První rytíř

First Knight

Prvý rytier

Dobrodružný / Drama / Romantický

USA, 1995, 129 min

Ach, jak slaboučké a naivní v porovnání s filmovým eposem Johna Boormana. Prvoplánový scénář, který udeří na strunu zejména romanticky založeným divákům na mně nijak nezapůsobil. Conneryho jako Artuše jakžtakž snesu, Julia Ormond je pouze krásná….ale Gere a Lancelot – to nemůže fungovat. A taky, že nefunguje. Ve výsledku hodnotím jako průměrnou podívanou, od které prostě nic nečekejte(12.1.2008)

• Mi Nü-Chai

Zatím nejhorší zpracování artušovské legendy, jaké jsem měla tu smůlu vidět. Connery vypadá, že každou chvíli dostane infarkt, rozhodně ne jako hrdý král, s hraním se taky moc nepřetrhnul, Julia Ormond má sice hezké vlasy a umí smutně poulit očka, leč nic dalšího už nepředvádí a R. Gere je případ sám pro sebe - neschopný, necharismatický, nesympatický a ošklivý. Tuhle sestavu by si před kameru pustil jen šílenec a to nejspíš režisér této tragedie vskutku je, jinak by jej nenapadlo sebrat mizerný scénář, unuděné herce a kulisy jako z ABC vystřihovánky a snažit se tuto nesourodou směs nějak zaznamenat pro budoucí generace. Nemám vůbec nic proti romantickým příběhům, jenže toto není romantika, nýbrž kbelík plesnivého medu rozlitý na plátno.(19.1.2007)

Velmi pohodová záležitost, oddechový romantický příběh představující další filmové zpracování legendy o králi Artušovi, čekáte-li příběh plný násilí a krutosti, který by spíš odpovídal reálnému pozadí doby do které zapadá král Artuš, jste na špatné adrese, Jerry Zucker přišel s lehkým dobrodružným příběhem tzv. rodinným filmem, ve kterém netečou potoky krve, nedočkáme se žádných temných čar a kouzel ani přehršle násilí a krutosti, prožijeme však nádherně pohádkový příběh o síle lásky a odvahy plný dobrodružství....(1.12.2004)

• bassator

Byl jsem zvědavý jestli mi i po deseti letech co jsem to viděl prvně to přijde stejně směšné... Bylo to ještě směšnější... Nato jak může relativní stařík Richard Gere hrát neohroženého rytíře Lancelota sem za těch deset let nepřišel - Viděno 1x + 30. 12. 2009 - 15%(12.4.2009)

80% - Překvapuje mě zdejší nízké hodnocení. Pro mě je tento film spojen s překrásnou hudbou Jerryho Goldsmithe, nádhernou atmosférou a výborným hereckým trojlístkem v hlavních rolích. Příběh krále Artuše a rytířů Kamelotu fakt miluji. V tomto podání mě nic výrazně nerušilo, jen samotný konec mi přišel trochu přitažený za vlasy -proto nižší hodnocení. Jinak pro se pro mě jedná o znamenitý film, při kterém se myšlenkami vracím do té krásné doby, kdy jsem také chtěl být rytířem....(29.4.2006)

• - Julia Ormond musela na pár dní opustit natáčení, protože dostala ušní infekci, která vyžadovala hospitalizaci. (HappySmile)

• - Julia Ormond původně odmítla roli Guinevery, protože se jí film nezdál dost nezávislý. (HappySmile)

• - Ve scéně, kdy Lancelot (Richard Gere) podruhé zachrání Lady Ginevru (Julia Ormond), mu Artuš (Sean Connery) přinese a dá na ramena košili. Ta se pak v dalších záběrech střídá položená na obou ramenou, poté jen na jednom a poté opět na obou. (johnnymay)