Metropola

(TV seriál)
Dokumentární
Slovensko, 2021, 12x14 min

Cyklus o malých bratislavských nevšednostiach... Dívame sa, ale nevidíme, lebo nevieme – tak by sa dal charakterizovať seriál o malých veciach slovenskej metropoly, ktoré neraz písali veľké  dejiny. Je aj o tých, ktoré sa jej dejinami práve stávajú. Turistické spolky a ich erudovaní sprievodcovia sú zvláštnym, nedoceneným druhom osvety a edukácie. Vyťažujú historikov, či bádateľov,  chcú ísť s nimi za hranicu bedekerových extraktov. Isteže nemá zmysel trápiť prílišnými detailmi jednodňového návštevníka mesta, dať však tomuto bádaniu televízno – náučnú podobu už zmysel má. Exploatácie výsledného produktu môže byť vysoká – od verejného vysielania až po klubové „zasvätené“ projekcie. Malo by ísť o  príťažlivý program, ktorý divákovi prinesie okrem pobavenia aj poučenie a zároveň v ňom by mal budovať ( v dobrom zmysle slova ) hrdosť k našej bratislavskej histórii, ale aj k dynamickej súčasnosti. Tematicky je to bohatá a príťažlivá oblasť, ktorá obsahuje nečakane príjemne, obsažne a zaujímavé významove roviny a formálne nám umožni napríklad na základe fotografii, spomienok, archívov i súčasného moderného rozprávania, inscenovaných situácii, či reálnych pohľadov vytvoriť nevšedný pohľad na naše hlavne mesto z hľadiska minulosti i súčasnosti. (RTVS)

Fretakata

Konečne. Doteraz som tíško závidela Čechom ich Z metropole. Občas chodím do Prahy a rada tam skuknem niečo zaujímavé, Ak sa dá, sledujem ich reláciu. Teraz držím STV palce a dúfam, že sa relácia si udrží úroveň. Ideálne, keby sa ustálila na trvalo a keby  avizovala by aj udalosti očakávané, prosím. ()