První rytíř

First Knight

Prvý rytier

Dobrodružný / Drama / Romantický

USA, 1995, 129 min

Tenhle film aspiruje na jednu nz nejhorších artušovských adaptací. Ne proto, že by byl nezajímavý a nudný (no, občas nezajímavý a nudný je). Jenže když vidíte Camelot, který vypadá jako z Disneylandu, ty nablýskané čisté mečíky a hrozný výkon Richarda Gerea jako Lancelota, "nejlepšího a nejvznešenějšího rytíře Kulatého stolu", pak se prostě musíte smát. A nezmění to ani Sean Connery, nejlepší filmový král Artuš.(27.2.2003)

Je to zvláštní film v tom smyslu, jak zvláštně na mě působí. Je pomazán trochou medové komerčnosti, není to na něm moc vidět, ale jen lehce cítit. Přesto se jedná o příjemný kousek. Dobrý Gear a Cnnery, strhující hudba Jerryho Goldsmitha...Zucker se vymanil z žánru komedií a natočil kvalitní historák!(29.8.2003)

Velkolepě natočený příběh: historický, romantický, dobrodružný a ne za každou cenu realistický a přeplněný náslilím. Ale k tomu, jak je dlouhý by nějaký ten humor přeci jen nebyl špatný, trochu nuda - paradox vzhledem k žánru? Ale Richard Gere a taky hradní zříceniny - nutno uznat - tu dělají slušné pozadí!:)(5.1.2004)

• Big Bear

Papundeklová představa Amíků o rané středověké legendě dopadla ještě strašněji než jsem čekal... Fialové legíny a vůbec celé to umakartové zpracování, bakelitový Camelot a výprava... Děs, to snad i v Xeně na tom byli už jen co se kostýmů týká lépe... Pro Amíky je 170 let starej kostel taková hitorická pecka, jako pro nás stavba románská... Podle toho to taky v jejich historických filmech občas vypadá.... Jen stále netuším, proč tak rádi točí filmy ze středověku... Sorry Connery, ale v tomhle ses neměl vůbec omáchnout... Z naondulovaného Gere asi nejedna soudobá lady omdlela, ale na mně nezabral... Hvězda jen za sladkou Julii ! *(28.5.2012)

----- "Někdy je mír jenom opačnou stranou války." ----- Artuš - vládce se smyslem pro spravedlnost, který sní o míru a lepším světě ..... Lancelot - dobrodruh bez domova, který se živí mečem a vyzývá smrt ... Guinevera - kráska vlídná i zásadová, která hledá lásku a ochranu pro svůj lid ..... Malagant - padouch bez citu a svědomí, který touží po moci, nebere ohled na nic a na nikoho a neštítí se použít jakékoli prostředky. Jeho úloha je nezastupitelná, neboť bez něho by kladní hrdinové neměli proti komu bojovat a příběh by se mohl zvrtnout v unylý a prakticky neřešitelný milostný trojúhelník. Pohádka z dávných, neklidných časů, kdy se v slunci leskla rytířská zbroj, za soumraku ržáli bujní koně a bez ohledu na denní či noční hodinu řinčely ostré zbraně. Taková americká, trochu kovbojská - ale hraje se v ní o lásku i čest, jako v každé správné pohádce.(21.5.2012)

• - Když Richard Gere (Lancelot) točil scénu, kde poprvé zachraňuje Guineveru (Julia Ormond), přísahal, že tohle bude poslední film, ve kterém hraje akční postavu. (HappySmile)

• - Název První rytíř nemá ukazovat na to, že by byl Lancelot (Richard Gere) v tomto filmu prvním mužem, který dostal titul rytíře, nýbrž, že je to králův nejlepší a nejpřednější rytíř. Např. ve Švédsku název přeložili jako Den första riddaren, což znamená právě, že byl Lancelot prvním žijícím rytířem, i když je ve filmu vidět, že než byl pasován rytířem, několik dalších jich už sedělo u kulatého stolu. (HappySmile)

• - Julia Ormond za svou roli dostala zaplaceno 350 000 dolarů, kdežto její dva mužské protějšky dostaly dohromady 14 milionů dolarů. (HappySmile)