Kontakt

Jako malá mluvila nadšená radioamatérka Ellie Arrowayová s otcem o možnosti spojení s mimozemskými civilizacemi a po jeho předčasné smrti se její touha zachytit signály z vesmíru proměnila v posedlost. Nyní pracuje v Portoriku na projektu zachycování signálů z vesmíru, a když se vláda rozhodne podporu projektu zastavit, pokusí se získat peníze jinde. Zaujme miliardáře Haddena, který začne její práci financovat, a o čtyři roky později se jí podaří zachytit signály z vesmíru. Ty vzbudí mimořádnou pozornost, zástupci Bílého domu, především poradce pro národní bezpečnost Michael Kitz, jí však vyčítají, že výsledky pozorování zveřejnila. Po dešifrování signálu z oblasti hvězdy Vega v souhvězdí Lyry se na obrazovkách objeví záznam Hitlerova projevu při zahájení olympijských her v roce 1936. Mimozemšťané zřejmě zachytili experimentální pozemské televizní vysílání. V signálu však vědci rozeznají další šifrované informace. Ellie obhájí své místo v projektu a od záhadného Haddena dostane klíč k dešifrování mimozemského vysílání. Výsledkem je podrobný návod na konstrukci zařízení, jehož stavbu prezident přes Kitzův nesouhlas schválí. Probíhá výběr nejvhodnějšího kandidáta pro setkání s mimozemskou civilizací. Do užšího výběru postoupí také Ellie, zákeřným dotazem přítele Palmera je však vyřazena. Krátce před startem sice skupina náboženských fanatiků provede sabotáž, znovu ale zasáhne záhadný Hadden a zanedlouho se Ellie může vydat na cestu do neznáma. (TV Nova)

Laputa

Opravdu poutavé Sci-fi. Jedna z nejlepších rolí Jodie Foster vůbec. Film i přes svou délku a jednoduchost velice zajímavý. ()

pakobylka

----- "Kdyby byl vesmír jen pro nás, bylo by to plýtvání místem." ----- Tahle jediná věta dokonale vystihuje situaci, takže už prakticky není co dodat. ()

gabin(a)

Vynikající film bez ohledu na žánr, který zrovna moc nemusím, respektive všechna ta obvyklá udělátka, oblečky, raketky a spol. snesu jedině v parodiích (ať žijí Spaceballs). Tam, kde nejde jen o žánrové obezličky, ale třeba jako tady o maličkosti jako je víra, důvěra, hledání pravdy, vyrovnání se s jejím nalezením, tudíž věci, u kterých je naprosto jedno, kdy a kde se odehrávají, na žánru vůbec nezáleží. A když je výborný scénář podpořen výbornými hereckými výkony, není co dodat. Podobná sci-fi pojednávající o základních otázkách života, takže i odpůrci sci-fi zapomenou: Gattaca, Smrt v přímém přenosu (pro televize a vydavatele DVD patrně úplně navždy ztracená!), 2001:Vesmírná oddysea.... ()

necisty

Tento film je pro mě obrovským překvapením jak po stránce zpracování, tak po té herecké. Že není Jodie nějaká srágora to už víme dávno, ale to co tu předvedla bylo unikátní. Nepamatuji si film, kdy jsem tak napjatě čekal jak to vlastně dopadne a v duchu jsem si říkal at to nějak neposerou... a neposrali. Není místo, kde bych se nudil. Takhle by se měli točit filmy i dnes. PS: Také jsem si pokládal otázku a co délka záznamu :)? ... Suprově uzavřené. ... SA ()

campix

Hodně široce pojatá scifi záležitost a prvním kontaktu s mimozemskými civilizacemi na hodně vděčné stopáží kolem dvou a půl hodiny. Herecky je všechno v pořádku, scénáristicky také. Líbilo se mi, jakým stylem byl pojat samotný kontakt a pouze stále podsouvaná otázka náboženství zanechala nějakou výraznější pachuť. Jeden z nejlepších filmů s touto tématikou. ()

zette

Jodie Foster je vyborna herecka, skoda, ze snad krome Mlceni jehnatek nikdy nedostala opravdu velkou roli. Zde opet nezklamala. Kontakt je jako vetsina Zemeckisovych filmu hezky natocene vypravne drama pro sirokou divackou verejnost. Srozumitelne a nenudici, nametove me to ovsem moc nezaujalo a tak se priklonim k nizsimu hodnoceni... ()

Juto

Kontakt je ten vzácny veľkorozpočtový film, ktorý umiestňuje nápady, postavy a zápletky nad všetko ostatné. 9/10 ()

Machrovic

SPOILEOIDNÍ HLÁŠKY Z FILMU, KTERÉ SE MI PODAŘILO ZACHYTIT: Ta je první! Zbývá pár miliard. // Už se vám E. T. ozvalo? - Mám se dobře kreténe! // Vadí vám, když je věda praktická nebo výnosná? - Ne, pokud je vaším cílem hledání pravdy. // ... A kdyby ne je to plýtvání místem. Amen. // No, jak se vám dneska špehuje? // Komu to řekneme? Všem! // Odveďte ty lidi odsud. Kde je ta holka. // Včera k nám vyslali prvočísla. Včera stěží. Vega je vzdálená 26 světelných let. // Vy chcete utajovat prvočísla? // Je tam souzvuk. Vysílání na dvojnásobném kmitočtu. // Mám tady doplňkový kmitočet, asi je zvukový. // Umíte někdo německy? // Považuji olympijské hry za zahájené. // Volejte Bílý dům! // (o Hitlerovi) Dvacet miliónů lidí kvůli němu zemřelo a on je teď náš první vyslanec ve vesmíru. // Tady je slovutný odborník na americké duchovno. // Ockhamova břitva: Nejjednodušší vysvětlení bývá to správné. // Třeba já. Potřebuji důkaz. // Jen se prosím tě snaž, ať tu komisi neovládne. - On rezignoval. Chce letět. // Jsi neuvěřitelně stattečná žena. - Spíš praštěná. // Take me to your leader. I´ve got a secreat. // Je nepraktické zůstávat na jednom místě. // Poznám výhodnou investici. // Věříte v Boha, doktorko? // 95% lidí věří v existenci boha v té či oné podobě. Už proto je to důležitá otázka. // Myslím, že jsem otázku už zodpověděla. // Proč jsi to udělal? - Měli jsme vybrat někoho, kdo mluví hlasem všech. Nemoh jsem hlasovat pro někoho, kdo nevěří v Boha. // ... Zvláštní, já si vždy myslela, že svět si děláme my. // To co děláme, děláme pro dobro lidstva. // Pořád chtějí, aby letěl Američan. Chcete se svést? // Známe mnoho důvodů, proč byste to měla mít. Ale ještě mnohem víc jich neznáme. // To, co činí samotu snesitelnou je kontakt. // Nemáte důkazy, protože si to nepřáli? // Kdyby byl jen pro nás, bylo by to jen plýtváním místem, ne? // To nejjednodušší řešení bývá správné. ()

blitzer

Sci-fi tohoto typu ve mě zanechávají daleko hlubší dojem než kdejaké Star Warsy. Líbilo se mi, jak film neustále střídal polohy a stále se někam posouval - hledání, objev, analýza, bitva kdo z koho, vesmírný výlet, soudní tribunál, zpět k bádání. Samotný kontakt byl sice trochu slabší než jsem čekal, ale následná dohra před tribunálem "jestli teda jo nebo ne" mě zase příjemně překvapila. No a pro Jodie mám odjakživa slabost. Nechť se tedy rozzáří 5 hvězd ze vzdálené galaxie. ()

WolfR

Kvalitní originální mysteriózní sci-fi s obrovskou dávkou napětí. Skoro celý film jsem skoro nedýchal co bude dál a jaká nová informace se nám dostane. Kvalitní Zemeckisův souboj vědy a víry, působivé, silné 4 hvězdy. ()

forsythia

Inteligentní film, který pokládá otázky a relativizuje odpovědi. Samotná filozofická úvaha na téma věda versus víra by byla nuda a samotná sci-fi o pokusu o kontakt s mimozemskou civilizací by postrádala hloubku. Takhle to bylo tak akorát. ()

animaxis

Mám rád sci-fi,mám rád tajemno a mám rád filmy o mimozemštanech,ale tento film mě tedy sklamal.Docela jsem se nudil a nic nového mi film nepřinesl.Čekal jsem,že to bude něco,co mi nebude připadat zajímavé ze začátku a konec mě ohromí,ale bohužel jsem čekal a nic se nestalo.Lituji,ale musím dát pouhý průměr.Prostě jsem čekal víc. ()

laik_60

čosi kamsi som sa od mojich známych nechal zlákať k tomuto filmu. Viac ako oni to bola vlastne judy foster. Ktorá v 90-tych rokoch po "jahňatach" zažiarila vo viacerých filmoch tento nevynímajúc. Troška sfilozofovany záver a na moju trpezlivosť dlhšia stopáž ubrala z môjho hodnotenia bodík. Ale inak v pohode .. je to pozerateľné, má to ducha a príjemnú pokojnú plynulosť deja. Dávam 4 b. ()

LasT_Olt

Prezentace Fermiho paradoxu v té nejčistší formě. Jako scifi mi to moc nefunguje, ale Sagan měl skeptický nadhled, takže to beru jak to je.  Po scéně propadnutí gyroskopem, jsem zůstal nádherně vytripovanej. ()

Flyer

Sci-fi klenot, který, i přes nesporné kvality, není přiliš doceněn. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů tohoto žánru. ()

E=mc2

Sci-fi, ktoré vlastne nie je ani tak sci fi, ale realita :) Podľa našich výskumov je to čo robí samotu znesiteľnou, prítomnosť druhej bytosti. Nie ste tu sami. :) Kontakt. "Ak by bol vesmír bez života, bolo by to plytvanie priestorom." Nedocenené Sci-fi ktoré podľa môjho skromného názoru patrí medzi 10-15 najlepších sci-fi všetkých čias. ()

Radiq

No tak nevim, byla to spíš taková blbost. Souhvězdí se jmenovalo Vega, ale Standa Hložek to neuváděl a na Magion to nemělo. Nejvíc mě tam štvaly ty neustálý kecy o bohu a úplně nejvíc mě dostalo, když řekli, že 95% všech lidí věří ve vyšší bytost. To jako fakt? Jinak Jodie Foster se v tomto filmu ukázala jako pravověrná lesba a vůbec nebyla sympatická. Ani těma matematicko astro kecama, co všichni mleli, když zachytili signál. Dobrej byl takovej ten plešatej chajsl. A že Fichtner hraje slepce jsem si všiml až když se tam mihl s bíllu holí... A bylo to moc dlouhý. A samozřejmě moc americký (Zemeckis to tak má odjakživa). ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

18.04.2016

Olomouc se ve dnech 19. – 24. Dubna 2016 stane magnetem na fanoušky aktuálních blockbusterů s vědeckou tematikou. 51. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc … (více)

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

31.03.2013

Natáčení tajemstvím zahalené sci-fi Interstellar, kterou po Spielbergovi převzal Christopher Nolan, začne letos v létě. Není divu, že pozvolna začíná obsazování. Nabídku na hlavní roli dostal Matthew… (více)