První rytíř

First Knight

Prvý rytier

Dobrodružný / Drama / Romantický

USA, 1995, 129 min

Překvapivě nestárnoucí romantická pohádka, kterou táhne hlavně ústřední milostný trojúhelník a obstojně nasnímané bitvy. Film, který jsem viděl nejmíň šedesátrkát - ne úmyslně, jen mimoběžně v televizi, ale nikdy jsem nepřepl a třeba záchranu Guinevery nebo noční bitvu si vždy náramně užil. Skvělá hudba, přesně trefené herecké obsazení.(27.3.2003)

• Snorlax

Artuš neprojde kvůli paroží Camelotem, neboť Guinevera je zamilována do cukrouše Lancelota. Naprostá tragédie a fraška, která nebýt Conneryho, byla by absolutně nekoukatelná. Vzhledem k celkovému vyznění filmu považuji za velmi překvapivé, že Lancelot nevyznal lásku Artušovi a neodcválal s ním v dál uzavřít registrované partnerství.(23.3.2017)

Rozpočet $75miliónovTržby USA $37,600,435Tržby Celosvetovo $127,600,435║ v prvom rade to ide v šlapajách Costnerovho Robina Hooda, má to dobrú akciu, lokácie, výpravnosť, aj obsadenie újde a niekoľko dosť dobre vystavaných momentiek, tá romanca tam troška škrípe ale dá sa prekúsnuť /75%/(29.6.2005)

Cukrkandlová hollywoodská vyprávěnka, která je spíše romantickou pohádkou, nežli historickým eposem (ač se o to scenáristé snaží). Celkově je scénář bídný a výprava na hollywoodský velkofilm laciná (papundeklové kulisy Camelotu). Nad vodou ji drží i na dnešní dobu fantasticky nasnímané bitevní sekvence a zvládnutá choreografie, vynikající monumentální hudba Jerryho Goldsmithe a ústřední herecké trio Connery-Ormond-Gere. Za mého děštství jsem však tento film zbožňoval a ztotožňoval se s postavou bijce Lancelota (to byl můj hrdina !). Ovšem plochost postav, povrchnost děje (jeho absence) mi však nedovolí jít výše než nad těsné 3...(19.1.2009)

Neni to úplně typicky podanej příběh o Artušovi a Lancelotovi, Zucker si s tim tak trochu dělal co chtěl, ale všechno to zachraňuje hlavní trojice Gere, Connery a Ormond, hlavně Gere a Connery jsou skvělý a Ben Cross se zase skvěle hodí na svojí zápornou roli.Ani nevim proč, ale tenhle film mam fakt rád a nějaký ty mušky co film má mi nějak zásadně nevadí(2.7.2006)

• - Legendární produkční designér John Box dostal padáka, protože jeho kulisy se zdály producentům předražené. (HappySmile)

• - Název První rytíř nemá ukazovat na to, že by byl Lancelot (Richard Gere) v tomto filmu prvním mužem, který dostal titul rytíře, nýbrž, že je to králův nejlepší a nejpřednější rytíř. Např. ve Švédsku název přeložili jako Den första riddaren, což znamená právě, že byl Lancelot prvním žijícím rytířem, i když je ve filmu vidět, že než byl pasován rytířem, několik dalších jich už sedělo u kulatého stolu. (HappySmile)

• - Bývalý bondovský režisér Terence Young měl původně režírovat tento film, avšak během předprodukce zemřel. Kdyby usedl na režisérskou židli, setkal by se tak znovu po třiceti letech ve filmu se svým Jamesem Bondem - Seanem Connerym (jejich poslední společný film byl Thunderball z roku 1965). (HappySmile)