Návrat do budoucnosti

• Československo

Návrat do budúcnosti

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA, 1985, 111 min

Když slyším první tóny písničky "The Power Of Love" a vidím Martyho, jak spěchá na svém skateboardu do školy, celý se rozzářím nadšením. A v Návratu je takovýchto scén velmi mnoho. Film má výbornou atmosféru, vtip, spád a lákavé koketování s myšlekou poznat, jaké to tehdy doopravdy bylo v mládí našich rodičů. Klasika na druhou.(1.4.2003)

Jen nerad vidím, když jsou "Návraty" vnímány jako celistvá trilogie. Původní film byl natočen bez jakéhokoliv pomyšlení na pokračování, a funguje zcela samostatně. Oba jeho "přívěšky" sice mají jistou nápaditost, ale kvalit originálu nedosahují. Ono to jaksi ani nejde, když už tady bylo jednou řečeno a použito úplně vše, co se v dalších pokračováních pouze (tu s větší, tu s menší invencí) různě variuje. A tak jsou Return To The Future II a III v podstatě jen jakýmsi uměle prodlouženým diváckým orgasmem. A teď k věci: Každý má pár filmů, u nichž ho napadne přívlastek "dokonalý". Pro mě je to (mimo jiné) právě tento snímek. Jeden z těch, na kterém člověk nenalezne chybičku, a vlastně se o to pro jeho sympatičnost ani nesnaží.(3.7.2006)

Jeden z mojich prvych filmov detstva. Dokonalost sama o sebe. Som fanusik fantasy a sci-fi filmov a toto zapadlo medzi moje najoblubenejsie filmy, pod ktorymi je podpisany aj Steven Spielberg ako producent. Scenar je perfektny, nasmial som sa, az ma brucho bolelo, pricom mal obrovsku zasluhu hlavne Christopher Lloyd a odvtedy sa tesim na kazdy Zemeckisov film, aj ked niektore uz take vydarene nie su... 11.08.2009 _______ Michael J. Fox - (Marty McFly) +++ Christopher Lloyd - (Dr. Emmett Brown) +++ Thomas F. Wilson - (Biff Tannen) +++ Lea Thompson - (Lorraine Baines McFly) +++ Crispin Glover - (George McFly) +++ Produkcia: Steven Spielberg, Kathleen Kennedy, Frank Marshall, Bob Gale +++(24.9.2006)

Zemeckisovi jde práce od ruky. Je to suveréní rutinní řemeslník skoro jako Spielberg. Výtečné herecké výkony Christophera Lloyda, nebo také například Crispina Glovera jsou filmu ozdobou. Nemyslím ale, že se jedná o tak zásadní film, aby měl patřit do top 200. Back to the Future sice pěkně těží z námětu o putování časem, avšak v nastolených tématech se klouže pouze po povrchu a neřeší nic moc do hloubky. Martyho fotografie sice názorně ilustruje jak mizí jeho sourozenci a kolik má on času, ale logické to moc není. Také mi moc nesedí synťáková rocková muzika eightes, kterou považuji za dobu největšího úpadku tohoto hudebního žánru. A zrovna Huey Lewis je průkopníkem tohoto fenoménu.(27.10.2008)

Co k tomuhle filmu dodat, abych se po nekom neopakoval. Naprosto vynikajici film, kterej se zabyva originalne cestovanim v case a s tim spojenejma problemama, je dnes uz skoro klasikou. Prislo mi, ze diky skvele promakanymu scenari vse perfektne zapadne do sebe a i kdyz se neco vyrkne na zacatku a dokonci az ke konci filmu, vubec to nevadi. Tohle je asi nejsrozumitelnejsi film o podobnym tematu, protoze se v case neztratite. Navic napad s mladejma rodicema byl vybornej. Do toho navic vcelku slusne triky, skvela hudba a vynikajici herci Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Crispin Glover, Thomas F. Wilson, James Tolkan. Bez prvnich dvou by to proste nebylo ono, Foxova je to snad zivotni role, Lloyd byl vynikajici, trosku mi prislo, ze se choval jak v Preletu nad kukaccim hnizdem a Crispin byl naprosto genialni, skoda, ze nehral i v pokracovani. I kdyz je film nejmene akcni z cele trilogie, tak to nevadi, protoze je spis komedie. Proste skvela zabava, na kterou se muzete divat porad znovu.(7.6.2006)

• - Vo finálnom zostrihu nakoniec ostali dva zábery s Ericom Stoltzom. Prvý sa objaví vo chvíli, keď sa Marty snaží utiecť pred teroristami a naskakuje do DeLoreanu a druhý v scéne, keď Marty udrie do tváre Biffa (Thomas F. Wilson) v kaviarni. Na oboch je však Stoltza vidno iba ak si záber spomalíte. (m.a.t.o.)

• - Když Marty (Michael J. Fox) ujíždí před Libijci v DeLoreanu, je několikrák záběr na ukazatel rychlosti. Pod ním je ale vidět počítadlo ujetých kilometrů, která se ale při každém záběru mění (z 33064 na 32992, a poté na 33062). (Chevees)

• - Biffova (Thomas F. Wilson) hláška "Make like a tree and get outta here" byla hercova improvizace. (GreatestFan)