První rytíř

First Knight

Prvý rytier

Dobrodružný / Drama / Romantický

USA, 1995, 129 min

Nebyť toho rozprávkového ladenia (na ktoré mám z času na čas slabosť), tak za čisté 2. Čert to ber, niekedy ma viac ťahajú okolité farby, vyumelkované posolstvá a heroizmus naprieč logikou. Máloktorý film tak trefne charakterizuje jednu postavu v ňom ako tuna pripečenosť Richarda Gerea. A tým je veľa povedané.(15.8.2015)

• Mi Nü-Chai

Zatím nejhorší zpracování artušovské legendy, jaké jsem měla tu smůlu vidět. Connery vypadá, že každou chvíli dostane infarkt, rozhodně ne jako hrdý král, s hraním se taky moc nepřetrhnul, Julia Ormond má sice hezké vlasy a umí smutně poulit očka, leč nic dalšího už nepředvádí a R. Gere je případ sám pro sebe - neschopný, necharismatický, nesympatický a ošklivý. Tuhle sestavu by si před kameru pustil jen šílenec a to nejspíš režisér této tragedie vskutku je, jinak by jej nenapadlo sebrat mizerný scénář, unuděné herce a kulisy jako z ABC vystřihovánky a snažit se tuto nesourodou směs nějak zaznamenat pro budoucí generace. Nemám vůbec nic proti romantickým příběhům, jenže toto není romantika, nýbrž kbelík plesnivého medu rozlitý na plátno.(19.1.2007)

Je to zvláštní film v tom smyslu, jak zvláštně na mě působí. Je pomazán trochou medové komerčnosti, není to na něm moc vidět, ale jen lehce cítit. Přesto se jedná o příjemný kousek. Dobrý Gear a Cnnery, strhující hudba Jerryho Goldsmitha...Zucker se vymanil z žánru komedií a natočil kvalitní historák!(29.8.2003)

• Ivoshek

Sorry, ale tohle je skoro na hranici odpadu. Pseudohistorické filmy z Hollywoodu přímo nesnáším, a konkrétně v tomhle si s Artušovskou legendou fakt vytřeli p...l. To už má k reálnému středověku na britských ostrovech blíž Žvahlav a Svatý grál. A i kdyby to byl jenom romantický film, pořád by to byla nuda k ukousání.(15.10.2007)

• gabin(a)

Děkuji, nech si. Excalibur jsem viděla od Johna Boormana, dala jsem mu pět hvězd. Chtěla jsem napsat, že bych ještě snesla parodii a teď koukám na jméno režiséra - jestli je to TEN Zucker, tak měl radši natočit pořádnou parodii, klidně s Connerym (kterého mám mimochodem doma živého, hlavně když se zapomene oholit:-), on by to zvládnul (Connery). Gere u mě jako herec nezvládá nic, ani se mi nelíbí jako chlap, i když jako člověk je mi svým uvažováním a různými akcemi sympatický. Právě proto nemůžu pochopit, že hraje v samých srágorách. Třeba ale jeho životní role přijde, přála bych mu to, mám z jeho dosavadní tvorby fakt pocit marnosti.(23.3.2010)

• - Bývalý bondovský režisér Terence Young měl původně režírovat tento film, avšak během předprodukce zemřel. Kdyby usedl na režisérskou židli, setkal by se tak znovu po třiceti letech ve filmu se svým Jamesem Bondem - Seanem Connerym (jejich poslední společný film byl Thunderball z roku 1965). (HappySmile)

• - Filmári pracovali predovšetkým na mnohých miestach v Anglicku a Walese. Navštívili však aj mexický štát Durango. (MikaelSVK)

• - Ve scéně, kdy Lancelot (Richard Gere) podruhé zachrání Lady Ginevru (Julia Ormond), mu Artuš (Sean Connery) přinese a dá na ramena košili. Ta se pak v dalších záběrech střídá položená na obou ramenou, poté jen na jednom a poté opět na obou. (johnnymay)