La donna del lago

Manolo Bolognini

Nino Baragli

Kostýmy:

Danda Ortona

Brilantné! Na malej ploche (hotel , nábrežie jazera, les so zasneženým cintorínom) a s malým počtom hercov sa tu rozohráva úchvatná atmosférická záležitosť. Netradičná, častokrát rozostretá kamera, neustále fičanie studeného vetra prerušované depresívnou hudbou, dopĺňajú psychologické monológy hlavného hrdinu. Už v úvodnej scéne nám jeho prvý monológ naznačuje, že celý film sa spolu s ním len budeme prepadať do depresie a temnoty. Tragické vyústenie preto nie je prekvapením, ale o nejakú pointu v tomto prípade ranného gialla ešte nešlo. Už dlho so nevidel, aby sa tvorcom podarilo vykúzliť takúto úchvatnú atmosféru zároveň spolu s napínavým a zaujímavým dejom. Plný počet dávam tentoraz jednoznačne.(7.1.2011)

Spisovateľ prichádza do mesta ktoré pozná zo svojho detstva aby napísal ďalšiu knihu a ubytuje sa v miestnom hoteli.Píta sa na dievčinu,ktorá v tom hoteli bola zamestnaná.Bolo mu povedané že sa zabila,len on tomu nechce veriť že spáchala samovraždu.A tak po okolnostiach údajnej samovraždy bude pátrať.Tie snové sekvencie boli natočené veľmi realisticky.Atmosféra tu bola hutná,ponurá a každou scénou silnela.Je to brilantne natočené a parádne spracované.Herci boli ukážkoví.Vôbec sa mi nezdalo že to je Gotický horor a do gialla tiež zasahuje minimálne.Pre mňa to bolo krimi dráma.Je tam taká dramatická melanchólia.(12.10.2014)

Film ma velmi zajimavy, cernobily, lehce artovy vizual a skvelou, melancholicky syrovou atmosferu... Spisovatel jede navstivit do letoviska k jezeru v horach svou davnou pritelkyni (krasna Virna). Tam se vsak dozvida, ze zemrela za zahadnych okolnosti. Pousti se tedy na vlastni pest do patrani... Peter Baldwin mi pripominal Toma Neila, navic spousta voiceoveru a celkova "temnota" filmu, to vse koresponduje velmi dobre s mym vztahem k noirum. Moc pekny film. Doporucuju nejen noiristum. P.S.: po dvoudennim premysleni zvysuju na plny pocet, protoze nenachazim nic co bych vytkl.(22.3.2014)

• J*A*S*M

Několikrát tu vidím v komentářích slovo "napínavý", které patrně musí mít úplně jinou definici, než jsem si vždycky myslel, protože La Donna del lago je leccos, ale určitě ne to, co bych si pod zmíněným slovem představil já. Film je pomalý, ponurý, melancholicko-lyrický. Objektivně se mu musí uznat nadprůměrné kvality, v jiném rozpoložení by mě jeho atmosféra možná vtáhla, ale dnes jsem u něj k vlastní smůle jenom hrůzně nudil.(3.12.2014)

Napínavý psychologický thriller a opět jedno dnes už totálně zapomenuté ranné pregiallo. Viz komentář k filmu "Libido", který má s tímto filmem některé spojovací prvky nejen svou černobílou barvou, částečně i umístěním (zde převážně ve zdích hotelu) a dobrou tajemnou atmosférou, v tomto případě docela dost klaustrofobickou a náladovou. Giallo elementy typické pro filmy 70. let zde ještě samozřejmě nebyly, ale přesto se do toho to spec. žánru film řadí, a to zde nemusel být ani typický černý zabiják v černých rukavicích, punčochou přes hlavu a ostrou břitvou. Vlastně všechno (fyzické) násilí se zde objevuje jaksi mimo záběr, viz mrtvou dívku s podříznutým krkem. Zpět k filmu; sychravé počasí, ponurá atmosféra, tajemná vesnice, hotel, kde se odehrávají divné věci. Film je vizuálně krásně čistý a přitažlivější než v tomto případě již zmíněné "Libido", v obraze a v dialozích se odvijí docela komplikovaná spleť skutečných a imaginárních vzpomínek, pohledů do minulosti a různých fantazií. Film už od prvního pohledu působí uměleckým dojem (parádní práce kamery). Kdo viděl např. Resnaisův film "Loni v Marienbadu", se kterým nese "Donna del lago, La" některé společné znaky a rysy (příběh v tomto případě daleko více vymezený, třeba interiéry + exteriéry, zde hotel v Resnaisově filmu to byl pompézní barokní zámek, využívaný jako luxusní lázeňský penzión) dá mi jistě za pravdu. Bazzoni mě překvapil a já se těším na jeho další film "Giornata nera per l'ariete" a.k.a "Fifth Cord".(22.6.2010)