Pět dní jednoho léta

Five Days One Summer

• slovenský

Päť dní jedného leta

USA, 1982, 96 min

Tenhle film má momenty, jejichž přesnost si mnoho lidí možná asi ani neuvědomí. Dosti klíčový je ten, kdy se Douglas v dobré míře rozjaří a začne se chovat jako mladík. Ovšem jako mladík před x lety. Kdy takové chování bylo v normě. U mladíků. Jenomže ona je krapet jiná doba a především, on už jaksi mladík není. Navíc, nikdo od něj takové rozjaření nečeká a Kate ho ani vidět nechce. Nastává trapno. Na jedné straně trapno plné zhrození se, na druhé straně trapno ukřivděné. Obojí oprávněné a obojí nepřekonatelné a do budoucna už jenom destruující. Co se stalo, nemůže se odstát. Kate nikdy nechtěla vidět rozjařeného odvázané staříka. To, co na Douglasovi milovala, byl ten seriózní chlap, ke kterému mohla vzhlížet. Né trapák, za kterého se bude stydět před cizími lidmi. A naopak Douglas tím, že se s Kate a před Kate odvázal, měl pocit, že se tím více sbližují, že se jí více otevírá. Její reakce ho proto do morku kostí zraňuje. Katastrofa musí nutně přijít.(22.2.2014)

Velmi neobjektivně hodnotím film o netolerovaném romantickém vztahu staršího pána s mladou dívkou. Connery se v tomto filmu usmívá více a častěji, než ve všech svých ostatních filmech dohromady. A vážně mu to moc sluší. Pánové zase mohou spočinout okem na Betsy Brantley, případně na skalních masivech.(8.6.2011)

Na tenhle film jsem byla hodně zvědavá, ale musím přiznat, že přišlo mírné zklamání. Už od začátku víte hlavní pointu filmu, a pak se vesměs stále díváte na lidský trojúhelník, v němž účastníci stále lezou po horách a při čemž se nezapomínají myšlenkovitě vracet do minulosti. No určitě bych neřekla, že si tenhle snímek zaslouží víc, než průměrné hodnocení.(20.4.2014)

Pět dní jednoho léta je film určený nejspíše pro ženy, který není mi jako muži dost pochopitelný. Nádherně natočené alpské horské scény kontrastují s "divným" milostným příběhem, který je vyprávěn retrospektivně a který rozbíjí tempo celého snímku. Přestože mnohé scény nezapřou mistrovskou ruku oscarového režiséra Freda Zinnemanna (V pravé poledne, Šakal), film jako celek pro mne nefungoval a měl jsem co dělat, abych se dodíval. Ještěže ty šutry věděly, jak mají padat, aby z filmu nezbyla červená knihovna. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=bReNJYDLcBw(20.7.2013)

Film si sice nekladl žádné velké cíle, přesto ve mně vyvolal spoustu emocí (vesměs pozitivních). Nevhodný vztah strýce a neteře je zde vyobrazen na pozadí jejich pětidenního pobytu v horské chatě v Alpách. Od počáteční vášně, přes menší krizi, až k zaujetí neteře jiným mužem. Fred Zinneman byl opravdu velký režisér a dokázal zdánlivě banální příběh prostoupit spoustou citů i dramatiky. Povedlo se mu to velmi dobře.(6.8.2002)