Usmíření

(festivalový název)
Slovinsko / Srbsko / Černá Hora / Kosovo, 2021, 80 min

Albánská tradice v případě vraždy ukládá rodině oběti povinnost buď zločinci veřejně odpustit, nebo na něm vykonat pomstu. Netřeba dodávat, že taková volba a její následky mají nebývalý dopad na celou společnost. Kanun je soubor sekulárních albánských tradic, jimiž se po staletí řídí zdejší křesťané i muslimové a která byla v některých částech země oživena po pádu komunismu. Jde o vnímání spravedlnosti založené na principu „oko za oko“, jehož součástí je i krevní msta - ale i odpuštění a usmíření. Ta může zasáhnout celé rodiny a trvat po generace. Dokumentaristka Marija Zidar sleduje jednu z rodin, která stojí právě před takovým rozhodnutím. Zatímco místní kněz se snaží patriarchu přesvědčit, aby šel cestou milosrdenství, přátelé v hospodě pokřikují, že krevní msta je hrdé albánské dědictví. Najde otec mrtvé dcery sílu odpustit? A co matka, která vše jen zpovzdálí sleduje – přijme rozhodnutí svého muže? Tíživé observační drama z divoké albánské krajiny připomíná, že odpuštění je jedním z nejtěžších aktů lidského jednání. (Jeden svět)

xxmartinxx

Ne že bych na to byl hrdý, protože chápu kulturní tlak, který na ty lidi působí, ale u tohohle dokumentu jsem skončil skoro jako moje máma, když křičí na postavy v Ulici rady, jak se mají chovat, a chytá se za hlavu když dělají nesmysly. Je to vážně intenzivní ponor do mentality, která je pro mě těžko vstřebatelná, a filmařům se to podařilo zachytit krásně. ()