Vynález zkázy

The Deadly Invention

Vynález skazy

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Československo, 1958, 81 min

Vynález skazy sa mi ťažko hodnotí i komentuje. Niektorí moji rovesníci vyrastali na Mayovkách, z ktorých som neprečítal ani jednu. Na druhej strane je pomerne málo verneoviek, ktoré by som v detstve neprelúskal. Uvedomujem si, že Verneho romány sú ťažko sfilmovateľné a v dnešnej dobe by už ani nemali divákov. Ani si nespomínam, že by ma film nakrútený podľa niektorého z románov Julesa Vernea zaujal. S jednou veľkou výnimkou, a tou je Vynález skazy. Neskutočná zhoda náhod spôsobila, že sa k nakrúcaniu dostal filmár s dušou, invenčnosťou a fantáziou, ktorému vyčlenili na film málo korún. Napriek tomu je výsledok obdivuhodný aj po rokoch, ktoré od jeho vzniku uplynuli.(30.10.2010)

Kromě dokonalého filmového umění Karla Zemana, o kterém bylo už tolik řečeno a napsáno, oceňuji také jeho inteligentní, jemný smysl pro humor. Je to zajímavé: Tenhle film jsem viděla už dříve, líbil se mi, ale nijak mne neoslnil. Teď, když jsem nahlédla do páně Zemanovy tvůrčí dílny, opravdu jsem si ho vychutnala! Tak teď vím, na čí filmy se budu v příštích dnech dívat! Těším se na další setkání s Vámi, pane Zemane!(3.1.2016)

Jako dítě jsem měl filmy Karla Zemana moc rád a tenhle mezi ně taky patřil. Měl jsem ho možnost teď vidět s odstupem času a pořád je to výborná podívaná. Karel Zeman byl geniální režisér a při sledování jsem si říkal, když už v takové době dokázal dělat takové filmy co by předváděl teď. S chutí bych se podíval na nové zpracování. Jako kluk by to bylo za 5*.(18.9.2010)

Pán Karel Zeman bol prvým človekom, ktorého som začal vnímať ako režiséra, ako kreatívneho filmového tvorcu, ako osobitého umelca. Už ako malý chalanisko som sa vždy náramne tešil na to keď išiel niektorý z jeho snímkov v televízii. V časoch šedej socialistickej cenzúry boli jeho diela ostrovmi nespútanej, sci-fi dobrodružnej fantázie. Nádherné minúty strávené v animovanom, fantastickom svete boli pre mňa niečím fascinujúcim. Formovalo to môj filmový vkus. Okúzľujúco naivné príbehy ako z románov Julesa Verne. "Vynález skazy" bol jedným z mojich najobľúbenejších. ****(17.11.2010)

Triky. Nic jiného film netáhne tak výrazně. Karel Zeman si díky dnes již pro někoho směšnými triky řekl o zařazení mezi nejlepší režiséry. Když ale už mluvím o tom, že dnes jsou tato kouzla překonaná, na mě to tak vůbec nepůsobí a jsem rozhodně více ohromen z triků ze staré školy než z těch počítačových. A to považte, že tehdy nebyly rozhodně k dispozici nějaké milionové sumy. Tato kategorie je podle mě ze zcela pochopitelných důvodů nehodnotitelná jakýmikoli procenty. Líbila se mi i hudba, ta byla v určitých chvílích správně dramatická. Ale pár chybám se snímek bohužel také nevyhnul. Co tomuto snímku z mého subjektivního hlediska kazí pověst, je samotná dějová linie. Ta mě i odrazovala od upoutání se na obrazovku. Ale musím uznat, že se zaujetím jsem si rád poslechl tehdejší názory lidu na tehdejší novou techniku. V tomto směru musím uznat Vernovu výjimečnost. Ale jinak není tento spisovatel zrovna mým šálkem kávy. Film bych hodnotil za tři, ale přece jen tu máme ty triky... Tak tedy ještě hvězdu přidám.(5.2.2009)

• - Film získal Velkou cenu Expo roku 1958. (M.B)

• - Na scénáři spolupracoval spolu s Karlem Zemanem i český básník František Hrubín. (Karlas)

• - Film bol natočený kamerou z roku 1928. (Peter-1307)