Dům pro dva

House for Two

Československo, 1987, 78 min

Takový celkem minimalistický drama, který z nějakýho důvodu zapadlo a žádná televize ho nevysílá, jak je rok dlouhej. Já o tomhle filmu neměl ani ponětí, až včera jsem na něj náhodou natrefil na TV Barrandov a byl jsem mile překvapen. Vetchý hraje takovýho pošuka, kterej má jít za pár dní na vojnu a chce si hlavně užívat. V kontrastu s tim jeho starší bratr (Schmitzer) je takovej Mirek Dušín a pořád za něj žehlí nějaký průsery. I když jsou obě postavy poněkud extrémní (každá jinak), tak oba herci se s tim vypořádali se ctí a dokázali to zahrát přesvědčivě. Zábavný byly scény z fabriky, kde oba bratři pracovali. Všichni se tam akorát vykecávali a mastili karty :-)(26.3.2011)

Paradoxně to, co činí film ojedinělým - tedy silná biblická symbolika, ho svoji prvoplánovostí a průhledností poměrně sráží a povrchní metaforikou nahrazuje psychologickou sondu do těžkého soužití dvou bratrů (a také napomáhá málo přesvědčivému přerodu). Schmitzer tak bohužel získal nesrovnatelně nevděčnější a více plochou roli než Vetchý, jenž zde přímo exceluje a jen napomáhá nejednoznačnosti a vitalitě postavy Dana. Nadprůměrnosti snímku silně napomáhá i syrový obraz všeobecného rozkladu, odrážející se na životním prostředí bratrů a jejich matky.(18.12.2010)

Najprv som mal z tohto diela rozpaky, ktoré sa pomaly začali rozplývať približne v polovici. Aby som bol presný posledných 20 minút je azda to najstrhujúcejšie, čo som v českej kinematografii videl - ozaj som bol zaskočený. Škoda však že iba tých 20 minút. Majstrovstvo O. Vetchého však zastienilo množstvo samoúčelností, ktoré si tvorcovia mohli odpustiť - napr. nabudenie šedej a bezútešnej amtosféry krčmovými alebo panelákovými scénami - to mi pripomenulo Kieslowskeho Krátky film o láske (aj keď ten vznikol azda neskôr). Druhou záležitosťou bola istá glorifikácia kresťanstva predstavovaná "čistým" Schmitzerom a jeho životom oproti prehnitému "materializmu a reálnemu socializmu" predstavovaným Vetchým a jeho kamarátmi... Tým chcem len povedať, že nie všetko škaredé je aj pekné. Mimochodom film vznikol v roku 1987 a nie 1988, čo je aj v začiatočných titulkoch... Po asi dvoch mesiacoch od zhliadnutia pridávam jednu hviezdičku, O. Vetchý zahral veľmi dobe, na čo sa nezabúda.(24.1.2009)

Tohle že je český film z roku 87? Působí na mě tak trochu jako zjevení, protože záběrováním, stavbou příběhu, málomluvností nebo použitím hudby mi to hodně připomínalo současné evropské arty, soutěžící na největších festivalech. A to nemluvím o výtečných hereckých výkonech dua Vetchý - Schmitzer. Zvláště Vetchý mě hodně překvapil, tentokrát výjimečně nehrál dobráka, takže to byl jakýsi nezvyk, ale i opačná poloha mu sedla. Co mi vadilo, byly velké časové skoky, ale s tím se nedá nic dělat. Je škoda, že režisér Zábranský naprosto zapadl, stejně jako tento film, který zůstal jediným kvalitnějším zářezem v jeho tvorbě.(10.9.2011)

• nascendi

Naozaj nie je veľa filmov, pri ktorých sa moje dojmy diametrálne rozchádzajú s mienkou, hodnotením a komentármi väčšiny užívateľov. Dům pro dva je jedným z nich. Nezaujalo ma na ňom prakticky nič. Doba, prostredie, príbeh, vzťahy, symbolika, to všetko ma nielen nudilo, ale priam rozčuľovalo. K tomu neskutočne slabý, na európsku cenu nominovaný, herecký výkon Vetchého. Jeho som vlastne nevidel dobre hrať v žiadnom filme, ale v tomto by mu výkon nemal odpustiť, ani jeho fanúšik.(30.11.2013)