První rytíř

First Knight

Prvý rytier

Dobrodružný / Drama / Romantický

USA, 1995, 129 min

Celkem originálně pojatý příběh z období legendárního krále Artuše a celkem originální trojitá romance (milostný triangl). Tuto originalitu snižuje nepříliš povedené vyobrazení doby, jakožto i nepříliš povedené boje (krve málo, divné to je). Můžu ale říct, že mě to bavilo a když na to koukáte s nějakou holkou, tak ta vám určitě za to líbá ruce (nebo něco jinýho). Ale vy tam zas máte hezkou Julii Ormond, která je kouktelná a celý je to poměrně dobře zahraný.(12.3.2008)

• salahadin

Jerry Zucker, známý parodista, natočil parodii na Artuše, ALE dodnes o tom neví.... Ono obsadit do notoricky známých charakterů mýtu mediální ikony a přitom ty charaktery nechat plavat ve sračkách metropolitního kanalizačního systému, to chce jistou dávku buď smyslu pro (sebe)parodii, nebo totální ignorantství. Bohužel jedna filmařská pravda praví: Na mizerný scénář dobrý film nenapasuješ. A natočit evropskou (!) literární ikonu bez pokory, jen s úmyslem "hezkých herců a obrázků", to chce veřejnou omluvu. Jediné, co stojí za zmínku, je hudba Mistra Muzikanta JERRYHO GOLDSMITHE. Zajímalo by mě, co na tenhle film řekli po projekci Šón, Ríša a Julča........(3.6.2006)

Jedna z mych nejoblibenejsich ztvarneni krale Artuse a Camelotu. Takhle jsem si to vzdy predstavovala. Videt bych to mohla milionkrat, nemam nejmensi tuseni proc, ale bavi me to uz od detstvi. Je to dobre zpracovane a myslim, ze je tam tolika prvku, ze by hodne divaku v tom mohlo najit to sve. Skvely vyber Guinevery a Artuse - dodavaji filmu charisma.(13.10.2012)

Nebyť toho rozprávkového ladenia (na ktoré mám z času na čas slabosť), tak za čisté 2. Čert to ber, niekedy ma viac ťahajú okolité farby, vyumelkované posolstvá a heroizmus naprieč logikou. Máloktorý film tak trefne charakterizuje jednu postavu v ňom ako tuna pripečenosť Richarda Gerea. A tým je veľa povedané.(15.8.2015)

Prvý rytier je absolútne nezávadná "historická" popcornovka bez jedinej umeleckej ambície. Treba ju tak brať a možno sa vám bude páčiť. Je to niečo pre novších fanúšikov Angeliky alebo povedzme Sissi. Ciže pre sentimentálne ženy. Na tom nie je nič zlé, ale keďže ja som iba sentimentálny muž, takže film chváliť, ale ani haniť nebudem. Pokiaľ očakávate od podobných filmov historickú edukatívnosť a presnosť faktov, treba prepnúť.(12.11.2012)

• - Julia Ormond původně odmítla roli Guinevery, protože se jí film nezdál dost nezávislý. (HappySmile)

• - Když Richard Gere (Lancelot) točil scénu, kde poprvé zachraňuje Guineveru (Julia Ormond), přísahal, že tohle bude poslední film, ve kterém hraje akční postavu. (HappySmile)

• - Julia Ormond za svou roli dostala zaplaceno 350 000 dolarů, kdežto její dva mužské protějšky dostaly dohromady 14 milionů dolarů. (HappySmile)