Posetitěl muzeja

Visitor to a Museum, A

Visitor of a Museum

Drama / Sci-Fi

Sovětský svaz / Západní Německo / Švýcarsko, 1989, 136 min

Vizuálně podmanivá a tíživá podívaná, která svým duchovním přesahem v lecčems připomíná Stalkera od Tarkovského. O nějakém příběhu se dá mluvit pouze v první polovině, ta druhá už je jen mozaikou silných a vtahujících obrazů. Závěrečná půlhodina je ryzím uměním.(25.1.2015)

Ťažká atmosféra, všadeprítomné dusno a jeden cestovateľ zdevastovanou krajinou. Úvodná a záverečná scéna berú dych a to čo sa odohráva uprostred je pomaly plynúce a stupňujúce sa šialenstvo. Mentálna a fyzická deviácia, čakanie na Mesiáša, blčiace okná a hučiace more. Jedna z najlepších filmových verzií postapokalypsy. Nutkanie vidieť to znova.(15.9.2013)

Uf, tak tohle je trochu oříšek. V každém případě jde o skvělou postapokalyptickou perlu s nádherným vizuálem. Však taky Konstantin Lopušanskij dříve spolupracoval s Andrejem Tarkovským, a je to na filmu znát. Počáteční 2/3 filmu jsou nádhernou procházkou světem zavaleným odpadky, setkáním se zbytky přeživších obyvatel, odhalováním minulosti a navázáním kontaktu s "Degeneráty", což jsou narození lidé s tělesnými a psychickými vadami, způsobené znečištěným prostředím. Poslední třetina filmu je jakýsi halucinogeně-psychadelický zážitek, kdy dochází ke změně myšlení a vnímání hlavního hrdiny, bohužel jsem nedokázal odhadnout proč, jak či kam. Samotný závěrečný záběr dokáže udržet v křesle ještě dlouho po nápisu "Konec filmu".(4.6.2013)

První polovina filmu velmi příjemně připomene Tarkovského Stalkera, mísí pomalou post-apokalyptickou depresi s ekologickým přesahem a religiózním hledáním Boha, který odsoudil své ovečky do toxického pekla. Pak se ale film už čím dál víc hroutí do sebe, podněcování myšlenek topí v šílenství světa a u toho už svou pomalostí ubíjí... až se propadne do psychedelicky abstraktní teatrálnosti a mnoho-vše-nic-značnosti, ve které jsem se už zcela ztratil. 7/10(29.1.2014)

Další film z pera Konstantina Lopushanského, který pracuje s tematikou poastapokalyptického prostředí. Vizuálně film může připomínat film Stalker. Stejně tak hlavní děj. linka. Hlavní postava se vydá na “výlet” mimo město. Čím více je však odloučen od svého běžného života, tím více si uvědomuje prázdnotu světa a celého svého počínání.(14.10.2015)