Scénář: James V. Hart, Michael Goldenberg .. Bůh prostě není, jen si ho vytvořilo lidstvo, když jim bylo smutno. __ Dobrý nápad, ovšem úlisná režie, moře schématických klišé a těžkopádná délka uberou dosti bodů. Stejně tak náboženské kecy okolo zachyceného signálu a posuzování vhodnosti kandidátů podle množství jejich víry před prvním poklusem odcestovat. Pokus druhý je rozhodně vizuálně zajímavý, ovšem sentimentální kontakt nějaké vyvrcholení úplně pohřbil a tečka v podobě zatajeného osmnáctihodinového záznamu už nepříjemnou pachuť nezvrátila. Jiná nenápadná sci-fi z téhož roku - Gattaca - je mnohem lepší a chytřejší.(13.10.2007)

Opravdu poutavé Sci-fi. Jedna z nejlepších rolí Jodie Foster vůbec. Film i přes svou délku a jednoduchost velice zajímavý.(24.6.2009)

Vlastně se to celý točí jen kolem Jodie, mimochodem bezvadná. Aneb jak nevěřící Tomášici pěkně vědecky dokázat existenci "nebe". Je to sice fajn, včetně bravurně zmáknutý "jízdy napříč vesmírem"! Jenže spousta věcí tam na mě působí dost naivně a ten fraškovitej konec tomu moc nepřidá... ale celek určitě stojí za zamyšlení!(26.6.2010)

Rozdíl mezi brakem a uměním v žánru sci-fi (a obdobně vlastně i ve všech ostatních) spočívá v tom, že brak si všímá všelijakých krámů a vymyšlených potvor, zatímco umění se zabývá lidmi. Tento film je jeden z nemnohých případů, kdy to tvůrci správně pochopili a vytvořili nádherné dílo. --- Ten příběh se nestal, ale mohl by se velmi dobře stát zítra, a lidé - jednotlivci, veřejnost i vlády - by se určitě chovali právě takto. Konkrétně Clintonova administrativa je vylíčená s velikým porozuměním. --- Příběh se dokonce celkem zdařile (vzledem k žánru a vzhledem k obecně nevysokým myšlenkovým kvalitám hraných filmů) pokouší cosi rozumného říci o úlohách a vzájemném vztahu náboženské víry a vědy a o omezenosti lidského poznání. Obě hlavní postavy, vědec a kněz, nakonec připouští, že věří v něco, co nemohou vědecky dokázat. Je to pochopitelně podáno s jistou dávkou typicky amerického sentimentu, ale hloupé to není. Dokonce se nekoná ani velký happy-end. --- Tváří se to jako sci-fi, ale je to realistické drama, hořké a důležité. Mimořádné dílo.(5.9.2011)

Kontakt v sobě obsahuje všechny ingredience, pro které mám rád sci-fi filmy. Počínaje velmi chytrým scénářem, přes notnou dávku napětí hraničící místy až s thrillerem, až po splnění romantických představ všech čtenářů vědecko-fantastických románů a povídek, kteří v skrytu duše pořád tajně doufají, že tady nejsme sami. Navíc tyto představy naplňuje, řekl bych, velmi uvěřitelným způsobem, a to bez nutnosti bombastických efektů. Příběh se velmi pozvolna rozjíždí a nechává diváka seznámit se s hlavní protagonistkou - doktorkou Arrowayovou, kterou opravdu skvěle ztvárnila Jodie Foster (za tuto roli ji mám nejraději). Pak přichází doslova z čistého nebe hlavní zápletka a rázem děj přeřadí o dva rychlostní stupně, postupně se rozklíčují předložené indicie a na pozadí se roztáčí mnohdy absurdní kolesa obrovské mašinerie nejen vládních mocností tahajících za nitky. Pro všechno to tempo a napětí si člověk ani nevšimne poměrně dlouhé stopáže. Na samém konci se však opět vše zvolní, což jen umocňuje závěrem vyřčené poselství (s všudypřítomným náboženským podtextem). Podtrženo sečteno, jeden z nej sci-fi filmů, které jsem měl možnost vidět.(2.3.2014)

Jedno z nejkomornějších a rozhodně nejlepších sci-fi v přesném slova smyslu. Každá postava má svůj prostor a důležitost, herci jsou přirození. Pokorná, ale i tajemná a záhadná atmosféra, zajímavé, nechybí gradující napětí a otevřený, ale o to krásnější konec... Tento film by měl podle mě rozhodně patřit mezi 300 nejlepších nejen tady na CSFD...(5.3.2014)

Radistka má ráda radary. Také radí ráda ostatním radaristům. Nerada ale randí, má zase jen ty radary. Ráda rotuje a cestuje. Film o němž jsem neměl zdání a velice mile překvapil a potěšil. Foster je kočka.(1.7.2015)

Nechal jsem si provětrat hlavou.. Ne že by mě to nezajímalo a nebavil bych se u toho ale čekal jsem víc po řečech o kultovním sci-fi.(17.10.2017)

Výborný scénář, výborná režie, perfektní Jodie. Scény se zachytáváním zvuků, luštěním kódů či cestou do vesmíru jsou neskutečně napínavé. Nejvíce mě dostala právě ta cesta do jiné galaxie...Zemeckisovi se povedla jedna z nejlepších sci-fi, která navíc působí velmi reálně (i když ta stavba moc ne). Škoda jen toho úvodu - koukat na malou holčičku, jak čumí furt na hvězdy a volá 100 let starou vysílačkou na Floridu mě opravdu nebavilo.(12.11.2006)

SPOILEOIDNÍ HLÁŠKY Z FILMU, KTERÉ SE MI PODAŘILO ZACHYTIT: Ta je první! Zbývá pár miliard. // Už se vám E. T. ozvalo? - Mám se dobře kreténe! // Vadí vám, když je věda praktická nebo výnosná? - Ne, pokud je vaším cílem hledání pravdy. // ... A kdyby ne je to plýtvání místem. Amen. // No, jak se vám dneska špehuje? // Komu to řekneme? Všem! // Odveďte ty lidi odsud. Kde je ta holka. // Včera k nám vyslali prvočísla. Včera stěží. Vega je vzdálená 26 světelných let. // Vy chcete utajovat prvočísla? // Je tam souzvuk. Vysílání na dvojnásobném kmitočtu. // Mám tady doplňkový kmitočet, asi je zvukový. // Umíte někdo německy? // Považuji olympijské hry za zahájené. // Volejte Bílý dům! // (o Hitlerovi) Dvacet miliónů lidí kvůli němu zemřelo a on je teď náš první vyslanec ve vesmíru. // Tady je slovutný odborník na americké duchovno. // Ockhamova břitva: Nejjednodušší vysvětlení bývá to správné. // Třeba já. Potřebuji důkaz. // Jen se prosím tě snaž, ať tu komisi neovládne. - On rezignoval. Chce letět. // Jsi neuvěřitelně stattečná žena. - Spíš praštěná. // Take me to your leader. I´ve got a secreat. // Je nepraktické zůstávat na jednom místě. // Poznám výhodnou investici. // Věříte v Boha, doktorko? // 95% lidí věří v existenci boha v té či oné podobě. Už proto je to důležitá otázka. // Myslím, že jsem otázku už zodpověděla. // Proč jsi to udělal? - Měli jsme vybrat někoho, kdo mluví hlasem všech. Nemoh jsem hlasovat pro někoho, kdo nevěří v Boha. // ... Zvláštní, já si vždy myslela, že svět si děláme my. // To co děláme, děláme pro dobro lidstva. // Pořád chtějí, aby letěl Američan. Chcete se svést? // Známe mnoho důvodů, proč byste to měla mít. Ale ještě mnohem víc jich neznáme. // To, co činí samotu snesitelnou je kontakt. // Nemáte důkazy, protože si to nepřáli? // Kdyby byl jen pro nás, bylo by to jen plýtváním místem, ne? // To nejjednodušší řešení bývá správné.(1.12.2006)

Film se sice táhne jako ta nejhorší zácpa, ale postupné odhalování nutí diváka jit stále kupředu. Odhalování zachyceného poselství je přímo dechberoucí a o cestě "tam" ani nemluvím. Konec je přesně takový aby divák čuměl s otevřenou hubou a přemýšlel o tom zda tu jsem či nejsme sami. Pro mě jedno z nejlepší scifi (vyjimaje akční).(12.10.2008)

• danecek24

55. Zlatý Glóbus za rok 1997 - nominace (1) - Nejlepší herečka (drama) - Jodie Foster(10.12.2008)

Vynikající film bez ohledu na žánr, který zrovna moc nemusím, respektive všechna ta obvyklá udělátka, oblečky, raketky a spol. snesu jedině v parodiích (ať žijí Spaceballs). Tam, kde nejde jen o žánrové obezličky, ale třeba jako tady o maličkosti jako je víra, důvěra, hledání pravdy, vyrovnání se s jejím nalezením, tudíž věci, u kterých je naprosto jedno, kdy a kde se odehrávají, na žánru vůbec nezáleží. A když je výborný scénář podpořen výbornými hereckými výkony, není co dodat. Podobná sci-fi pojednávající o základních otázkách života, takže i odpůrci sci-fi zapomenou: Gattaca, Smrt v přímém přenosu (pro televize a vydavatele DVD patrně úplně navždy ztracená!), 2001:Vesmírná oddysea....(20.2.2012)

Inteligentní film, který pokládá otázky a relativizuje odpovědi. Samotná filozofická úvaha na téma věda versus víra by byla nuda a samotná sci-fi o pokusu o kontakt s mimozemskou civilizací by postrádala hloubku. Takhle to bylo tak akorát.(25.5.2013)

-4* když už jsem okomentoval film Příchozí, tak musím napsat něco i k tomuto. Na rovinu musím uvést, že se jedná o prvoplánový blockbuster, který má dohnat k slzám a využívá k tomu všech hollywoodských triků. Ale i přesto se na tento film znovu rád podívám když běží v televizi a hezky si u něj odpočinu a vyčistím hlavu. Téma setkání s mimozemskou civilizací je tu poutavě zpracováno a filozofická stránka jemně osvěžuje. Za to si čtyři hvězdičky už zaslouží. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](21.1.2017)

----- "Kdyby byl vesmír jen pro nás, bylo by to plýtvání místem." ----- Tahle jediná věta dokonale vystihuje situaci, takže už prakticky není co dodat.(2.7.2010)

V celku povedené, ale s příšerným konečným happyendem. Čekal jsem přece jen něco "ostřejšího" a toho jsem se bohužel nedočkal. Samozřejmě se dalo z celkem zajímavého námětu dostat daleko více. Abych řekl pravdu tak mě film bavil až do stavby vesmírné lodi, poté mi to přišlo zdlouhavé a praštěné (setkání s otcem). Jinak ve filmu zazní mnoho filosofických otázek o bohu, vesmíru, člověku a lásce. Nicméně film jako takový stojí tak maximálně za 2 shlédnutí (kvůli myšlenkám). Možná, že jsem ten film nepochopil, ale díval jsem se s vědomím, že uvidím nějaké "normální" scifi jako například Moon a podobně.(3.10.2010)

Sci-fi tohoto typu ve mě zanechávají daleko hlubší dojem než kdejaké Star Warsy. Líbilo se mi, jak film neustále střídal polohy a stále se někam posouval - hledání, objev, analýza, bitva kdo z koho, vesmírný výlet, soudní tribunál, zpět k bádání. Samotný kontakt byl sice trochu slabší než jsem čekal, ale následná dohra před tribunálem "jestli teda jo nebo ne" mě zase příjemně překvapila. No a pro Jodie mám odjakživa slabost. Nechť se tedy rozzáří 5 hvězd ze vzdálené galaxie.(3.2.2011)

Hledání života na jiných planetách je ve filmu velmi dobře od prezentováno. Riskantní investice do tohoto fenoménu, nakonec přinese své ovoce. Zážitkem si projde nejen hlavní postava filmu ale i vy sami. Krásný konec si nakonec užijete a vzbudí to ve vás pocit, že tu nejsme sami. Díky za takové filmy, hodnotím 5*.(18.1.2013)

Tento film je pro mě obrovským překvapením jak po stránce zpracování, tak po té herecké. Že není Jodie nějaká srágora to už víme dávno, ale to co tu předvedla bylo unikátní. Nepamatuji si film, kdy jsem tak napjatě čekal jak to vlastně dopadne a v duchu jsem si říkal at to nějak neposerou... a neposrali. Není místo, kde bych se nudil. Takhle by se měli točit filmy i dnes. PS: Také jsem si pokládal otázku a co délka záznamu :)? ... Suprově uzavřené. ... SA(19.5.2014)

Pěkný sci-fi snímek , který v první řadě za všech okolností říká ,že to co nevidíme , ale v co věříme tu skutečně může být i když to ostatní nechápou , nevěří a smějí se . Film poukazoval nejen na možnost toho , že ve vesmíru nejsme sami , jak ostatně vypočítali i různí znamý fyzikové , ale zároveň zde jako kontrast vložili kněze , který nedodržuje celibát a který s Ellie probírá možnost , že je tu bůh , ona v boha nevěří a nedokáže pochopit , proč on ano , když pro to nemá důkaz . Když pak letí do vesmíru a vidí něco , co jiní ne a nemůže to dokázat , že viděla , že cítila a že tam zkrátka byla dává děj ten správný výsledek . Věřit v něco , neznamená mít důkaz , to není to podstatné a jde o mnoho víc . To co je či není nebylo ve filmu v podstatě důležité , byla zde jasná snaha poukázat na myšlenku , že věřit se vyplatí a že každý má právo věřit či nevěřit v co uzná za vhodné . Film pěkný , myšlenka jasná a nepřehlédnutelná , efekty povedené a zahráno to bylo taky dobře .(30.9.2015)

1 7 8 9 10 11 12 13 20 29 38