Pečlivý a energický Chuck Noland je zaměstnán u známé společnosti FedEx, která rozváží poštu po celém světě. Díky tomu žije velmi rychle. Jeden den je v Rusku, vzápětí pár hodin stráví ve Francii. Pro samý spěch si vlastně ani nedokáže užívat života. Práce Chucka okrádá o tolik času, že si se svojí důvěrnou přítelkyní Kelly dokonce předává vánoční dárky v autě na letišti. Když za několik hodin opět letí z Ruska zpět do Ameriky, letadlo FedExu s piloty a Chuckem nečekaně havaruje. Katastrofu a pád do moře přežije pouze Chuck, kterému se s malým člunem podaří dostat na neznámý ostrůvek. Po prvním šoku začíná po vzoru Robinsona Crusoa na stromě odškrtávat dny, při životě ho drží láska ke Kelly a naděje, že ho v krátké době někdo objeví… Dobrodružně laděný příběh o nezdolné lidské vůli nevzdávat se a bojovat o svůj život a své sny – natočil úspěšný hollywoodský režisér Robert Zemeckis (Návrat do budoucnosti I-III, Forrest Gump, Pod povrchem). Přípravy na filmový projekt začaly už někdy v roce 1998, kdy Tom Hanks o napsání scénáře k tomuto projektu požádal Williama Broylese Jr. (scenáristu Apolla 13 a Forresta Gumpa). Při jeho filmové realizaci pak musel podstoupit drastickou dietu a v průběhu přerušeného natáčení, za několik měsíců zhubnul o dvacet kilo. Tím působivěji pak předvedl proměnu z výkonného workoholika na polodivokého trosečníka se sklony k šílenství. S jeho skvělým hereckým výkonem film stojí i padá. Za ztvárnění Chucka byl Tom Hanks v roce 2000 oceněn Cenou kruhu newyorských filmových kritiků (nejlepší herec) a Zlatým glóbem (nejlepší herec v dramatu). Úlohu jeho přítelkyně Kelly Frearsové vytvořila Helen Huntová (Dr. T a jeho ženy, Lepší už to nebude, Po čem ženy touží). (Česká televize)

Decker

To co predvadi Tom Hanks nema nejmensi chybu. Ano i one-man-show umi predvest velike divadlo a spousta scenek ma ohromnou vypovedni hodnotu. Dokazete si to vubec predstavit? ()

fantoci

Na tento film jsem se před lety chystal jít do kina, ale z časových důvodů mi to nevyšlo, a tak jsem jej shlédl až teď v TV. Tom Hanks prokázal, že patří mezi největší a nejlepší současné americké herece. Vždyť většinu děje více než 130 minutového snímku byl na plátně sám. Film velice dobře dokázal přiblížit atmosféru samoty a boje o přežití na pustém a poměrně malém ostrově. Musím také kladně ohodnotit český dabing. ()

Triple H

Minule to išlo v telke a zas som pri tom skysol. Stroskotanie na ostrove je už hoooodne obohratá téma, ale taká ktorá nejako nestráca na atraktivite. Ak je podaná vkusne a moderne. Stroskotanec je pre mňa najobľúbenejšie dielo s touto tématikou. Nič komplikované, ani prevratne sofistikované, ale celkom pekne podané ako môže taký priemerný dnešný chlapík prežiť sám na ostrove a ako ho to môže zmeniť. Ja neviem či by som vydržal ako Hanks, ale s tou loptou by som si pokecal zrejme rovnako. :-) ()

filmmovier

Dojemné drama s opět excelujícím Tomem Hanksem v hlavní roli a v nádherných exteriérech opuštěného ostrova. Nejlepší adaptace Robinsona Crusoea... Tento film sice nijak nevyhledávám, ale stajně na mě vždycky zapůsobí... 80%. ()

Saraph

Tom Hanks to zahrál úplně výtečně, obecně jako cokoli, co on hraje. Opravdu mě dostal Wilson. Takové přátelství se jen tak nevidí. ;) ()

vesper001

One-Tom-show. Chvílemi strhující, dost často plytká a místy pořádně nechutná. Hanks hraje jako obvykle s totálním nasazením, jenže jeho postava není nijak sympatická a příjemný pohled na ni taky není. Jistě, Robinson po čtyřletém neplaceném volnu nemohl být žádný štramák, ale kdo se na něj má dvě hodiny dívat? Jeho postupná transformace v neandrtálce je vizuálně náročná, pravé peklo ale nastane až ve chvíli, kdy dojde na ultratrapný hollywoodský -end. Líbila se mi Helen Hunt, ale jinak dávám přednost knižní předloze (ideálně překladu do staročeštiny z roku raz dva). Dědeček nám ji v dětství čítával a nikdy neopomněl připojit poučení, že se Robinson nezbláznil jen proto, že pořád něco dělal. Během filmu jsem zvládla uklidit skoro celý byt. ()

andrii

Člověk roků bezčasí, z ostrova samoty. Z hektického davu fauny přírodní živel odvál jej do "klidu" lůna flóry. Jen dary země. Dřeviny, traviny, voda a nebe. Plenéru čirá harmonie. Z pulsující modernosti ke kořenům, prapůvodu mateřských polibků bytí, k sobě samému. Z hukotu prózy do zasněných básní. Libý koncert dechu slunce, šum vln a větroví. Universum zelené existence. Přirozenost prostředí. Tam, kam tíha hodin nemá přístup. ()

Magneto

Zvláštny film...Ale Zemeckis sa vie vynájsť a dať nám príbeh, ktorý nenudí a je hereckou lahôdkov pre Hanksa, ktorý je neuveriteľný... ()

Honzíno

Opravdu vynikající film, kterému nedávám vyšší hodnocení než čtyři hvězdy, protože sám o sobě není zcela originální (co se týče námětu atd.). Robinsonovské téma jest už místy docela ohrané. TO je asi vše k této věci. Jinak je výborný ve všech směrech a Tom Hanks ukazuje, že by si možná zasloužil víc oskarů než má. Prostě koncert!_Opravdu parada, zvedam! ()

Lachtaan

Po téměř třičtvrtě roce jsem se konečně opět dočkal tak silného filmového zážitku, že se nedostavily žádné pochyby, zda udělit jen 80 % nebo plný počet. Geniální trio Hanks-Zemeckis-Silvestri mi totiž na zlatém filmovém podnosu přineslo nádherné drama o houževnatosti, zobrazující přímou definici slova naděje. Konečných 15 minut snímku mi emocionálně rozložilo a opět dalo za pravdu faktu, že dramata o víře v sebe sama jsou v kinematografickém vesmíru nepostradatelná. ()

A.L.E.S.

Jsme tak rozmazlení a rozmlsaní, že málokdo by na pustém ostrově přežil. Snad jen dva nebo tři dny. Zvykli jsme si na určitou komfortní zónu a nechce se nám ji opouštět. Takže je docela obtížné zase vymýšlet kolo. Chování Chucka první dny bylo možná nelogické, ale nevím, jak bych se choval já sám. Můj oblíbený Tom Hanks hrál jako o život, protože mu prostě šlo o život. ()

KRYSIOPICE

Zkouknul jsem film opětovně s odstupem času, a musím říct, že jsem v tom nějak nepoznal Zemeckisuv rukopis je to strašně americké, šablonovité a kýčovité. ()

Ryuuhei

Výtečná Hanksovka a „one man show“ zároveň. Celkem realistické vyobrazení moderního trosečníka bez jakýchkoliv zbytečných prvků navíc. Celé drama zde tvoří monology, či spíš dialogy hlavního hrdiny s mičudou Wilsonem, který se stihl zároveň zapsat do filmové historie jako ten největší sympaťák mezi neživými objekty. Tedy, aspoň za mě. Líbilo se mi, jak film ukázal, co čtyřletá izolace s člověkem udělá a o to jak je horší návrat do reality, která se za tu dobu stihla razantně změnit. Je i vtipné, že když jsem film viděl prvně ve svých cca 11-12 letech, od jisté chvíle jsem truchlil po Wilsonovi a ten zbytek se mě už nijak nedotýkal. Dnes, o 20 let později, je mi sice taky Wilsona líto, ale zároveň naplno dokážu pochopit emoce, které v závěru přímo tryskaly ze všech stran. Mám tento film zkrátka rád. Není dokonalý, je svým způsobem prostoduchý, ale zahraný a natočený tak dobře, že mu ostatní neduhy, jako jsou hluché chvíle a hlavně stopáž, rád odpustím. 8/10 ()

Sam Raimi se vrací k hororu

Sam Raimi se vrací k hororu

21.10.2019

Očekávaná filmová událost – Rodinný film

Očekávaná filmová událost – Rodinný film

13.02.2016

Drama vypráví o manželích (Vanda Hybnerová a Karel Roden), kteří se vydávají na vysněnou plavbu do Karibiku a doma zanechají dvě nedospělé děti (Jenovéfa Boková a Daniel Kadlec). Nepřítomnost rodičů… (více)

Reklama tisíckrát jinak

Reklama tisíckrát jinak

07.07.2006

Product placement znáte všichni, a nejvíce z našich filmů, kde se autorům prostě nějak nedaří jej přirozeně zakomponovat do děje. Ovšem v amerických filmech, jako i v některých jiných ohledech,… (více)