Falešná hra s králíkem Rogerem

Who Framed Roger Rabbit

• slovenský

Kto obvinil králika Rogera?

Animovaný / Fantasy / Krimi / Komedie / Rodinný

USA, 1988, 104 min

Dokonalé propojení animovaného a hraného filmu a to na tak vysoké technické úrovni, že si o ní mnohem mladší bratříčci mohou nechat pouze zdát. Jako důkaz by mělo stačit, že narozdíl od běžných efektových filmů, Roger ani po dvaceti letech technicky nezastárl ani o píď. Přičtěte to k správně "noir" detektivnímu ději, sympatickým hrdinům a skvěle vymyšlenému světu s vlastními fungujícími pravidly. Již jen úvodní scéna a její dohra zcela ždímou potenciál tohoto nápadu na maximum. A těch "cameo" rolí co zde je, darmo mluvit. No a hlavně je to výtečná zábava, to především!(6.2.2007)

Falešná hra s Králíkem Rogerem už dnes dozajista patří mezi filmové legendy. A nejde ani tak o revoluční triky, ale o ten úžasný humor, který propojením lidí a animáků vzniknul. Roger svým pitvořením strčí hravě do kapsy i Bugse Bunnyho, Hoskins je prvotřídní antiBogard a Loyd je tak slizký, že za sebou pomalu nechává stopu na chodníku. No nemilujte to!!! ***Věděli jste, že: Autor knižní předlohy "Who Censored Roger Rabit" Gary Wolf dostal nápad na společné vystupování komiksového králíka a detektiva z "normálního" světa podle televizní reklamy na vločky.// Film je vůbec prvním snímkem, kde spolu vystupovaly pohromadě kreslené postavičky ze studia Walta Disneyho a ze studia Warner bros.// Děj knižní předlohy se odehrává v současnosti. Zemeckis ovšem přišel s nápadem spojit ztřeštěné gagy kreslených grotesek a atmosférů filmů noir, temných detektivek ze 40. let a proto děj přesunul do roku 1947.// Velkou inspirací se autorům stala i Polanského "Čínská čtvrť", a dokonce zvažovali obsazení hlavní "lidské" role její hvězdou Jackem Nicholsonem. Ten však neuspěl stejně jako další zvažovaní adepti - Harrison Ford, Rober Redford či Paul Newman.// Představitel Rogera - komik Charles Fleischer - si na Zemeckisovi vydupal, že mohl po natáčecím place pobíhat v kompletním králičím kostýmu včetně ušaté čepice. Kostým si natolik oblíbil, že se v něm dokonce vydal venku na nákup.// Rogerův autor Richard Williams se při výběru jeho barev inspiroval americkou vlajkou.// Výtvarníci namalovali celkem 82 000 animovanch okének, které posléze pomocí kamer přenesli na film.***(21.3.2007)

Tolik hlášek a gagů v kouzelném snímku úžasného Roberta Zemeckise, který posouvá dál a dál hranice animovaného filmu a míchá žánry s takovou lehkostí a originalitou, že to bere dech. Animovaní hrdinové (Kreslouni) se výborně doplňují s těmi skutečnými a předvádějí se ve stominutové show, určené pro opravdu široké publikum. Z kreslených postaviček samozřejmě exceluje Králík Roger (objeví se i hostující hvězdy jako Bugs Bunny či Mickey Mouse) a z hereckého obsazení opravdových herců pak Bob Hoskins a démonický Christopher Lloyd. Výborná Zemeckisova podívaná, která jen potvrzuje jeho výsostné postavení mezi hollywoodskými režiséry. A soundtrack Alana Silvestriho je opět prvotřídní (několikrát jsem se přistihl, že nakrátko přestávám sledovat děj a kochám se pouze hudbou, silně mi evokující Predátora). Pokud to byl Zemeckisův a Spielbergův experiment, tak se doopravdy povedl. Krásný film a nádherně vytvořený svět.(17.10.2011)

Mám rád Zemeckisa pre jeho čuch na dobré látky a chuť experimentovať. Mix hraného a kresleného môže odradiť, ale pod taktovkou schopného filmára nie je priestor na obavy. Okrem samotného príbehu a spracovania potešil anglický DeVito Hoskins. Solídny herecký výkon. Prečo potom "len" tri? Osobne som sa už záverečnou polhodinou začal mierne nudiť. Ľahších 70%.(18.6.2008)

Neskutecnej masakr. Zemeckis vytvoril hodne originalni film a krom toho asi nejlepsi, kde jsou hrane postavy spolu s animovanejma. Ted samozrejme nemyslim treba Gluma z Pana prstenu, ale filmy jako Space Jam nebo Looney tunes. Je sice fakt, ze misty je az moc videt, jak se neco deje jakoby na pozadi, hlavne kdyz se Hoskins dostane do Kreslikova, ale to nikoho nezajima, protoze film svoje kouzlo neztraci. Navic tu je originalni pribeh s nekolika zvraty, kde se skloubi tmave mesto lidi s veselym animovanym mestem, v hlavni roli skvelej Hoskins a otravnej (v tom dobrym smyslu) kralik Roger. Ale stejne se mi nejvic libil soudce Doom hranej Christopherem Lloydem, to byl neskutecnej krutak. Jedinej drobnej problem je v neskutecnym mnozstvi animovanejch postav, po case mi chvilkama lezla sem tam nejaka postavicka na nervy, ale jinak to je skvela zabavna jizda od zacatku do konce.(9.1.2007)

• - Natáčelo se od 12. prosince 1986 do 27. srpna 1987 v Kalifornii (USA) a v Anglii. (Varan)

• - Tunel, kterým Eddie Valiant (Bob Hoskins) projíždí do Kreslounova a následně z něj i vyjíždí, je tentýž, ve kterém Biff Tannen (Thomas F. Wilson) pronásleduje ve svém kabrioletu Martyho McFlaye (Michael J. Fox) ujíždějícího na hoverboardu v Návratu do budoucnosti II (1989). V obou snímcích herecky figuroval Christopher Lloyd. (Dinsberg)

• - Bob Hoskins během natáčení posbíral tolik modřin, že mu manželka zakázala na dovolené svlékat se do plavek, aby si lidé nemysleli, že ho mlátí. (-bad-mad-wolf-)