Město Zero

• slovenský

Mesto nula

(festivalový název)

Sovětský svaz, 1989, 103 min

Kafkovský pocit nemožnosti dosiahnuť zdanlivo jednoduché ciele zahatané náhle sa vynárajúcimi prekážkami prostredníctvom cesty inžiniera do nemenovaného ruského mesta. Navonok všetko funguje ako má, ale pod zdaním normálnosti sa skrývajú nepochopiteľné absurdity. Kombinácia odcudzenia, nemožnosti vyslobodenia sa z podivnej spleti úkazov, podozrení úradov spolu so zjavným poukázaním na zvláštne snové prežívanie v sovietskom systéme vytvoril v prvej polovici presvedčivé scény obsahujúce zopár výborných nápadov (prehliadka živo neživých sôch v múzeu, torta s podobou hlavy hosťa so živým okom). Žiaľ v druhej polovici sa atmosféra prehupne. Záver tak patrí k štandartnej ruskej analyzujúcej dumkovej produkcii, vážne sa tváriacej, opakujúcej použité motívy, no vo výsledku neukazujúcej veľa originálnej nápaditosti.(16.9.2005)

V určitých pasážach trochu mdlé (múzeum), inokedy akoby trochu koncepčne neujasnené, celkovo (aspoň po prvom zhliadnutí) nie úplná trefa do čierneho. Ináč ale veľmi príjemný Kafkovský, úzkostný tranz s pulzujúcou večne ťaživou otázkou - som blázon ja alebo svet? Jedinou zostávajúcou možnosťou je bežať.(15.4.2019)

Brutálna kopa absurdít od začiatku až do polovice filmu ... Trošku viac sa tvorca venoval až takmer do detailu zobrazovaniu jednotlivých absurdných postáv, hlavne v múzeu, ale ako celok a hlavne s prihliadnutím na rok vzniku tohoto filmu, hodnotím ako nadpriemer ...! Jasná alegória na takú absurditu, akou bol celý Sojuz ...(2.6.2010)

Absurdita na entú, a výborná, umocnená múzeom absudít, pri ktorom som vybuchoval smiechom. Absurdita, z ktorej niet úniku, keďže deti hovoria vždy pravdu, a na konci socialistického režimu bola tá nemožnosť úniku veľmi čerstvá. A pritom film obsahuje toľko právd, veď všetci vieme, že v školskej jedálni sa muselo všetko zjesť, príslušník má vždy pravdu, nech hovorí čokoľvek, a záujmy štátu sú nadovšetko. Keby na konci nedošli nápady, mohlo to byť aj za plný počet, ale možno aj ten vážnejší záver bol súčasťou hry.(9.11.2016)

Takýto film mohol vzniknúť iba v krajine, kde zajtra už znamenalo včera. Najlepšie Mesto Zero funguje ako absurdná zábava bez zmyslu, myslím, že nejaký hlbší a vážnejší rozbor by jeho zvláštnemu dada tónu iba ubral na sile. Že sa niečo začne riešiť a nedorieši, že sa pýtame na motivácie postáv a odpovedí sa nám nedostáva....no je to ako bežný život. Tiež z neho nedokážeme uniknúť.(13.7.2016)