Vynález zkázy

(festivalový název)

Vynález skazy

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Rodinný

Československo, 1958, 81 min

Kongeniální filmová adaptace coby jakási koláž z románu Julese Verna z tvůrčí dílny génia československého filmu Karla Zemana. Válečné běsnění, které katalyzovalo paradoxně vědecký a technický vývoj a přineslo do té doby jen těžko představitelné věci, jako je atomová puma, vytvořilo dobovou atmosféru, která v mnohém připomínala období osvícenství s jeho okouzlením technikou a párou či technické nadšení z období fururismu, tedy počátku 20. století, kdy byla však technika a pokrok chápány v pozitivním smyslu jako všespásná entita. Karel Zeman, jakož i scénárista František Hrubín, vytvořili tedy dobovou antitezi s primárně vyjádřenými ideami pacifismu a obav z dalšího válečného konfliktu (což korespondovalo i s oficiální režimní propagandou), nezbavili se však okouzlení a aluzí k dobám pokrok a techniku adorujícím. Úžasnou kombinací hraného a animovaného filmu dosáhl Karel Zeman neuvěřitelně silného expresivního vyznění - celý ten potemnělý obraz pirátského ostrova připomínající hutní periferie báňských center. Doslova geniální a šťastná byla myšlenka použít původní osobitou stylizaci originálních dobově romantizujících ilustrací knih Julese Verna (výborně ji podtrhuje i černobílý filmový materiál). Tu Karel Zeman doplnil naivistickými odkazy k estetice náčrtků prvních utopistických vynálezů právě z doby osvícenské a sahající až kamsi do renesance k ilustracím Leonarda da Vinciho a jeho létajících strojů a jiných vynálezů. Podmořský svět si vypůjčil z ilustrovaných přírodopisných atlasů a každá ryba tak vypadá jako blízká příbuzná Latimérie podivné. Zjevné je také doslova okouzlení fenoménem páry - ta pohání téměř každý stroj či dopravní prostředek a její nerozlučný symptom, evokující její přítomnost - černý uhelný kouř, se line doslova odevšad, dokonce i z odkrytého horního poklopu ponorky:-) Zeman dovedl svou stylizaci k dokonalosti, jelikož mizanscénu doplnil kreslenými kulisami, dobovými kostýmy atd., vše v nostalgickém záměrně archaizujícím retro stylu (formálně postavený na použití linky, respektive různých druhů linek, které dotváří téměř všechny kulisy i kostýmy), a vytvořil tak jeden z nejosobitějších výtvarných počinů v dějinách nejen našeho filmu. V době (u nás nejenom pro filmový průmysl tak pohnuté), kdy přeceňovaný Edward D. Wood Jr. točil v zámoří své paskvily, které dnes někteří intelektuálové nepochopitelně adorují a opěvují, stvořil tak skutečný génius filmové režie to, co je skutečným projevem filmové geniality - nadčasové utopistické výtvarně velmi osobité sci-fi ... Umělecké dílo, které už nikdo nikdy bohužel nenapodobí...(27.12.2007)

Jako dítě jsem se na Vynález zkázy strašně rád díval. Po dlouhé době co jsem se zase na to podíval, jsem byl nadmíru spokojený. Obdivuji talent jaký Karel Zeman měl. Odbivuju tu fantazii jakou dokázal režisér vtěsnat do 81 minut. Není to jediný výtvor od Karla Zemana, který mě velmi potěšil a proto i zde neváhám nad hodnocením plného počtu.(12.10.2011)

Mravenčia práca pána Zemana priniesla českému publiku v náročnom desaťročí aspoň akú takú náplasť za to, čo tu komunisti navyvádzali. Efekty sú obdivuhodné, priam až neolangovské. Myslím, že aj Jules Verne by bol spokojný. Lenže keď sa na to lepšie zadívam, k postavám sa človek nedostane. Celý priebeh sleduje z diaľky, z komfortu a nezainteresovane. Tým nechcem nijakým spôsobom hanobiť čo i len jeden prvok vedenia postáv, avšak na hlbšiu zaangažovanosť mi taká tá prioritne orientovaná pozornosť na svet čara a fantázie odďaľuje akýsi epický rozmer. Vďaka tvorcom aj reštaurátorom za znovuuvedenie v digitálnej úprave, bezpochyby si to toto dielo zaslúži.(11.7.2015)

Vynález zkázy je můj nejoblíbenější film od Karla Zemana. (Ačkoliv jsem jich zas tak moc neviděl). Víc netřeba dodávat, tohle je srdeční záležitost z dětství... Je fascinující, jak je zde nakumulováno obří množství fantastických dobrodružných prvků, které jsou pro malé kluky (i holky?) tak přitažlivé: ponorky, obří děla, válečné lodě, souboj s chobotnicí, tajná základna v jícnu sopky, genální vynálezce, šílený padouch, piráti.... Hehe, trochu jako obsah nějaké bondovky s Rogerem Moorem:)) A navíc má film naprosto úžasnou výpravu, dodnes nechápu, jak vlastně probíhalo natáčení s těmito kulisami, které jako by vypadly z ilustrací Verneovek.(9.11.2004)

v mých očích asi nejzdařilejší režisérův snímek, co jsem měl zatím možnost shlédnout, i když taky tak trochu plave v moři nedostatků a úsměvných nesmyslů... povětšinou je však vizuální stránka vydařená a především příběhově film zaujme... i díky stopáži to tedy celkem příjemně uteklo a žádná filmová zkáza vynalezena nebyla. 70%(21.9.2011)

• - Film byl v roce 2015 digitálně restaurován v rámci projektu "Čistíme svět fantazie". (MKZ_Praha)

• - Karel Zeman natočil so spolupracovníkmi po schválení stručného námetu najprv asi šesťdesiat metrov skúšobných záberov a až potom bol napísaný scenár. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Román, který byl filmu předlohou, původně vyšel v češtině pod názvem "Tváři v tvář praporu vlasti". Až po úspěchu filmu se román uváděl pod tímto názvem. (M.B)