Rudý škorpion

Scénografie:

Ladislav Wilheim

Kostýmy:

Richard Bruno

Sved Lungren rusaka Nikolaia zahral urcite najlepsie (teda no..hm...netreba sa zamyslat nad tym slovom "zahral":)) z jeho akcnych kolegov,ktori sa tiez ponorili do ruskych vod (Arnie, Jean Claude). Film je drsny, hrdinsky, proste uzasny ako vsetky tie akcne fantasmagorie, na ktorych sme vyrastali :)(18.1.2006)

Klasika, jako Rambo. No podobné to bylo a je vidět že se hodně inspirovali tímto filmem. Dobrý tvrďák co toho moc nenamluví a nechává za sebe hovořit zbraně. Jen nechápu, když rusáka otrávil štír pod dunou, proč ho našek křovák pod jakýmsi keřem na planině?! Taky mi už lezlo na nervy jeho stále naolejované tělo ve kterém se odráželo slunce:-) Za štíra 60%(3.11.2008)

• InJo

Z dětství jsem si z tohohle Lundgrenova typického akčního béčka 80. let pamatoval jen ten úžasný monstr kulomet a dvě závěrečné scény (granát, vrtulník). Nyní (2012) už asi vím proč - on ten film totiž o mnoho víc pamětihodného nenabízí... :-( Leda snad ještě pouštní automobilovou honičku, ale ta zaujme nejvíce tím, že od začátku do konce při ní hraje řízný rockenrol. ;-) 50 %(28.8.2012)

• topi

Tenhle film mě jako opravdu jeden z mála minul v éře, kdy koloval na videu v jednohlasným dabingu a asi proto jsem si k němu nevytvořil ten správnej vztah. To je taková volovina, s otřesnejma dialogama s příchutí americké propagandistické omáčky. Zito mě tentokrát vůbec nebavil a těch pár akčních scén to nezachránilo, více převládala nuda a stupidní kecy. Za co jedině film stojí za zhlédnutí, je neskutečně obrovská, ale fakt obrovská hora masa v podání Dolpha Lundgrena. Ten chlap je fakt strašlivý hovado!! Vůbec jsem nechápal v titulkách filmu, že speciální efekty dělal "gore master" Tom Savini. Kvůli té jedné ustřelené ruce ho Zito vůbec nemusel potřebovat.(17.3.2011)

Prvý plnohodnotný akčný film s Dolphom Lundgrenom, ktorý mal za sebou vlastne len hlavnú úlohu v infantilnom fantasy a kultového Ivana Draga v štvrtom Rockym, pričom v Červenom škorpiónovi ešte evidentne ťaží práve z tejto jeho slávnej postavy a tak je to opäť ruská mašina na zabíjanie, len päste vymenil za palné zbrane najrôznejších kalibrov v tejto vydarenej variácii na Ramba. Ale predsa len si myslím, že potenciál bol väčší, mám veľmi rád tieto zápletky o špičkových vojakoch, ktorí dostanú úlohu, no postupne zisťujú, že stoja na tej zlej strane a tak sa postavia svojim bývalým zamestnávateľom, ale v tomto filme práve tento prerod postavy nie je ideálne podaný. A pritom priestor tu na to bol, dej nie je zase až tak úplne priamočiary a tempo dynamické, aby sa to nedalo stihnúť a pritom tvorcovia sa o to aj celkom pokúšali, ale hlavnému hrdinovi nejak všetko dlho trvá, kým na to príde. Ale aj celkovo mi tu Dolph Lundgren ešte nesedel tak, ako v nasledujúcich filmoch, za svaly sa síce hanbiť nemusí a v akcii je na neho radosť pozerať, ale inak mi táto jeho postava neprišla moc sympatická a pôsobí dojmom, že rozumu veľa nepobral. V nasledujúcoch filmoch už bol sympatickejší, charizmatickejší a aj rozumnejší. No inak mi to dejovo celkom vyhovovalo, niektoré časti sa mohli skrátiť a iné zase predĺžiť, ale film si celkovo udržuje slušnú úroveň po celý čas. Nesklame ani obsadenie, Lundgren tu má dobre zvolených spoločníkov, či už zábavný M. Emmet Walsh, ale aj povstalci a domorodci, no nesklamú ani záporáci, medzi ktorými poteší aj niekoľko známych záporných tvárí ako Brion James alebo veliteľ základne Carmen Argenziano. Akcia je až prekvapivo vydarená a tak ma mrzí, že jej zase tak moc nie je. Vizuálne je ideálne zvládnutá, odohráva sa v atraktívnom prostredí a dokonca je aj celkom veľkolepá, takže nechýba dostatok explózíí, nasadenej bojovej techniky a samozrejme plno zabitých. Lundgren tu toho ručne moc nepredvedie, čo ma mrzí, má tu iba pár úderov a kopov, pričom mi tu chýbajú aj moje obľúbené tiché likvidácie, pričom priestor tu na to bol, ale inak je na neho v akcii skutočne radosť pozerať a vystrieda slušnú sériu zbraní. Najradšej mám celé veľkolepé finále, vystrieľanie ruskej základne, ale všetka akcia je na tom dosť dobre. A režijne je to úplne ideálne akčné béčko osemdesiatych rokov, ale Joseph Zito má s týmto žánrom už svoje skúsenosti, takže ma to ani neprekvapuje. Takže určite sa to dalo ešte doladiť, trochu vylepšiť scenár, Lundgrenovu postavu a pridať ešte nejakú akciu, kľudne aj komornejšiu, ale aj tak ma Červený škorpión baví, na tieto prvé Lundgrenove filmy sa stále dobre pozerá. 74%(26.5.2008)

• - Po tom čo Dolph Lundgren (Nikolai Rachenko) vystrelí na tank z granátometu, tank končí s natrhnutou hlavňou, o pár záberov je hlaveň znovu nepoškodená. (johnsnow)

• - Regopstaanovi, který představoval křováka Gaa, bylo v době natáčení 95 let. Jedinou podmínkou k jeho účasti bylo, aby ho mohl stále doprovázet jeho kmen. (Saur.us)

• - Vrtulník, který má představovat sovětský Hind, je přemaskovaný Sikorski S-62 / HH-52A. Jedná se o stejný stroj, který byl ke stejnému účelu použit ve filmu Braddock: Ztracen v boji (1988). (Stejšn)