Až teprve roku 2007 jsem si udělal pomyslný návrat do minulosti, do roku 1985 a zkoukl Návrat do budoucnosti, ve kterém jsem se paradoxně vrátil do ještě větší minulosti, roku 1955, kde jsem sledoval jak se hlavní hrdinové snaží vrátit do budoucnosti, do roku 1985, a z toho jsem byl tak zmaten, že jsem byl rád, když jsem se po necelých dvou hodinách vrátil zase zpět do budoucnosti, roku 2007, který je však dnes už minulostí... A teď vážně, Návrat do budoucnosti je i přes své hrátky s časem velice snadno pochopitelný, odpočinkový a příjemný film pro celou rodinu. 8/10(6.8.2008)

(1001) Miluju na tom spoustu věcí, ale na prvním místě vždycky budou lícní kosti Crispina Glovera. ♥♥♥ Na druhém místě potom nos a zuby Crispina Glovera a na třetím místě fakt, že tvůrci scénář psali několik let, natáčeli to několik týdnů a stříhali to pár měsíců a přidali tam jenom 32 triků a je to mistrkus v každém ohledu. Dneska bývá to ratio zmrzačené zejména co se týče přídělu pro scénář a pro triky a jak se to na výsledku podepisuje. Dále bych také měla ocenit, že Robert Zemeckis v tomto filmu představil světu obří ústa Billyho Zanea.(20.1.2015)

„Vy tiež máte televízor?“ – „My máme dva.“ – „Fíha! Vy ale musíte byť bohatí!“ – „Zlatko, robí si z teba srandu. Nikto nemá dva televízory.“ Scenáristi Zemeckis a Gale obchádzali so scenárom k sci-fi komédii NÁVRAT DO BUDÚCNOSTI všetky hollywoodske spoločnosti, ale nikde nenašli záujemcov o ich dielo. Originálneho scenára sa nakoniec chopil až Steven Spielberg, ktorý svojho „učňa“ Zemeckisa dobre poznal od dôb fiaska 1941, ku ktorému mu budúci režisér FORRESTA GUMPA písal scenár. Spielberg sa NÁVRATU DO BUDÚCNOSTI chopil ako producent z pozície majiteľa produkčnej spoločnosti Amblin Entertainment a réžiou poveril Zemeckisa, majúceho v tom čase za sebou (ako režisér) len nenáročné dobrodružné komédie OJAZDENÉ AUTÁ (1980) a HONBU ZA DIAMANTOM (1984). Výsledkom bol komerčný trhák, dodnes vydarený oddychový film a počiatok kvalitatívne vyrovnanej trilógie. Michael J. Fox, v podstate nikdy sa nedočkajúci vysnenej „vážnej“ úlohy, sa časom udomácnil v sitkome Všetci starostovi muži a Crispin Glover hral muža, strkajúceho si krysy do zadku v DIVOKOSTI V SRDCI, takže asi toľko k hercom :-)) A film? Nezostarol. Scenáristi zábavne poukazujú na rozdiely medzi 50. a 80. rokmi, čo vedie k vtipným okamihom a dialógom („Farebný starosta, no to určite.“, záchranná vesta) a freudovskej WTF otázke, či by sa človek bozkával s vlastnou mamou, keby ju poznal ako 18-ročnú. P.S. Skvelý Christopher Lloyd.(12.1.2008)

Když slyším první tóny písničky "The Power Of Love" a vidím Martyho, jak spěchá na svém skateboardu do školy, celý se rozzářím nadšením. A v Návratu je takovýchto scén velmi mnoho. Film má výbornou atmosféru, vtip, spád a lákavé koketování s myšlekou poznat, jaké to tehdy doopravdy bylo v mládí našich rodičů. Klasika na druhou.(1.4.2003)

Co jen k tomuto filmu říct, když už bylo všechno řečeno. Kolikrát jen jste tento film viděli? Já bych to nespočítala, bavím se ale u toho stejně, jako bych ho viděla poprvé. Marty s dr. Brownem tvoří nezapomenutelné postavy filmového plátna. Návrat do budoucnosti je naprostá klasika, kterou musí vidět každý fanda filmů. Sakra, tento komentář jsem neměla ani psát, protože si musím jít ihned pustit první díl.(19.1.2011)

• - Ve scéně, kdy v roce 1955 navštíví Marty (Michael J. Fox) v radioaktivním obleku svého otce George, mu řekne, že se jmenuje Darth Vader a pochází z planety Vulkán, čímž spojí dva nejznámější vesmírné světy Star Wars a Star Treku, tedy obrovských konkurentů filmového vesmíru. (Koldyn)

• - 5. novembera, deň do ktorého Marty cestuje, oslavoval narodeniny otec scenáristu Boba Galea. (m.a.t.o.)

• - Scénář byl před konečným schválením zamítnut čtyřicetkrát. (GreatestFan)