Invaze U.S.A.

• slovenský

Invázia do USA

Akční / Dobrodružný

USA, 1985, 104 min

Takže čím začít ? Film je celkově na tu dobu povedenej, takže kvalitní práce a i hudba byla taková správně klasická, dobrá. Sice jsem čekal trochu více, ale nevadí. Chuck Norris sice zde hraje hned ze začátku, ale pořádně se předveda zhruba až v půli filmu. Trošičku horší bylo to, že nepoužíval moc své bojové umění, respektivě a lajcky řečeno se moc nepral, spíš střílel, ale i to bylo ucházející, navíc měl výborné hlášky, takže jeho postava byla ve filmu skvělá. Celkově akce taky byla kvalitní, zejména na konci filmu a automobilové honičky. Hlavní záporák též výborný. Bohužel příběh mě moc nenadchnul, byl opravdu divný, hlavně ta první polovina filmu, nechci říci, že se vlekla, ale mohla být lepší. Akce tu je dost, taky mohla být výraznější, ale stále je to koukatelné béčko na tu dobu. Znám ale lepší filmy s Norrisem, třeba Delta force 2 nebo série Nezvěstní v boji a tak dále. Tohle je přesto nadprůměrný film, který potěší i několikrát. Herecké obsazení celkem jde. Norris a hlavní záporák byly nejlepší. Ve výsledku jsem docela spokojen, ale potenciál byl dost nevyužit. Rozhodování mezi 3 a 4 hvězdou bylo u mě pekelné, ale přesto dávám tu čtvrtou. Celkově hodnotím na 70% = ****(1.2.2013)

Když už nic jiného, tak je tahle epika choromyslných bratrů alespoň neuvěřitelně překvapivá. Dnes už se těžko dostanete k filmům, ve kterých zlotřilá komanda žoldáků likvidují rodiny u vánočních večeří a na školní autobusy připevňují časované bomby. Škoda, že se ve tří čtvrtinách na všechny tyhle překvapivé estrádní momenty zapomeneme a jdeme do tvrdé akce, při které se skoro nikdo nepohybuje, zato ale všichni neustále střílí. Na druhou stranu vám ten film alespoň nelže, Chuck Norris řekne za celou dobu stopáže asi deset vět a nikdy se nedozvíte, co se stalo s jeho domácím mazlíčkem, populárním pásovcem. Jak dějovou situaci komentoval filmovědec Zdeněk Blaha: kam jsme klikl, tam něco bylo. Nekecal!(12.4.2010)

• JFL

Otravně nudný rádoby akčňák stvrzuje smutný fakt, že s výjimkou hrstky požitkářsky debilních perel jako sionistický macho flák "Delta Force" nemá kult Chucka Norrisse opodstatnění v jeho díle, nýbrž čistě v reflexích na ně. Snímek svou řemeslnou impotencí, zoufalou nedramatičností a scenáristickou pitomostí bohužel míjí nejen kategorii akčních fláků, i nechtěně směšných campů a zarytě směřuje ke dnu mezi tituly postrádající jakékoli důvody k jejich sledování. Největší pozornost na filmu si zaslouží roztomilé sekvence s pásovcem, což je v případě akčního filmu mrzutá bilance. Při tom snímek skýtá velký potenciál. "Invasion U.S.A." evidentně vznikala jako sumarizace (nejen) Chuckových nacionalistických postojů, které mistr posléze ventiloval v odstrašující ideologické masáži "Black Belt Patriotism: How to Reawaken America". Vyprávění je pojato jako propaganda upřednostňující dílčí významy před dramaturgickou koherencí či příběhem. Sekvence vylodění, kde v souladu se slasherovými pravidly umírá miliskující se páreček coby zástupné postavy pro mládež nebdělou ohrožení, či první útok na středostavovské předměstí ukolébané vánoční idylkou jsou famózní, ale fušerská realizace výrazně snižuje jejich potenciál (ve smyslu dramatičnosti, propagandy i campu). Postavu pana TotalGyma lze naopak chápat jako zosobněného ducha USA, ba dokonce Boha (jak naznačuje vševědoucí zarostlá tvář), neboť se jako vůle boží zjevuje bez předchozího odůvodnění kdekoli, kde dochází k nepravostem.(31.10.2010)

Za tenhle film měl intergalaktický Chuck dostat Nobelovu cenu míru. Jestli pánům ve Švédsku nestačí si spočítat že je člověkem, který v roce 1985 zastavil pokračující invazi USA. Ano, film je údajně natočen dle skutečných událostí, jen se odehrává v jiné dimenzi. Abych ale nezatracoval ostatní herce, tím že tady budu chrlit chvalospěvy na herecké dovednosti pana Nejvyššího, všichni odvádějí vysoký nadstandard a třeba takový terorista Rostov občas dokonce i utrousí něco v Ruštině, přestože by podle scénáře měl mluvit rusky vlastně pořád. Ale kdo tohle vlastně v podobných filmech sleduje. Chuck zachrání kostel, autobus plný dětí, nákupní středisko.... Zastřelí falešné policajty, vojáky a kdyby mohl tak vyřeší i otázku zdravotnictví. Řeknu vám ten chlap umí udělat čistku v těchto resortech. To by byl ministr jako víno. Neskutečný film a vřele doporučuji.......(9.10.2012)

Je to celkom dobrý akčný film s Chuckom Norrisom, ktorý patrí medzi jeho lepšie filmy. Má dobrý príbeh o bývalom agentovi, ktorý si chce žiť normálnym životom mimo ostatných, ale keď sa dozvie, že obávaný terorista, ktorého kedysi nechal žiť sa vrátil do Ameriky a spolu s ním sa vylodili aj stovky teroristov, ktorí tam chcú začať teror, vráti sa, aby ho už konečne dostal a zachránil celú situáciu. Spracovanie je na tom dobre, síce ma trochu mrzí, že sa nejedná o plnohodnotnú inváziu, akú priniesol o rok neskôr film Červený úsvit, ale len o príchod množstva teroristov, ktorí začnú robiť záškodnícku činnosť, ale aj takto som spokojný, je to správne svižné a samozrejme aj ideálne zábavne hlúpe, ako sa na akčný film tohto typu patrí, takže je to vydarená akčná zábava. Ale na Norrisa si treba počkať, celú prvú polovicu sa objaví len občas v nejakej nedôležitej scéne, film sa v tejto časti venuje hlavne teroristom a ich záškodníckym činnostiam, ale aj na toto sa dobre pozerá, hlavne také vystrieľanie ulice počas vianočných sviatkov dokáže zaujať a v druhej polovici je to už plnohodnotný akčný film a tak ma bavila ešte viac. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Tvoria ju hlavne prestrelky, ktoré sú dobre natočené, so slušným počtom zabitých a v zaujímavo zvolenom prostredí, takže sa na ne pozerá veľmi dobre, zaujala ma aj veľkoleposť akcie, je tu množstvo výbuchov a nasadenej bojovej techniky, len ma mrzí, že tu Norris zo svojich bojových schopností nepredvedie prakticky vôbec nič, to ani nestojí na reč. Najviac sa mi páči záverečná prestrelka v kancelárskej budove, alebo všetky situácie, kde hlavný hrdina teroristom vráti ich výbušninu tesne pred výbuchom. Herecké obsadenie je na tom dobre, Chuck Norris je tu výborný, tento typ akčného hrdinu mu skvelo sedí, málokedy niečo povie, ale vždy to stojí za to, celý čas sa tvári, ako keby sa ho to ani netýkalo, aj keď práve odstreľuje protivníka raketometom, bavil ma v každom svojom zábere. Hlavný záporák síce mohol byť aj lepší, ale nemám s ním problém a navyše ma dostalo, keď má šéf rozsiahlej zločineckej organizácie nočné mory o hlavnom hrdinovi. A okrem nich tu už nikto moc nevyniká, jedine Billy Drago, ale má len majú úlohu. Čo sa týka réžie a technickej stránky, samozrejme sa nejedná o žánrovú špičku, ale aj tak som nadmieru spokojný, Joseph Zito svoju práca ovláda a tak je to po všetkých stránkach dobre zvládnuté, ako sa na film tohto typu patrí. Ja som spokojný, Invázia do USA je nadmieru zábavné a svižné veľkolepé akčné béčko v štýle osemdesiatych rokov so všetkým, čo k tomu patrí a Norrisa mám rád, takže nemám problém. Objektívna kvalita filmu- 64%, film sa páči mne na 74%.(14.9.2009)

• - Chuckův syn Eric dělal na filmu jako kaskadér a bratr Aaron jako koordinátor kaskadérů. (Rominator)

• - Film, který Matt Hunter (Chuck Norris) sleduje v televizi, je UFO útočí! (1956). (Mol)

• - Společnost Cannon nechala ve střižně odstranit všechny příběhové prvky a pozadí postav, aby se film soustředil jen na akci a Chucka Norrise. (Mol)