltona po návrate čaká nepríjemné prekvapenie - dostane sa do väzenia a hrozí mu vyhostenie z Austrálie. Vyšetrovaním sa ukáže neopodstatnenosť obvinenia: Alec vstúpil na austrálsky kontinent pod vlastným menom, nepoužil falošný pas. Oslobodia ho. Zostáva ešte rozlúštiť dlhoročné tajomstvo o poklade a Medenej hore. Naozaj jestvujú, alebo je to len legenda? Alec s Johnnym sa znova vydávajú na púť Gibsonovou púšťou, aby sa konečne dozvedeli pravdu... (Zdroj: časopis Televízia) () (méně) (více)