Návrat do budoucnosti

Back to the Future

Návrat do budúcnosti

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA, 1985, 111 min

Marty McFly a Doktor Emmett Brown v historii filmu jen těžko snesou měřítko co se týče skutečného přátelství. Tvůrci měli štěstí na obsazení hlavních postav. K nimž se přidává jeden z největších padouchů filmového plátna Biff Tanner. Prvním dílem hrátky s časem teprve začínají. Na filmu je cítit že se na něm nápady podílel Steven Spielberg. Hudba Alana Silvestriho (pozdější Predátor) ještě není tolik temná. Dříve bych trošičku zkritizoval hudební číslo, které v mých očích malinko zdržovalo finále. Dnes bych na Back to the Future neměnil ani sekundu. 100%(27.5.2019)

Jó Zemeckis holt nikdy nezklame. Zatím se mi líbili všechny jeho filmy a Návrat do budoucnosti je toho zářným příkladem. Michael J. Fox a Christopher Lloyd prokazují neobyčejný komediální talent. (Jako ostatně všichni v tomhle filmu), nesmím zapomenout na vybroušený scénář (Darth Vader z planety Vulkán) a vůbec tenhle film je prostě super.(17.2.2005)

"Mé jméno je Darth Vader. Jsem návštěvník ze vzdálené planety Vulkán." Opravdu Calvine Kleine? A nejsi spíš Marty McFly, se kterým chce "parkovat" jeho vlastní máma? Ano, je to složité. Ale taky zábavné a má to ten nejšťastnější happy end všech dob. Přesto se mi z toho nezvedá žaludek. Místo toho dostávám chuť oprášit kytaru, ukrást plutonium, projet se na prknu s kolečkama a potrápit nějakého toho namachrovaného Biffa. Tolik chutí mi dá málokterý film.(26.3.2018)

nesmrtelná dokonalá klasika z dob, kdy Zemeckis absolutně válel a dával filmovým konzumentům jen to nejvytříbenější zboží. Škoda Rolande, žes tak hodně klesl a dnes natáčíš jen pitomé 3D animované pitomosti. Vrať se aspoň ještě jednou a znovu natoč takto zábavný, časově vychytralý, herecky neokoukatelný film a znovu tě začnu milovat. Pro filmovégo geeka splnění jeho dětských snů a tužeb. Nedokážu nic dalšího napsat, prostě hned teď se zvedněte a běžte si tento film a nejlépe i jeho další dva pokračování sehnat. Nebudete litovat. To vám garantuji.(21.7.2009)

Počátek té nejdokonalejší trilogie, kterou jsem od mala prostě neskutečně žral, jinak se to říct ani nedá, a po dlouhé době jsem se na ní podíval znova a opět prostě nemůžu jinak než za pět hvězdiček. A to se mi neztratí, věřím tomu, nikdy. První díl sice není nejlepší, ale je to počátek velkého příběhu, a to je hodně podstatné. --- Co je? Co je? Je to žhavý? - Přímo studený.(22.8.2008)

• - Film mal mať v USA premiéru pôvodne koncom augusta 1985, no po úspešných skúšobných projekciách Sheinberg trval na tom, aby Zemeckis urýchlil postprodukciu a štúdio mohlo uviesť snímku v kinách už začiatkom júla. (m.a.t.o.)

• - Filmári mali k dispozícii šesť DeLoreanov, z toho jeden bol špeciálne upravený pre potreby natáčania záberov z interiéru vozidla. (m.a.t.o.)

• - Vo finálnom zostrihu nakoniec ostali dva zábery s Ericom Stoltzom. Prvý sa objaví vo chvíli, keď sa Marty snaží utiecť pred teroristami a naskakuje do DeLoreanu a druhý v scéne, keď Marty udrie do tváre Biffa (Thomas F. Wilson) v kaviarni. Na oboch je však Stoltza vidno iba ak si záber spomalíte. (m.a.t.o.)