První rytíř

First Knight

Prvý rytier

Dobrodružný / Drama / Romantický

USA, 1995, 129 min

80% - Překvapuje mě zdejší nízké hodnocení. Pro mě je tento film spojen s překrásnou hudbou Jerryho Goldsmithe, nádhernou atmosférou a výborným hereckým trojlístkem v hlavních rolích. Příběh krále Artuše a rytířů Kamelotu fakt miluji. V tomto podání mě nic výrazně nerušilo, jen samotný konec mi přišel trochu přitažený za vlasy -proto nižší hodnocení. Jinak pro se pro mě jedná o znamenitý film, při kterém se myšlenkami vracím do té krásné doby, kdy jsem také chtěl být rytířem....(29.4.2006)

Pro mě je tento film nejlepším zpracováním tohoto velmi oblíbeného námětu. Výborné herecké obsazení zaručí nevšední podívanou. I Richard Gere je ve své roli snesitelný postava Lancelota mu sedla. Sean Connery jako vždy - vynikající (jak on to dělá). A Julia Ormond je v roli lady Guinevery velmi půvabná a ze všech jejích filmů na mě tímto udělala největší dojem. Výborná hudba a dobrá kamera byly také dobře vybrány. Jen ten scénář působí místy trochu rozpačitě a vyumělkovaně. Historická věrohodnost sice veškerá žádná, ale tu snad ani nikdo nečekal. Vysoké hodnocení dávám i proto, že jsem to viděl už tolikrát a stále ještě mě to neomrzelo, prostě pěkná pohádka pro dospělé, příp. i pro děti.(7.10.2007)

• sulimo

Bože, Guinevera je prostě blbka, jako žena nejsem s to pochopit, co vidí na Gereovi, páč ten je v tomhle díle uplně a totálně antikoncepční, hlavně když to mám porovnat s Connerym, a ano, jsem si vědoma chabosti tohoto komentáře, ale aspoň vidíte, jak moc mě ten film užíral, že sem teď z toho píšu takovýhle blbosti.(30.12.2010)

• Ivoshek

Sorry, ale tohle je skoro na hranici odpadu. Pseudohistorické filmy z Hollywoodu přímo nesnáším, a konkrétně v tomhle si s Artušovskou legendou fakt vytřeli p...l. To už má k reálnému středověku na britských ostrovech blíž Žvahlav a Svatý grál. A i kdyby to byl jenom romantický film, pořád by to byla nuda k ukousání.(15.10.2007)

Celkem originálně pojatý příběh z období legendárního krále Artuše a celkem originální trojitá romance (milostný triangl). Tuto originalitu snižuje nepříliš povedené vyobrazení doby, jakožto i nepříliš povedené boje (krve málo, divné to je). Můžu ale říct, že mě to bavilo a když na to koukáte s nějakou holkou, tak ta vám určitě za to líbá ruce (nebo něco jinýho). Ale vy tam zas máte hezkou Julii Ormond, která je kouktelná a celý je to poměrně dobře zahraný.(12.3.2008)

• - Měl si zde zahrát Mel Gibson. (HappySmile)

• - Filmári pracovali predovšetkým na mnohých miestach v Anglicku a Walese. Navštívili však aj mexický štát Durango. (MikaelSVK)

• - Julia Ormond musela na pár dní opustit natáčení, protože dostala ušní infekci, která vyžadovala hospitalizaci. (HappySmile)