První rytíř

First Knight

Prvý rytier

Dobrodružný / Drama / Romantický

USA, 1995, 129 min

udreli na moju slabu stranku. Rytierske pribehy, to ja odmalicka rada.. :) Jasne, je to totalna hovadina, architektura a ine veci, dalsia verzia legendy.. kaslem na to. Trochu mi skazili dojem niektorymi stupidnymi hlaskami, ktore este viac zdoraznuju typizovane idealizovanie spracovane v 20. st.,co uz. Skoda, ze Artusa nespravili aspon trochu mladsieho. Richard je tu velky sympatak, Guinevere som nikdy nemala rada ako postavu, tu bola celkom fajn. /pozn. mimo: niekedy si vsimnite rozne dlzky jej vlasov. Vlas. stylisti neskryli pricesky :D. Take obrovske ucesy by sa z jej prirodzenej dlzky nedali spravit.. - vlastna skusenost :))/ Nemozem si pomoct, mojej deckej fantazii sa First Knight pacil :)... tak raz za dlhy cas si ho opat mozno pozriem(31.12.2008)

Americká představa historie a mytologie, tedy notně stylizované kostýmy i kulisy, spousta cukrkandlové romantiky a Richard Gere, kterého vážně nemusím, seladona slizkého. Průměrná rodinná podívaná, jednou jsem to vydržela bez újmy na své psychice, ale podruhé se sledovat nechystám. Třetí hvězdička za Seana Conneryho, moc charismatický děda:-). 50%(26.5.2010)

• bassator

Byl jsem zvědavý jestli mi i po deseti letech co jsem to viděl prvně to přijde stejně směšné... Bylo to ještě směšnější... Nato jak může relativní stařík Richard Gere hrát neohroženého rytíře Lancelota sem za těch deset let nepřišel - Viděno 1x + 30. 12. 2009 - 15%(12.4.2009)

Velkolepě natočený příběh: historický, romantický, dobrodružný a ne za každou cenu realistický a přeplněný náslilím. Ale k tomu, jak je dlouhý by nějaký ten humor přeci jen nebyl špatný, trochu nuda - paradox vzhledem k žánru? Ale Richard Gere a taky hradní zříceniny - nutno uznat - tu dělají slušné pozadí!:)(5.1.2004)

Prvý rytier je absolútne nezávadná "historická" popcornovka bez jedinej umeleckej ambície. Treba ju tak brať a možno sa vám bude páčiť. Je to niečo pre novších fanúšikov Angeliky alebo povedzme Sissi. Ciže pre sentimentálne ženy. Na tom nie je nič zlé, ale keďže ja som iba sentimentálny muž, takže film chváliť, ale ani haniť nebudem. Pokiaľ očakávate od podobných filmov historickú edukatívnosť a presnosť faktov, treba prepnúť.(12.11.2012)

• - Filmári pracovali predovšetkým na mnohých miestach v Anglicku a Walese. Navštívili však aj mexický štát Durango. (MikaelSVK)

• - Ve scéně, kdy Lancelot (Richard Gere) podruhé zachrání Lady Ginevru (Julia Ormond), mu Artuš (Sean Connery) přinese a dá na ramena košili. Ta se pak v dalších záběrech střídá položená na obou ramenou, poté jen na jednom a poté opět na obou. (johnnymay)

• - Měl si zde zahrát Mel Gibson. (HappySmile)