Marty McFly by byl obyčejný středoškolák žijící v městečku Hill Valley, kdyby se nepřátelil s poněkud potrhlým, ale geniálním vědcem doktorem Emmettem Brownem. Jedné noci mu doktor předvede svůj největší vynález - stroj času zabudovaný do sportovního vozu DeLorean. Jenže noc se poněkud nevydaří a doktor je zastřelen teroristy, kterým ukradl plutonium. Marty ve strachu o svůj život nasedne do auta a v rychlosti 88 mil v hodině se přenese z roku 1985 do roku 1955. Zpočátku si neuvědomuje, kde je, ale postupně mu to dochází. Auto potřebuje dávku plutonia, ale ta v roce 1955 není k sehnání a tak se Marty obrátí s prosbou o pomoc na doktora Browna z roku 1955. A aby toho nebylo málo, Marty překazí první setkání svých rodičů a hrozí, že se tedy do sebe nezamilují a Marty se nikdy nenarodí. Marty bude mít hodně práce, než se mu podaří dát dohromady své rodiče a vrátit se do budoucnosti! (Bontonfilm)

Trailer 2

Recenze (1 128)

golfista

Jako zjevení zapůsobil tenhle film v roce 1985 jak v amerických kinech, tak ve "zbytku" světa. Fenomenální úspěch byl dílem především scénáristů a režiséra Zemeckise. Ale co by byl BTTF bez Martyho - M.J. Foxe a doktůrka Browna - CH.Lloyda ? Jejich postavy přesně zapadly do připraveného schema a vše dohromady dalo nezapomenutelný zážitek netradičního Sci-fi, na které se nezapomíná. ()

Matty

Nostalgicky chlácholivá komedie, která kořeny osmdesátých let hledá v letech padesátých (a nejsou to jenom béčkové filmy s Ronaldem Reaganem). Podvratnost dvou méně jednoznačných dekád mezi tím musela být v zájmu udržení konzervativních amerických hodnot vynechána. Hustota narážek na emblémy 80. let (aerobic, Calvin Klein, skateboard, walkman) film mění v katalog retro výrobků. Film mohl ve své době zároveň sloužit jako podobný vzor toho, jak se chovat a k čemu vzhlížet, jakým je v jeho fikčním světě reklamní plakát se šťastnou, veskrze patriarchální a konzumu oddanou rodinou z padesátých let. Právě v takovouto rodinu se v závěru příznačně mění McFlyovi. Lepší popkulturně zabalený vzorek reaganovské ideologie těžko najdete. Zato lepší komedie o časových paradoxech by se jistě našla. 75% Zajímavé komentáře: JohnnyD, Dale, liuk ()

Blizzard

Srdeční záležitost mého mládí, miluji sci-fi filmy a cestování časem jsem byl vždy fascinován. Už samotné dobrodružství při napravování časového kontinua spolu s vtipnými hláškami a jednoduchým pojetím této jinak složité problematiky tvoří z tohoto filmu lehkou akční jízdu, kterou si prostě užíváte. Upraveným DeLoreanem bych se sice neprojel, ale jezdit do práce na antigravitačním skateboardu byl vždy můj sen. Christopher Lloyd v podání praštěného Dr. Emmetta Browna a Marty McFly jako správný teenagerský slušňák jsou vydařená dvojka a oba provádějí dost bláznivé kousky. Hlavní motiv OSTu, který složil Alan Silvestri je prostě skvělý. I přes lehce laděný béčkový nádech celé trilogie se jedná o nezapomenutelný zážitek jedné z nejlepší sci-fi komedie všech dob. (9/10) ()

Gemini

Trilogii Back To The Future jsme rozebírali asi ve tři ráno, když nám končil maturitní ples a šli jsme zmrzlým Hradcem Králové do nejbližšího nonstop podniku, a i když byla opravdu nechutná zima (a byli jsme docela v náladě), došli jsme k tomu, že je to super. A to se mi normálně tohle cestování časem hnusí víc než francouzské situační komedie s převlékáním, zmatky, ztrátami paměti a dvojníky. Pošahanec Lloyd, mladíček Fox, takové decentní změny budoucnosti, létající DeLoraine a hafo dalších vychytávek mění podstatné náležitosti mého vztahu k tomuhle "žánru"...výjimka holt potvrzuje pravidlo. I když si neodpustím říct, že doktor Brown musí být opravdu génius, protože 7,62mm ze dvou metrů opravdu není málo:) ()

POMO

Osemdesiatky, vrchol spolupráce Spielberg/Zemeckis… Maximálne zábavné, nápadité, inteligentné, kultivovano vtipné, s citlivo podanými hlbšími myšlienkami. Film, ktorý nerobí hanbu pojmom „popcorn“ alebo „(ultra)happyend“. Prečo sa už dnes také nenakrúcajú? Prečo žijeme v tak depresívnej dobe? Keby som nebol filmom doteraz nedotknutý a hodnotil ho v dobe vzniku, zrejme by to bolo za 5*. ()

• Steven Spielberg nechcel, aby hudbu k filmu zložil Alan Silvestri, preferoval radšej svojho obľúbenca Johna Williamsa. Robert Zemeckis napriek tomu poprosil Silvestriho, aby zložil základný motív a ten následne použil v prvom zostrihu. Producenti z neho boli nadšení a keď sa dozvedeli, že jeho autorom je Silvestri, okamžite mu ponúkli zmluvu na zloženie kompletného soundtracku. (m.a.t.o.)
  • Tento film, rovnako ako každý iný, kde sa objavuje cestovanie v čase, je oficiálne zakázaný v Číne, pretože tamojšej vláde sa nepáči tematika vracania sa do minulosti a prepisovanie udalostí. (HelenOfTroy)