“Pro hlupáka každý hloupý," říká Forrest Gump (Tom Hanks), zatímco během čekání na autobus debatuje s cizím člověkem o relativní úrovni své inteligence. Navzdory podprůměrnému IQ vede Gump vskutku okouzlující život, v němž sleduje ty nejpamátnější události druhé poloviny 20. století doslova z první řady. Aniž by o to záměrně usiloval, naučí Forrest Elvise Presleyho tančit, stane se fotbalovou hvězdou, setkává se s Johnem F. Kennedym, slouží se ctí ve Vietnamu, setkává se s Lyndonem Johnsonem, promlouvá na protiválečném shromáždění před Washingtonovým památníkem, porazí čínský národní tým ve stolním tenisu, setkává se s Richardem Nixonem, odhalí vloupání do budovy Watergate, rozjede úspěšné podnikání s krevetami, stane se prvním opravdovým investorem ve společnosti Apple Computers a několik let běhá tam a zpátky po celé zemi. Zatímco se odvíjí pozoruhodný příběh jeho života, Forrest nikdy nezapomene na Jenny (Robin Wright Pennová), kterou jako kluk miloval, a jejíž vlastní cesta napříč bouřlivými 60. a 70. lety minulého století je mnohem strastiplnější než ta Forrestova. (Cinemax)

Trailer

Recenze (3 004)

lebowski

Jedna z vyjímek, kdy filmové zpracování je lepší než knižní předloha. Tu (od Winstona Grooma) jsem četl až po shlédnutí filmu, který jsem viděl poprve v roce 1994, snad týden po Pulp Fiction ( tak silné nabídky v kinech se myslím jen tak nedočkáme), a příběh v ní tak pěkně neplyne, jsou tam i věci jako, že Forest letí na měsíc či je přeborníkem v zápase řeckořímském, prostě film po stránce příběhové je určitě lepší. Jako celek (režie, scénář, herecké výkony, triky) pak patří mezi to nejlepší co se na konci 20 století natočilo a i při vícenásobném zhlédnutí nijak nenudí. Zase kdyby knihy nebylo, tak by nebylo ani Foresta Gumpa... ()

Gemini

Tom Hanks ve své asi nejlepší roli, pod taktovkou Roberta Zemeckise aneb fiktivní biografie fiktivního hrdiny své země. Naprosto neokoukaný hrdina, který všemi nesnázemi propluje s elegancí a pořádnou dávkou štěstí, které si ani neuvědomuje. Byl by pro nás život jednodušší, kdybychom byli jako Forrest? Neodvažuju se říct ano nebo ne, ale když se do filmu ponoříte, možná si svoji odpověď najdete. Skvělá Silvestriho hudba podbarvuje ohňostroj nikoliv marnosti, ale skvělých hereckých výkonů. 100% ()

Lima

U tohoto filmu bych mohl napsat téměř totéž, co u Pulp Fiction. Tehdy, v době premiéry, jsem studoval v Českých Budějovicích a v tamějším kině jsem si nemohl nechat ujít promítání, zvláště po přečtení nadšené zmínky v Cinemě (tehdy – po vedením Ivy Hejlíčkové – ještě za něco stála). V kině nás bylo asi dvacet lidí, na konci se kinosálem sborově ozývalo posmrkávání, spojené s utíráním slziček do kapesníku. A co bylo dál? Já pak, plný nadšení, doporučoval ´Forresta´ všem kamarádům a známým na fakultě a je obdivuhodné, jak v době, kdy ještě nebyl internet (a mobily měly velikost menšího kufříku a pouze ve vlastnictví několika vyvolených) zapracovala pozitivní šeptanda. Totiž o pět dní později, v den předposledního promítání, jsem si chtěl zážitek zopakovat a měl jsem smůlu – bylo vyprodáno! Tehdy se ještě premiéry a filmy obecně nasazovaly do kin pouze na týden, na rozdíl od dnešních multiplexů, ale u Forresta učinili vyjímku a prodloužili promítání o další týden a téměř všechna promítání byla plná. Co vím, tak Forrest pak plnil kinosály po celé republice ještě další minimálně rok a půl po premiéře. To víte, tehdy jste si nemohli stáhnout odporný kinorip z internetu :o), ale za zážitkem jste si museli pěkně po svých do vašeho biografu. ()

Malarkey

Film příjemný jak na srdci tak na duši. Celý příběh je sice brán s nadhledem, ale tak nádherně, že se chvílemi zdá jako by v něm nechal Zemeckis s Hanksem duši. Tom Hanks předvedl naprosto nepřekonatelný výkon a dokázal, že i dobří herci dokáží nemožné. To se pak po shlédnutí filmu jen těžko odlepuji oči od obrazovky. Ve chvíli kdy jsem si šel lehnout jsem si začal promítat stále dokola a dokola tak laskavý příběh až jsem z toho neusnul a prakticky ani moc nenaspal. Až tak na mě Forrest Gump dolehl. I když je plný emocí a srdceryvných scén, které obyčejně přehlížím zde jsou natočeny tak chápavě až je s podivem, jak to panu režisérovi vyšlo. Ihned se mi Forrest Gump vyšplhal na první místo nejlepších dosud shlédlých filmů...zajímavé je, že trvalo relativně dlouho než jsem se donutil na něj podívat. Vyplatilo se to! --- Co máš s pusou? - Od narození, pane - Tak to moc nevystrkuj, ještě s tim trkneš o nálož. ()

Cival

Kinematografie je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš. Například jsem šel jednou s tatínkem do kina na zajímavě vyhlížející film. On, takřka filmový analfabet, a já, jedenáctiletý klučina, jsme se celou dobu smáli a plakali - už tehdy jsem poznal, že mám co dočinění s takřka geniálním filmem. A taky že jo. Nevím, co obdivovat dřív - do detailu promyšlené, skvělý scénář, Silvestriho slzopudnou hudbu nebo herecké výkony. Je to dokonalé filmové dílo s dvěma vadami na kráse - svou dokonalost si až příliš uvědomuje, takže může vypočítavě vodit diváky za nos, a navíc ukradlo všechny Oscary Shawshanku. ()

• Robert Zemeckis sa pri tvorbe mestečka Greenbow nechal inšpirovať obrazmi amerického maliara a ilustrátora Normana Rockwella. Napríklad, pri scéne, kde Forrest sedí na chodbe svojej školy, zatiaľ čo jeho matka hovorí s riaditeľom, je priamym prerobením Rockwellovej maľby "Girl with a Black Eye". Ďalší maliar Andrew Wyeth  a jeho dielo "Christina's World" je spojované so scénou, kedy Jenny padá k zemi, po tom čo hádzala kamene do starého domu, kde vyrastala. (WalterIK7)
  • Přívěsek, který nosí poručík Dan (Gary Sinise), patřil Jackovi Treesemu (švagr Garyho Sinise), který ve Vietnamu bojoval. (GreatestFan)