poster

Poznamenaní

 • Švýcarsko

  Die Gezeichneten

 • USA

  The Search

Drama / Válečný

Švýcarsko / USA, 1948, 105 min

Režie:

Fred Zinnemann

Předloha:

Betty Smith (kniha)

Scénář:

Richard Schweizer

Kamera:

Emil Berna

Hudba:

Robert Blum

Střih:

Hermann Haller
(další profese)

Zajímavosti k filmu (12)

 • - Ivanovi Jandlovi prišlo vzácne ocenenie poškodené a jeho otec si zašiel po vysvetlenie na colnicu. Komunistom bola miniatúrna soška Oscara podozrivá (bol menší ako iné sošky, lebo jeho veľkosť prispôsobili dieťaťu) a chceli zistiť či je z rýdzeho zlata, a tak spravili malý pokus – opiekli mu hlavu. (JančiBači)

 • - Ivan Jandl (Karel) uvedl, že v pozdějším věku, když pracoval jako inspicient v divadle,nosil svého Oscara po práci do restaurace a za jeho ukazování mu štamgasti platili útratu. (Redyx1)

 • - Jarmila Novotná ve své knize Byla jsem šťastná vzpomíná: "Několik dní před tím mi telefonoval filmový režisér Fred Zinnemann, aby mi nabídl roli české matky ve filmu o hledání malého chlapce, který se ztratil za války v koncentračním táboře. Dítě vyděšené krutostí a utrpením tam prožije šok a na všechno začne odpovídat jedinou větou „Ich weiss nicht". Americká UNRA chlapce pošle do rehabilitačního tábora, ale on uteče. Najde ho americký voják, který se ho ujme, získá jeho důvěru a naučí ho mluvit. Chlapcova matka mezitím svého syna hledá od tábora k táboru – až ho nakonec najde. Film se měl natáčet v Curychu. Zinnemann už našel devítiletého chlapce, který zpíval v Praze v rozhlase. Jelikož nemluvil anglicky, vzal mu do Curychu učitelku. Stále však ještě hledali herečku, která by mohla hrát chlapcovu matku. Zinnemann byl celý zoufalý, neboť filmování mělo už začít a tu prý mu ta učitelka řekla: „Proč si nevezmete Novotnou?"
  Zinnemann namítal: „Novotná je v Americe a já už nemohu čekat," ale učitelka mu opáčila: „To se mýlíte, já jsem ji právě slyšela v Národním divadle v Praze zpívat Prodanou nevěstu." Tak se stalo, že nás přišel Zinnemann do Litně navštívit, právě když tam byl Jan Masaryk. Když dokončil své vyprávění, byla jsem dojata. Také Jan Masaryk řekl, že takový film by mohl pomoci zastavit další války a abych to přijala. Chtěla jsem ovšem míti svolení od Jiřího. Sotva jsme přijeli domů, abychom užili klidného léta, už abych ho zase opustila. S Jiřího souhlasem jsem kapitulovala a podepsala smlouvu.
  Zinnemann prosil, abych přijela do Curychu co nejdříve. A tak jsem 23. července (1947) po slzavém rozloučení s dětmi a s Jiřím odjela." a dále pokračuje na více než 15ti stranách líčením peripetií s natáčením a extrémní úspěch, který vnímala posléze po celý svůj život jako vrchol své filmové kariéry." (NinadeL)

 • - Film získal v roku 1949 dvoch Oscarov a v ďalších troch kategóriách bol na túto cenu nominovaný. V tom istom roku vyhral aj tri ceny Zlatý Glóbus, bol tiež nominovaný na DGA Award od Spolku režisérov Ameriky. Rok predtým, v roku 1948, získal jednu nomináciu na benátskom filmovom festivale. Newyorský filmový kruh kritikov mu udelil tretie miesto a získal jednu cenu od National Board of Review. V roku 1950 vyhral jednu cenu BAFTA. (Marek1991)

 • - Ivan Jandl v době natáčení neuměl anglicky, všechny své anglické dialogy namemoroval foneticky, tj. z poslechu. (Dinsberg)

 • - Ivan Jandl řekl v roli Karla pouze jedno české slovo. (Dinsberg)

 • - Po natočení filmu napsal Monty Clift Jarmile Novotné dopis, kde jí vyznává svůj obdiv a lásku k ní. Celý dopis ocitovala Novotná ve své biografii. (lucascus)

 • - Ivan Jandl získal za svou roli dětského Oscara. Komunistické úřady mu však nedovolily si ho osobně převzít. Do Československa mu byl však později přivezen. (lucascus)

 • - Krátce před smrtí Ivana Jandla se s ním ještě sešla Jarmila Novotná, aby zavzpomínali na staré časy. (lucascus)

 • - Českému herci Ivanu Jandlovi, který za svou roli získal Oscara i Zlatý Glóbus, napsala obdivný dopis i budoucí sexbomba Brigitte Bardot, tehdy však neznámá, kariéru začínající herečka. (lucascus)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace