Návrat do budoucnosti

• slovenský

Návrat do budúcnosti

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA, 1985, 111 min

Až teprve roku 2007 jsem si udělal pomyslný návrat do minulosti, do roku 1985 a zkoukl Návrat do budoucnosti, ve kterém jsem se paradoxně vrátil do ještě větší minulosti, roku 1955, kde jsem sledoval jak se hlavní hrdinové snaží vrátit do budoucnosti, do roku 1985, a z toho jsem byl tak zmaten, že jsem byl rád, když jsem se po necelých dvou hodinách vrátil zase zpět do budoucnosti, roku 2007, který je však dnes už minulostí... A teď vážně, Návrat do budoucnosti je i přes své hrátky s časem velice snadno pochopitelný, odpočinkový a příjemný film pro celou rodinu. 8/10(6.8.2008)

• dobytek

Když mi bylo asi tak 10-12 let, tak jsem Návrat do budoucnosti viděl, ale vůbec nevim, jestli se mi to tenkrát líbilo nebo ne. Kromě toho, že tam Michael J. Fox jezdil na skejtu, jsem si nic jinýho nepamatoval. Po letech jsem se schválně zkusil podívat znovu a jen se mi potvrdil muj názor, že Zemeckis je Forrest Gump, pak dlouho, dlouho nic a pak to ostatní. Návrat do budoucnosti je podprůměrná komedie, ve který se najde sem tam nějaká lepší chvilka. Jakmile je u nějakýho filmu napsáno "rodinný", tak je to obvykle sračka a platí to i v tomto případě. Je pro mě nepochopitelný, že podle čsfd je to 62. nejlepší film všech dob. P.S. Na další díly se radši ani nebudu koukat.(28.1.2010)

Po dlhých hodinách premýšľania som sa nakoniec rozhodol vrátiť na chvíľu do minulosti, aby som mohol v budúcnosti ohodnotiť túto klasiku. A stálo to za to. Dobrodružná jazda pod Spielbergovským dohľadom, zručnom réžiou Zemeckisa, bombastickým Silvestrim, perfektným castingom a príbehom, ktorý ma doslova miestami uzemnil. Darth Vader s planéty Vulkan nemal chybu. Obľúbený soundtrack: Back to the Future. 85% - 4*(3.12.2014)

* Neexistuje moc filmů, na které se dovedu dívat stále dokola a pekelně se přitom bavím, ale Návrat do budoucnosti mezi ně patří, a to zcela zaslouženě. Robert Zemeckis natočil snímek, který skvěle kombinuje dobrodružství, romantiku a zábavu, jak sám říká, tomuhle prostě nic nechybí. Přestože filmů o cestování v čase jsme měli možnost vidět již mnoho, patří právě tento do zlatého fondu. Autoři do něj umístili plno metafor, úsměvných scének a zejména pak skvělé postavy. To co je však na něm to nejpůsobivější je zápletka, obyčejný příběh chlapce, který nevědomky zasáhne do časového kontinua a musí vše napravit – což koneckonců přináší zajímavý bonbónek na konci. Nezapomínejme však ani na nesmrtelného roztržitého vynálezce Dr. Emmetta Browna, kterého si skvěle vystřihl Christopher Lloyd. Nemám jediný problém označit tento snímek (a celou trilogii vůbec) za jeden z největších přínosů světové kinematografii. 100% !! - Jediné co bych vytkl, je vystřižení skvělé scénky s uplácením policisty, která takhle vyšumí trochu do ztracena.(28.5.2006)

Calvin Klein, námořník, Darth Vader z planety Vulkán, Jimi Hendrix, ale i bojovník s efektem motýlích křídel, libyjským terorismem a Oidipovským komplexem (počít sám sebe je krvesmilstvo jak od Heinleina). Tím vším musí Marty McFly být, aby po svém nechtěném výletu do minulosti byl... Je fajn čas od času usednout do Zemeckisova DeLoreanu a na displeji nastavit následující údaje: Měsíc: Chytrost. Den: Dobrodružství. Rok: Nenáročnost. Čas: Zábavy. Vsadím se, že načas zapomenete na návrat do budoucnosti..(24.12.2014)

• - Steven Spielberg nechcel, aby hudbu k filmu zložil Alan Silvestri, preferoval radšej svojho obľúbenca Johna Williamsa. Zemeckis napriek tomu poprosil Silvestriho, aby zložil základný motív a ten následne použil v prvom zostrihu. Producenti z neho boli nadšení a keď sa dozvedeli, že jeho autorom je Silvestri, okamžite mu ponúkli zmluvu na zloženie kompletného soundtracku. (m.a.t.o.)

• - DeLorean mal tachometer ciachovaný iba do rýchlosti 85 mph. Preto musel byť tachometer vo filmovom DeLoreane vymenený za taký, ktorý bol ciachovaný do 95 mph. (m.a.t.o.)

• - Pôvodne sa film začal natáčať s Ericom Stoltzom v úlohe Martyho McFlya od 26. novembra 1984. Po necelom mesiaci, 23. decembra 1984, bolo natáčanie zastavené, pretože Zemeckis a Spielberg považovali Stoltzov výkon za nepresvedčivý. Následne museli požiadať štúdio o povolenie pretáčok a navýšenie rozpočtu o 3 milióny dolárov. Keď ho nakoniec dostali, natáčanie pokračovalo od 11. januára 1985 do 20. apríla 1985, už s Michaelom J. Foxom v hlavnej úlohe. (m.a.t.o.)