„Tu bych si dal!“ - „Vono tě to časem přejde.“ Trošičku jsem se s tím filmem pral. S jeho nevyrovnaností a neuchopitelností, ovšem co jsem tak zaznamenal, jiné Zábranského snímky na tom asi budou podobně (ne nutně kvalitou). Přitom mě ale film velmi bavil. Věčným bojem zcela odlišných bratrů (o přízeň matky, pak ženy jejich srdce, avšak jde tu i o skrytou bratrskou vzájemnost) a možná nejvíce herectvím jejich představitelů (Schmitzer byl skvělý, Vetchý výtečný, ovšem jeho postava hyperaktivního magora měla své zkraty, ze kterých nevyšel s čistým štítem ani on). Vydařilo se myslím i líčení dobového života naplněného šedostí, bezvýchodností a nudnou rutinou. A pak je tu ten silný spirituální podtext se všemi svými výjevy, někdy více srozumitelnými (mučedník na kříži snad ani nemohl být doslovnější), jindy méně (můžete tušit, co třeba takový závěr měl demonstrovat, nic to však nemění na tom, že je mírně řečeno „mimo“…). Celkově hodnotím slušnými 4*, v jistém směru ojedinělý film s ohledem na datum a místo výroby.(10.8.2017)

Naprosto dokonele depresivní snímek. Po zhlédnutí tohoto snímku jsem měl chuť rozkousat si prsty. Naprosto dokonale vykreslená šeď panelových domů (v jednom bydlím také). Při pohledu na pracující mašiny v socialistické fabrice mi stávali chlupy na všech částech těla. Tak skvěle vykreslený stereotyp všedních dnů ještě nebyl ve filmu k vidění. Ondřej Vetchý se do své role nádherně vžil a zahrál svou úlohu bravurně. Moc se mi také líbil vztah bratrů - jeden den se nenávidí, druhý den je jeden druhému jediným, kdo dokáže porozumět tomu, co právě prožívá. Toto vše doplńuje skvěle napsaný a hlavně natočený scénář.(7.7.2005)

Soukolí antické tragédie s frustrujícím vyústěním, dechberoucími hereckými výkony a precizní kamerou řeže jako nejostřejší papír... strhující kontrast mezi asketickou apatií a melancholií na straně jedné a iritující žoviálností na straně druhé vedoucí ke konečné sebereflexi, která již však přichází pozdě... zdařilá volba kratší stopáže eliminuje hluchá místa, sugestivní retro hudba výborně dokresluje fatální tíživou atmosféru a ačkoliv snímek není apriori depresivní, vzpomínky na něj rozhodně nebudou veselé; nicméně to neznamená, že ne dobré, ba naopak: relativně neznámé minimalistické drama mě příjemně překvapilo. 80%(5.10.2011)

Již dříve jsem shlédl snímek Tísňové volání, a přes jeho režiséra M. Zábranského se dostal k tomuto dramatu. A dobře jsem udělal. V prvé řadě tím, že jsem si nečetl zdejší komentáře, kterými někteří vyzradili z příběhu až přespříliš a ochudili tak ostatní o zážitek, který byl dopřán mě. Depresivní nálada a pocity zmaru mě naplňovaly od začátku do konce. Pro někoho úsměvnou symboliku jsem bral naopak vážně a ještě více prohlubovala mé rozpoložení. Výkony obou herců byly tak naturalistické, až z nich někdy běžel mráz po zádech. Když k tomu přičtu reálie 80. let, kdy co mohlo být zničené, tak bylo zničené, šedé panelákové hrůzy, ulepené červené autobusy a naprostý nedostatek všeobecné morálky, udivuji se pak ještě více, že tento film není ve větším povědomí. Se smutkem na srdci pak od filmu na závěr odvracím oči s pochopením, že dobro a pokora je zároveň nedostatkové i nechtěné zboží.......za socialismu jako dneska.(6.2.2013)

Najprv som mal z tohto diela rozpaky, ktoré sa pomaly začali rozplývať približne v polovici. Aby som bol presný posledných 20 minút je azda to najstrhujúcejšie, čo som v českej kinematografii videl - ozaj som bol zaskočený. Škoda však že iba tých 20 minút. Majstrovstvo O. Vetchého však zastienilo množstvo samoúčelností, ktoré si tvorcovia mohli odpustiť - napr. nabudenie šedej a bezútešnej amtosféry krčmovými alebo panelákovými scénami - to mi pripomenulo Kieslowskeho Krátky film o láske (aj keď ten vznikol azda neskôr). Druhou záležitosťou bola istá glorifikácia kresťanstva predstavovaná "čistým" Schmitzerom a jeho životom oproti prehnitému "materializmu a reálnemu socializmu" predstavovaným Vetchým a jeho kamarátmi... Tým chcem len povedať, že nie všetko škaredé je aj pekné. Mimochodom film vznikol v roku 1987 a nie 1988, čo je aj v začiatočných titulkoch... Po asi dvoch mesiacoch od zhliadnutia pridávam jednu hviezdičku, O. Vetchý zahral veľmi dobe, na čo sa nezabúda.(24.1.2009)