Vynález zkázy

Vynález skazy

Invention for Destruction

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Československo, 1958, 81 min

Baronně prášilovskej filmek, o kterým říkám baronně prášilovskej, protože barona jsem viděl dřív, i když byl vytvořenej pozdějš, ale hlavně proto, že je udělanej stejným stylem. Film se hned na začátku pochlubí tím, že byl vyznamenán velkou cenou světového festivalu v Bruselu, ale myslím, že tam klidně mohli napsat ještě nějaké význačnější ocenění. Film si ho totiž klidně zaslouží.(14.11.2008)

Vynález zkázy od Julese Vernea je naprosto dokonalý dobrodružný a vědecko-fantastický román, při jehož čtení se tají dech, fantazie pracuje na plné obrátky a v okamžicích, kdy držíte knihu v ruce, žijete odpoutáni od reality a jste ve svém a spisovatelově, popř. též ilustrátorově světě. Karel Zeman tuto klasiku ztvárnil velmi povedeným způsobem, předlohy se drží ve velké míře, čímž mě jako fanouška verneovek potěšil. Samotná vizuální stránka filmu je sice ohlodána časem, avšak i nyní jsem obdivoval kouzlo a nápaditost, která je jí vlastní. Když jsem Vynález zkázy viděl jako malé dítě, byl jsem z něj unesen, zejména pak z konce snímku. Po mnoha leté odmlce, kdy jsem Zemanův počin neviděl, jsem se k němu dostal až v dospělosti a pocity ze sledování zůstaly na vysoké úrovni, takže dávám jasných 5*.(26.8.2009)

• Dale

Tá štylizácia ako z Verneho kníh môže dobre pôsobiť výlučne na kresbách v knihách, určite nie v hranom filme, kde je ako päsť na oko. Áno, Zeman bol šikovný tvorca s veľkou fantáziou a vzhľadom na dobu a rozpočet sa nepatrí kritizovať jeho "vizuálne efekty", no keď miesto hraného filmu sledujete nejaké pasikavé papierové kulisy, ktoré vám po chvíli tak začnú liezť na nervy, že sa nemôžete sústrediť na dej, ktorý je už tak dosť chabý, tak pri všetkej úcte vyššie hodnotenie dať nemôžem.(14.3.2004)

Triky. Nic jiného film netáhne tak výrazně. Karel Zeman si díky dnes již pro někoho směšnými triky řekl o zařazení mezi nejlepší režiséry. Když ale už mluvím o tom, že dnes jsou tato kouzla překonaná, na mě to tak vůbec nepůsobí a jsem rozhodně více ohromen z triků ze staré školy než z těch počítačových. A to považte, že tehdy nebyly rozhodně k dispozici nějaké milionové sumy. Tato kategorie je podle mě ze zcela pochopitelných důvodů nehodnotitelná jakýmikoli procenty. Líbila se mi i hudba, ta byla v určitých chvílích správně dramatická. Ale pár chybám se snímek bohužel také nevyhnul. Co tomuto snímku z mého subjektivního hlediska kazí pověst, je samotná dějová linie. Ta mě i odrazovala od upoutání se na obrazovku. Ale musím uznat, že se zaujetím jsem si rád poslechl tehdejší názory lidu na tehdejší novou techniku. V tomto směru musím uznat Vernovu výjimečnost. Ale jinak není tento spisovatel zrovna mým šálkem kávy. Film bych hodnotil za tři, ale přece jen tu máme ty triky... Tak tedy ještě hvězdu přidám.(5.2.2009)

Restaurace ještě zvýraznila obrazovou fantazii i vizuální a technickou genialitu Karla Zemana. Tohle je splněný sen každého kluka, který v dětství hltal verneovky. Má to snad jen jednu chybu: scénář. Postavy nejsou dostatečně zajímavé, díky tomu je příběh málo dobrodružný a děj z podstatné části odvypráví hlas vypravěče. Kdyby příběh držel tempo s vizuálem, byl by to nejlepší film všech dob. Takhle je to, jako když obdivuji překrásný obraz, za kterým je možná nějaký skrytý příběh.(10.7.2015)

• - Vynález zkázy sa stal najpredávanejším československým filmom natočeným po II. svetovej vojne. Bol predaný do 79 krajín. (Peter-1307)

• - Parná lokomotíva, ktorú môžeme vidieť vo filme, bola reálna lokomotíva americkej výroby z roku 1850 a parný automobil bol v skutočnosti francúzsky návrh auta s názvom "Mancelle" z roku 1870. (Raccoon.city)

• - Film získal Velkou cenu Expo roku 1958. (M.B)