poster

Létající Clipper

 • český

  Pod bílými plachtami

 • německý

  Flying Clipper - Traumreise unter weissen Segeln

 • slovenský

  Lietajúci Clipper

 • slovenský

  Flying Clipper - Cesta za snami pod bielymi plachtami

 • anglický

  Mediterranean Holiday

Dokumentární

Západní Německo, 1962, 158 min

Hudba:

Riz Ortolani

Hrají:

Burl Ives

Komentáře uživatelů k filmu (5)

 • anderson
  ****

  Réžia slovenského znenia (ŠpÚZF 1964) = SVÄTOPLUK ŠABLATÚRA - Spektakulárny dokument o plavbe lode nazvanej LIETAJÚCI CLIPPER po svetových oceánoch. Pre mňa osobne najzaujímavejším faktom na celej tejto produkcii je dobový slovenský dabing, ktorý sa vďaka zopár nadšencom - a teraz sa podržte - podarilo umiestniť aj na oficiálne nemecké BluRay vydanie, ktoré vyšlo pred pár dňami! Takže aspoň takýmto kurióznym spôsobom niekto zachraňuje naše kultúrne dabingové dedičstvo. Patrí mu za to obrovská vďaka! (15.8.2017)(15.8.2017)

 • fragre
  *****

  Tenhle film jsem kdysi dávno viděl na obrovském plátně letního kina. Tehdy neuvěřitelný, barevný a širokoúhlý vizuální zážitek, kde se širý svět jevil lákavěji než stereoskopické obrázky v meoskopu, což bylo do té doby mé nejdůležitější obrazové médium pro poznávání ciziny. Jak jsem si tehdy toužebně přál být jedním z těch 20 námořních kadetů, kteří na školní plachetnici objíždějí Středozemní moře. Vzpomínky na výstup na pyramidu s tím závrať vyvolávajícím pohledem dolů či na letadla startující a přistávající na severoamerické letadlové lodi Shangri-la či na pochmurně barvité náboženské průvody ve Španělsku s maskovanými účastníky (kteří mi připadali jako členové Ku-klux-klanu a naháněli mi strach) mi vydržely v paměti dodnes. A po novém shlédnutí po více než 40 letech ten film svou obrazovou přitažlivost vůbec neztratil (ani když jsem jej viděl jen v podivné kopii se slovenským dabingem na Youtube). Naopak získal nádherné nostalgické kouzlo těch starých optimistických časů, kdy se všeobecně věřilo, že vývoj jde k lepšímu. A tehdy to nebylo tak zcela naivní očekávání, když v tomto filmu vidíme Jugoslávii nerozdělenou a nezničenou občanskou válkou, když vidíme, že k pyramidám se dostávalo bez asistence ozbrojené ochrany, protože islámský terorizmus byl ještě neznámý pojem, když vidíme záběry z Bejrútu, Paříže Východu - kosmopolitního okouzlujícího města, nezničeného ještě sektářským násilím. Svět počátku šedesátých let téměř jako ztracený ráj. Lze jen namítnout, že ten film svým pojetím spíše připomíná reklamní katalog cestovní kanceláře než solidní cestopisný film, což je nepochybně pravda, ale na jeho obrazové svůdnosti a nostalgickém kouzlu se tím nic nemění(17.9.2014)

 • d-fens

  ocenenia : MFF Moskva 1963 - nominácia na 1. cenu(25.11.2010)

 • celuloid
  ****

  Jeden z prvních 70mm filmů, které se v šedesátých letech u nás promítaly. Obraz tehdy nevídaný, umocněný stereofonním zvukem ve mně dodnes zanechal silný zážitek. Když se octnete na palubě letadlové lodi a přímo několik metrů od vás startují nebo přistávají vojenské stihačky, sjíždíte sešupem horské serpentiny, tak se musíte držet opěradel, aby to s vámi neseklo o zem....(30.3.2007)

 • BlueNeon81
  ****

  Videné zo 70mm kópie so slovenským (!) dabingom z roku 1965. Audiovizuálna hra pre oči a uši.(16.4.2012)