Kdysi v dávných dobách mocně vládl král Artuš (Sean Connery). Jeho domovem byl Camelot. Chtěl vládnout spravedlivě a v míru. Jeho největším protivníkem byl jeho bývalý rytíř, princ Malagant. Ten spolu se svými vojáky neustále usiloval o dobytí co největšího území. V kraji, kterému vládla po smrti svého otce Guinevere z Leonesse, se Malagant dopouštěl válečných zločinů, vypaloval vesnice a vraždil zdejší lid. Guinevere se rozhodla, že nejlepší bude provdat se za krále Artuše a spojením s jeho říší svůj lid ochránit. Při cestě na Camelot je však její procesí přepadeno Malagantovými válečníky. Krásnou paní zachrání statečný Lancelot (Richard Gere), kterého žena okamžitě okouzlí svou krásou. I ona k němu cítí náklonnost, ale nechce nic přiznat. Oznámí muži, že se jede provdat za Artuše a že se mezi nimi nesmí nic stát. Guinevere v pořádku dorazí na Camelot a je připravena stát se královou ženou. Do pevnosti se ovšem vydá i statečný tulák Lancelot a doufá, že žena bude opětovat jeho city. Vše se ale chystá na královu svatbu. Na zasedání rytířů kulatého stolu dorazí princ Malagant s návrhem, že si s Artušem rozdělí Leonesse. Budoucí královna ale tuto možnost striktně odmítne, král pochopitelně také a Malagant s výhružkami rozezleně odchází. Guinevere je Malagantovými vojáky unesena do zříceniny jeho hradu, kde je vězněna, ale vysvobodí ji opět Lancelot. Cit mezi Lancelotem a krásnou budoucí královnou je stále silnější, a i když by byla žena nejraději, kdyby Lancelot z Camelotu odešel, muž nakonec přijímá Artušovu nabídku stát se jedním z rytířů kulatého stolu jako odměnu za záchranu života jeho lásky. Artuš totiž nic netuší o vzájemných sympatiích jeho ženy a statečného rytíře. Dochází ke kýžené svatbě, ovšem hned po ní se král s královnou dozví hroznou zprávu o přepadení Leonesse, královniny milované země. Rozhodnou se proto na místo vydat spolu s mohutnou armádou... (TV Prima)

Tayen

Věc, ve které se hlavně jedná o milostný trojúhelník a snaha diváka dojmout, než o jakoukoliv historickou přesnost. Film se mnohdy táhne, takže máte nutkání se pořád koukat na hodinky, ale zas na druhou stranu Artuš v podání Sean Connery je důstojný a vznešený, jak jen Artuš může být, ačkoliv chrabrost nikde. Richard Gere tady zase napodobuje to co předvedl v Preety woman, jen ve zbroji a Julia Ormond je na mne trochu moc emancipovaná. Na druhou stranu: pěkná hudba, pěkné kostýmy, prostředí a občas akční scény, ale na Exculiber, nebo Merlina to prostě nemá. ()

MikO_NR_1909

Nebyť toho rozprávkového ladenia (na ktoré mám z času na čas slabosť), tak za čisté 2. Čert to ber, niekedy ma viac ťahajú okolité farby, vyumelkované posolstvá a heroizmus naprieč logikou. Máloktorý film tak trefne charakterizuje jednu postavu v ňom ako tuna pripečenosť Richarda Gerea. A tým je veľa povedané. ()

Vojcl

Snad nejhorší zpracování artušovské legendy, které jsem kdy viděl. Scénárista úplně překopal notoricky známý příběh.. Richard Gere mě v hlavní roli velice zklamal!!! Režie také za moc nestojí a nejvíc mi vadilo, že v ději byla naprosto opomenuta mýtická část příběhu. Kdo jste se těšil na Merlina a Morgianu, tak se nedočkáte.. Pořádný filmový průšvih zachraňuje snad jen jako vždy dobrý Sean Connery a akční scény.. ()

BloodyVamp

Cukrkandlová hollywoodská vyprávěnka, která je spíše romantickou pohádkou, nežli historickým eposem (ač se o to scenáristé snaží). Celkově je scénář bídný a výprava na hollywoodský velkofilm laciná (papundeklové kulisy Camelotu). Nad vodou ji drží i na dnešní dobu fantasticky nasnímané bitevní sekvence a zvládnutá choreografie, vynikající monumentální hudba Jerryho Goldsmithe a ústřední herecké trio Connery-Ormond-Gere. Za mého děštství jsem však tento film zbožňoval a ztotožňoval se s postavou bijce Lancelota (to byl můj hrdina !). Ovšem plochost postav, povrchnost děje (jeho absence) mi však nedovolí jít výše než nad těsné 3... ()

blackrain

Ano, ano i já kolem tohoto filmu tolik nadělám a vzdychám kvůli Richardovi a Seanovi. Oba dva mají charizmatu na rozdávání. Connery jako Artuš byl vynikající. ()

slunicko2

Lehce zábavné příjemné dobrodružství  1)  vhodné zejména pro teenagery jasně profiluje dobro a zlo, lásku a čest, všechno to haraburdí, které tak okouzluje čtenáře - diváky tohoto žánru. Brother to brother. Yours in life and death._____ 2)  S historií ani s legendami snímek nemá moc společného. To ovšem nelze tvůrcům zazlívat. Variant, jak to všechno bylo, koluje v literatuře spousta a celkem příliš nezáleží na tom, jestli ji píší historikové nebo spisovatelé anebo v dnešní době filmoví scenáristé. Tato verze vychází z díla Chrétiena de Troyes - Lancelot, the Knight of the Cart, které francouzský spisovatel napsal někdy v létech 1175 - 1181. Také jako první uvedl do literatury (fiktivní) postavu Lancelota._____ 3)  A tak se opět setkáváme se známými jmény krále Artuše, rytíře Lancelota, královny Guinevery, bájného hradu Camelot a jeho kulatého stolu. Chybí tu meč z jezera, hledání svatého Grálu či čaroděj Merlin. Ovšem, jak ve filmu říká Artuš: Only a fool wants what he can not have._____ 4)  Naprosto skvělá je vznosná hudba velezkušeného 66letého Jerry Goldsmithe._____ 5)  Rovněž výprava snímku a prostředí je přesně takové, jaké bych si představoval._____ 6)  Hezky jsou podané nenásilné akční scény, rychlé, svěží a přehledné._____ 7)  Z herců mě zaujal přitažlivý 46letý (!) Richard Gere (oduševnělý Lancelot), 48letý Ben Cross (démonický rytíř Malagant), 24letý Stuart Bunce (pěkný podkoní Peter) a 65letý Sean Connory (král Artuš jako z pohádky)._____ 8)  Na druhé straně je film rozvláčný a chvílemi přímo nudný. Seškrtání o nějakých třicet minut by dílu nesporně prospělo._____ 9)  Rovněž logické nesmysly zvláště ke konci snímku kvalitě nepřidávají, tím spíš, že by šly docela snadno vyřešit věrohodnějším dějem._____ 10)  Film natáčeli především ve Walesu a na dalších místech ve Spojeném království._____ 11)  Výstižný koment o historické věrohodnosti díla Mlle*****, o dětskosti filmu píše Acrobat*. ()

01Zuzana10

udreli na moju slabu stranku. Rytierske pribehy, to ja odmalicka rada.. :) Jasne, je to totalna hovadina, architektura a ine veci, dalsia verzia legendy.. kaslem na to. Trochu mi skazili dojem niektorymi stupidnymi hlaskami, ktore este viac zdoraznuju typizovane idealizovanie spracovane v 20. st.,co uz. Skoda, ze Artusa nespravili aspon trochu mladsieho. Richard je tu velky sympatak, Guinevere som nikdy nemala rada ako postavu, tu bola celkom fajn. /pozn. mimo: niekedy si vsimnite rozne dlzky jej vlasov. Vlas. stylisti neskryli pricesky :D. Take obrovske ucesy by sa z jej prirodzenej dlzky nedali spravit.. - vlastna skusenost :))/ Nemozem si pomoct, mojej deckej fantazii sa First Knight pacil :)... tak raz za dlhy cas si ho opat mozno pozriem ()

stration

Neuvěřitelná slátanina, snad parodie na legendy o Artušovi. Gere je příšerný, Connery mi poprvé v životě vadil taky. Prostě Amerika... ()

Aiax

Pitomoučká hollywoodská slátanina. I když nad americkou představou evropského středověku se člověk alespoň zasměje. Za to a za Seana Conneryho jedna hvězda. ()

kajas

Tenhle film se mi nikdy extra nelíbil. Už jen to, že Artuš už je pán v letech, bylo zvláštní. Ani dojatá jsem nebyla. ()

Aleee89

Jelikož mám docela dost ráda film Excalibur, starý známý a dobrý, tak mě hned tak něco na artušovské téma nezaujme, protože pořád musím srovnávat a je všem takovýmto filmům nastavena pořádná laťka. Tenhle film nebyl špatný, hlavně charizmatičtí Richard a Sean se mi velmi líbili, ale zase se mi na druhou stranu moc nelíbilo to, jak tento film pojali filmaři, protože z toho udělali hollywoodský milostný příběh s milostným trojúhelníkem místo pěkného historického filmu. A to mi vadí, to filmu dost ubírá body. ()

Suzana

Ach, jak slaboučké a naivní v porovnání s filmovým eposem Johna Boormana. Prvoplánový scénář, který udeří na strunu zejména romanticky založeným divákům na mně nijak nezapůsobil. Conneryho jako Artuše jakžtakž snesu, Julia Ormond je pouze krásná….ale Gere a Lancelot – to nemůže fungovat. A taky, že nefunguje. Ve výsledku hodnotím jako průměrnou podívanou, od které prostě nic nečekejte ()

Petroff

Film, z kterýho necejtim ani trochu uvěřitelnosti, všechno je nějaký divný, nudný, hloupý. Fakt špatnej film, ta špatnost je tu umocněná dvěma "hvězdami" v hlavních rolích, až mám pocit, že to bylo natočený především proto, aby si ženský mohly z Conneryho a Gerea rvát rodidla. Kdyby se jednalo o nějakýho chlapíka na koni a pasačku hus, řeknu oukej, ale ono jde o královnu a rytíře kulatýho stolu a je to podávaný fakt divnou formou. Uvedeno +/- pár týdnů po Statečném srdci, kterému se neblíží v žádném ohledu, ségra s matkou si to ale na videu pouštěly relativně často, nepletu-li se. Je to prostě film pro holky... Blbej film pro holky.... ()

fmash

Jestli jsem někdy viděl nechutně naleštěný kýč, pak je to rozhodně První rytíř. A jestli mi někdy opravdu lezl Sean Connery na nervy, tak tím svým blahosklonným mlaskáním tady. ()

mahler

Proč se z filmu který má k dispozici takového krále jako Sean Connery stala tahle limonáda - může za to bezpochyby přítomnost Richarda Gera (od té doby ho nemám rád) a výprava která z Camelotu udělala jakýsi Disneyland. Ale je určitě lepší zabývat se přednostmi filmu - dokonalá hudba Jerryho Goldsmithe, scény bitev (ač téměř bez krve), již zmíněný stárnoucí Artuš, krásná Julia Ormond a padlý První rytíř Malagant v podání Bena Crosse (který je sice dokonalým padouchem ale má velice málo prostoru). Stejně jako u filmu Král Artuš ani zde by mi vůbec nevadila absence nadpřirozených prvků z Artušovské legendy ... kdyby to nebyla taková limonáda. ()

lekr

Rozhodně důstojné zpracování legendy o Artušovi, které je však místy hodně nudné. Sean Connery je okouzlující a podává jako vždy skvělý výkony, ale s Richardem Gerem je to horší, protože postava Lancelota vyžaduje i tak trochu akční potenciál a pro tuhle roli Gerovi jeho gentlemantnost a charisma evidentně nestačilo. Špatné to není, ale stačí to vidět jednou.... ()