Honba za diamantem

Honba za drahokamom

Romancing the Stone

Dobrodružný / Komedie / Romantický / Akční

USA / Mexiko, 1984, 102 min

„Vraj spisovateľka, to určite.“ HONBA ZA DIAMANTOM (1984) nevykráda INDIANU JONESA A DOBYVATEĽOV STRATENEJ ARCHY (1981). Michael Douglas, syn slávnejšieho Kirka a v tom čase skôr producent (oscarový PRELET NAD KUKUČÍM HNIEZDOM), než herec (vtedy bol ešte iba vychádzajúcou hviezdičkou vďaka V uliciach San Francisca), bol taký pobavený scenárom Diane Thomas (zomrela v roku 1985), že sa rozhodol príbeh ponúknuť najbližšiemu hollywoodskemu štúdiu. Ako sa však stalo veľakrát predtým a i potom (napr. STARMAN išiel do výroby až po triumfe konkurenčného E.T. – MIMOZEMŠŤANA), všade ho odmietali. Musel pricválať až Spielbergov archeológ (a jeho gigantická tržba), aby Thomasovej scenár kúpilo 20th Century Fox. Z americko-mexickej snímky, režírovanej Spielbergovým „žiakom“ Zemeckisom (dovtedy mal na konte len komédiu s Kurtom Russellom USED CARS/1980), sa vykľul hit. Dodnes ponúka vďačné motívy každej správnej filmovej „exotickej jazdy“ (konzumácia hadov, zdolávanie rozhojdaného sa mosta nad smrteľnou priepasťou, nehovoriac o krokodíloch a lietadlách stroskotaných v džungli). Najväčším kladom však nie je napínavý scenár a vtipné dialógy, ale elektrizujúce iskrenie medzi Douglasom a Kathleen Turner, ktorým to spolu tak seklo, že v tom neskôr pokračovali (HONBA ZA KLENOTOM NÍLU, VOJNA ROSEOVCOV). Kvôli príjemnej atmosfére a dobrým nápadom (drogová kolumbijská dedinka, pozostávajúca z milovníkov literatúry) a peknej tanečnej scénke by som možno pokukoval po 80%, ale vždy ma to nudilo.(17.10.2004)

Tento film nemohu ohodnotit jinak než plným počtem. Tento film se mi hodně líbil. Obzvlášť to prostředí ve kterém se to všechno odehrávalo. No nevím jak na ostatní, každopdáně to na mě zapůsobilo fakt pěkně. Příběh taky dobrý... no a nakonec i ten Michael Douglas je z pohledu jiných jeho filmech ve výjmečné roli :-)(14.2.2008)

Aj keď obľubujem dobrodružné filmy a častokrát mi nevadí, keď oplývajú stupídnym príbehom, onania za drahokamom ma do seba nevcucla tak ako som sprvoti predpokladal a dúfal. Pritom som veľký fanúšik Zemeckisových filmov a Michael Douglas je jedným z mojich najobľúbenejších hercov. Nenašiel som si však nič, čo by ma výraznejšie zaujalo a donútilo ísť s hodnotením vyššie. 70%(10.4.2008)

Pohodová rodinná zábava poloviny 80. let, která se svezla s úspěchem Indiana Jonese. Douglas je okouzlující syčák, Turner se před očima mění z šedé myši v krásku a jejich chemie dodává eskápadám správnou šťávu. Navíc mě vždycky fascinoval ten přechod příběhu z šedivé reality newyorské spisovatelky do indianajonesovského dobrodružství v džungli.(11.9.2007)

Toto je parádna dobrodružná klasika, ktorá síce trošku parazitovala na vtedajšej popularite istého archeológa v klobúku, ale činí tak veľmi zábavným spôsobom. Akurátne namiešaný koktejl žmurknutí na diváka, fajn akcie a predovšetkým dobrého humoru. Herci všetci dobrí, pričom najviac pobavia Danny DeVito a predovšetkým Michael Douglas, ktorý ma tu vedel naozaj rozosmiať v niektorých scénach už len svojou mimikou (a dosť tomu pomohol aj výborný slovenský dabing, ktorý je IMHO ešte lepší ako originál). Pokračovanie je ale poriadna blbosť. Zemeckis by mohol zase natočiť nejakú podobnú dobrú zábavu- zišla by sa.(22.9.2008)

• - Michael Douglas dostal hlavní roli v tomto filmu až poté, co jí odmítli Sylvester Stallone a Christopher Reeve. Filmové studio mu ovšem hlavní roli svěřit nechtělo, domnívalo se totiž, že jako neznámý nepřiláká do kin dost diváků. (Rafik)

• - Vůz, ve kterém ujížděli Jack T. Colton (Michael Douglas), Joan Wilder (Kathleen Turner) a Juan (Alfonso Arau) před pronáslovatelem Zolem (Manuel Ojeda), byl americký Offroad Ford Bronco, vyráběný v letech 1980-1986. (JARDAHONDA)

• - Vůz, ve kterém byla unesena Elaine (Mary Ellen Trainor), byl britský cabriolet AC Cobra vyráběný v letech 1966 -1968 pod značkou AC 289. (JARDAHONDA)