První rytíř

First Knight

Prvý rytier

Dobrodružný / Drama / Romantický

USA, 1995, 129 min

Ach, jak slaboučké a naivní v porovnání s filmovým eposem Johna Boormana. Prvoplánový scénář, který udeří na strunu zejména romanticky založeným divákům na mně nijak nezapůsobil. Conneryho jako Artuše jakžtakž snesu, Julia Ormond je pouze krásná….ale Gere a Lancelot – to nemůže fungovat. A taky, že nefunguje. Ve výsledku hodnotím jako průměrnou podívanou, od které prostě nic nečekejte(12.1.2008)

• paascha

Dle mého názoru zbytečný film, který těžil jen z popularity herců a postav. Vypustit tuto telenovelu o lásce lancelota a Ginevry je trestné. Po excelentním Excaliburu je nemožné zpracovat Artušovské téma nějak rozumně, ale tento pokus kašpárose Zuckera je opravdu na tečku. A to, že se k tomu propůjčil i Connery je ještě horší.(15.10.2007)

Rozpočet $75miliónovTržby USA $37,600,435Tržby Celosvetovo $127,600,435║ v prvom rade to ide v šlapajách Costnerovho Robina Hooda, má to dobrú akciu, lokácie, výpravnosť, aj obsadenie újde a niekoľko dosť dobre vystavaných momentiek, tá romanca tam troška škrípe ale dá sa prekúsnuť /75%/(29.6.2005)

„Myslím, že sa už nevrátim.“ Uchádzajúci a iný film (vyrozprávaný z pohľadu Lancelota, pričom legendárny Artuš je skôr vedľajšou postavou), avšak stále priemerný. Dosť nudný scenár, moc ma to veru nebavilo. Akcia slabá, herci neveľmi sympatickí. Pripadá mi to tak, ako keby sa Jerry Zucker po megaúspechu Ducha zľakol, čo ľudia povedia na jeho nový film a tak ho natočil čo najvážnejšie a najpatetickejšie. Ja osobne by som radšej znova siahol po znepokojujúcom Boormanovom Excalibure.(4.1.2007)

Zase tolik bych nevytýkal. Zucker měl totiž pro diváka přichystaný lákavý plán – natočit výpravné historické drama, které by vzkřísilo klasické velkofilmy. Sehnal velkorysý rozpočet, velká herecká jména a v úctyhodné stopáži rozehrál milostný příběh o ženě, kterou milovali dva muži. A bude to právě ona, která se bude muset rozhodnout mezi city na straně jedné a slibem a strachem o svůj kraj na té druhé. Nakonec tak vznikl příběh, který místy má své kouzlo, ale jako celek se utápí v osvědčených schématech, naleštěném brnění a nepříliš strhujícím tempu. Body nahoru naopak zajišťuje hudba Jerryho Goldsmithe.(19.11.2012)

• - Bývalý bondovský režisér Terence Young měl původně režírovat tento film, avšak během předprodukce zemřel. Kdyby usedl na režisérskou židli, setkal by se tak znovu po třiceti letech ve filmu se svým Jamesem Bondem - Seanem Connerym (jejich poslední společný film byl Thunderball z roku 1965). (HappySmile)

• - Název První rytíř nemá ukazovat na to, že by byl Lancelot (Richard Gere) v tomto filmu prvním mužem, který dostal titul rytíře, nýbrž, že je to králův nejlepší a nejpřednější rytíř. Např. ve Švédsku název přeložili jako Den första riddaren, což znamená právě, že byl Lancelot prvním žijícím rytířem, i když je ve filmu vidět, že než byl pasován rytířem, několik dalších jich už sedělo u kulatého stolu. (HappySmile)

• - Julia Ormond za svou roli dostala zaplaceno 350 000 dolarů, kdežto její dva mužské protějšky dostaly dohromady 14 milionů dolarů. (HappySmile)