Invaze U.S.A.

• slovenský

Invázia do USA

Akční / Dobrodružný

USA, 1985, 104 min

Nonstop akční inferno s nepřemožitelným Chuckem, kde přítomnost dětí v záběru vždy ohlašuje příchod rusáka s bombou. Klasický americký produkt, kde se rusáci snaží zničit ameriku, mluví s přízvukem, pijí vodku a podnikají atentáty na poklidné americké předměstí, nákupní galerie o vánocích, kostely a školní autobusy. Chuck ale všechny zachrání a pošle záporáka express do SSSR. Po skončení filmu se tak nabízí jen jedna otázka. Co se sakra stalo s tím pásovcem?(25.8.2010)

Za tenhle film měl intergalaktický Chuck dostat Nobelovu cenu míru. Jestli pánům ve Švédsku nestačí si spočítat že je člověkem, který v roce 1985 zastavil pokračující invazi USA. Ano, film je údajně natočen dle skutečných událostí, jen se odehrává v jiné dimenzi. Abych ale nezatracoval ostatní herce, tím že tady budu chrlit chvalospěvy na herecké dovednosti pana Nejvyššího, všichni odvádějí vysoký nadstandard a třeba takový terorista Rostov občas dokonce i utrousí něco v Ruštině, přestože by podle scénáře měl mluvit rusky vlastně pořád. Ale kdo tohle vlastně v podobných filmech sleduje. Chuck zachrání kostel, autobus plný dětí, nákupní středisko.... Zastřelí falešné policajty, vojáky a kdyby mohl tak vyřeší i otázku zdravotnictví. Řeknu vám ten chlap umí udělat čistku v těchto resortech. To by byl ministr jako víno. Neskutečný film a vřele doporučuji.......(9.10.2012)

Matt Hunter (Chuck Norris) dostane nabídku, vrátit se do služby, protože Rus Mikhail Rostov (Richard Lynch) se vrátil do USA, ale odmitá s tím, že ho mohl zabít již dříve, ale nedostal povolení. Rostov na Huntera nezapomněl a vydává se do Everglades na Floridě se třemi airboats (loď poháněná velkou vzduchovou vrtulí umístěnou vzadu) s úmyslem ho zabít. Matt tento útok přežije, ale je zastřelen jeho přítel a proto se po tomto incidentu vrací, aby Rostovu bandu terorizující nevinné občany zastavil... Chuck Norris nemá ve snímku tolik osobních soubojů, ale o to více střílí a jeho hlášky také stojí za to a samozřejmě nechybí poctivé reálné exploze. Chuckův syn Eric dělal na filmu jako kaskadér a bratr Aaron jako koordinátor kaskadérů. Na příběhu se podíleli Aaron Norris a James Bruner, který dělal s Chuckem Norrisem scénář.(8.2.2014)

• JFL

Otravně nudný rádoby akčňák stvrzuje smutný fakt, že s výjimkou hrstky požitkářsky debilních perel jako sionistický macho flák "Delta Force" nemá kult Chucka Norrisse opodstatnění v jeho díle, nýbrž čistě v reflexích na ně. Snímek svou řemeslnou impotencí, zoufalou nedramatičností a scenáristickou pitomostí bohužel míjí nejen kategorii akčních fláků, i nechtěně směšných campů a zarytě směřuje ke dnu mezi tituly postrádající jakékoli důvody k jejich sledování. Největší pozornost na filmu si zaslouží roztomilé sekvence s pásovcem, což je v případě akčního filmu mrzutá bilance. Při tom snímek skýtá velký potenciál. "Invasion U.S.A." evidentně vznikala jako sumarizace (nejen) Chuckových nacionalistických postojů, které mistr posléze ventiloval v odstrašující ideologické masáži "Black Belt Patriotism: How to Reawaken America". Vyprávění je pojato jako propaganda upřednostňující dílčí významy před dramaturgickou koherencí či příběhem. Sekvence vylodění, kde v souladu se slasherovými pravidly umírá miliskující se páreček coby zástupné postavy pro mládež nebdělou ohrožení, či první útok na středostavovské předměstí ukolébané vánoční idylkou jsou famózní, ale fušerská realizace výrazně snižuje jejich potenciál (ve smyslu dramatičnosti, propagandy i campu). Postavu pana TotalGyma lze naopak chápat jako zosobněného ducha USA, ba dokonce Boha (jak naznačuje vševědoucí zarostlá tvář), neboť se jako vůle boží zjevuje bez předchozího odůvodnění kdekoli, kde dochází k nepravostem.(31.10.2010)

• choze

AMERIKA PŘIPRAVENA NEBYLA... ALE ON ANO! Od režiséra RUDÉHO ŠKORPIONA (a jiné cannonovsko-norrisovské klasiky MISSION IN ACTION) jsem tedy čekal víc, ale úplně špatné tohle typické cannonovské béčko let osmdesátých taky není. INVAZE DO USA vznikla rok po jiném invazivním titulu RUDÝ ÚSVIT a zajímavá je tady forma titulní invaze. Nejde totiž o anexi jako takovou, ale jen o řadu podvratných akcí ve velkých amerických městech (teroristé se např. převlečou za policisty, zmasakrují mládež na večírku a když přijede skutečná policie, přeživší mládežníci se na ni naštvaně vrhnou), které mají zažehnout vlnu nepokojů. Celé to na mě dělá dojem jako by v Cannonu (který ve stejném roce vyprodukoval i veleúspěšného AMERICKÉHO NINJU, v kterém měl původně Chuck hrát) měli hromadu nespotřebované filmařské pyrotechniky a chtěli se jí rychle zbavit. Po pomalejším rozjezdu se rozpoutá neutuchající ohňostroj, kterým se v teréňáku proplétá Chuck s kamenným výrazem a uzinou v každé ruce a se suchými hláškami na neochotně se pohybujících rtech likviduje teroristy jejich vlastními bombami. Obzvlášť komická je snaha scenáristy (kterému Chuck fušoval do řemesla) hrdinu heroizovat - na Chucka si neustále někdo otvírá hubu, aby se vzápětí zbitý šoural pryč, úpějíce "HAJZL JEDEN!". Byl ještě někdy v nějakém filmu padouch (zde krásně slizký Richard Lynch), který měl z hrdiny regulérní noční můry? Absolutní bomba je pak finále, ve kterém vyjedou do ulic desítky tanků Národní gardy a Chuck si to rozdá s hlavním záporákem v bazukovém duelu. Jinak král béčkových padouchů Billy Drago se tu k mému zklamání jen mihne v jedné jediné scéně. Fanouškům i odpůrcům reaganovského akčního filmu vřele doporučuji výbornou stránku www.ruthlessreviews.com/80actionguide.cfm(7.1.2006)

• - Chuckův syn Eric dělal na filmu jako kaskadér a bratr Aaron jako koordinátor kaskadérů. (Rominator)

• - Do role novinářky tvůrci zvažovali také obsazení Whoopi Goldberg. S tím však režisér nesouhlasil. (Fenk)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 146. (Zdroj: ČSFD.cz)