Posetitěl muzeja

Visitor to a Museum, A

Visitor of a Museum

Drama / Sci-Fi

Sovětský svaz / Západní Německo / Švýcarsko, 1989, 136 min

První polovina filmu velmi příjemně připomene Tarkovského Stalkera, mísí pomalou post-apokalyptickou depresi s ekologickým přesahem a religiózním hledáním Boha, který odsoudil své ovečky do toxického pekla. Pak se ale film už čím dál víc hroutí do sebe, podněcování myšlenek topí v šílenství světa a u toho už svou pomalostí ubíjí... až se propadne do psychedelicky abstraktní teatrálnosti a mnoho-vše-nic-značnosti, ve které jsem se už zcela ztratil. 7/10(29.1.2014)

Další film z pera Konstantina Lopushanského, který pracuje s tematikou poastapokalyptického prostředí. Vizuálně film může připomínat film Stalker. Stejně tak hlavní děj. linka. Hlavní postava se vydá na “výlet” mimo město. Čím více je však odloučen od svého běžného života, tím více si uvědomuje prázdnotu světa a celého svého počínání.(14.10.2015)

Návštěvník muzea je těžký film, fyzicky těžký. Jako by tento myslitelný svět byl složen pouze ze dvou prvků: vody a ohně, které další dva, zemi a vzduch, strhují do svého područí. Podobně dvouprvková je i společnost, kterou poutník prochází; jakéso zbytky civilizace a lidé, kteří se modlí «Господи, выведи нас отсюда!» Příběh pozvolna utichá, mizí, a nastává rituál (rituály jsou bezpříběhové), který má spíš gnostickou než křesťanskou podstatu (myslím, že "gnostické" filmy mají zlatý věk ještě před sebou). Také o myslitelných světech byla už natočena pěkná řádka filmů. Vědci či studenti by je měli analyzovat, rozložit do vrstev, příhodné sloučit a rekonstruovat tím příběh, který na nás v budoucnu čeká. Myslím, že už ho v sobě mají, o podrobnostech se nebudeme dohadovat. Podobně by se dal namodelovat i "filmový" člověk, který je schopen nějakou tu apokalypsu přežít.(8.11.2019)

Ťažká atmosféra, všadeprítomné dusno a jeden cestovateľ zdevastovanou krajinou. Úvodná a záverečná scéna berú dych a to čo sa odohráva uprostred je pomaly plynúce a stupňujúce sa šialenstvo. Mentálna a fyzická deviácia, čakanie na Mesiáša, blčiace okná a hučiace more. Jedna z najlepších filmových verzií postapokalypsy. Nutkanie vidieť to znova.(15.9.2013)

Vizuálně podmanivá a tíživá podívaná, která svým duchovním přesahem v lecčems připomíná Stalkera od Tarkovského. O nějakém příběhu se dá mluvit pouze v první polovině, ta druhá už je jen mozaikou silných a vtahujících obrazů. Závěrečná půlhodina je ryzím uměním.(25.1.2015)