poster

Invaze U.S.A.

 • Česko

  Invaze do U.S.A.

 • USA

  Invasion U.S.A.

 • Slovensko

  Invázia do USA

 • Velká Británie

  Invasion U.S.A.

Akční / Dobrodružný

USA, 1985, 104 min

 • JFL
  *

  Otravně nudný rádoby akčňák stvrzuje smutný fakt, že s výjimkou hrstky požitkářsky debilních perel jako sionistický macho flák "Delta Force" nemá kult Chucka Norrisse opodstatnění v jeho díle, nýbrž čistě v reflexích na ně. Snímek svou řemeslnou impotencí, zoufalou nedramatičností a scenáristickou pitomostí bohužel míjí nejen kategorii akčních fláků, i nechtěně směšných campů a zarytě směřuje ke dnu mezi tituly postrádající jakékoli důvody k jejich sledování. Největší pozornost na filmu si zaslouží roztomilé sekvence s pásovcem, což je v případě akčního filmu mrzutá bilance. Při tom snímek skýtá velký potenciál. "Invasion U.S.A." evidentně vznikala jako sumarizace (nejen) Chuckových nacionalistických postojů, které mistr posléze ventiloval v odstrašující ideologické masáži "Black Belt Patriotism: How to Reawaken America". Vyprávění je pojato jako propaganda upřednostňující dílčí významy před dramaturgickou koherencí či příběhem. Sekvence vylodění, kde v souladu se slasherovými pravidly umírá miliskující se páreček coby zástupné postavy pro mládež nebdělou ohrožení, či první útok na středostavovské předměstí ukolébané vánoční idylkou jsou famózní, ale fušerská realizace výrazně snižuje jejich potenciál (ve smyslu dramatičnosti, propagandy i campu). Postavu pana TotalGyma lze naopak chápat jako zosobněného ducha USA, ba dokonce Boha (jak naznačuje vševědoucí zarostlá tvář), neboť se jako vůle boží zjevuje bez předchozího odůvodnění kdekoli, kde dochází k nepravostem.(31.10.2010)

 • majo25
  ***

  Klasické osemdesiatkové akčné béčko, ktoré ak odmyslím Norrisa ničím nevyniká. Záporáci sú aj napriek obsadeniu charizmatického Richard Lyncha skôr podpriemerní. Ale akcie a výchuchov je dostatok, Chuck skvele baví a dokazuje, že je stále vo forme. Škoda, že súbojov je z jeho strany málo, väčšinou berie do rúk flinty a dokonca aj hláškuje. Práve on drží tento obyčajný akčnák nad vodou.(7.4.2018)

 • inutihar
  *****

  Tento film vyžaduje úplně nový přístup k hodnocení. Béčko s nesmyslným dějem, rezignujícím na jakoukoliv aspoň elementární logiku či vnitřní soudržnost; "vystupující", kteří se ani nesnaží o cokoliv zdánlivě podobné hereckému výkonu; scény a záběry, u kterých jsem jen nevěřícně zíral či se (téměř doslova) válel smíchy (vánoční večer) a samozřejmě Chuck Norris v těsných džínách a samopaly na kšandě, jak si ho všichni pamatují z plakátů pouťových střelnic a videopůjčoven přelomu 80. 90. let. Příšerný odpad, ale ve své kategorii pětihvězdičkový.(14.8.2010)

 • Kubaso
  ***

  "Invaze do U.S.A." by se svým způsobem dala přirovnat ke "Komandu" nebo "Cobře" se Stallonem. Jenže tam, kde se Arnieho majstrštyk nebere až tak vážně a "Cobra" má minimálně alespoň dobrou atmosféru a charismatického Slye, toto béčko nabízí pouze hromadu nesmyslů a Chucka Norrise s extra těsnými džíny a permanentním výrazem sedmiletého haranta, jemuž někdo sebral hračky. Filmové postavy se objevují a zase mizí zcela náhodně a pár scén do děje filmu vůbec nepasuje. Jeden příklad za všechny: hlavní záporák Rostov zajde za dealerem v Miami za účelem prodeje ukořistěných narkotik. Jeho i přihlížející šlapku roztomilým způsobem zlikviduje (dealera kastrací, šlapku brčkem do koksem přeplněného nosu:-D a pak s ledovým klidem z místa činu odchází BEZ PENĚZ i BEZ DROG!!! V závěrečném finále Rostov poštve na Chucka celou svoji armádu, ačkoli předtím v televizi viděl, že by měl být Norris bezpečně za mřížemi. Poté následuje potyčka teroristů s národní gardou a Rostova s Norrisem. Poslední scénou, v níž náš HERO na záporáka zcela odnikud vytáhne zbraň hromadného ničení, si doslova koleduje o nějakou vypečenou hlášku. Víte jak to myslím, něco jako: "Chucku, to jsi tak rád, že mě vidíš, nebo máš v kapse RAKETOMET?" (o tom, že raketomety v tomto filmu není třeba nabíjet, snad ani nemá cenu se zmiňovat). Ne, že by to nebyla sranda...(27.7.2007)

 • T2
  *

  Rozpočet $10miliónovTržby USA $17,536,256Tržby Celosvetovo $-║ Sakramentské béčko z bijcom Chuckom Norrisom, len škoda že ten dej a akcia je až tak otrepaná nezáživná, že to nemá ani šancu pobaviť, najlepšie sú detaily tváre drsniacky sa tváriaceho Norrisa, to je fakt sila a potom sa ho nebojte. /15%/(14.2.2009)