Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sazeč Emil Tůma zdědil po svém strýci na předměstí velkou vilu. S radostí se vydá na první obhlídku, ale nevychází z překvapení. Ve vile se setká s celou řadou lidí, kteří zde vykonávají různé činnosti, jimž Tůma nerozumí. Navíc mu každou chvíli někdo z nich strčí do ruky obálku s penězi. Postupně se však Tůma začíná orientovat a pochopí, že strýc poskytoval prostor vily různým podvodníkům, kteří společně s ním vytvořili společnost s heslem "Každá koruna dobrá". Ve vile se konají spiritistické seance, modernistický "malíř" zde patlá pseudoumělecká díla a zdrojem výdělku je i rozvrzaný klavír. Nejhorší však je, že vila slouží i k okrádání nešťastníků, kteří potřebují byt, a jsou ochotni platit těžce našetřenými úsporami. K povedené partě patří i zloději aut, kteří ukradená vozidla prodávají na součástky. Tůma se rozzlobí a zavolá své ženě. S její pomocí a pomocí učitelky ze sousední mateřské školy se s podvodníky snaží vypořádat. Přivolaná policie pak celou společnost zatkne. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (27)

otík 

všechny recenze uživatele

No to vám byl film! Zcela nestandardní komedie s koncertem pro Kopeckého a pak spoustu známých herců ve větších i menších roličkách. Naprostou jedničku si však zaslouží Miroslav Horníček, který je k nepoznání a přivlastnil si skvělou roli podvodníka každým coulem. Místy se komedie vyznačuje prvky grotesky, místy Kopeckého projev i hudba připomínají pozdějšího Limonádníka, místy je to těžká nuda, občas docela "řachanda". Zcela nevyrovnaný film, zvláštní a tak na jedno shlédnutí. Zajímavé, ale nic víc. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Miloš Kopecký hraje muže, který zdědí po zesnulém strýci dům a jeho nájemníci před ním tají, že se každý z nich živí nějakým druhem podvodu, až dosud pod strýcovou patronancí. Taková zápletka vůbec není špatná a z obsazení by se i mohlo zdát, že půjde o atraktivní podívanou, ale bohužel. Byl to vlastně první poválečný pokus o regulérní crazy komedii a totálně pohořel. Diváci ani herci nebyli na něco takového zvyklí a ten film je zvláštní v tom, že střídá trapné pitvoření a pokusy o satiru á la Z. Podskalský s vážně povedenými okamžiky a černým humorem. Taky prý vzbuzoval zvláštní reakce - diváci se smáli, ale nevěděli čemu, líbil se intelektuálům, ale ti mělipocit, že na veřejnosti se sluší ho zatracovat atd. Myslím, že úplně k zahození není. Základní chybou je, že nerespektuje (a nezná) pevná pravidla crazy komedie: I tu nejbláznivější situaci je třeba prezentovat s vážnou tváří, zachovat jednotnou míru stylizace a nestavět humor na gagu jako samostatné jednotce, ale na gradující dramatické situaci. No a na druhou stranu, jestli je ten film v něčem zajímavý, pak právě v tom. Asi tak - jestli jste se pobavili u podobně nezvládnutých filmů jako Casino Royale nebo Buldoci a třešně, třeba vás svým bizarním způsobem pobaví i Každá koruna dobrá. 30% ()

Reklama

argenson 

všechny recenze uživatele

A to já klidně půjdu proti davu. Poprvý jsem tohle viděl asi před dvaceti lety a měl jsem zafixováno, že je to velká legrace. Přiznávám, pak jsem se trochu bál vidět to znovu, ale ani teď mě to nezklamalo. Pravda, taková přehlídka hereckých osobností by si zasloužila lepší scénář, než tenhle poťapanej blázinec, ale mě nijak nevadilo, že velká dáma českého divadla Dana Medřická si celý film vystačila s repete hysterickýho křiku, že se stěhovat nebude. Já jsem se pobavil. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Originalita se tomuto dilu uprit neda. Je zde nekolik vtipnych pasazi, ktere se vsak ztraci v mori prihloupleho tlachani. Vseobecne nejsem fanouskem crazy komedii a monology hercu vedene smerem k divakovi, se mi taky protivi. Ve filmu je rada postav, ktere si strihnou jen malou roli, z tech vetsich urcite zaujme vyborna Jirina Sejbalova. Na tento film se uz urcite nepodivam. ()

Flakotaso 

všechny recenze uživatele

Höger a zejména závěrečný Válek se svým geniálním hlasem lehce vylepšují dojem, ale jinak je to bohužel velice slabé a ve své snaze o kombinaci satiry a zcela odvázané crazy komedie strašlivě přestřelené. Podivuhodné, jak se Brynych během tří let dostal od skvělé Žižkovské romance a Pěti z milionu k podobným pochybnostem, a potom zase k prý výtečnému Transportu z ráje a ...a pátý jezdec je Strach. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (5)

  • O filmu se v tehdejší době žertovalo, že jeho název nejlépe vystihuje motivy těch, kteří v něm hrají. (raininface)
  • Juraj Herz se ve svém hereckém debutu hned začal učit i řemeslu režisérskému. Mimo své záběry se stále zajímal o práci režiséra Brynycha, který ho později u filmu jmenoval svým asistentem. (mchnk)
  • Smutný muž (Jaroslav Válek) v závěru filmu je se strnulým obličejen na scéně bez mrknutí 1 minutu a 55 vteřin. (Ganglion)

Reklama

Reklama