Dům pro dva

House for Two

Československo, 1987, 78 min

Mimořádná záležitost, na kterou se podívat je SVÁTEK. Schmitzer, Vetchý, Třebícká to je koncert. O prázdnotě v nás, předstírání a pocitu osamělosti.Jen ti co hledají nalézají něco, co nás přesahuje, mohou být naplnění a možná i šťastni. Hudba Pavla Dražana filmu dává mystický a místy až snový charakter.(16.5.2010)

Pro mě je to jednoznačně ZÁBRANSKého nejlepší film. Zároveň se jedná o první film, který jsem od tohoto tvůrce viděl. Nevím už kdy to bylo, ale byl jsem ještě kluk a tehdy jsem nemohl plně docenit kvalitu tohoto filmového díla. (■) Motiv dvou diametrálně rozdílných bratrů, který je zde více než dobře použit, se částečně přesouvá i do zatím posledního filmu: Vánoční hvězda (2012). (■) Téměř celým filmem se nese těžkopádný obraz rozdílnosti světů, ve kterých oba bratři žijí. Dan je rozjívený, marnotratný, bez smyslu pro zodpovědnost, má tak trochu ručičky dozadu, rád se předvádí a neštítí se ani lecjakých nečestných aktivit. Naproti tomu Bóža je pracovitý a čestný introvertní dobračisko. Na jakýkoliv problém se dívá s nadhledem a klidem. A chce-li někomu domluvit, činí tak veskrze beze slov (především Danovi), pohledem do vašich očí, kdy máte pocit, že vám vidí až do do samotné duše a vy jako psisko vědomo si svého špatného chování, stáhnete ocas a tiše odkráčíte stranou. (■) Režisérsky i herecky se jedná o velmi zdařilé dílo. (■) Vždy, když se Jiří SCHMITZER alias Dan zadíval těma svýma uhrančivýma očima, tak jsem si vybavil Umrlce z Kytice (2000). (■■■) (R) [95/100]. ▪ (K) [92/100]. ▪ (V) [90/100]. ▪ (H) Ondřej VETCHÝ [92/100]. Jiří SCHMITZER [95/100]. Ivana VELICHOVÁ [80/100]. (■) (♫) [66/100]. (■) (E) Vánoční hvězda (2012)Kytice (2000)Dívka s mušlí (1980)Pozdní léto (1974). (■■■) (Č) 2 (■) (1) {1989~1993; Doma.}; (v původním znění). [89/100]. ▪ (N) {Úterý, 6-X-2015; 09:51; Doma; PC.}; 720 x 544p; ))(( (v původním znění). [95/100]. (■■■) (csfd) BDMarty007papyrosaurusmustafaFlakotasomchnkdopitak. (■■■) (C) [92/100].(18.10.2015)

• Autogram

Dvaja bratia, jeden horší ako druhý, každý svojim spôsobom. Schmitzer si hraje svoje, podobný charakter ako aj v iných filmoch, až by sa zdalo, že je taký naozaj. Vetchý je menej vypočítateľný, ale všetko sa zdalo nejako umelé. Film nemá tempo, postavy sa viac prechádzajú ako konajú, jedine to zobrazenie sexu prinieslo nejaký život.(24.3.2015)

Film, na ,který nelze zapomenout. Příběh lidí, který jako bychom odněkud znali. Nebo se často takové příběhy odehrávali dříve. Osobně se mi nejvíc líbí v závěru náznak probuzení DANA, který vidí svého zemřelého bratra před sebou, i když už nežije, jako ducha, jako součást své mysle, o pokrevním propojení, o transcendentálních dotycích, které v nás zůstávají po těch, které už nikdy neuvidíme a přitom byli kladnou součástí našeho života.(15.6.2010)

• Martin741

Normalizacne filmy v druhej polovici 80. rokov 20. storocia nestacili, a len dodychavali, a tak akasi lama /pardon, "pan reziser"/ sa rozhodla natocit dramu o tom, ako dvaja bratia pracuju v tlaciarni ..... a dalej nic. Film nema poriadny pribeh /vlastne ziadny/, herci /az na Vetcheho/ nevedia ani poriadne hrat, dialogy su uplne o hovne ...... V tomto pripade plati, ze aj ten Zdenek Troska so svojou 80s tvorbou je o cosi vyssie. Katastrofa za 15 %(23.11.2013)